Forum Machete,Modelism,Hobby: salutari de la un nou membru - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

salutari de la un nou membru

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2007 - 07:53 AM

Citeaza

acul nu se misca...
Daca tragi de triger inapoi anul nu se misca? La asta nu ma gindisem :-? Cred ca rezolvarea e simpla: piulita care fixeaza acul pe mecanism nu este strinsa suficient.
Treaba se rezolva simplu dar cu atentie:
- desfaci capacul duzei;
- desfaci si speli duza si acul;
- insurubezi duza la locul ei;
- desfaci capalul din coada. Aici gasesti un cilindru mai gros(cilindrul unu), unul mai subtire (cilindrul al doilea), probabil randalinat, prin acestea trecind acul.
- ti cu o mina cilindrul gros (primul, pentu al bloca in pozitie) iar cu cealalta desurubezi putin cilindrul al doilea (sesnul de rotire este cel normal pentru suruburi). Astfel se elibereaza acul;
- urmaresti ca trigerul sa fie in pozitia normala, in fata;
- impingi de ac pina acesta obtureaza complect orificiul duzei;
- blocind din nou cu o mina primul cilindru, rasucesti in sens invers cilindrul mic pentru a bloca acul in aceasta pozitie. Tragind de trigher inspre spate urmaresti daca se misca acul. Normal ar trebui sa se miste.
- pui capacul cozii si capacul duzei, pui vopsea diluata 1/1 si ....treaba trebuie sa mearga!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aerograf.jpg


#22 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 April 2007 - 01:29 PM

ZMare, nu inteleg ceva in desenul tau, e un cuvant ciudat, care nu apare in dictionar: "triger".
;-) :-( :-) :lol: :lol: :lol:

#23 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 April 2007 - 02:58 PM

SS a avut dreptate, acolo era problema, am rezolvat, multumesc mult pentru ajutor. Partea plina a paharului e ca acum montez si demontez aerograful mai ceva decat AKM-ul in scoala militara :)

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2007 - 07:17 PM

Citeaza

Partea plina a paharului e ca acum montez si demontez aerograful mai ceva decat AKM-ul in scoala militara :)
:-( :-) :lol: Daca-ti eram eu caprar rezolvam si treaba cu montatul aerografului! :lol:

Olaf iata ce zice dictionarul: Circuit electronic cu două stări distincte a cărui declanşare se face prin impuls exterior.
Factor declanşator care pune în mişcare un şir de acţiuni şi reacţiuni, de minimă contribuţie energetică.
Se pronunta trígăr. Problema e cu ortografia: e scris ba trigher, ba trigger, ba triger. Dispozitivul electronic a fost inventat de un tip pe nume Schmitt.
Daca l-am numi tragaci ar suna ca disc tare in loc de hard disk ;-) :lol: :lol:

#25 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 April 2007 - 09:09 PM

" TRÍGGER s.n. Circuit electronic cu două stări distincte a cărui declanşare se face prin impuls exterior. [Pr.: trígăr] – Cuv. engl.


TRÍGGER s.n. 1. (Fiz.) Triodă cu catod rece, servind ca releu sau ca tub de amortizare. 2. (Biol.) Factor declanşator care pune în mişcare un şir de acţiuni şi reacţiuni, de minimă contribuţie energetică. [< engl. trigger].

Cuvântul trigher nu a fost găsit.
Cuvântul triger nu a fost găsit. "

Deci tragaciul ala de la aerograf ce e pana la urma: circuit electronic, trioda sau factor declansator de contributii minime energetice?

;-) :-(

SS acum am vazut la ce iti trebuia aerograful. La intalnire e musai sa te prezinti si cu rusu'&comp dar si cu aerografu' sa vedem pe viu.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 11 April 2007 - 09:12 PM


#26 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 April 2007 - 09:37 PM

Disputa e palpitanta :)

Am sa profit de bunavointa voastra - pentru care va multumesc - pentru a mai cere unele lamuriri (eventual linkuri utile).
1. Lacurile - am o vaga idee la ce se folosesc, dar as vrea sa am certitudinea.
2. Ce este Future? Tot un lac?
3. Am inteles la ce se refera tehnica Weathering si ma intereseaza in special efectul de rugina. Am citit pe net lucruri interesante despre Weathering Master set de la Tamyra, pe care am vazut ca l-a avut de vanzare Flyboy. Recomandati asa ceva sau aveti alte sugestii? Ma intereseaza doar efectul de rugina pentru ca -cel putin in viitorul apropiat, sa spunem - nu vreau sa lucrez altceva decat nave.
Multumiri anticipate...sper sa nu va irite intrebari atat de banale. Deocamdata sunt la abecedar :)

#27 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 April 2007 - 09:38 PM

E vorba de Tamiya, scuze

#28 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 12 April 2007 - 12:27 AM

:lol: Ai zis "Future" ?? :lol: si ti se va raspunde cu "Sinto".. :-? . daca mai zici si "RLM" chiar trezesti toti monstrii... ;-)
Sfatul meu: ia-o incet pe la Forum/Tehnici, vezi ce mai aduni de pe acolo si vin-o la intalniri cu toate intrebarile scrise pe o hartie si cu siguranta se va gasi cineva sa te ajute cu raspunsuri...
Ps: Bine ai venit in casuta noastra alba, cu pereti pacati cu burete unde pana acum nu a iesit nici unul vindecat... :-( :-) :lol:

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 April 2007 - 08:17 AM

Olaf, am facut electronica ani de zile si de aceia ti-am spus ca ortografia e buba. In sensul general trigger, trigher sau triger se traduce prin declansator, pentru ca exact asta face un trigger Schmitt, declanseaza ceva in urma unui impuls primit. Se foloeste in special, la formatorii de pulsuri dreptunghiulare.

Manu
1. Au multe utilizari: finisarea machetei, strat de protectie aplicat inaintea efectuarii unor tehnici specifice (drybrusing, uzura, washing, etc) schimbarea "tusei" unei vopsele (mat, semimat, lucios), imitat suprafete de sticla (faruri, aparatura bord), lacuirea suprafetelor inaintea punerii decalurilor, sau chira ca ...diluant!
2. Future este un lac pentru ....linoleum! Are o multime de aplicatii in machetism, cele mai folosite fiind "reparearea" claritatii cupolelor, lipici pentru piese mici, lac protector lucios, "liant" ajutator pentru fixarea decalurilor, diluant pentru acrilice, realizarea voselelor semitransparente, etc. Mai multe ai aici: http://www.swannysmo...leteFuture.html
3. Cum spuneam la rubrica despre vopsitul senilelor, nu prea conteaza calea daca rezultatul este acelasi si este si bun. Sunt o multime de metode pentru a simula rugina. Da, setul este bun dar...nu suficient! Rugina nu are o singura ...culoare! Mai ai nevoie de tot felul de alti pigmenti sau chiar pulbere de ...rugina!
Cata, din pacate, la rubrica tehnici de lucru stam cam ...slabut pe site! ;-)

#30 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 12 April 2007 - 12:37 PM

Multumesc mult, incep sa ma luminez, mai ramane sa vad si practic cum stau. Cata, bine v-am gasit, asta e si intentia, sa nu ma vindec. :)

#31 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 20 April 2007 - 06:28 PM

Salut din nou

Inca nu am reusit sa gasesc un material pentru mascare indeajuns de bun. Am incercat cu un scotch de hartie cumparat de la un magazin de constructii, l-am testat, dar se uneori se "ia" cu tot cu vopsea (email mat, specific). Ce sa folosesc sa stau fara griji...ca e de ajuns un graunte de vopsea se sa ia odata cu materialul folosit pentru mascare si am ruinat tot. Sau nici nu e indicat sa-l folosesti peste suprafete deja vopsite?
In privinta tehnicii de drybush, imi puteti spune cateva cuvinte? Se poate folosi si emailul, sau numai un anumit tip de vopsea? Multumiri anticipate :)

#32 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 20 April 2007 - 06:59 PM

Evident e vorba de dry brushing, scuze.

#33 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 20 April 2007 - 07:11 PM

Citeaza

Cata, bine v-am gasit, asta e si intentia, sa nu ma vindec.


Ai grija ce-ti doresti...... :lol:

Citeaza

Ce sa folosesc sa stau fara griji..

"
"Tamya Masking Tape" sau solutie de mascare: "Color Stop" (Revell), "Maskol" (Hombrol) si ai sa mai auzi de: pasta de dinti, goase, plastelina, clei de birou si alte inventii. :-?

Intrebari, intrebari, experiente de vopsire, mascare, dar, pana la urma la ce lucrezi tu acolo? :lol:

#34 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 20 April 2007 - 07:14 PM

Hmmm am inteles...interesant, multumesc mult. Scharnhorst de la Revell.

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2007 - 07:14 PM

Manu, daca esti din Bucuresti ar fi bine sa vii la intilnire, exact despre asta discutam.
Era un articol despre masti, dar vad ca nu mai este. Vezi PM
Iata si pe scurt citeva cuvinte:
- spala bine macheta inaite de vopsire. Foloseste un detergent care nu lasa pelicula. Vopseaua acrilica este foarte sensibila la amprente (grasime)!
- foloseste cu incredere banda adeziva din hirtie. O gasesti pe la magazile gen Bricostore si e folosita de zugravi cind vor sa vopseasca ceva la "linie"! Nu se lipeste prea tare (mai slab decit scociul) der suficient de bine pentru scopul nostru! E tota aia cu renumita banda Tamiya, dar muuuult mai ieftina!
Drybrushing-ul (tufuire), cum spune si numele, este un procedeu de vopsire cu pensula...aproape uscata!
Cum se procedeaza:
- inmoi pensula in vopseaua cu care vrei sa aplici tehnica;
- o lasi sa ce usuce citeva minute apoi stergi pensula pe o bucata de cirpa pina aproape nu mai ramin urme de vopsea pe cirpa;
- dai usor peste zona de interes, de mai multe ori, pina obti efectul dorit. Traba e corect facuta daca urmele apar dupa 7 - 10 treceri repetete de pensula. Efectul nu trebuie sa para din prima!
- se poate folosi vopsea email, ulei (recomandabila) sau acrilica (nu se recomanda deorece se usuca foarte repede pe pensula si nu mai poti face nimic!)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 April 2007 - 07:30 PM


#36 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 April 2007 - 07:24 PM

Z-mare, la Apr 20 2007, 07:14 PM, a spus:

Manu, daca esti din Bucuresti ar fi bine sa vii la intilnire, exact despre asta discutam.
Era un articol despre masti, dar vad ca nu mai este. Vezi PM

Tragand cu ochiul pot sa spun ca e din Bucuresti, dar daca vine sau nu e dupa posibilitatile lui.

Bafta!

#37 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 20 April 2007 - 07:27 PM

Da, sunt din Bucuresti. Cam complicat cu timpul, ca al meu e impartit mai ceva decat carturile pe o nava, desi mi-ar face placere sa va cunosc si, mai ales, sa mai invat cate ceva. Cand e intalnirea?

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2007 - 07:32 PM

incepe de pe la 11, dar eu o sa vin nitel mai tiriu (sa nu mincati toti ...cirnatii, ca nu va mai arat nimic! :lol: )

#39 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 20 April 2007 - 08:51 PM

Citeaza

Cam complicat cu timpul,

Daca iti faci timp si ajungi, iti aduc eu maine " Tamia Tape". Dar trebuie sa zici sigur ca sa nu o car degeaba. :lol: Daca aduci si barca se poate masca acolo pe loc.

#40 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 April 2007 - 08:56 PM

Cata, la Apr 20 2007, 08:51 PM, a spus:

Citeaza

Cam complicat cu timpul,

Daca iti faci timp si ajungi, iti aduc eu maine " Tamia Tape". Dar trebuie sa zici sigur ca sa nu o car degeaba. :lol: Daca aduci si barca se poate masca acolo pe loc.

Si aduc si eu "dispozitivul" pentru trasat pe unde trece linia de separatie dintre culori.
Bafta!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi