Forum Machete,Modelism,Hobby: Articol vopsire senile - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Articol vopsire senile

#1 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 April 2007 - 01:06 PM

Ce faci Zetule, ne iei pita mie si lui Dragos si mai cine stie cati? ;-)
Foarte bun articolul! Este mai mult sau mai putin si metoda pe care o folosesc eu. Poate nu strica sa faci mai de aproape pozele dar se intelege despre ce e vorba.
Astept cu nerabdare (si tutun) sa ne areti si restul Jagdpanzerului...

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2007 - 01:42 PM

Mersi Ahmaed si mersi Crios.
Care era idea (impartasita si lui Crios?)? Sunt sigur ca mai sunt si alte metode de spoit cit mai bine senilele. Rugamintea mea este de aface fiecare ceva poze insotite de citveva cuvinte, un mic articol, apoi sa le reunim pe toate intr-un singur artiol mai mare, comun! Cred ca ar fi o treaba utila!
Cit despre poze, nu prea am avut lumina ca lumea. (sa nu spui la nime, dar articolul l-am inceput asta iarna, da de mult ce aveam de scris, abia acum l-am terminat ;-) .) Doar cea cu fiarele si tancul sunt facute acum. Cit despre Jagd, este pe aici pe undeva...ambele doua! :-( Nu dau de ele. :-?

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2007 - 02:04 PM

Z-ule, acum nu vreau sa fiu carcotas, dar... Pana la partea cu vorpsitul senilelor in negru metalic, e ok. Personal vopsesc cu un 'grafit' de la MM. "Metallic Black" sau "Graphite" parca scrie pe sticluta, si e o aproximare cred corecta a aspectului 'de fabrica' al metalului senilelor.
Insa... Pe cuvant daca vezi senile asa ruginite vreodata, in conditii de utilizare cat de cat. As merge pe varianta simularii unui pamant(noroi) uscat / praf mai degraba decat a simula 'rugina' senilelor, oxideaza metalul ala saracul, dar destul de greu si parca nu chiar asa, totusi. Oxidarea poate sa iti apara ca atare in zona pinilor de prindere a patinelor senilei, zone care sunt 'protejate' si unde se poate produce oxidarea pe termen lung, dar in zonele supuse frecarii in mod uzual rugina nu apare decat daca tancul sta nemiscat o perioada indelungata in mediu umed. Si de acolo se sterge foarte repede cand se pune in miscare.

In plus, pe orice senila exista o zona curata dar nu "lustruita' pe zona unde calca galetii. Acolo nu o sa vezi prea multa rugina, si nici nu se 'freaca' suficient cat sa se lustruiasca.

#4 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 11 April 2007 - 02:33 PM

Felicitari!! ;-) Un inceput bun, care are nevoie de mai multe poze si de mai multe tehnici... Un punct in plus pentru corectitudine adus de Cartula. :-(
Despre culoarea de baza a senilelor Agama are o culoare dedicata.. Este buna?

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2007 - 06:59 PM

Cartula perfect adevarat! Exact asta voiam si eu, cit mai multe pareri, cit mai divrese metode de lucru insotite de poze si...punem de un artricol bun! Nu prea conteaza calea, daca ajungi la acelasi rezultat, nu?
Oricum este prima vopsire de senile facuta. :-(
Cata, nu stiu la ce nuanta te referi! ;-) Stii codul?
Haideti, la treaba.....

#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 11 April 2007 - 08:15 PM

Felicitari Alexandru,
Un articol bun si foarte util.
Spor,
Bill ;-)

#7 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 12 April 2007 - 10:57 AM

E incredibil cat de realist ti-a iesit.
Bravo,tine-o tot asa! :-( ;-)

#8 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 12 April 2007 - 01:58 PM

Cata se referea la Tracks Colour cod 47Me daca nu ma insel.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 April 2007 - 05:42 PM

Asta nu e culoare pentru pista? Poate 57 Me annealed steel, desi pare putin cam deschis...

#10 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 12 April 2007 - 10:21 PM

Desi sunt cu sburatoarele sau cu vehicolele cu roate pot spune ca mi-a placut articolul.
Singura carcoteala ar fii pozele, eu zic ca ar trebui taiate la ceea ce este esential, adica senilele.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2007 - 07:23 AM

Am incercat sa le "tai" mai mult, din pacate apare "granulatia" rau de tot. Ne avind suficienta lumina, am trebuit sa le fac cu zoom, de la distanta mai mare. Taietura actuala este un compromis intre ....si ...intre. ;-)

#12 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 13 April 2007 - 08:57 AM

Z-mare, cred ca AdyAero se referea la 'taierea' imaginii, adica reducerea inaltimii prin eliminarea zonelor de prisos si astfel se mai reducea defilarea pe verticala.
Practic, in orice program de grafica se numeste 'crop', va sa zica hacuire: se selecteaza unealta Crop, se selecteaza intreaga imagine si apare un dreptunghi, se trage de linia de sus in jos pana aproape de senile, similar si pentru linia de jos si apoi se da dublu clic in interiorul perimetrului si voila; tot ce nu este in interiorul perimetrului e eliminat.

#13 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 13 April 2007 - 09:32 AM

:hammer: Iaca! Se pot lua de AICI si insera in articol.

P.S. Verificati daca sunt toate, daca sunt in ordine, etc. etc.!

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2007 - 11:50 AM

Da Moxanu, asa si lucrez, dar facind asa se pierde din rezolutie, nu poti taia oricit! Astea au fost, dupa mine, cele mai bune dimensiuni.
O sa mai fac un tanc si cind ii vopsesc senilele o sa incerc sa refac pozele! ;-)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 April 2007 - 11:51 AM


#15 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 13 April 2007 - 01:57 PM

Zetule, multam' pentru articol.
In special pentru ca ai exemplificat cu niste senile din DS100.
Interesant si foarte instructiv !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 13 April 2007 - 01:58 PM


#16 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 13 April 2007 - 02:58 PM

Da! 47 Me=

Citeaza

Asta nu e culoare pentru pista?
:-)
Mi s-a parut mie ceva ciudat. :lol: . De aia am si intrebat... :-? Dar nici pentru pista nu cred ca e buna.. La intalnire o aduc sa vedeti voi culoare... E o nuanta intre ;-) si :-( ...

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2007 - 06:43 PM

Cata, si nu numai, nu trebuie sa ne luam neaparat dupa denumirea culorii, ci dupa culoare. Daca culoarea este un negru metalic (nu stiu cum aratra nu am cumparat-o :-) ) e buna! Conteaza doar sa obtii rezultatul dorit. Eu am folosit la un camion rusesc niste ...RLM-uri ;-) :-(
Intrebarea a fost pusa deoarece 57 era o culoare "metalica" si nu stiam daca nu s-a facut cumva o eroare!

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 April 2007 - 09:12 PM

Pozele din articol au fost schimbate cu cele prelucrate de Eugen.
Multumesc Eugen!
Bafta!

#19 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 09:45 PM

Dragilor,

Articolul mi se pare binevenit cu atat mai mult cu cat unii dintre noi au nevoie de aceste indicatii... :lol:

Metoda pe care eu am aplicat-o suna cam asa:

1. Vopsire cu Gun Metal sau Titanium Metalizer de la ModelMaster, care apropos de culoare, aduc destul de mult cu otelul brut al senilelor...neruginit, nelustruit

2. Wash cu doua nuante, una mai inchisa care poate fi spre negru, si una mai deschisa care poate simula praf sau rugina veche...ideea care vreau sa reiasa e ca acolo nu se stie pana la urma cati factori atmosferici au actionat... ;-) - si acum daca se doreste se poate lacui si cu mat

3. Incarcarea senilelor cu noroi, fie ca e "ruj de buza de senila" de la Tamiya fie ca e pigment sau chiar pamant natural (sic!)

4. Evidentierea suprafetelor "lustruite" de utilizare, respectiv suprafata de rulare.

Personal, nu sunt de parere ca pintenii de pe fata interioara a senilelor trebuie tufuiti intotdeauna cu metal, deoarece la anumite blindate acest lucru nu se intampla. La altele acestia chiar se incarca cu noroi, vezi cazurile de la Panter si alte vehicule cu galeti intercalati unde aici chiar se acumula noroi, periculos de altfel pentru sanatatea tancului :-)

Eu atasez mai jos niste poze de detaliu de la ce mi-a iesit mie. Dati cu oua - ca tot e sezonul - sau cu ce vreti voi :lol: Chiar sunt curios de pareri..."whistle:

Oricum fiecare face ceea ce ii place, zeul modelismului nu s-a nacut si ceea ce e mai important...SA VA PLACA VOU FRATILOR, indiferent cine ce-o zice...SIC! :-(

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Detaliu_senila_1.jpg


#20 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 09:47 PM

Inca una...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Detaliu_senila_2.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi