Forum Machete,Modelism,Hobby: Articol vopsire senile - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Articol vopsire senile

#21 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 09:48 PM

Si alta...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Detaliu_senila_3.jpg


#22 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 09:49 PM

Ultima... ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Detaliu_senila_4.jpg


#23 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 April 2007 - 12:24 PM

Eu,in ultimul timp,am folosit urmatoarea metoda:
Am vopsit senila in culoarea de baza[gun metal-MM,traks color-Agama,sau steel+antracit,de la Revell],iar dupa aceea am "ruginit-o" cu dif.nuante de maro,dupa caz[rugina mai deschisa,mai inchisa,etc.-numai cu spalari cu acrilice].Dupa uscare,am frecat cu o pensula mai scurta,cu perii mai tari,cu vopsea semi-uscata[acrilica],dupa caz-nisip european,nisip de desert,pamant uscat,pamant umed,mlastina,zapada etc.Veti vedea diferentele intre nuantele senilelor...In cazul "jegosului" KV,a fost mai simplu:am vopsit senilele cu gun metal,dupa care am aplicat "noroiul",curatand pintenii cu un smirghel foarte fin[curatarea se face finut],cat sa se vada metalul pe pinteni.Personal am fost foarte multumit de rezultat,mi s-a parut destul de real.
In concluzie,fiecare face cum vrea,vorba lui Flyboy,daca lui ii place, atunci e ok.

#24 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 April 2007 - 09:03 AM

Zetule, ca sa nu-i mai poluam topicul lui Paul, cu Tigrul pasoptist, prefer sa-ti raspund aici.

Nu mai pohtesc sa combat in "marea controversa ruginoasa", pentru ca este o discutie despre o chestiune fara nicio finalitate. Sigur, fiecare face cum vrea. Si io m-am dedat la "orgii ruginoase" (pana la un punct) si poate... o sa mai pacatuiesc.
DAR, important (cred io), este ca cei mai noi in ale afevismului, sa nu inteleaga ca aceasta "adictie ruginoasa" este "nec plus ultra", calitatea suprema a unui model de blindat.
Io personal, cred ca mult mai important este sa avem ceva habar, despre masina reala pe care incercam sa o reprezentam cu modelul respectiv. Si sa realizam cat de corect reprezinta respectivul kit, aceasta realitate. Si ce am putea face ca sa-l aducem in limite rezonabile, cat mai aproape de realitatea masinii la care ne raportam.
Sa asamblezi pur si simplu kitul din cutie fara sa-ti pui macar ceva intrebari, pentru ca important este ca la sfarsit sa-l ruginim si jegosim cat mai "artistic" si mai "impresionist", MIE PERSONAL mi se pare oarecum tristut... Dar... (ca sa folosesc din spirit de fronda, cat mai des punctele de suspensie)... asta-i DOAR PAREREA MEA si GUSTUL MEU PERSONAL!

Si, ca sa nu fiu total off-topic fata de subiectul articolului tau, uite cum m-a dus pe mine capul acum ceva vreme, sa reprezint o senila ruseasca in 1/72. Acum, posibil sa abordez altfel chestiunea... dar, vom vedea...
Fotografia este o marire de mai multe ori a lucrului real. Asa ca...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Senila_T34.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 18 April 2007 - 09:08 AM


#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 April 2007 - 06:44 PM

Dragos, imi pare rau, am impresia ca am fost inteles gresit, asa ca ma las pagubas!
Acel articol a fost scris in urma incercarii mele de a face o senila sa arate ca o ..senila! Am rugat ca alte pareri/tehnicii sa fie transformate intr-un articol scurt, la obiect, cu trei patru fotografii pe care sa-l atasam la cel inceput de mine. Autorul ar fi fost...colectiv! Din pacate treaba a ramas la nivel de ...indicatii! :lol:
Senila ta arata foarte bine, pacat ca nu ai venit cu ceva amanunte!
Dupa cum se poate constata, la capitolul tehnici de "uzura", tehnici speciale de vopsire, adica treburi mai speciale de modelism stam rau! Am incercat, si incerc in continuare, sa acopar acest gol! Sper sa reusesc!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 April 2007 - 06:46 PM


#26 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 29 April 2007 - 04:59 PM

Personal vopsesc senilele dupa urmatoarea metoda:
- vopsire in negru mat
- drybrush cu steel acolo unde se presupune ca este uzura mai mare a metalului; fac asta inainte de weathering pentru ca "murdarirea" ulterioara sa mai estompeze din stralucirea obtinuta prin drybrush
- weathering cu pasteluri diverse nuante de la maro la rosu (rust - rugina)
- fixativ
- eventual lac mat odata cu sigilarea intregii machete
Iese cam asa:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi