Forum Machete,Modelism,Hobby: P-40N 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

P-40N 1/48 & friends

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 12:49 AM

Pentru expo de la Cluj m-am ambitionat sa termin si eu ceva nou, un P-40N la 1/48... Macheta am achizitionat-o de la Pavel, si am purces usor-usor la treaba.
Macheta fost facuta mai mult in stilul 'modelism viteza', datorita multor alte obligatii timpul liber fiind mai mult lipsa spre deloc... Se mai simte pe ici colo cate o problema, dar per total as zice ca a iesit rezonabil fata de graba in care a fost facuta.
Nu prea am mare inspiratie literara, asa ca... Pe scurt:
- macheta se imbina bine, dar are cateva puncte 'cheie', notabil fiind coada separata pentru a permite variante multiple din aceeasi matrita. Am lipit bucatile de cozii de semifuselajele corespunzatoare inainte de asamblarea finala, pentru a minimiza nevoia de chituire ulterioara. In teorie suna bine, in practica tot a fost de munca si de regravat.
- A fost de munca la subtiat bordul de fuga al aripilor. Multa munca, si murdara.
- Schema de vopsire mi-a dat mari batai de cap, fiind foarte controversata. Pana la urma am mers pe ce mi s-a parut mai plauzibil, si mai frumos ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0306_prel.jpg


#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 12:55 AM

Fotografia A/N e foarte inselatoare in a determina culori... In cazul avionului acesta, sunt mai multe pareri despre cum arata, si ce culori erau... Multi zic ca era vopsit integral intr-o singura culoare, din cauza ca in fotografii se vede o singura nuanta de gri, perfect uniforma.
Am mers pe varianta Sand de la MM, si o combinatie de French Blue cu mult alb pentru burta (conform instructiunilor de la Eduard pentru kit-ul de P-39). Fara sa ma stradui deloc, pur si simplu nuanta de albastru deschis care a iesit la amestecul componentelor, a fost perfecta. O desaturare in Photoshop si iese asta. Pe film foto A/N existau mari sanse sa fie imposibil de sesisat o diferenta intre cele 2 nuante.

Spor la gasit culorile pe baza fotografiilor A/N ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0312_prel_bw.jpg


#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 12:59 AM

Singura modificare notabila a fost la elice pentru a permite o asambare si o chituire corecta a coafei. Am taiat palele elicei de pe butucul de care erau atasate, si am pus pe butuc niste inele de plastic care sa-mi permita pozitionarea corecta si fixarea ulterioara a palelor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0311_prel.jpg


#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 01:01 AM

Ca finalizare, future, wash cu vopsele de ulei in "white spirit", lac mat Sinto.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0308_prel.jpg


#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 01:03 AM

Si impreuna cu 'fratiorii' cu care va merge la expo. Inca nu stiu exact daca toti, ca timpul e putin si lucruri de facut multe.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0317_prel.jpg


#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 17 April 2007 - 07:02 AM

Ce bine este cand mai vedem... atat de multe modele, atat de FAINE, la un loc... frate Cartula ! E tare bune si expozitiile astea, ne mai motiveaza... "Ilegalistii Clujeni" sa fie sanatosi !

Foarte, FOARTE fain, P40-ul tau ! Ticalosul, arata excelent... iar faptul ca te-ai complicat cu acea inmatriculare, arata cat de interesant este sa nu umblam, numai pe cararile mult-prea batatorite...
As fi dorit (io personal) si o fotografie a cockpitului... si as fi interesat sa ne zici, cum compari tu acest P-40N Hasegawa, cu mai batranul P-40N Mauve/Eduard.

Multumesc, frate Cartula, ochii-mi sunt incantati !

#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 April 2007 - 07:20 AM

Horrido frate Cartula,
Foarte frumos P40, felicitari. Treaba cu palele elicei e excelenta am notat totul si o voi aplica si eu.
Asteptam cu bucurie si nerabdare aterizarea escadrilei la expozitie la Cluj.
Spor si ne vedem curind...
Bill ;-)

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 10:40 AM

DRAGOS, la Apr 17 2007, 07:02 AM, a spus:

As fi dorit (io personal) si o fotografie a cockpitului... si as fi interesat sa ne zici, cum compari tu acest P-40N Hasegawa, cu mai batranul P-40N Mauve/Eduard.

Inauntru e leopardul, Dragos ;-) E aproape gata si cockpit-ul, dar pusul instrumentelor ceas cu ceas e treaba migaloasa, de facut in liniste. Asa ca nu e inca gata, panoul de instrumente, ca si scaunul care asteapta sa montez niste centuri PE de la Eduard, nu sunt montate.
E fain ca prin constructie se pot adauga elementele acestea la sfarsit.
Acum uitandu-ma la poze vad ca am uitat sa vopsesc si sa montez 'tetiera' pilotului. :roll:

Comparativ cu vechiul Mauve, e sublim. Pentru ca n-am vazut sau avut un Mauve/Eduard in mana :lol: Lasand gluma la o parte, kit-ul e un Hase nou, foarte fain detaliat. Singura MARE problema a familiei de kit-uri P-40 de supra-modularizarea, are tot felul de gauri care trebuiesc umplute/deschise, capace / inserturi de adaugat, etc... Si asta e dezastru, mai ales cand instructiunile au erori. Si avionul meu are o eroare mare de tot, nu are montate niste insertii, pentru ca in instructiuni nu sunt mentionate. :lol: Evident, conform legilor binecunoscute, am detectat eroarea dupa ce avea lacul mat final pe el :lol:

#9 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 17 April 2007 - 12:39 PM

Nu pot sa zic decit un singur lucru:ti-a iesit super P-40-ul.Mai ales ca-i facut in graba ,si cu riscul de a fi poate nedrept cu altii,mai rar asa ceva pe acest forum.M-a simt un pokemon pe linga tine, ma mai gindesc daca postez mustangu' meu,Sleepy Ann.Bafta si spor in continuare.

#10 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 17 April 2007 - 01:53 PM

wow :lol:
arata secsi
si foarte bun contrastul dintre macheta, fond si acel alb negru !

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 10:03 PM

Am terminat si panoul de instrumente.
Plasticul din kit vopsit negru, ceasurile taiate din decal bucata cu bucata si aplicate
A urmat un drybrush usor cu chrome silver, si nitica culoare aplicata cu o pensula subtire.
Mai am scaunul, si chiar gata... Sper.

Mersi de aprecieri... Paul, nu cred ca e cazul sa iti pui intrebari daca sa postezi Mustang-ul, cu cat mai multe machete, cu atat mai bine... Poate mai prinde lumea curaj...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0321_res.jpg


#12 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 17 April 2007 - 11:12 PM

:-? Cu insertii, fara insertii, cu capace deschise, fara; nu ma pricep sa le caut, dar pot spune: excelent! :hammer:
Poate ni le aduci si noua pe la intalniri (daca nu le duci la Cluj) sa le vedem 'Live', caci tare bine arata! :lol:

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 11:36 PM

Am terminat munca la panou, cu instalarea 'piesei de rezistenta', un gunsight N-3A din rasina de la Quickboost. Fata de cel din kit, nu exista comparatie...

Am incercat sa simulez inscriptiile de pe el cu vopsea argintie, si cu muuulta grija. A iesit rezonabil, tinand cont de dimensiuni.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0322_res.jpg


#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 11:37 PM

Acum, mai trebuie doar sa-l montez inauntrul avionului. Desi, la cat am muncit la el, parca imi pare un pic rau, ca nu o sa se mai vada aproape deloc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0324_res.jpg


#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 11:40 PM

Cu dedicatie pentru Dragos, interiorul inainte de montaj.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0037_res.jpg


#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2007 - 12:04 AM

Si o ultima poza, cu panoul montat. Sper sa nu va plictisit, dar chiar sunt incantat de rezultat, tinand cont ca pana sa ajung aici am pierdut un gunsight (incredibil ce viteza prinde cand zboara din penseta), un geam reflector la care muncisem jumate de ora, am varsat sticla de izopropilic fix pe panoul de instrumente vopsit si cu decalurile puse, am reusit sa ma mozolesc cu portocaliu transparent Tamiya cand il amestecam, am pierdut si regasit de 2 ori prin covor suportul gunsight-ului, am pierdut 6 instrumente si am distrus alte 2 la decupare...
:lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_0326_res.jpg


#17 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 April 2007 - 05:06 AM

cartula, la Apr 17 2007, 11:40 PM, a spus:

Cu dedicatie pentru Dragos, interiorul inainte de montaj.


Multumesc, frate Cartula !
Sunt DEOSEBIT de incantat de ce vad !
Intotdeauna m-am omorat dupe genul acesta de detalii, mai ales in aceasta frumoasa scara pasoptista. Iar la zburatoare, cockpitul este pentru mine un fel de "Sf.Graal", trebe tratat cu mare respect si incarcat cat se poate de mult cu fel-de-fel de nazbatii, cat mai detaliate cu putinta...

Pe de alta parte... scobind io prin uitatu-mi "munte" de aviopasoptisme... am descoperit ca am "in surplus" un bord de P 40N din PE, de la Eduard...
Daca te intereseaza si daca nu-i prea tarziu... as fi mai mult decat bucuros sa ti-l donez...

Cat despre kitul Mauve/Eduard... l-am revizionat un pic si, nu arata asa rau, cel putin nu are "inserturi"...
La urmatoarea "bere" am sa-l aduc, ca sa le poti compara.

Te felicit, bravo lu' matale !

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 April 2007 - 08:18 AM

Hai sa zic cu un pic de "invidie": apoi cred si io, la scara asta mare altfel ti lucrurile in mina! :lol:
Acum serios, pina la urma nu conteaza scara, ci munca depusa si placereea de a face un lucru cit mai bine si mai detaliait, ceia ce tie ti-a reusit pe deplin! Imi place cum ai scos in evidenta detaliile din cocpit!!
Cit despre .........tinand cont ca pana sa ajung ..................pierdut 6 instrumente si am distrus alte... eu zic sa nu mai numeri foile de la placinta ca ramii nemincat :lol:. Face parte din "placerile" meseriei! Bine ca ai reusit sa rezolvi problemele!
O nedumerire, cum reusesti sa bagi plansa de bord in cocpit dupa ce ai adunat fuselajul???? :lol:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 April 2007 - 08:20 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi