Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama cu obiect "suspendat" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama cu obiect "suspendat"

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 March 2005 - 09:58 AM

Pe alt forum a inceput o discutie interesanta despre diorame cu machete suspendate in camp magnetic.
Ce parere aveti de asta?
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spitfire.jpg


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2005 - 10:10 AM

Poate ar merge daca nu ar fi acele fire de nylon care sa sustina macheta in cimpul magnetic!

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 March 2005 - 10:17 AM

Dar are chiar are fire de nailon?
Eu nu am avut in mana asa ceva si nu-mi dau seama daca firele de care spui tu, Z-mare, sunt cele care tin avionul.
Bafta!

#4 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 March 2005 - 10:32 AM

Indiferent de forta campului magnetic nici un obiect nu poate "pluti" liber daca nu are niste "ghidaje" laterale, fie tot magnetice fie mecanice (vezi suspensia magnetica si ghidajele de la trenurile de mare viteza "pe perna magnetica").

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2005 - 10:46 AM

Sa creezi un cimp megnetic de ghidaj este destul de complicat! Daca nu pui fire macheta va "fugi" dupa liniile de cimp magnetic. Trebuie sa creezi alte cimpuri magnetice care sa o trimita "inapoi", cea ce nu e chiar simplu! Defapt, in prospectul ce insoteste macheta, este indicat si cum se pun aceste fire (nylon transparent).
In esenta treaba e simpla: in macheta pui un magnet cu polul "nord" (sa sicem) inspre suport iar in suport pui un magnet cu polul "nord" inspre macheta: cele doua cimpuri se vor "respinge" "sustinind" macheta in aer. Din pacate "nordul" va fugii pe liniile de cimp catre polul "sud" (al magnetului). De aceea trebuie fire ( sau alt sistem mecanic) care sa impiedice acest lucru.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 March 2005 - 11:05 AM

Z-mare, la Mar 24 2005, 10:46 AM, a spus:

In esenta treaba e simpla: in macheta pui un magnet cu polul "nord" (sa sicem) inspre suport iar in suport pui un magnet cu polul "nord" inspre macheta: cele doua cimpuri se vor "respinge" "sustinind" macheta in aer. Din pacate "nordul" va fugii pe liniile de cimp catre polul "sud" (al magnetului). De aceea trebuie fire ( sau alt sistem mecanic) care sa impiedice acest lucru.

Teoria imi spunea si mie acelasi lucru. Kitul ..... doar am auzit despre el, iar curiozitatea mea a fost satisfacuta ;-)
Bafta!

#7 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 March 2005 - 01:03 PM

Am vazut prin magazine kituri din astea, si curiozitatea ma incerca. Desi nu ma pasioneaza aviatia, m-am gindit de mai multe ori sa cumpar un kit din asta, de curiozitate ;-).

Insa m-am abtinut :roll:

#8 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 24 March 2005 - 09:33 PM

crios, vorbiram langa tine la intalnire despre subiect, pe unde iti era gandu'?
Macheta oricum costa mai mult decat face. Solutia buna, dar care ocupa mult timp si rabdare, ar fi cea in care tot cu niste magneti sa creezi un ghidaj al campului magnetic. Si cartula si pletila dadusera o solutie in acest sens! Varianta legata cu ata m-i se pare mie ca este mai putin aratoasa decat de ex. sa legi un elicopter de diorama cu ajutorul unei franghi pe care coboara o figurina ( este vorba de o diorama despre care imi vorbea toniS ). Deasemenea o solutie gasita de mine dar nepusa in practica este cea in care poti lega aripa unui avion de cablul (otelit) unui balon de observatie- de ex. intr-o scena din batalia angliei.-daca are cineva imagini cu vreun astfel de balon din aceea perioada ...il astept- ori o alta varianta la fel de interesanta despre care vorbea cartula - un avion la aterizarea pe un portavion agatat de cablurile de prindere...
Alte idei?

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2005 - 10:24 PM

Un kamicadze infip cu aripa intr-un cos de fum al vaporului.....

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 March 2005 - 09:18 AM

toni, la Mar 24 2005, 09:33 PM, a spus:

crios, vorbiram langa tine la intalnire despre subiect, pe unde iti era gandu'?

Cred ca la frumusetea aia de masina realizata de Z-mare, sau o fi fost de la Stela fara alcool.
Bafta!

#11 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 27 March 2005 - 06:55 PM

Uite ca se poate.


http://www.hobbytron...hysics-kit.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi