Forum Machete,Modelism,Hobby: Mig-21 Lancer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mig-21 Lancer cad din vina cui???

#1 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

  Postat 09 March 2005 - 04:50 PM

A mai cazut o pasare maiastra...astept parerile voastre despre situatia Aviatiei romane la ora actuala si perspectivele acesteia!
Piloti nepegatiti sau jocuri murdare de culise?
se vrea altceva?cei care au citit TopGun articolele d-lui Prof Avram Valeriu stiu la ce fac referire!S-a furat aviatia sau sa intelegem ca se va fura si pe viitor?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 04:56 PM

Presimt inceputul unei discutii cam nasoale :-D :-D :-D

Lasand politica deoparte, realitatea e destul de simpla... Avioane cad oriunde in lume, avioane militare ce sa mai vorbim... Cu atat mai mult avioane atat de vechi precum Mig-urile...
De bine, de rau, in ultima vreme s-au cam rarit chestiile astea, dar e foarte probabil ca o cauza sa fie numarul din ce in ce mai mic de ore de zbor. Tot asta e o cauza si pentru pregatirea practica nu tocmai stralucita a pilotilor, e greu sa faci aviatie cu doar cateva zeci de ore pe an....
Ar cam fi timpul sa scapam de vechituri, insa.... Sau sa asteptam sa se 'retraga' singurele, dar e cam riscant ;-)

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 March 2005 - 05:05 PM

Asta imi aduce aminte de faza aia cu "Mig-21, doar pamantul e deasupra noastra"
Bafta!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2005 - 08:43 PM

Cineva dorea sa-si faca rost de un MIG 21. Un binevoitor la sfatuit sa-si cumpere o bucata de pamint si sa astepte.......Trist dar adevarat.

Da, peste tot mai cad avioane, dar parca la noi.......Probabil in curind nu o sa mai auzim (cum bine remarca Cartula!) de MIG-uri cazute deoarece se va termina ..."stocul" :-D
Atit timp cit banii se duc pe piscine, bairamuri cu pipite, telefoane mobile pe gratis si facturate la zeci de miloane/luna, calculatoare de ultimul tip (pe care, fie vorba intrte noi, habar nu au sa le foloseacsa), jipane, hotel gratuit pe perioada mandatului, prinz la "popota" parlamentului de 70.000 lei/zi ( trei feluri+desert cu servire de lux, nu la masa-ntinsa)(cam ce am putea minca noi de 70.000, un hamburger poate?) si altele asemanatoare in loc sa fie dusi la sanatate, invatamint, armata, cercetare, asa o sa se inimple. Defapt nimic nu e gratis la alesii tarii, totul ete platit din ....banii nostri! In vest, un pilot cu 30 de ore/anual de zbor, nici nu este lasat sa "vada" avionul, daramite sa-l zboare singur!
Da, MIG-urile sint avioane vechi, dar nici nu F-16 nu mi-e rusine! Din pacate, bani pentru altele ...nu-s.
Tot la vechituri ajungem! Ca prin diferite "procedee" nu prea ortodoxe, se incearca aducerea de F-16 in loc de MIG 29 (cele din dotare sint vindute la bucata, ca suveniruri!), e o alta poveste!
Din pacate degeama "parlamentam" noi aici...parlamentarii isi stiu de spaga lor, chiar daca o primesc pe deasupra sicrielor!
Alexandru

#5 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 09 March 2005 - 08:57 PM

Trista situatia din armata romana nu numai din aviatie. Cunosc un pilot la baza de la C-ta, iar ce mi-a spus m-a cutremurat. Ca sa zboare cu avioanele, pilotii au cumparat din banii lor de la ucrainieni, iar despre mig21 lancer, cica este o mare porcarie. Acum nu stiu cit e de adevarat, dar cica in momentul in care tragea cu racheta se oprea motorul, iar ca sa nu se mai opreasca au luat oxigen din butelia pilotului. Oricum in caz de un razboi, cred ca aviatia romana nici nu ar exista, anul trecut din cele 4 miguri, doar unul mai zbura.

#6 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 09 March 2005 - 09:00 PM

Ce crede-ti ca noi nu ne-am dori sa avem avioane precum F-15/16/18, Gripen dar nu ne permitem!!!Intradevar situatia aviatie romane nu este prea "roz" la ora actuala, evenimentele de zbor au mai scazut insa de zburat se zboara nr. de ore alocate poate sa ajunga pt un pilot operational la 120 cea ce nu este putin!!!Aceasta modernizare a fost mai degraba o afacere profitabila pt unui, multe avione au zburat putin iar acum sunt in conservare!!! :-D :-D Tehnica este cea pe care o stim asa ca orice comentariu este de prisos intrebare se pune daca mai apucam sa le scoatem din serviciu???

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Mig_21M_Lancer_A_806__cn_962806__15.09.2004_Bacau_Romania_resize.jpg


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2005 - 09:00 PM

Ca in bancul cu albanezii : de ce nu a participat aviatia albaneza la al doilea razboi mondial? Raspuns: pilotul era bolnav!

#8 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 09 March 2005 - 09:22 PM

Sau hai sa va spun alta chestie, un tigan din Bals s-a imbogatit taind tancuri. Oricum cineva a avut de cistigat mult din afacerea cu Mig 21 lancer. In loc sa dea banii pe el mai bine mai luau niste avioane mai noi de la rusi, ca oricum erau mai ieftine si noi aveam numai tehnica ruseasca.

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 09:47 PM

Va rog sa lasati politica, piscinele si alte alea pentru stirile de seara pe postul preferat, OK? Discutam despre aviatie...

Un lucru este foarte clar, din rahat prastie n-o sa poti face... Asta este, Lancer-urile sunt clar avioane superioare Mig-ului 21 obisnuit, dar tot Mig-uri 21 sunt. Si e cazul sa ajunga prin muzee, daca au noroc.
Cat despre ce ar trebui cumparat, sa tinem cont ca totusi, vrem, nu vrem, suntem membrii NATO. Si ca o consecinta, daca e sa se cumpere ceva, atunci acel "ceva" trebuie sa fie compatibil cu standardele, nu sa mai dai N milioane de 'verzisori' ca sa le modifici... Ce ramane? Pai Gripen-ul, poate Rafale-ul, poate niste 16-uri? Ca doar de asa ceva vor fi bani... Castigator eu cred ca va fi 16-ul, din multe motive, cel mai important fiind cel financiar. E cel mai bun? Clar ca nu... Dar daca e cel mai ieftin, si isi indeplineste rolul, e suficient.

Sper sa se intample cat mai curand trecerea, ca deja eu unul m-am plictisit sa tot aud de Mig-uri 21, simt ca am ramas blocat in anii '60 :-D :-D :-D

Apropos, Z-mare... Chestia aia e o copie a unui banc celebru legat de F-ul 104 si RFG... E foarte interesant ca exista niste paralele clare intre situatia de atunci, si cea de acum de la noi... Stie cineva de ce le cadeau 104-urile germanilor? ;-)

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 09 March 2005 - 10:16 PM

tomcat_ct, frumoasa poza !

#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 March 2005 - 10:34 PM

Blue-Max
gasesti aici cateva poze (frumoase) cu MIG-uri Romanesti


http://www.airliners.net/search/photo.sear...inct_entry=true

#12 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 09 March 2005 - 10:43 PM

cartula, la Mar 9 2005, 09:47 PM, a spus:

Ce ramane? Pai Gripen-ul, poate Rafale-ul, poate niste 16-uri? Ca doar de asa ceva vor fi bani... Castigator eu cred ca va fi 16-ul, din multe motive, cel mai important fiind cel financiar. E cel mai bun? Clar ca nu... Dar daca e cel mai ieftin, si isi indeplineste rolul, e suficient.

Cartula,

Poti sa explici un pic de ce F-16 elte ultimul pe lista ta?

ict

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 10:51 PM

Cu voia dumneavoastra, ultimul :-D Pentru ca e cel mai vechi? :-D Am incercat sa le pun de la cel mai nou, la cel mai vechi...

PS: acum imi dau seama ca mai e un sens al intrebarii, 'de ce se termina cu F-16 si n-am inclus mai multe'... Nu stiu, realitatea este ca NU se vor cumpara avioane de productie sovietica, pe motiv de NATO... Si alte avioane nu stiu care ar putea fi... Sugestii?

#14 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 09 March 2005 - 10:56 PM

Pana vom lua F-16, multa apa va mai curge pe Dunare si alte Mig-21 vor mai cadea!!!Cartula are dreptate, tot Mig-21 ramane!!! :-D :-D :-D

#15 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 09 March 2005 - 11:17 PM

Revenind la teme modelistice, e bine ca ramine Mig-21. In felul asta viitorul meu proiect (Mig-21 aviatia romana), ramine actual si probabil ca va mai ramine inca mult timp actual... :-D

#16 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 10 March 2005 - 12:28 AM

doua sunt cred eu principalele motive pt care ne intalnim cu migul in porumb: lipsa unui service profesionist motivat de lipsa banilor necesari upgradarilor, reparatilor si conservarii aparatelor, si un al doilea motiv greselile de pilotaj motivate si ele de lipsa orelor de zbor motivate si ele de... si tot asa!
Iar in legatura cu F16 este bine de precizat ca daca guvernul Romaniei se va gandi intr-un final si la reanoirea flotei in acel moment DOAR F16 se va putea achizitiona nu atat din cauze financiare-importante si ele- dar mai ales fiindca americanii nu vor permite Romaniei sa achizitioneze vreun alt tip de avion american. Iar despre cele europene tot bush va raspunde de ce nu va cumpara armata romana un rafael (ori un airbus!!!). Asta este situatia nu trebuie sa ne lamentam. O situatie asemanatoare s-a intamplat parca acum doi ani cu doua fregate (daca nu ma insel!) britanice-fier vechi pe care romanii au platit de cinci ori mai mult decat armata chiliana!?!

#17 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 March 2005 - 08:27 AM

Salut,
Eu cred ca si aspectul financiar va fi important in alegerea avionului F 16. Americanii le vind si reconditionate la un pret mult prea atractiv pentru noi. La restul (Rafale? Gripen) nu am auzit de aceasta posibilitate.
Excelente pozele Mgc151184, pina le-am vazut eram convins ca Tomcat a facut acea poza 8-)
Spor,
Bill :-D

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 March 2005 - 09:42 AM

F-104: in primul rind, deoarece au fost gindit prost de la inceput. Americanii aproape ca nu l-au folosit, scapind urgent de el. Apoi erau niste avioane "nervoase", care nu iertau nimic!
MIG vs F-16. Sintem prea saraci pentru a cumapara lucruri ...ieftine si proaste. Ce mie MIG-21, ce mi-e F-16! Tot vechitura, doar ca e de la NOTO! Oricum MIG-29 este superior lui F-16 si comparabil cu F-18.(Discovery citire, repotaj facut de ...americani!)
Cit despre politica....aratam doar unde se duc banii :-D
Alexandru

#19 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 10 March 2005 - 11:32 AM

Problema Mig-ului 21 e legata de specificatiile tehnice ale aparatului.......a fost conceput ca un interceptor acum mai bine de 40 de ani. Nu poate fi transformat in avion multirol indiferent cate echipamente bagi in el. Aceeasi greseala au facut-o italienii, nemtii cu F 104 si au renuntat.
Mig-ul e depasit din toate punctele de vedere.......celula, motor..... Dupa parerea mea transformarea in Lancer a reprezentat o risipa de fonduri extraordinar de mare.......aceeasi greseala au facut-o si cu proiectul Mig 29 Sniper, care acum zace in curtea fabricii din Bacau si is fac cuib pasarile in efuzor :-D .
Personal nu imi place F 16 dar la ora actuala e cea mai buna optiune pentru bugetul nostru. Rafale iese din discutie.......nu ne permitem; ar mai fi interesanta varianta Grippen, dar si aia e destul de scumpa.
De tehnica ruseasca nici nu poate fi vorba..........acum suntem cu nato, dansam dupa cum ne canta ei.

#20 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 10 March 2005 - 11:33 AM

F-16 cu toate ca este un avion vechi nu se compara nici pe departe cu 21 si 29 (poate in unele privinte insa ca raza de automie si este net inferior).Atat 21 cat 29 au fost construite conform unor anumite criteri tactice pe care URSS le avea iar acum imi vine greu sa cred ca 21 poate face fara in NATO.F-16 in varianta C/D Block 52 merita fiecare banut dat iar acum daca tot ne-am dat cu Bush ce credeti ca vor permite sa ne cumparam Mirage 2000, Gripen!!! :-D Mig-ul 21 Lancer tot Mig ramane indiferent daca i-au schimbat avionica si camuflajul, cu siguranta vor mai cadea este ceva normal si firesc!!! :-D

P.S Probabil ca vom primi un F-16 din stoc USAF la fel cu acesta primit de Portugalia in 1999!!! :-D ;-) :-o

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: General_Dynamics_F_16A_Fighting_Falcon_82_1007__704th_FS_AFRES___in_1999_she_was_supplied_to_Portugal__09.10.1994_Tucson___Davis_Monthan_AFB_Arizona_resize.jpg


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi