Forum Machete,Modelism,Hobby: 19-20.05.2007 Zilele Muzeului Militar National - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

19-20.05.2007 Zilele Muzeului Militar National

#1 Useril este offline   Kepi 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 11 May 2007 - 09:21 PM

Dupa cum se poate vedea si pe site-ul asociatiei "6 Dorobanti" ( http://www.6dorobant...007&language=ro ), in perioada 19 - 20 mai 2007, va avea loc cea de-a VII-a editie a "Zilelor Muzeului Militar National".

Aceasta traditionala manifestare a muzeului va avea drept tema: 130 de ani de la Razboiul de Independenta. La actiune vor participa si grupurile de reconstituire a regimentelor 6 dorobanti "Mihai Viteazul" si 4 artilerie "Regele Ferdinand", din Ploiesti, precum si voluntarii asociatiei istorice "Traditsia", din Bulgaria.

Deschiderea oficială va avea loc sâmbătă, 19 mai, ora 10.00, printr-o scurtă ceremonie militară de epocă, desfăşurată în faţa muzeului. Cu acest prilej va fi inaugurat, pe noul amplasament, monumentul dedicat generalului Ioan Emanoil Florescu de către ofiţerii armatei române, în anul 1895, restaurat recent de specialiştii muzeului. Publicul vizitator va putea participa la activităţile care vor avea loc în curtea interioară a Muzeului Militar Naţional. Vor putea fi vizitate standurile care prezintă armamentul şi echipamentul armatei române din vremea Războiului de Independenţă, va fi reconstituit un punct de prim-ajutor de pe frontul de la Plevna, iar pasionaţii de trenuri vechi vor putea fi, pentru câteva momente, mecanicii unei locomotive cu abur folosită pentru transporturi militare. Ca şi în alţi ani, cei interesaţi vor putea trage la ţintă cu arme cu aer comprimat şi vor putea gusta mâncarea tradiţională ostăşească, fasole cu cârnaţi, pregătită la bucătăria de campanie.

Grupurile de reconstituire din asociaţiile „6 Dorobanţi“ si „Tradiţia“ vor prezenta demonstraţii de instrucţie de front şi de tragere cu armament de epocă, conform vechilor regulamente militare. Şi în acest an organizatorii invită la o serie de acţiuni interesante pe „micii dorobanţi“ – copii de 6-12 ani –, îmbrăcaţi în uniforme dorobănţeşti: căciulă cu pană de curcan, bluză albă cu guler şi manşete albastru-deschis, pantaloni albi, brâu din pânză albastru-deschis, cizmuliţe sau opinci. Puşti de lemn vor putea fi achiziţionate de la muzeu. Pentru întregirea atmosferei de epocă, ostaşilor de la 1877 li se vor alătura doamne şi domnişoare, purtând costume populare şi civile „fin de sičcle“.

Pentru micuţii vizitatori ai muzeului va fi organizat un atelier în care vor învăţa „bunele maniere“ ale societăţii acelor vremuri, cum să danseze în paşi de vals sau cum să poarte jobenul sau evantaiul.

Un concert de muzică de promenadă, marşuri şi cântece ostăşeşti, dar şi valsuri şi polci, va putea fi audiat pe toată durata manifestării. Pentru amatorii de obiecte vechi va fi organizat un târg al colecţionarilor de „Militaria“.

Imagine postata

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 May 2007 - 12:25 PM

Acum 2 ani, cu acelasi prilej, acolo avea loc o expozitie de machete.

Anul trecut am fost chemati oficial si am avut chiar organizat un loc de intalnire pe perioada evenimentului.

Anul asta ... n-am fost cuminti ... :pint: , dar probabil ca vom merge.

Bafta!

#3 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 12 May 2007 - 09:32 PM

Eu propun sa ne adunam la Dan si pe urma mergem la muzeu sau sa mergem la muzeu si sa ne retragem la Dan. Parea mea! :pint:

#4 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 12 May 2007 - 10:04 PM

Cata, eu zic ca tu vrei a mananci iahnia de la Muzeu si placintele de la Dan. :pint:

#5 Useril este offline   Kepi 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 13 May 2007 - 09:12 AM

crios, la May 12 2007, 12:25 PM, a spus:

Acum 2 ani, cu acelasi prilej, acolo avea loc o expozitie de machete.

Anul trecut am fost chemati oficial si am avut chiar organizat un loc de intalnire pe perioada evenimentului.

Anul asta ... n-am fost cuminti ... :pint: , dar probabil ca vom merge.

Bafta!

Ar putea fi o idee ca la viitoarele editii ale "Zilelor MMN" sa organizam si un atelier de modelism cu tematica istorico-militara. Ideea este de a aduna in jurul unor astfel de evenimente pe toti amatorii de istorie militara. Acest lucru depinde insa si de spatiul si mobilierul disponibil, pentru ca pentru machete este nevoie de vitrine, si oricum o eventuala participare "modelistica" la editia "Zilele MMN" de anul viitor ar trebui stabilita inca de la sfarsitul acestui an (oct.-nov.)

Personal, as fi interesat si de promovarea figuristicii militare la noi. Am putea promova la MMN o expozitie/ concurs de figurine militare (preferabil tipuri de soldati romani din diferite perioade).

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 May 2007 - 04:12 PM

Citeaza

Ar putea fi o idee ca la viitoarele editii ale "Zilelor MMN" sa organizam si un atelier de modelism cu tematica istorico-militara. Ideea este de a aduna in jurul unor astfel de evenimente pe toti amatorii de istorie militara.
Exact asta s-a promis la expozitia din 2006. Din pacate s-ar parea ca drumul de cam ...lung :-D


Mai este o varianta: simbata, conform traditiei, intilnirea noastra, duminica, cine are pofta de fasole, adunarea la MMN :pint:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 May 2007 - 04:15 PM


#7 Useril este offline   Kepi 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 13 May 2007 - 04:57 PM

Z-mare, la May 13 2007, 04:12 PM, a spus:

Citeaza

Ar putea fi o idee ca la viitoarele editii ale "Zilelor MMN" sa organizam si un atelier de modelism cu tematica istorico-militara. Ideea este de a aduna in jurul unor astfel de evenimente pe toti amatorii de istorie militara.
Exact asta s-a promis la expozitia din 2006. Din pacate s-ar parea ca drumul de cam ...lung :-D


Mai este o varianta: simbata, conform traditiei, intilnirea noastra, duminica, cine are pofta de fasole, adunarea la MMN :pint:

Depinde cu cine ati vorbit la MMN.

Pregatirea "Zilelor MMN" incepe cu 6 luni inainte. Spatiile si materialele expozitionale sunt limitate si necesarul trebuie stabilit din timp. Cu cateva saptamani inainte de eveniment nu se mai poate face nimic si iese, in cel mai bun caz o improvizatie.

Daca o astfel de expozitie este stabilita din timp, sunt coinvins ca sunt sanse sa se concretizeze.

#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 14 May 2007 - 09:48 PM

Kepi, la May 13 2007, 04:57 PM, a spus:

Depinde cu cine ati vorbit la MMN.
................
Pregatirea "Zilelor MMN" incepe cu 6 luni inainte.
....................
Cu cateva saptamani inainte de eveniment nu se mai poate face nimic si iese, in cel mai bun caz o improvizatie.
........................
Daca o astfel de expozitie este stabilita din timp, sunt coinvins ca sunt sanse sa se concretizeze.

Crios îi spui tu sau îi spun eu?

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 May 2007 - 09:51 PM

Spunei tu ca eu de o juma de ora ma chinui sa-i spun, da' mi-i cam jena. :pint:
Bafta!

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 14 May 2007 - 10:51 PM

EXPOZITIUNEA:

A fost odata ca niciodata ca de n-ar fi nu s-ar povesti. Se facea ca era un castel mare si frumos care purta numele de Muzeul Militar National condus cu intelepciune de un imparat si sfetnicii sai credinciosi. Si intr-o buna imparatul acestui Muzeu a vrut sa organizeze o expozitie de machete statatoare. Astfel ca si-a trimis stafetele in toate colturile imparatiei pentru a aduna la un loc pe cei mai destoinici si priceputi machetisti.

Intr-un mic colt de tara se aflau niste machetisti naivi si de buna credinta, plini de vise si planuri de viitor.

INTRIGA:

Acestia afland ce vroia Imparatia au mers la castel si au discutat cu sfetnicul cel mare al imparatului care le-a promis cate in luna si in stele. Se facea ca era o mare de vitrine care trebuiau umplute cu jucarelele lor si ca aceasta mare avea sa dureze cateva luni bune. Ba chiar de ziua Castelului urma sa se faca o alta mare vitrine ce asteptau doar atingerea magica a machetelor. Si de ce nu, pentru intalnire lunare ale destoinicilor machetisti urma sa se puna la dispozitie o sala iar la intalniri nu era deloc gresit sa presupui ca va lua parte insusi Imparatul.


DESFASURAREA ACTIUNII:

Plini de vise si sperante vitejii nostrii au dat sfoara in tara, au inceput sa se adune, iar fiecare in secret seara sa lucreze cate o macheta noua ca sa se prezinte cu ea la Marea Deschidere.

Cand a sosit mareata zi in loc de multimea de oameni de presa si televizune promisa au fost cativa veterani si invitatii machetistilor. Dar acest lucru nu a scazut cu nimic calitatea oamenilor care au luat cuvantul. In fiecare din sambetele urmatoare machetistii urmau sa lucreze la muzeu iar publicitatea facuta de sfetnicii imparatului urma sa aduca multi vizitatori.

In prima sambata machetistii au ajuns cu inima deschisa la muzeu dar nu au gasit masa pe care sa lucreze. Dupa indelungi negocieri s-a obtinut o masuta de cafea si dupa o plimbare prelungita prin curtea si incaperile castelului s-a obtinut si un scaun. Machetistii erau veseli nevoie mare si fuduli ca acum urma sa vina lumea sa le vada munca. Si lumea a venit, erau toti prietenii si invitatii machetistilor, cei care au putut intra ca pe altii au dorit sa-i taxeze la intrare pentru ca aveau aparat cu care urmau sa pozeze lucrarile prietenilor lor.

In sambata urmatoare povestea se repeta, lume deloc, sala plina de machetisti. Dar vitejii nostri nu se descurajau stiind ca expozitia va tine mult si bine.




PUNCTUL CULMINAT:

Intr-o frumoasa zi de luni Cartula cel Drept este informat de mai marele sfetnicilor ca expozitia trebuie evacuata intr-o zi. Dupa negocieri indelungate, c-o fi, c-o pati, s-au obtinut 2 zile. Vitejii nostri s-au gandit ca este timp suficient sui au planuit ca a doua zi sa evacueze minunatiile care nu mai erau dorite. La prima ora Wurger cel Hazos a decis sa fie primul care isi va recupera copilasii. Cu strangere de inima a constatat ca nu era primul, oamenii imparatului deja le scoteau afara si primisera porunca sa nu mai vada aripa peste jamba pana la pranz. Cum Cartula cel Drept era chemat la oaste iar Crios cel Intelept fiind ranit in turnir nu era disponibil, Olaf cel cu Limba si Topor Deopotriva de Ascutite a trebuit sa infrunte singur hoardele barbarilor navalitori care incepusera masacrul. Interventia a fost oportuna si rapida dar copilul cel mare al lui Luci din Milo deja fusese vatamat si i se dadeau ingrijiri.

DEZNODAMANTUL:

Dat fiind mobilizarea rapida nu s-au produs stricaciuni prea mari si machetele au fost stranse. Dupa cateva luni, la Ziua Castelului s-au fost facute uitate promisiunile iar in loc de marea de vitrine de umplut cu machete, vitejii nostri s-au ales cu o mica masuta de pus gentile pe ea.

S'am incalecat p'o sa si v-am spus povestea asa!
S'am incelacat p'un mar si v-am spus un adevar!
S'am incalecat p'o roata si v-am spus de o mare teapa!
S'am incalecat p'o gutuie ca sa dau la sfetnici ... ciocolata amaruie!

#11 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 14 May 2007 - 11:40 PM

:pint: :-D :lol: Ne-ai convins!!! :-P :-) :-o
Acum o sa fie si mai multa lume la muzeu!! :-o :-o :-P

#12 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 15 May 2007 - 07:37 AM

Frate Olafe, o ciocolata si din partea noastra sfetnicilor respectivi. La fel de amaruie.

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 May 2007 - 10:19 AM

Poveste, poveste, da-i al dracului de adevarata, in fiecare cuvintel!

#14 Useril este offline   Kepi 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 15 May 2007 - 04:59 PM

Din lunga si trista poveste, inteleg ca ati luat legatura cu directorul MMN (col. Vasile Popa) si cu directorul adjunct (col. r. Gh. Lazar) - "sfetnicul cel mare"?. Nu stiu la ce alti sfetnici va referiti.

Este vorba despre « Zilele MMN » din 2006 ? Cine a fost initiatorul acestei manifestari machetistice si cine v-a propus organizarea unui atelier de lucru si de discutii pe teme de modelism?

Intreb acest lucru pentru ca eu sunt coordonatorul « Zilelor MMN » in fiecare an si nu am aflat nimic de acest proiect. Dupa cum ati vazut si din programul manifestarii de anul trecut, colaborarea cu modelistii nu a fost mentionata, pentru ca nu s-a stiut nimic de aceasta idee. Nu stiu cine s-a angajat sa va ofere spatiu, dar nu putea fi decat un inconstient pentru ca spatiile in muzeu si mobilierul expozitional sunt extrem de dramuite, mai ales cu ocazia « Zilelor MMN ». Apoi, nu era posibil sa se prelungeasca expozitia de machetism pe mai multe luni, pentru ca sunt expozitii planificate cu mult timp inainte, care asteapta « la rand » sa ocupe spatiile respective.

De aceea v-am propus ca o eventuala viitoare expozitie de modelism sa fie stabilita inca de la sfarsitul acestui an, atunci cand se vor stabili tematica, atelierele si responsabilitatile pentru « Zilele MMN - 2008 ».

In ciuda experientei nefericite de anul trecut, vreau sa va asigur ca muzeul are un corp de muzeografi seriosi si buni profesionisti care organizeaza si realizeaza expozitii si evenimente istorico-militare de tinuta. Cu ei trebuie stabilite contactele si planificata o eventuala viitoare colaborare.

Exista ideea ca anul viitor, « Zilele MMN » sa fie dedicate vietii ostasesti cotidiene din vremurile trecute (sf. sec. XIX - inceput sec. XX). In acest context, cred ca ar fi interesanta o expozitie /atelier legata de figuristica militara: uniforme, atitudini, etc. de preferinta militari romani.

Putem stabili un prim contact cu ocazia « Zilelor MMN » din acest an. Eu voi fi « locotenentul » de dorobanti care va coordona demonstratiile de instructie de front si de tragere.

Aceasta postare a fost editata de Kepi: 15 May 2007 - 05:02 PM


#15 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 15 May 2007 - 05:47 PM

Intrebare D-le Locotenent,fara legatura cu zilele MMN,dar cu muzeul in sine.In curind ,30-40 zile, voi aduce in tara macheta tunului pe cale ferata DORA,cal.800mm, la scara 1-35.Este,dupa stiinta mea, cea mai mare macheta existenta in acest moment la aceasta scara.Este interesat muzeul sa o primeasca dupa ce noi,modelistii de pe acest site ,si nu numai,o vom construi? Vom face aceasta donatie pt ca sa ramina ceva dupa noi,generatiilor viitoare.

#16 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 May 2007 - 07:53 PM

danusmaximus, la May 15 2007, 05:47 PM, a spus:

Intrebare D-le Locotenent,fara legatura cu zilele MMN,dar cu muzeul in sine.In curind ,30-40 zile, voi aduce in tara macheta tunului pe cale ferata DORA,cal.800mm, la scara 1-35.Este,dupa stiinta mea, cea mai mare macheta existenta in acest moment la aceasta scara.Este interesat muzeul sa o primeasca dupa ce noi,modelistii de pe acest site ,si nu numai,o vom construi? Vom face aceasta donatie pt ca sa ramina ceva dupa noi,generatiilor viitoare.

O primesc eu cu draga inima la mine in magazin. Programul de vizitare oricum e mai bun, se vede si din strada si am si mai multa grija de ea. :pint: Si dupa ce mor eu o las copiilor in grija ca sa o vada si generatiile viitoare.

#17 Useril este offline   Kepi 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 15 May 2007 - 08:43 PM

danusmaximus, la May 15 2007, 05:47 PM, a spus:

Intrebare D-le Locotenent,fara legatura cu zilele MMN,dar cu muzeul in sine.In curind ,30-40 zile, voi aduce in tara macheta tunului pe cale ferata DORA,cal.800mm, la scara 1-35.Este,dupa stiinta mea, cea mai mare macheta existenta in acest moment la aceasta scara.Este interesat muzeul sa o primeasca dupa ce noi,modelistii de pe acest site ,si nu numai,o vom construi? Vom face aceasta donatie pt ca sa ramina ceva dupa noi,generatiilor viitoare.

Nu sunt Locotenet (decat in rezerva , ca orice viitor student care facea armata la TR, inainte de '89). Sunt muzeograf civil, lucrez de peste 17 ani in MMN si am colaborat cu muzeul din anii '80.

Ideea cu macheta tunului este interesanta, dar acceptarea ei in patrimoniul MMN nu depinde nici de mine, nici macar de director, ci de consiliul stiintific al muzeului.

Nu exista insa nici o garantie ca daca ea va fi acceptata in colectia de machete, va fi si imediat expusa. Expunerea obiectelor de muzeu tine de tematica expozitiilor permanente sau temporare.

Sfatul meu este ca o eventuala donatie sa fie facuta doar dupa ce macheta a fost indelung expusa in diferite locatii sau expozitii, atunci cand ar exista pericolul sa se piarda sau sa fie distrusa.

#18 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 16 May 2007 - 09:53 PM

Kepi, la May 15 2007, 08:43 PM, a spus:

danusmaximus, la May 15 2007, 05:47 PM, a spus:

Intrebare D-le Locotenent,fara legatura cu zilele MMN,dar cu muzeul in sine.In curind ,30-40 zile, voi aduce in tara macheta tunului pe cale ferata DORA,cal.800mm, la scara 1-35.Este,dupa stiinta mea, cea mai mare macheta existenta in acest moment la aceasta scara.Este interesat muzeul sa o primeasca dupa ce noi,modelistii de pe acest site ,si nu numai,o vom construi? Vom face aceasta donatie pt ca sa ramina ceva dupa noi,generatiilor viitoare.

Nu sunt Locotenet (decat in rezerva , ca orice viitor student care facea armata la TR, inainte de '89). Sunt muzeograf civil, lucrez de peste 17 ani in MMN si am colaborat cu muzeul din anii '80.

Ideea cu macheta tunului este interesanta, dar acceptarea ei in patrimoniul MMN nu depinde nici de mine, nici macar de director, ci de consiliul stiintific al muzeului.

Nu exista insa nici o garantie ca daca ea va fi acceptata in colectia de machete, va fi si imediat expusa. Expunerea obiectelor de muzeu tine de tematica expozitiilor permanente sau temporare.

Sfatul meu este ca o eventuala donatie sa fie facuta doar dupa ce macheta a fost indelung expusa in diferite locatii sau expozitii, atunci cand ar exista pericolul sa se piarda sau sa fie distrusa.

"Sfatul meu este ca o eventuala donatie sa fie facuta doar dupa ce macheta a fost indelung expusa in diferite locatii sau expozitii, atunci cand ar exista pericolul sa se piarda sau sa fie distrusa."
Toa'rase locotenent permiteti sa raportez: Este o aberatie !Sa traiti!
Cum expunerea in diferite locatii sau expozitii este mai mult o utopie nu ne mai ramane decat declararea pierderii(sic!) sau anuntarea voluntara a distrugerii!
Inteleg ca acest for :"consiliu stiintific al muzeului" are stiinta de valoarea machetei, de valoarea manoperei de realizare a acesteia si mai mult decat atat este suprasolicitat cu oferte de donatii incat isi permite luxul de a face o selectie extrem de severa! Ma indoiesc!
Draga Kepi daca ai vrut sa descurajezi suflarea modelistica de a-si vedea o parte din machete expuse in cadrul MMN sa stii ca ai reusit! Din prima incercare!
Cu multa simpatie
Misu
P S : "Pentru micuţii vizitatori ai muzeului va fi organizat un atelier în care vor învăţa „bunele maniere“ ale societăţii acelor vremuri, cum să danseze în paşi de vals sau cum să poarte jobenul sau evantaiul. "
Daca tot nu are legatura cu traditiile armatei romane(sau are si nu stiu eu!) de ce nu organizati niste cursuri de fotbal sa aiba si asta micu' o sansa in plus in viata?!

#19 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 May 2007 - 06:05 AM

D-le Kepi, scuza-ma ca-ti spun, da' esti pe din afara complet. Ca si colegii matale probabil. Evident ca exista pericolul ca macheta sa se piarda sau sa fie distrusa dar numai in situatiile in care ii pica la careva din buzunar (are mai bine de 1 metru lungime) sau daca na imbatam atit de tare incit o sa cadem gramada peste ea. Atitudinea asta pagubos - superioara este motivul pentru care se vorbeste mult si in zadar iar de facut nu se face nimic. In conditiile in care habar n-aveti ce zace in Bucurestiul ala (modelistic vorbind). Va sfatuiesc sa puneti mina pe telefon si sa-i sunati pe colegii Dvs. de la Muzeul de Istorie al Transilvaniei (Cluj Napoca), ca sa vedeti cum se scrie istoria. Pentru ca nici nu stiti ce pierdeti, cum zice unul pe la televizor.

#20 Useril este offline   Kepi 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 17 May 2007 - 10:17 AM

Domnilor "misu" si "marhaba".

Va multumesc pentru "lectiile" de muzeografie pe care mi le dati, desi nu cred ca sunteti cei mai calificati in acest domeniu. Nu am nevoie sa-i sun pe colegii de la Muzeul de Ist. a Transilvaniei, ca sa ma invete cum se face muzeografie.

Umilele mele interventii au fost dictate de cele mai bune intentii: incercarea de a stabili o cale de comunicare intre MMN si modelisti, si de a netezi unele asperitati care au aparut in trecut. Nu sunt modelist, dar am o oarecare legatura cu domeniul. In treacat fie spus, am publicat in revista "Modelism" inca din primele numere. Ma cunosc cu Cristian Craciunoiu de o viata si i-am ilustrat multe articole si materiale publicate in tara si strainatate.

Ma deranjeaza insa profund tonul dv. bascalios si persiflant. Nu cred ca este corect sa fiu tratat astfel, pentru ca prin interventia mea nu cred ca am jignit pe nimeni.

Din acest moment voi inceta orice fel de colaboare cu Forumul dv.

Kepi ( pentru conformitate: Horia Vl. Serbanescu)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi