Forum Machete,Modelism,Hobby: 222 Supliment Modelism 1/2007 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

222 Supliment Modelism 1/2007 ...fotografii Marina Regala...

#1 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 May 2007 - 12:31 PM

Ca de obicei "Modelismul" fenteaza cititorii si in loc de 222 de poze publica 340.

Comentariile fotografiilor sunt neconventionale, fiecare eveniment descris de veterani,fiind altceva decat versiunea oficiala.De la "si noi pe voi" pana la "vedea-va-ti in locul meu".

Se distribuie prin editura si prin magazinele "Modelism".Pretul este de 40 RON +2,5 RON taxe postale in Romania.

Ce va urma ? Aviatia? Blindatele? Pifanii?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coperta_222_marina.jpg


#2 Useril este offline   romrail 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 13-November 05

Postat 29 June 2007 - 08:45 PM

Celebrul "222" a aparut si se gaseste de vanzare in magazinul Modelism din Cocorul.
Am lecturat foarte atent cartea si mi-a placut ideea in care e realizata.

Totusi nu pot sa nu observ si unele parti care ar fi meritat tratate mai atent: majoritatea fotografiilor sunt prezentate in format destul de mic (formatul uzual in vremurile acelea era 6x9 cm), unele poze prezinta diferiti veterani ai marinei sau detalii ale navelor pe care au fost facute.

In ansamblu insa este o lucrare foarte buna, o carte care vine sa umple un gol in publicistica militara romana si un bun punct de plecare pentru o viitoare serie de lucrari imbunatatite. Pacat ca din nu stiu ce motive (banuiesc totusi ca e vorba de ceva chestiuni obiective) editorii au ales varianta unei carti in limba engleza, iar textul in romana a fost anexat intr-o "brosura" de cateva foi, introdusa intre paginile cartii.

Poate ca o editie bilingva. cu un numar mai mare de pagini si o alta aranjare a imaginilor si a textului ar fi aratat mult mai bine.

#3 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 30 June 2007 - 05:30 PM

romrail, la Jun 29 2007, 09:45 PM, a spus:

Totusi nu pot sa nu observ si unele parti care ar fi meritat tratate mai atent: majoritatea fotografiilor sunt prezentate in format destul de mic (formatul uzual in vremurile acelea era 6 Pacat ca din nu stiu ce motive (banuiesc totusi ca e vorba de ceva chestiuni obiective) editorii au ales varianta unei carti in limba engleza, iar textul in romana a fost anexat intr-o "brosura" de cateva foi, introdusa intre paginile cartii.

Poate ca o editie bilingva. cu un numar mai mare de pagini si o alta aranjare a imaginilor si a textului ar fi aratat mult mai bine.

Cu siguranta limba engleza a fost aleasa pt. a facilita vanzarea cartii in afara tarii. De acolo pot veni (culmea) mai multi cumparatori si cu bani mai multi decat din tara. Pacat insa ca unele poze sunt mici ....

Abia astept sa apara numarul dedicat aviatiei si mai ales cel dedicat blindatelor.

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 July 2007 - 05:08 PM

Am fost si eu pus in posesioe de curand si pot spune ca sunt oarecum multumit.
Eu Marin, cartea trateaza marin...a ... Fix pe gustul meu!
Totul pare OK la prima vedere. Sincer si la a doua.
In ceea ce priveste limba engleza ... ce sa zic? Nu citesc eu nici articolele in engleza de pa aici de pe forum, darmite comentariile in engleza din carte, comentarii destul de colorate, ca sa zic asa. Noroc ca editura a pus si brosurica cu traducerea in limba noastra natala.
Nu va faceti graiji ca nu le-am citit nici pe astea in schimb iubesc cartea ca ma pot uita ca aia micii ... doar pe poze.
Asa am descoperit, la prima "strigare", o poza pe care nu o aveam in care se vede si o bucata de aeroglisor de Dunare, din ala de am facut 6 bucati anul asta.

Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: expo_tehnica.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi