Forum Machete,Modelism,Hobby: Hs-129 Revell 1/48 (rebox Hasegawa) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hs-129 Revell 1/48 (rebox Hasegawa)

#21 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 April 2005 - 10:23 AM

Salut,

Din pacate aici discutam de un alt exemplu de decizie germana extrem de "inteleapta".

In timp ce Ju 87 G erau dotate cu un tun antitanc de 37mm care facea prapad printre vehicolele de lupta rusesti, Hs – 129, fiind si un proiect cu prioritate mica a fost dotat cu un tun de 30mm care nu era eficient. Mai mult, in cazul de frig extrem (-20 grade Celsius) proiectilele de 30mm refuzau sa explodeze.

Diferentele dintre B1, B2 si B3 nu se rezuma numai la tun.

In loc sa il doteze cu rachete, au fost incercate fel si fel de variante (in marea lor majoritate utopice – motrtier fara recul, cu tragere automata...)
Iar cea mai mare prostie a fost dotarea avionului cu acel tun de 75mm care ingreuna atit de mult a aparatul incit era aproape imposibil de manevrat. Ginditi-va numai ca tunul recula la fiecare tragere aproximativ 1m.
Dar exista si o parte pozitiva – intreaga gondola, cu tun cu tot, putea fi largata in caz de necesitate. HE, he, he…

Varianta romaneasca pe care eu am vazut-o era fara tun de 30mm si avea sub fuselaj un rack de care puteau fi acrosate 4 bombe.

Christian

#22 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 19 April 2005 - 11:48 PM

pot sa intreb unde ai vazut-o :-D :-D ;-)

#23 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 April 2005 - 09:51 AM

Salut,

In Paris, la magazinul EOL.

Era o macheta Hasegawa, 1/48, un rebox al machetei vechi, cu alte citva variante de inarmare si am ramas cu gura cascata cind am vazut ca in desenul de pe coperta era un HS-129 cu un rack de 4 bombe pe burta iar pe fuselaj era scris de mina:

HAI FETITO

Christian

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 April 2005 - 10:15 AM

"Hai fetito"? Pai asta nu era pe Bf109E3 al lui I.Dicezare? Pe Hs129 stiu doar de "Lulu"

#25 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 10:26 AM

Salut. Eu sunt Bogy si sunt nou pe site.

O sa incerc sa-l lamuresc pe Maverick daca nu-i cu suparare.

La varianta B3 adica acel Hs 129 cu tun de 75 mm s-a facut o modificare la armamentul standard. Hs 129 avea armament standard doua tunuri de 20mm si doua tunuri de 37 mm. Se pot vedea patru alveole cate doua de o parte si de alta a botului avionului iar pentru cele doua de 37 mm se vad profilele incarcatoarelor pe lateralele fuselajului, in spatele carlingii.

In cazul variantei B3, dispar cele doua tunuri de 37mm si alveolele se inchid.

Ideea e ca varianta B3 cu tun de 75mm a fost o varianta experimentala, foarte putin utilizata.

#26 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 August 2005 - 08:44 AM

Salut Alexandru,

Cu toate ca a durat ceva timp, am reusit sa fac rost de o fotografie a HS-129 despre care am scris mai sus.

Este din cartea HS-129 Schlachtjager, care are un capitol de aproximativ 20 de pagini despre utilizarea acesti avion de catre armata romana. Poze, comentarii, date si detalii pe care eu nu le-am mai vazut pina acum.

Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hs_129_Munteanu_01_p1.JPG


#27 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 August 2005 - 08:45 AM

pic 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hs_129_Munteanu_02.jpg


#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 August 2005 - 08:59 PM

Da Cristian, lamurit! Multam fain!
Interesanta fotografie. Sa inteleg ca un rus si un american se felicita reciproc linga ramasitele unui Hs-129 romanesc?

#29 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 August 2005 - 09:16 PM

Amandoi sunt rusi. Numai ca tipul cu caciula pare sa fie NKVD. Americanii si rusii nu erau asa de aproape unii de altii pe vremea cand avioanele Romanesti purtau crucea lui Mihai. :-D
Am kitul Hasegawa cu insemnele astea. Este intradevar vesiunea cu 6 bombe, dar au gresit decalurile, M-urile din cruci sunt negre in loc sa fie albastre, dar cercul din centrul cocadrei este albastru (cu toatre ca acele cruci sunt foarte corecte pe cutie). In afara de asta au si decaluri pentru cocardele de dupa August 44, care sunt corecte.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 17 August 2005 - 09:18 PM


#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 August 2005 - 09:23 PM

Mi se parea si mie aiurea, dar la istorie sint "tare" asa ca.... scuze! M-a cam pacalit casca :-D
Cit despre decaluri, am vazut si altele mai rele: verde in loc de albastru!

#31 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 February 2006 - 01:15 PM

Salut,
Revin in acest topic, cu voia voastra, pentru ca ma bate gindul sa montez kitul Hasegawa 1/48, de care vorbea Curec_cristian mai sus. E vorba de un B2 cu cruci "Hai fetito". Rugamintea mea ar fi sa postati daca aveti alte poze ale acelui avion si eventual cei care l-au montat(Radu :-P ) sa-mi spuneti daca sunt erori la kit sau la decaluri, altele decit culoarea cercului. Profilul pare bun si ma voi ghida si dupa el.
Multumesc si spor,
Bill :-)

#32 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 February 2006 - 04:30 PM

Bill, la Feb 8 2006, 11:15 AM, a spus:

Salut,
Revin in acest topic, cu voia voastra, pentru ca ma bate gindul sa montez kitul Hasegawa 1/48, de care vorbea Curec_cristian mai sus. E vorba de un B2 cu cruci "Hai fetito". Rugamintea mea ar fi sa postati daca aveti alte poze ale acelui avion si eventual cei care l-au montat(Radu :lol: ) sa-mi spuneti daca sunt erori la kit sau la decaluri, altele decit culoarea cercului. Profilul pare bun si ma voi ghida si dupa el.
Multumesc si spor,
Bill :-D

Bill,
Decaulrile iti ofera doua versiuni, un avion cu cruci si unul cu cocarde.
Decalurile au erori doar la cruci. Dunga albastra a crucii este de fapt neagra pe coala. Cocardele sunt perfecte.

In rest nu ai de ce sa te feresti. Macheta e superba. Daca vrei sa faci o treaba ultradetaliata, iti recomand cele 4 seturi CMK (Trenul de aterizatre, armament, interior, rezervor de benzina), setul Verlinden (motor si suprafete de control) si setul de fotodecupate Eduard pentru anumite detalii de exterior.

Radu

#33 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 February 2006 - 05:05 PM

Multumesc Radu,
Am setul de PE de la Part care contine cocpitul si citeva detalii de exterior. Studiez si CMK-urile .
Spor,
Bill :lol:
P.S. Cu decalurile nu stiu cum fac, doream sa fac varianta cu cruci.

Aceasta postare a fost editata de Bill: 08 February 2006 - 05:07 PM


#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2006 - 06:45 PM

Eu am niste cruci luate cu ani in urma de la Herr Doctor. Nu au partea alba, decio trebuie vopsit pe dedesupt.
dimensiunea este de 20.5 mm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cru_1.jpg


#35 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 February 2006 - 11:53 PM

Salut,

Sa modelezi aceasta macheta e o adevarata placere. Kitul se imbina bine, si este frumos.
Te sfatuiesc sa acorzi mai putina atentie decit de obicei tabloului de bord si in general cockpitului pentru ca e atit de mic si de inghesuit incit dupa montare nu se vede mai nimica.
Mai degraba un set de detaliere exterior ar aduce machetei un adevarat plus de valoare.

Si pe mine ma bate gindul sa mai fac odata macheta, dar acum cu insemnele romanesti. Am vazut ca Hasegawa are o editie speciala cu avionului romanesc "Hai Fetito", care avea montat pe fuselaj un rack special pentru bombe.

O sa caut sa mai postez imagini si date privind acest avion.


Christian

PS - abia acum, daca ma uit la macheta imi dau seama cit de multe greseli am facut (mai ca mi-e rusine de ea).

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 08 February 2006 - 11:54 PM


#36 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2006 - 12:28 PM

Salut,

Am gasit doua imagini, una este o fotografie de propaganda, ce arata avionul doborit de AA ruseasca. Se pare ca era pilotat de un anume Munteanu.
Iar a doua este un profil color.


Christian
Spor la modelit

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hs_129_Munteanu_01_p1.JPG


#37 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2006 - 12:29 PM

Si profilul color.

Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hs_129_Munteanu_02.jpg


#38 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 12 February 2006 - 05:03 PM

Va multumesc tuturor pentru ajutor. Din cauza greselii de la cruci ma gindesc serios la varianta cu cocarde. La vopsire instructiunile dau integral RLM 71. E corect?
Spor,
Bill :lol:

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 February 2006 - 08:20 PM

Dupa cum se vede in profil sint ...doua culori. Conform uzantelor Hs-129 fiind avion de atac la sol/distrugator trebuia camuflat in RLM70/71/65. Asta daca intre timp nu a trecut prin atelierele de repareatii....

#40 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 14 February 2006 - 08:56 PM

Alexandru,
Ma gindesc tot mai serios sa montez varianta cu cocarde. Aici, instructiunile de vopsire dau RLM71/RLM65. Din cite am aflat pina acum e corect.
Iata profilul:
Imagine postata
Daca aveti alte informatii, va rog sa-mi spuneti.
Multumesc.
Spor,
Bill :lol:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi