Forum Machete,Modelism,Hobby: Platforma/bretea/pista betonata - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Platforma/bretea/pista betonata

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 March 2005 - 11:47 AM

Puturosul are prostul obicei de a incerca sa obtina un lucru cu cat mai putin efort si munca, in cat mai scurt timp! Cum eu sunt cel mai mare puturos din S-E Europei m-am intrebat cum pot rezolva problema din titlu!
Dupa ceva cautari pe net am gasit imaginea de mai jos. Culoarea (de fond) e un pic cam ciudata dar nu are prea mare importanta. Poate fi modificata fara prea mari probleme, intr-o plaja destul de larga.

Dimensiune: 1917 x 1372 pixeli (24.35 x 17.42 cm) la o rezolutie de 200 ppi (pixeli per inch) si avand o "greutate" de 272,3 KB

Atentie! Imaginile din aceste postari au, din ratiuni cunoscute, alte dimensiuni si alta rezolutie (72 ppi), iar fisierele JPG au fost salvate la o "calitate" de 60%.
Programul folosit – Photoshop.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RunWay.jpg


#2 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 March 2005 - 11:47 AM

Dat fiind faptul ca imaginea are niste zone cam... "ciudate" am taiat o parte din ea si am redimensionat-o la 2362 x 2222 pixeli (20 x 18.8 cm) si am marit rezolutia la 300 ppi. Se observa ca dalele sunt aproximativ patrate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RunWay1.jpg


#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 March 2005 - 11:48 AM

Cum printarea urma sa se faca pe un format A4 si cum ideea de dale patrate nu mi-a placut am redimensionat imaginea (prin deformare) la dimensiunea de 21 x 29 cm (2480 x 3425 pixeli – tot la rezolutia de 300 ppi). Plictisitoare cifrele astea, nu?
In plus am aplicat o corectie de culoare (Color balance). Nu mi-am batut foarte mult capul cu corectitudinea culorii obtinute. Aceasta poate fi ajustata intr-o plaja destul de larga in functie de gustul fiecaruia.
Dimensiunile de 21 x 29 cm corespund la scara 1/ 72 unor dimensiuni reale de aprox. 15 x 21 m (cam cat dimensiunile unui avion modern, ex. F-14), iar la scara 1/48 de aprox. 10 x 14 m asa ca am decis sa re-redimensionez imaginea aducand-o la formatul A2 - 420 x 594 mm, adica aprox. 30 x 43 m la 1/72 sau aprox. 20 x 29 m la 1/48.
Printarea s-a facut pe o imprimanta Laser color (HP-4550), din Corel Draw folosind optiunea de printare "Print tiled pages" si setarea "tiled overlap" pe zero. Chestia asta face ca o imagine ce depaseste dimensiunile hartiei sa fie "sparta" automat si printata pe atatea pagini cat sa incapa integral. (in cazul de fata 4 formate A4).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RunWay2.jpg


#4 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 March 2005 - 11:55 AM

In final o "simulare" de cum ar arata o macheta (vazuta de sus) la 1/72 (cea mica) sau 1/48 (cea mare). Reprezentarea este totusi cam aproximativa, desi am incercat sa reproduc cat mai exact la scara imaginea avionului.
La urmatoarea intalnire (sper sa nu mai lipsesc) voi aduce si printurile.
Cred, totusi, ca e mai bine sa se faca printarea pe o "scula" care sa stie sa tipareasca "dintr-o bucata" pe formate mari.
N-am incercat sa printez pe o imprimanta INK-JET (si nici nu va sfatuiesc).
Concluzia mea (evident subiectiva!!!) este ca arata destul bine.

Pentru amatori exista 2 fisiere:

1. RunWayA.jpg – 42 x 39.5 cm, 4960 x 4667 pixeli la rezolutie de 300 ppi (dale de forma patrata). Marime: 7 MB
2. RunWayB.jpg – 42 x 59 cm, 4960 x 6969 pixeli la rezolutie de 300 ppi (dale de forma rectangulara). Marime: 10 MB

Le gasiti AICI, unde vor fi disponibile cam 10-15 zile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RunWaySim.jpg


#5 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 March 2005 - 01:27 PM

Intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat va exista si una "creatie proprie". Deocamdata este in faza incipienta si cu detalii total aiurea!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pista.jpg


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 March 2005 - 05:18 PM

Da, interesanta tehnica!!!

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 April 2005 - 10:17 AM

Pai daca tot suntem lenesi ne ducem la Muzica si cumparam autocolant cu sosea. E drept ca dupa ce ai muncit tu atat, e mai simplu pentru noi sa dam doar "print".

#8 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 01 April 2005 - 10:29 AM

De autocolante nu stiam! Daca au si piste... n-ar strica de vazut! In principiu m-am gandit mai mult la ceva care sa fie folosit la sedinta foto.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi