Forum Machete,Modelism,Hobby: retete - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

retete

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 April 2005 - 02:40 PM

Azi am primit numarul pe luna aprilie din FSN. Interesant, se ocupa mai mult de aviatie si in special la scra 1/72! Sint o sumedenie de articole interesante privind detalierea Bf109, Macchi 205, IAR-80 (!). Miine, dupa ce le traduc, am sa mai postez citeva aici.
Acum mi-au retunut atentia citeva retete inetresante bune pentru modelism:
- un amestec de butadiena cu alcool izoeteric, in proportie de 1/1 da o gelatina foarte buna pentru a inlocui mascolul
- un amestec de ulei siliconic argintiu cu silicat de sodiu, in proiportie de 2,7/ 3,14 este foarte bun pentru lustruit cupole. Umple interstitiile mai bine ca Future!!!
- plasticul pentru "termoformare" poate fi tras la rece daca este tinut 10 secunde in propanolol
- un amestec de hidrargir si anilina, in raport de 20/10 poate fi folosit cu succes pentru chituiri fine
- acidul acetil-metil-salicilic in amestec cu alcool, in proportie de 1/1, dizolva vopseaua de pe mechete fara a ataca plasticul. Se inmoaie macheta in solutie, se lasa sa se usuce, apoi se perie cu periuta de dinti reziduul ramas. In final se spala cu apa rece
- un amestec de aracet, fond de ten si apa (proportia se lasa la latitudinea utilizatorului) poate fi folosit la washing
- un amestec de zahar si clorat de potasiu in proportii egale se poate folosi pe post de zapada autoadeziva!
- decalul, daca este tinut 20 secunde in monoxid de hidrogen adera foarte bine pe macheta
Alexandru

#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 01 April 2005 - 02:52 PM

Ce de substante... De ex. unde gasesti clorat de potasiu si monoxid de hidrogen?

Niste scanari din revista ar fi interesante. Te asteptam curiosi Alex.

#3 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 01 April 2005 - 05:27 PM

Alexandru,

Ce reprezinta FSN?

ict

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 01 April 2005 - 07:41 PM

FSN ar putea fi .... Frontul Salvarii Nationale !
:hammer:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 April 2005 - 02:57 PM

Azi fiin 2 aprile...
Ca sa tina o pacaleala trebuie sa strecori citeva date execte sau care sa semene cu cele reale;
- FSN era o apropiere de FSM-ul american
- butatiena este o catena a cauciucului sintetic
- silicatul de sodiu, sticala solubila, sau "Wasserglas"-ul, era un lac folosit pe vremea cind nu prea erau acrilicile. Pacat ca nu se mai gaseste..
- propanololul nu exista ci doar ...propanul sau gazul de butelie
- hidrargirul nu este altceva decit ....mercur. Daca se poate amesteca cu anilina..... - acidul acetil-metil-salicilic este banala aspirina. Nu cred ca ar avea vre-un efect asupara vopselii...poate a modelistului, daca e racit
- amestecul de aracet cu orice, tot ...lipici ramine
- zaharul in amestec cu clorat de potasiu....explodeaza :hammer:
- monoxidul de hidrogen este ...aqua chiorensis. Intr-adevar, decalul se transfera la umed ;-)

Si, ca test, o mica afirmatie: seara de vara tropicala....luna la ultimul patrar, etala un superb "C" pe cerul instelat, dominat de Crucea Sudului. undeva, o havaiana si o bazuca umpleau vazduhul cu sunete linistitoare.....

Alexandru

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 02 April 2005 - 05:43 PM

Z-mare, la Apr 2 2005, 02:57 PM, a spus:

Azi fiin 2 aprile...
Ca sa tina o pacaleala trebuie sa strecori citeva date execte sau care sa semene cu cele reale;
- FSN era o apropiere de FSM-ul american
- butatiena este o catena a cauciucului sintetic
- silicatul de sodiu, sticala solubila, sau "Wasserglas"-ul, era un lac folosit pe vremea cind nu prea erau acrilicile. Pacat ca nu se mai gaseste..
- propanololul nu exista ci doar ...propanul sau gazul de butelie
- hidrargirul nu este altceva decit ....mercur. Daca se poate amesteca cu anilina..... - acidul acetil-metil-salicilic este banala aspirina. Nu cred ca ar avea vre-un efect asupara vopselii...poate a modelistului, daca e racit
- amestecul de aracet cu orice, tot ...lipici ramine
- zaharul in amestec cu clorat de potasiu....explodeaza  :hammer:
- monoxidul de hidrogen este ...aqua chiorensis. Intr-adevar, decalul se transfera la umed  ;-)

Alexandru


Am banuit eu ca e o cacialma ... :pint:

Z-mare, engleza nu ti-a placut la scoala, dar la chimie esti tare de tot !!! :-(
Pe bune !!!
Propanololul exista totusi ! E un medicament pt. cardiaci 8-)
Dr_Oro poate sa confirme !!! :-(

#7 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 03 April 2005 - 10:49 AM

Hai ca am ras!
Dar Alexandru, daca cineva te lua in serios, mergea acasa si turna niste zahar in clorat de potasiu? Ka-bum!!
Ce mai, ai un umor "exploziv"!

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2005 - 08:46 PM

Da, la medicina si farmacie nu ma pricep, a fost o pura coincidenta, confirmata si de cumntata! ;-)
Amestecul de de zahar si clorat de potasiu nu explodeaza decit daca e initiat cu o capsa sau lovit cu putere! In scoala fiind, am pus asa ceva in piulita mamei. Ce a urmat nu va spun!!!!!! :pint:. Oricum nu va sfatuiesc sa incercati!!!!! Defapt, acun nici nu cred ca s-ar mai putea, cloratul fiind pe lista neagra, alaturi de acetona, azotat de potasiu, etc
Alexandru

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 April 2005 - 10:16 AM

;-) :pint: :-(
Trebuia sa trag si eu o burta de ras.
Gluma a depasit-o lejer pe ce a lui Eugen. (Fara suparare Eugene) :-(
Bafta!

#10 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 04 April 2005 - 10:48 AM

;-) :pint: :-( Si unde mai pui ca n-am avut nici o retinere sa iau de bune "retetele"! Singura "ciudatenie" mi s-a parut aia cu "monoxid de hidrogen"! Da' am zis ca o fi de la... "traducerea in graba"!
Oricum la cate chimicale ciudate trebuiau procurate, n-aveam nici o sansa sa experimentez vreuna din ele!!!

#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 04 April 2005 - 12:18 PM

Eu nici macar nu am mai citit cand am vazut o lista lunga de chimicale. Pacat, ca pierdeam zapada care m-ar fi interesat. ;-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi