Forum Machete,Modelism,Hobby: Fw 190 F8- FARR (in constructie) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fw 190 F8- FARR (in constructie)

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 29 June 2007 - 09:36 AM

Am inceput aceasta macheta cam acum o saptamana. Este Tamiya 1/48. Am vopsit cockpitul cu RLM 66 Agama. Ceasurile sunt vopsite cu negru, apoi am facut un drybrush cu alb, la final fiind adaugata o picatura de Future pt a simula sticla.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0426.jpg


#2 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 29 June 2007 - 09:38 AM

Motorul este vopsit in negru, cu un drybrush cu aluminiu (MM). O sa mai pun poze pe masura ce avanseaza constructia, sper sa imi placa cum iese vopsirea si sa gasesc decaluri cu Crucea lui Mihai la 1/48 pana atunci.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0503.jpg


#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2007 - 10:01 AM

Foarte frumos ti-a iesit cockpit-ul ala, imi place.

Daca imi permiti cateva observatii:
- incearca sa inlocuiesti gurile de foc din aripi cu ace de seringa, ar arata mult mai bine
- la motor ar merge poate sa vopsesti barele de langa cilindrii in negru. Desi dupa ce pui ventilatorul, nu prea se mai vede mare lucru....

#4 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 29 June 2007 - 12:08 PM

Multumesc frumos. Am vazut si eu dupa ce l-am vopsit ca barele acelea trebuiau sa fie negre(o sa le vopsesc, bine ca nu am montat inca ventilatorul). O sa imi cumpar si niste ace de seringa (cu riscul de a fi luat la ochi de farmaciste), arata mai bine, intr-adevar.

#5 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2007 - 12:29 PM

Daca imi permiti si mie niscaiva sugestii, ca am terminat unul de asta acum 5 luni (mama ce mult a trecut)

- motorul o sa arate mai bine vopsit in gunmetal, apoi spalat cu negru...da impresia de realism mai bine.
- ventilatorul o sa necesite ceva pilire ca are palele cam lungi si o sa te "zgarie" pe interiorul capotajului la motor
- capotajul motorului s-ar putea sa nu se potriveasca corect mai ales in zona curba a lui, acolo unde se imbuca cu fusalejul in partea de jos. Atentie la pozitionatrea motorului.

Oricum succes, asta e o super macheta care aproape ca se face singura...Felicitari pentru cockpit...arata foarte bine!!!

#6 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 30 June 2007 - 03:30 PM

Multumesc pt sfaturi, o sa tin cont de ele. Macheta mi s-a parut si mie usor de construit, s-a imbinat bine. I-am dat un strat de RLM 76 email (sper sa actioneze ca un grund pt vopselele acrilice RLM 74 si 75). Am schimbat si tunurile din plastic cu ace de seringa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0527.jpg


#7 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 30 June 2007 - 03:31 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0524.jpg


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 June 2007 - 05:38 PM

Acum e prea tirziu, dar pentru viitor, referitor la cocpit:
- pe stinga trebuia pusa maneta de gaze si trimerul acceleratiei;
- pe dreapta porthartul, dispozitivul de deschidere al cupolei si locasul cartuselor de semnalizare;
- parte din aparatura avea marginea cutiei vopsita in culori de avertizare corespunzatoare: rosu, galben, maro si albastru;
- pe podea, in dreptul mansei, se afla o tabla in firma de U intors cu aripioare, ce acopera cablurile
- ai pus cupola si nu stiu daca in "capacul" ce acopera bordul ai practicat ale decupaje ce ajutau pilotul sa se instaleze in cocpit.
Fiind scara mare, este pacat ca aceste treburi sa nu se vada.

Citeaza

apoi am facut un drybrush cu alb
Hmm, am vazut tehnica asta la multi modelisti si nu o consider prea buna. Cutiile aparaturii de bord sunt din bachelita sau zamac vopsit in negru. In lumina, marginile "sticlesc" si sunt, intr-adevar, mai deschise la culoare dar gri, nu albe si nu de jur imprejur, ci doar pe partea unde bate lumina. Normal, ceva trebuie facut pentru a scoate in evidenta aparatura, dar, consider eu, mult mai reala este folosirea unui usor drybrush cu o culoare gri deschis (ex MM 1728)(deci nu alb) precum si marcarea cu acele culori de avertizare de care am pomenit mai sus.
Pina nu e prea tirziu, schimba tevile mitralierelor de pe bot cu unele din ace de seringa. De asemenea tubul Pitot sa-l faci tot din ace de seringa. Nu uita pe aripi dispozitivele de semnalizare a pozitiei trenului de aterizare iar pe jambe pune tevatia frinelor.
Ce RLM-uri folosesti? Dupa cum vad eu la mine pe monitor, 76 pare a fi Model Master. (usurel nu dati cu parul :angry: :-) :-D , nu aprind nici o discutie!!!!!! :lol: :lol: )

#9 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 30 June 2007 - 08:46 PM

Multumesc Z-mare pt informatii, intr-adevar e cam tarziu acum, am inchis deja zona cockpitului. Am considerat cockpitul destul de detaliat si nu am mai adaugat nimic (as vrea sa instalez si pilotul, sa vad cum imi iese vopsirea lui - ar fi primul avion caruia ii adaug si pilotul). RLM ul 76 este email AGAMA. Pe capacul acela exista deja acele decupaje, sunt date de kit. O sa tin cont de indicatiile despre aparatele de bord la viitorul kit :angry:

#10 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 30 June 2007 - 09:59 PM

Mi se pare mie (iluzie optică) sau ţevile armamentului din planuri sunt uşor descentrate?

Arata bine măcelarul ( Fw 190 aka Butcher Bird...), aştept cu interes continuarea...

#11 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 02:57 PM

teh, la Jun 30 2007, 09:59 PM, a spus:

Mi se pare mie (iluzie optică) sau ţevile armamentului din planuri sunt uşor descentrate?

S-ar putea daca a aliniat teile cu linia capotei motorului si nu cu axul fuselajului... :angry:

In rest...numa' de bine

#12 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 02 July 2007 - 03:34 PM

:angry: s-a rezolvat cu tevile. Bateau putin spre exterior, era si jumate un efect ciudat al aparatului de fotografiat. Acum sunt paralele cu axul fuselajului.

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 July 2007 - 06:20 PM

Citeaza

Acum sunt paralele cu axul fuselajului.
Pai...nu e bine! :-) Traiectoria gloantelor trase de cele doua mitraliere trebuie sa se "uneasca" undeva in fata avionului la 50, 100 m, depinde de ...curajul pilotului! :angry: Altfel o mitraliera si-ar risipi inutil gloantele!

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 11:47 PM

Z-mare, la Jul 2 2007, 07:20 PM, a spus:

Citeaza

Acum sunt paralele cu axul fuselajului.
Pai...nu e bine! :lol: Traiectoria gloantelor trase de cele doua mitraliere trebuie sa se "uneasca" undeva in fata avionului la 50, 100 m, depinde de ...curajul pilotului! :angry: Altfel o mitraliera si-ar risipi inutil gloantele!

Cu respect te informez ca nu tot ce zboara se mananca, si nu tot ce ti se pare e adevarat :-) Nu inventa daca nu stii, ca poate te ia in serios lumea si invata gresit :-D

In cazul Fw-190, lucrurile stau asa:
- mitralierele din fuselaj - 450metri pentru ochire
- MG 151/20E din aripi - 550m pentru ochire, 600m distanta de incrucisare
- MG 151/20E in gondola - 550m pentru ochire, 800-900m distanta de incrucisare

Mie din calcule imi da asa:
Tunurile din radacina aripilor, la 93centimetri fata de axa... si incruciseaza axa la 600metri in fata avionului...
Rezulta un unghi fata de axul avionului de 0.088 grade, Z-Mare... Imi explici si mie cum replici pe macheta un unghi de 0,088 grade? Ca sa nu mai vorbim, esti in stare sa observi un unghi de 0,088 grade? Las-o mai usor, cand nu stii cum stau lucrurile.

Sursa datelor e manualul original de Fw-190 A-5/A-6, datat 1943, revizuit 1944. Atasat, calibrarea gurilor de foc.

Tine minte, distanta asta era calibrata cam de fabrica, pentru ca tine cont de detalii constructive, si nu prea poate varia prea mult. Lucru valabil si la multe alte avioane.

Paul, lasa-le paralele cu axul avionului...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw190guns.jpg


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2007 - 07:38 AM

:angry: :-) :-D :lol: Cartula, prea ai luat-o matematic! Normal ca unghiul este mic, extrem de mic, dupa cum ai calculat tu! A fost doar o gluma (vezi emoticoanele din ce insotesc textul!) prin care atrageam atentia ca nici chiar paralele cu axul avionului nu sunt! :lol:
Iar cei 50 - 100 m sunt luati din declaratiile asilor care trageau cind vedeau albul ochilor pilotului inamic! :lol:
Am chiar o poza in care se vede cum se "calibreaza" mitralierele de pe aripa avionului si chiar niste fise tehnice, din pacate acum sint la servici ca le-as pune sa te convingi. :roll:

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2007 - 08:52 AM

Chiar te rog sa gasesti acele fise tehnice, care spun ca axa gurilor de foc se intersecta la 50-100 de metri :angry: Eu unul sunt foarte curios sa le vad... :-)

Nu confunda distanta de la care trageau, cu distanta la care erau calibrate tunurile sa-si intersecteze traiectoriile de tir. Si mai ales, nu vorbi din auzite, ca induci lumea in eroare :-D

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2007 - 05:32 PM

Cartula repet: a fost o gluma!

Citeaza

Pai...nu e bine!  :-)
Emoticonul nu-ti spune nimic????

Citeaza

Cartula scribit:
Chiar te rog sa gasesti acele fise tehnice, care spun ca axa gurilor de foc se intersecta la 50-100 de metri
Cartula am spus: Am chiar o poza in care se vede cum se "calibreaza" mitralierele de pe aripa avionului si chiar niste fise tehnice,De unde intelegi ca aceasta calibrare se facea la 50 - 100 m??? :angry:
Cit despre: Iar cei 50 - 100 m sunt luati din declaratiile asilor care trageau cind vedeau albul ochilor pilotului inamic!, zau, nu ma pune sa rascolesc printre cartile cu povestirile asilor, chiar nu am timp!! :-D

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2007 - 05:58 PM

Citeaza

Am chiar o poza in care se vede cum se "calibreaza" mitralierele de pe aripa avionului si chiar niste fise tehnice

Ca sa nu mai zici Si mai ales, nu vorbi din auzite, ca induci lumea in eroare uite, stiu despre ce e vorba. Scuze pentru calitatea copiilor sunt copii ale unor copii temeinic copiate! :angry:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tunuri.11.jpg


#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2007 - 06:10 PM

si..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tunuri.0_1.jpg


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2007 - 06:11 PM

si

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tunuri.3.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi