Forum Machete,Modelism,Hobby: Lacuri si lacuri... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lacuri si lacuri...

#1 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 July 2007 - 11:54 AM

Salut,

Pun si eu o intrebare de bou!

Dace lacuiesti ceva cu un lac lucios si dupa maturizare (vorba lui Alexandru - maturare) dai cu un lac mat peste, ce se intimpla?
Dar daca lacul lucios nu e suficient maturizat?
A-ti avut diferite experiente sau necazuri cu chestii din astea?

Nu de alta dar vreau sa evit o postare de genul:
Sa vedeti ce am patit?
...

Christian

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2007 - 12:14 PM

Pai intr-o lume ideala, nimic rau. Lacul mat e suficient de mat, si matuieste cum vrei tu, si nici nu ataca straturile precedente.

Poti sa ai urmatoarele probleme:
- lacul mat nu e chiar asa de 'mat'. Si din cauza luciosului de dedesubt, o sa iti iasa usor 'satinat'. O sa fie poate nevoie de mai multe straturi pana sa obtii o suprafata cat de mata doresti.
- lacul are solventi puternici, si e aplicat 'baltit'... Poate sa atace si sa increteasca / desprinda stratul/straturile de dedesubt, de obicei cu consecinte tragice.

Pentru cazul 2, aplicarea peste ceva inca 'nematurat', depinde cine-i mai puternic si cum, si cat de slab, si in ce mod, e ala mai slab.
Adica.
Lacul cata priza are pe substat, cat de elastic este, cat de mult se mai contracta (daca se contracta), cat de multi solventi mai elimina si de ce tip sunt acestia, cat de permeabil este la solventi, si la care tipuri de solventi e permeabil.

Probleme pot sa apara la fiecare combinatie de 'variabile' din cele de mai sus.

Ce am intalnit:
- lac 'dur' pe substrat inca elastic, dar bine 'ancorat': la uscare se crapa lacul de deasupra.
- lac 'dur' si cu contractie mare pe substrat fara cine stie ce priza: a crapat substratul, l-a ridicat de pe plastic.
- lac impermeabil peste ceva care mai avea de stat sa elimine solventi: Dupa un timp, reactii bizare, ramaneau urme de amprente in lacul de deasupra desi parea uscat, sub el precedentele straturi erau o pasta ciudata, care nu mai vroia sa se usuce

E mult de vorbit pe tema asta, si depinde despre ce e vorba exact. Unele combinatii merg, in conditiile in care in exact aceeasi situatie alte combinatii dau chix.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 July 2007 - 01:36 PM

Daca lacurile sunt de la aceiasi firma si de aceiasi natura nu sunt probleme. Altfel...vezi ce zice Cartula!
Vezi si astea:
http://www.network54...uture%2C+Conan-
http://www.network54....+broken+heart...

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2007 - 02:41 PM

Erare umanum est.....Ne-erare bos est.
Deci incercarae si aflare - sfatuires dam.
Pe romaneste - aplica suita de operatiuni pe ceva neimportant. Coperta pasaportului, lentilele Raybanilor, rolex si vezi ce iese.
Apoi aplica pe ce e cu adevarat important...Recte macheta de plastic.
Cu cat iti iei mai multe scanduri peste bot cu atat inveti mai multe. Atat de multe incat incepi sa le uiti si sa faci greseli de incepator si te simti ca un nou-nascut (sa faci pe tine)...Iti spun din proprie experienta si din experiente devenite anecdotice ale altora. :whistle:

#5 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 22 May 2008 - 09:35 PM

Disperat ca mi-am terminat butelcuta de lac mat Sinto Peinture, am apelat la ajutorul fratelui hartman_ace.
A diluat revell nr.2 cu nitro si s-a apucat sa-mi lacuiasca figurina DAR figurina a capatat aspect de cocon, din airbrush ieseau panze de paianjen.
[right]Imagine atasata: sa.JPG
Ceea ce pare a fi fum sunt "panzele de paianjen"[/right]
Sper sa pot reedita evenimentul pentru o diorama cu mumii.



P.S. Sigla este cenzurata, eu fiind consumator de Coca-Cola

#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 May 2008 - 09:42 PM

Asta-i buna de retinut pe viitor,pentru cei care reprezinta diorame cu paianjeni :drinks: !!!!!
Eu am avut acelasi efect,la un P-38 J, insa elementele de baza erau (pe vremea aia) aluminiulac diluat cu acetona !
Sa vedem ce zic chimistii !

#7 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 22 May 2008 - 09:59 PM

Alexie, lacul nu era bine diluat. Am patit si eu acelasi lucru pe o macheta si de atunci inainte de a da cu lac pe machete il dau inainte pe ceva ca sa vad daca scoate sau nu firisoare. Daca scoate mai adaug diluat, daca nu il dau pe macheta.

#8 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 22 May 2008 - 10:14 PM

Ba nu,lacul chiar l-am facut foarte diluat dupa ce am vazut fantomele alea.Am dat pe spinarea la o mogaldeata dea' lui Alexie si la un moment dat am observat ca avea o pinza de paianjan foarte fina intre picioare.Eu concentrat cu vopsitul nu am vazut ca toata camera se umpluse cu asa ceva ,pluteu in aer ca fuioarele de fum de tigare.Eu cred ca este din cauza ca nitro usca prea rapid lacul ,pina sa ajunga pe obiectul de vopsit.

#9 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 May 2008 - 11:04 PM

fara sa citesc ce s-a postat inainte zic ce am facut eu in propria mea experienta(lac sinto mat/lucios dat din spray sau aerograf):

lac lucios uscat + lac mat = suprafata mata
lac lucios neuscat + lac mat = suprafata semimata (se usuca rapid si trece repede daca insisti in mat)

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 May 2008 - 08:00 AM

Citeaza

A diluat revell nr.2 cu nitro si s-a apucat sa-mi lacuiasca figurina DAR figurina a capatat aspect de cocon

Asa ceva pateam si eu pe cind vopseam machete cu Lunar/Aurolac diluat cu acetona! Imi umpleam casa de "puf"!
Nu bag mina in foc ca asta este procesul de formare, dar cauza e diluantul. Acesta evaporindu-se prea repede, in contextul scaderii temparaturii la iesirea din duza, creaza conditii ca microparticulele de vopsea/lac sa se "inlantuie" in zonele periferice ale conului de vopsea aruncat de aerograf si sa formeze acele firisoare. Incearca cu un diluant cu evaporare mai lenta, nu se mai formeaza aceste firisoare.

#11 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 May 2008 - 10:05 PM

Vezi postareaZ-mare, la 23 May 2008, 09:00, a spus:

Asa ceva pateam si eu pe cind vopseam machete cu Lunar/Aurolac diluat cu acetona! Imi umpleam casa de "puf"!
Nu bag mina in foc ca asta este procesul de formare, dar cauza e diluantul. Acesta evaporindu-se prea repede, in contextul scaderii temparaturii la iesirea din duza, creaza conditii ca microparticulele de vopsea/lac sa se "inlantuie" in zonele periferice ale conului de vopsea aruncat de aerograf si sa formeze acele firisoare. Incearca cu un diluant cu evaporare mai lenta, nu se mai formeaza aceste firisoare.


Am patit si eu asta si am rezolvat cu o presiune mica(maxim 1atm)

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 May 2008 - 05:03 PM

Citeaza

Am patit si eu asta si am rezolvat cu o presiune mica(maxim 1atm)
Hmmm, stiu si eu?? Cind am patit-o prima data. foloseam compresorul la ...purtator (plaminii). Apoi eu nu folosesc o presiune mai mare de 0,6 - 0,8 atm. Dar sigur, si o presiune prea mare poate vaforiza aparitia "pinzei de paianjen"

#13 Useril este offline   stefan 

  • stefan
  • Grup: Members
  • Postari: 1007
  • Inregistrat: 09-November 05
  • Location:Bucharest

Postat 02 September 2008 - 03:30 PM

Pun si eu o intrebare (stupida poate):

A incercat cineva sa foloseasca lac de lemn sau lac auto la machete ?

O fi bine, o fi rau ?

#14 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2008 - 01:13 PM

Ce lacuri imi recomandati pt vopsitul la pensula? Un lac lucios sa pun decalurile pe el, si un lac mat pt a sigila macheta.

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2008 - 10:52 AM

Acrilice.
Pentru lucios ideal ar fi Future.
Pentru mat...Ceva mai greu dar gasesti pe la magazinele cu articole de pictura: Gara, Han tei, Lefranc - int. Grivita cu prelungirea Dacia, Casa universitarilor - in curte in spate.
Serci end distroi !

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 September 2008 - 01:52 PM

In cazul lacurilor mate dat cu pensula poate sa apara o problema suparatoare si inestetica. Agentul de matuire are tendinta de a se acumula in interstitii (linii de panou, conturul detaliilor, adincituri etc) dupa uscare aparind pete de culoare alba!
Iti recomand lacul auto Sinto, pe care, cu oarece tehnica ( distanta fata de macheta mare, adica 30 - 40 cm, incepi pulverizarea inaintea de a ajunge in dreptul machetei si o termini dupa, te misti repede pentru a nu face balta, dai in straturi subtiri, succesive), il poti da direct din doza!
P.S. Eu dau cu lac lucios, acrilic, la pensula, numai in zona/panoul unde pun decalurile. Nu am avut niciodata probleme ca s-ar vedea diferenta dupa ce dau cu lac mat!!!!!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 September 2008 - 01:55 PM


#17 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2008 - 07:53 PM

Salut!
Asa, ca pentru prima postare, am si eu nevoie de un pic de ajutor. Va rog sa imi recomandati ceva lac lucios (in afara de Future) si lac mat pentru aplicat cu pensula pe aeromodele din plastic. As aprecia recomandari de denumiri/marci/coduri, eventual link.

Aceasta postare a fost editata de dflc03: 18 October 2008 - 07:55 PM


#18 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 18 October 2008 - 08:40 PM

Vezi postareadflc03, la 18 Oct 2008, 20:53, a spus:

Salut!
Asa, ca pentru prima postare, am si eu nevoie de un pic de ajutor. Va rog sa imi recomandati ceva lac lucios (in afara de Future) si lac mat pentru aplicat cu pensula pe aeromodele din plastic. As aprecia recomandari de denumiri/marci/coduri, eventual link.


Salut
Aceasi intrebare a pus-o cu vre-o 3 postari mai sus Falco ! Nu ai gasit lac, sau nu ai citit ceea ce a scris Wurger , Z-Mare si restul ? Vezi ca mai sunt o gramada de topicuri deschise pe aceasi tema. Citeste-le ca prinde bine !

Uite raspunsul la intrebarea ta :
Lac pentru pensula acrilic de dat pe avioane: Maimeri mat
Lac pentru pensula acrilic de dat pe avioane: Maimeri lucios
Ambele le gasesti la aproape orice mag. cu articole pentru pictura, sunt in recipiente de sticla ,cca. 70 ml, si in jur de 15 lei bucata.
Si ca sa nu mai las loc de nici un dubiu, iaca o imagine :
Imagine atasata: lac.jpg
In stanga e luciosu in dreapta e mat-u !

Cand vei avea in dotare un aerograf, in loc de acrilicu mat vei folosii Spray Sinto (adica asta ):
Imagine atasata: spray.jpg
Asta il gasesti pe la Cora, etc,etc, sau pe la mag. de piese auto.

Exista 3 tipuri imbuteliate asa,adica :
Mat, Semilucios(Semimat-zi cum vrei) si Lucios (Stralucitor -cum zicea Tgr :drinks: )
Sper ca s-a lamurit treaba.

Apropo: vezi ca la aplicare acrilicul mat s-ar putea sa faca ceva spume albe (la pensula) nu dispera ! Asa se comporta el dar se va usca cuminte si frumos.
Ideal ar fi sa dai acrilic lucios si email mat(vorbind de dat la pensula) ;pe ultimul il gasesti in recipiente de 15 ml, pe la hobbyx.ro si machete.ro .Pretul nu il stiu.Cauta tu !
Spor la treaba
Adi

#19 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2008 - 08:30 AM

Multumesc pentru informatii.
M-am uitat pe hobbyx, dar nu am vazut lac email mat, iar cautarile pe site dupa lac email/enamel mat nu au dat rezultate. Pe machete.ro la cautare mi-a dat doar Revell email lac mat - indisponibil. Nu am mai folosit asa ceva si poate are si alta denumire comerciala, dar in engleza/alte limbi nu stiu cum se numeste lacul cu pricina. Daca as sti exact ce caut cred ca ar fi mai usor.

Aceasta postare a fost editata de dflc03: 19 October 2008 - 08:37 AM


#20 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 October 2008 - 08:52 AM

Salut Dflc
Uite aici la pozitia 6:
http://www.revell.ro/store/index.php?actio...=1503&pag=1

Eventual poti cauta la vre-un mag. la tine in oras (nu am idee de unde esti -in profil nu scrie), sau poti comanda de pe link-ul pus mai sus.Daca nu gasesti acrilic mat, poti comanda aici:
http://parcmodels.ro/machete.php?categorie...5&init=true

Din pacate actualmente nu este pe stoc, insa cu siguranta va aduce .
O imagine cu un lac email Humbrol ( cod-Matt 49) si un acrilic mat Agama, de pe Parcmodels:
Imagine atasata: lac.jpg

Sper ca acum o sa fie mai restransa aria cautarilor tale.Pentru lamuriri suplimentare, ask here !
Adi

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi