Forum Machete,Modelism,Hobby: Razboinicul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Razboinicul

#21 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:38 AM

Se vede bine mina si caburile de la tunul psy.

Blending-ul este facut cu 4 nuante diferite de albastru. Mai este si o spalare cu ablbastru inchis si pe alocuri cu negru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2671.jpg


#22 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:40 AM

Ca orice veteran Grey-Knight, Arrus se ascunde cu viclenie dupa tigara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2678.jpg


#23 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:42 AM

Conform traditiei Consiliului, numele Cavalerului este inscris pe aparatoarea dreapta a armurii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2701.jpg


#24 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:44 AM

Cartea sfinta, atirna de piciorul drept al armurii. Este deschisa in dreptul uneia din cele mai vechi rugaciuni de lupta a Grey-Knight.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2700.jpg


#25 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:45 AM

Simbolul Consiliului este reprezentat pe aparatoarea umarului sting a armurii.
Se vad si detaliile simbolurilor inscrise pe tunul psy.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2684.jpg


#26 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:47 AM

Cimpul disruptiv al sabiei inroseste lama pe toata lungimea sa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2682.jpg


#27 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:49 AM

Din pacate nu am terminat insemnele heraldice de pe armura si nici baza pe care sa asez figurina.
Astea vor trebui sa mai astepte un pic.

Sunt extrem de receptiv la idei, critici si comentarii.
Multumesc anticipat,


Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2680.jpg


#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 September 2007 - 09:10 AM

Daca tigara aia nu-i a lui Guliver inseamna ca ai microscoape in loc de ochi iar miinile sunt ghidate de microprocesoare. :-D
Este o lucrare deosebita ce-ti scoate in evidenta calmul, rabdarea si acuratetea miinii si a ochiului!
Felicitari!

#29 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 10:17 AM

Daca nu puneai tigareta langa figurina nu ma impresiona in mod deosebit.
Asa, a impresionat tot biroul in care lucrez.
S-a declarat in unanimitate ca suntem nebuni (se pare ca tu esti sefu') si s-au uitat la mine cu putina teama, de parca s-ar fi asteptat sa sar cu dintii dupa ureche sau sa fac pipi in ghiveciul de la ficus.

Bravo maestre. Numele de pe ecusonul de pe umar e masura rabdarii si a mestesugului.

#30 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 10:47 AM

Foarte interesanta istoria. Nu aveai cum sa ne transmiti datele astea decat sintetic. Altfel ne prindea mileniul 40 si era deja lipsit de interes :-D .
N-am mai citit demult un SF bun si ultimul care m-a impresionat a fost ciclul FUNDATIEI lui Asimov. Se regaseste si aici cate ceva (mai mult ca desfasurare in timp si ca intorsaturi ale isoriei). Poate fi o lectie importanta in sensul ca ceea ce acum ni se pare de neimaginat (ca solutie politica sa zicem) peste sute de ani sa fie acceptat ca banal sau de la sine inteles.
Are si o componenta "japoneza" destul de reliefata. se pare ca origineaza in insulele nipone povestea.
Oricum mi-a placut si......Deci am avut pan' la urma rabdare.
Multumesc pentru efort.

#31 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 26 September 2007 - 10:47 AM

:-D Figurina e extraordinara, iar story-ul de pe margine m-a facut sa intepenesc pe langa taste. Maestre, baga carbuni si finiseaza proiectul, ca ai multi adepti deja!!! :lol:

#32 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 767
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 26 September 2007 - 04:36 PM

Si daca se poate, pe linga figurina scrie si o carte SF cu povestea ei.
Ar fi ochestie interesanta, figurina si cartea. Cred ca ar prinde...

#33 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 26 September 2007 - 08:05 PM

KULL WAHAD! :-D
La final chiar daca rezulta un roman sper sa fie adugat la Articole.
SUPERB!

#34 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 09:44 PM

Salut,

Alexandru
Multumesc. Din pacate tigara nu e a lui Gulliver, asa ca obosesc destul de repede cind lucrez la figurina. Niste microprocesoare la “tzeasta” ar ajuta dar inca nu am gasit modelul potrivit.

Sincer sa fiu sunt citeva chestii care nu mi le prea plac:
- pigmentul gros al spalarilor – acuarele Pelikan - (excelent pentru modele obisnuite dar prea groase pentru modelele de dimensiunea asta). Si pe deasupra parca s-au depus si putin anapoda – daca te uiti bine cu lupa;
- strat de vopsea prea pe alocuri putin prea gros…
- dar ce ma deranjeaza cel mai tare si mai tare este ca parca pregatirea (body work-ul) nu l-am facut suficient de bine. Si asta este probabil din lipsa de experienta cu modele la scara asta. Vopseaua este fina si nu acopera peste tot rugozitatea metalului.


Wurger
Sef pe la nebuni ??? - Pai cam asta fac in fiecare zi, asa ca nu e nici o problema. Sa lucrezi in industria auto pe parte de calitate (de vre-o sase ani director) cam asa ajungi sa te perceapa lumea…
“Da halatu doamna, da halatu…”…

Pot sa iti fac o oferta:
Am in format word vre-o cinci sau sase nuvele Warhammer 40.000. In limba engleza. Sunt destul de greu de citit (adunam cite 15-20 de cuvinte pentru dictionar pe seara) dar de la Sven Hassel incoace nu am mai citit cu atita placere o carte de genul asta. Daca ai suficienta rabdare cred ca vei fi rasplatit cu o lectura extraordinara.
Ca sa inteleg totusi lucrurile bina am mai stat citeva zeci de ore pe Wikipedia – unde s-au clarificat multe din enigmele mele.

Acum pot sa construiesc o gramada de figurine din acest univers si sunt capabil sa inteleg fiecare detaliu a lor.
Ceea ce am si inceput cu aceasta mica figurina.


Kamob
Cred ca ar fi interesant de stiut si catre cine indreapta “Arrus” psy tunul, nu-i asa?
Nu o sa spun nimic mai mult despre arma lui pina la aparitia articolului – (sic…)

Alexie
Articolul pe care l-am scris deja… inainte sa termin figurina are deja 1376 cuvinte si sper sa va tina in priza cum nu a reusit nici un alt articol pina acum.

Pentru oricine este doritor sa citeasca o nuvela Warhammer 40.000 va stau cu placere la dispozitie. Materialul este in engleza si format word. Sunt convins ca o sa va placa.
Cartula - iti multumesc pentru indulgenta cu care inchizi ochii la postarea asta.


Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 26 September 2007 - 09:46 PM


#35 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 27 September 2007 - 08:16 AM

O observatie vizavi de Warhammer 40000.
Deja se gasesc in librarii, probabil in limba romana ca nu le am rasfoit, nu mai am timp de citit :-D . Nici pretul nu-l stiu, dar banuiesc ca e tot cat o macheta la 1/72 sau pe aproape.

#36 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 29 September 2007 - 05:20 PM

Excelent si felicitari! Sunt fan al scarii acesteia...dar la Warhammer Fantasy! :)
Christian, la Timisoara apare lunar White Dwarf (in limba engleza), la Kaufland (de fapt e un chiosc de reviste in incinta, imediat ce parasesti zona caselor de marcat).
Exista si un reprezentant in Bucuresti, am mai cumparat cate una-alta de la ei.

#37 Useril este offline   Razen 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 28-January 07
  • Location:GB
  • Interests:club, discussion

Postat 30 September 2007 - 07:35 AM

Sublim. Sublim. Sublim. Sublim................ Sublim.............

Universul Warhammer exercita o fascinatie bizara asupra mea, fapt ce uneori ma face sa ma indoiesc de sanatatea mea mentala (mai ca imi vine sa murmur un "The Emperor protects" ca sa scap de demonii care imi soptesc "Sanity is for the weak").

Aceasta postare a fost editata de Razen: 30 September 2007 - 07:35 AM


#38 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 30 September 2007 - 09:50 AM

Nu sunt un fan SF , dar nu pot sa nu remarc maiestria . La dimensiunile astea e greu sa faci ce-ai facut tu. Eu unul nu cred ca as reusi. Felicitari.

#39 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 September 2007 - 03:26 PM

Salut,

Moxanu - Ai vazut nuvele, sau revista "White Dwarf" - care am vazut-o si eu? Din pacate sunt doua lucruri complet diferite.

Ronin - multumesc pentru informatie. Nu stiam.

Razen - Multumesc. Eu sper ca asta sa fie doar un inceput, ca tot mi-a deschis Alguhan pofta pentru figurine.

'In the name of the Immortal Emperor,' cried a voice from nowhere, 'I dub thee Hereticus!'
A shower of blood and flesh was the head of a brute-mutant disintegrating. A falling shadow was the mutant's body falling and the spindly shape above it was Teturact falling with it, wizened limbs flailing.
...
'By the edicts of the Conclave of Mount Amalath I claim your life as forfeit and cast your soul to the mercy of the Emperor!'
'By the authority of the Holy Orders of His Inquisition and the Chamber of the Ordo Hereticus.’ he said, 'I execute the destruction of your body and release your soul for judgement. May the Emperor have mercy on you, for His servants cannot.'
His trigger finger pressed down and his whole body shook as the bolt pistol juddered, hot cases spilling to Thaddeus's feet. The pronouncement of execution ringing in his ears, he emptied the rest of the pistol's shells into Teturact.
...
Bleeding Chalice - Dan Abnett

Toata scena poate fi subiectul unei extraordinare diorame... Cine stie? Poate intr-o zi... :-D


Marhaba - Am vazut citeva modele facute de tine si cred ca ai reusi si tu asa ceva. Trebuie doar un pic de rabdare...


Christian

#40 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 01 October 2007 - 10:11 PM

curec_christian, la Sep 30 2007, 03:26 PM, a spus:

Marhaba - Am vazut citeva modele facute de tine si cred ca ai reusi si tu asa ceva. Trebuie doar un pic de rabdare...


Christian

.......
:-D

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi