Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama- "HUNTING" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama- "HUNTING" ultima lucrare

#1 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 18 April 2005 - 01:06 PM

Am facut diorama asta la scara 1/35, pentru o campanie care are loc la Armorama. Mi-a luat in jur de 1 luna şi jumatate finalizarea.
Figurinele vin de la Alanger. Foarte bine detaliate şi foarte curate. Recomand tuturır figurinele de la Alanger sau ICM, calitate/pret extraordinar de satisfacator. Doar soldatul care sta pe genunchi a fost adus in pozitie respectiva, restul s-a facut aproape cum s-a aratat la instructiuni. GAZ 67 vine de la Aer Moldova, care a fost pur şi simplu o dezamagire. Modelele sint vopsite cu enamelele de la humbrol. Weathering-ul lor a fost facute cu uleiuri şi pastele. Podul este facut din gips cum v-am povestit la articolul respectiv. Stilpul de linie telegrafica a fost facut dintrun creion şi nişte bucati de lemn de balsa. Pentru vegetatie s-a folosit tot feluri de lucruri naturale şi nenaturale. Buşteanul este facut de mine.
Sper ca va place. Restul pozelor le gasiti la galerie. Aştept criticile (chiar şi cele mai nemiloase :-D ) cu nerabdare.
Numai bine
Alguhan.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 18 April 2005 - 01:44 PM

Daca la stadiul tau se poate vorbi de perfectionare, inseamna ca aceasta diorama este o noua treapta spre perfectiune.
N-am intentia sa "periez" dar asta-i situatia, de carcotit momentan nimic!
P.S. In cinstea acestei zile mi-am schimbat semnatura, :-D si nu-i vorba de dinti :-D

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 April 2005 - 02:16 PM

Sunt tare nemilos.
Imi place ..... mai ales figurinele.
Un pic mai multa munca, dar rezultatul este cel scontat.
Felicitari si.....
Bafta!

#4 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 April 2005 - 02:36 PM

Excelent, Alguhan, excelent! Nu am cuvinte, imi place la nebunie...

#5 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 April 2005 - 02:50 PM

Pur si simplu superba. Cum as putea sa am critici? Doar intrebari: ce-i in partea cealalta a podului?

#6 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 April 2005 - 03:04 PM

Superb Alguhan! Arata excelent!

Ce imi place:
-Figurinele arata foarte bine, in special fetele, probabil pentru ca e prima data cand sunt bine luminate si se vad clar.
-Podul ti-a iesit grozav, atat ca si constructie dar mai ales vopsirea (banuiesc prin dry-brushuri succesive cu nouante de gri) si iarba care iese printre pietre.
-Stalpul de telegraf- l-ai vopsit sau ai lasat culoarea naturala a lemnului?
-indicatoarele (le-ai facut/vopsit tu sau sunt accesorii cumparate?)
-imbatrinirea GAZ-ului (un kit intradevar slab) foarte subtila dar de efect
-Cel mai mult insa imi place modul in care se imbina toate: terenul si vegetatia par dintr-o bucata, nu ca si piese adaugate laolalta. Chiar as fi interesat sa ne explici mai in amanunt cum ai realizat toate astea, ma intereseaza mai ales vopsirea terenului.

Foarte, foarte, foarte mici obiectii:

-s-ar putea sa nu se vada bine dar cred ca mitraliera din mana soldatului de pe pod nu are teava gaurita
-poate ca buzele la figurine ies o idee prea mult in evidenta, teoria zice ca e recomandabila doar vopsirea celei de jos,
-borseta de munitie pt. PPS-41 ar trebui sa aiba culoarea alb-crem a panzei si nu verde
-tot referitor la arme- personal as recomanda un dry-brush cu grafit pt. a le da acea lucire metalica specifica (s-ar putea insa ca tu sa fii facut lucrul asta si sa nu reieasa din poze),
-partea carosabial a podului se poate prafui putin mai mult pentru a se integra complet cu restul drumului,
-parbrizul GAZ-ului e un piculet prea murdar (cetos)

Astea nu sunt insa decat detalii. Efortul general e fabulos, felicitari inca odata!

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 April 2005 - 04:10 PM

Da Alguhan, am o observatie foarte mare de facut: cum de primaria nu a amendat pe cei care nu au curatat iarna dintre pietrele drumului :-D :-D
Acum, vorbind serios, ar fi ceva: poate ne spui si noua cum reusesti de le faci asa extra! Altceva ...n-am ce sa zic decit:
Felicitari maestre!
Alexandru

#8 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 18 April 2005 - 04:40 PM

Ma bucur ca v-a placut.
Olaf, partea cealalta a podului prezinta tot vegetatie şi apa.
Alexandru (ZMare), incerc sa va povestesc totul aşa cum este prin poze, articole şi raspunsuri. mai mult de atit.. poate un curs sa predau :-D .. Apropo, vine un articol şi cu stilpul acela de telegraf..
Ahmed, multumesc pentru timpul acordat.
-Stalpul a fost dat cu bait de lemn dupa ce am scos vopsea creionului.
-indicatoare sint aranjate de mine dupa modelul indicatoarelor produs la aceasta scara de producatorul PlusModel
-vopsirea terenului: strat de baza cu vopsea lavabila de culoare gri. Pe urma cu aerograf diferite nuante de culori cu enamele. Adaugare vegetatiei şi vopsirea ei. Ceva spalare cu nuante inchise de maro. Ceva drybrush cu nuante de maro deschis şi ultimul praf de pastel.
-n-am putut sa gaurez teava armelor din plastic nici o data. La machete turnate din rasina sau metal aş putea. Ai putea sa-mi oferi tu cum aş putea face eu treaba asta?
-Mi-a placut cum sint vopsite buzele. Dar totuşi este un lucru de gust :)
-Am o carte cu uniformele ruseşti. Pe care am folosit ca referinta. Intradevar borseta este de culoare khaki. Am vopsit in verde ca sa pot sa stric putin monotonie de culori. (Licenta de artist) :)
-parbrizul era exact aşa. N-am dat cu nimic pe el. Din pacate producatorul mi-la dat aşa. In plus nu mi-a dat ştergatoare. Deci nu lipseau, nu s-au produs! Dar am produs eu :)
-in general de lipsa prafului s-a vorbit şi in alte comunitati de modelism. Am nevoie de 10 minute sa rezolv problema..

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 April 2005 - 05:55 PM

10 + !!!
Dar mai studiez .. poate gasesc ceva totusi de criticat :hammer:

OFF Topic:
Ca si metoda de gaurit tuburi pline de plastic, pe care am folosit-o numai la scara 1/72 la tevi de Flak-uri sau tunuri e urmatoarea:
- cu un varf metalic foarte subtire si ascutit (varf de compas profesional, ac de cusut mic, etc) intep teava plina, cat se poate de "in mijloc".
- cu un burghiu cat mai subtire, de ex. 0,4-0,5mm prins in manerul cutterului din care normal am scos lama, invart foarte lent si fin in intepatura mai inainte produsa.
- tot secretul consta in invartire fina, lenta, fara fortare prea mare.
- nu trebuie intrat prea adanc cu gaura ...
- apoi se reia operatiunea cu un burghiu putin mai mare, sa zicem 0,6-0,7mm
- si tot asa pana la dimensiunea dorita de gaura

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 April 2005 - 06:00 PM

alguhan, la Apr 18 2005, 04:40 PM, a spus:

-in general de lipsa prafului s-a vorbit şi in alte comunitati de modelism. Am nevoie de 10 minute sa rezolv problema..

Oricum, Alguhan, daca n-ai 10 minute sa rezolvi problema, in timp, cu siguranta se rezolva de la sine.
Tine o saptamana diorama neacoperita si pe undeva in zon geamului cu geamul deschis. Sa vezi pe urma ce de praf ai pe diorama. :-D
Bafta!

#11 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 18 April 2005 - 10:20 PM

Foarte frumos,nimic de criticat.Mai degraba o intrebare:

Cu ce nuante colorezi iarba?

#12 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 April 2005 - 07:34 AM

Felicitari Alguhan, imi place mult diorama. Vegetatia si terenul imi plac in mod special la lucrarile tale.
Mai astept si alte lucrari :-D
Spor,
Bill :-D
P.S. O mica adaugire la cele spuse de max. Pentru gauri la tevi subtiri eu folosesc ac de seringa pentru insulina, foarte subtire. Trebuie sa ai grija cu centrarea gaurii dar merge bine.

#13 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 April 2005 - 07:53 AM

Multumesc pentru clarificari Alguhan!
Gaurile in armele de plastic se pot executa cum spune si Blue-Max cu un burghiu de 0.5mm (nu mai mare!) dupa ce in prealabil ai marcat gaura cu un ac. Trebuie foarte multa grija, insa daca reusesti sa vopsesti ochii la figurine atat de bine nu ai cum sa nu poti face si asta! Mitraliera respectiva nici nu este atat de greu de gaurit pt. ca are capatul tevii ingrosat, mai greu o sa-ti fie la PPS-uri (dar se pot totusi face).

Minusurile kitului de GAZ le cunosc perfect, pt. ca il am si eu...

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 April 2005 - 08:07 AM

Ca tot veni vorba de PPS.
Soldatul cu PPS-ul nu prea are cine stie ce experienta militara cu armamentul din dotare.
PPS-ul tinut de incarcator are 80% sanse sa faca dubla alimentare. Se remediaza in 15 secunde fiind cea mai simpla arma care are cadenta de tragere 1000 cartuse/minut, dar 15 secunde pot fi multe in conditii de lupta.
Bafta!

#15 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 19 April 2005 - 10:17 AM

Da crios, inconditii de lupta 15 secunde pot fii multe...da in conditii de diorama nu e nici o problema,baietii au timp berechet. :-D



Nu este un atac la adresa lui crios....este o gluma si va rog sa o tratati ca atare...


Oricum diorama arata foarte bine si fara gaurile din tevi sau fara praf..Se vede ca ai studiat pictarea figurinelor in mod intens.Cred ca despre asta este si vorba in aceasta diorama:Nu este despre GAZ nici despre arme ,nici despre hunting.

Aceasta diorama povesteste despre un POD -excelent realizat si despre niste FIGURI deosebit de expresive datorita vopsirii in mod exceptional.

Bravo! Cu fiecare diorama alguhan se apropie de perfectiune si cit de curind nu o sa mai fie nevoie sa raspunda la intrebarea de pe forum: "Noi suntem machetisti?"

Excelent si tine-o tot asa!

#16 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 19 April 2005 - 11:03 AM

Multumesc tuturor pentru comentari foarte constructive.
Ma voi stradui la tevile armelor de acum incolo. :) Pina la urma este foarte bine ca de fiecare data iese o diorama mai buna. Dar totuşi treaba asta pare sa nu aiba vreun sfirşit..

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 April 2005 - 11:31 AM

Off topic:
@Pletila, spre deosebire de unii "participanti la trafic", eu nici nu ma supar prea usor, iar glune gust din plin oricine le-ar spune/scrie ;-)
Si, DA, ai dreptate. Actiunea se desfasoara static :-D

Citeaza

de fiecare data iese o diorama mai buna. Dar totuşi treaba asta pare sa nu aiba vreun sfirşit..

Chiar asa si ete Alguhan. Pana la urma asta este si cheia progresului. :-D

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi