Forum Machete,Modelism,Hobby: SCOPUL ACESTEI RUBRICI ! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SCOPUL ACESTEI RUBRICI !

#1 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 08:34 AM

Hai sa ne imaginam urmatorul scenariu:

te duci prin diverse magazine (tu, modelistul X, eventual incepator :-( ) si gasesti ceva care crezi sau stii ca poate fi folositor in activitatea noastra, cumperi sau nu dar dai fuguta acasa :-D si cauti aici sau postezi un topic nou sau intr-unul existent cu acelasi subiect:

- o intrebare referitoare la produsul respectiv
- informatii despre locul si pretul gasite
- informatii despre cum se foloseste

Ar fi bine (zic eu) ca postarile sa aiba urmatorul format (ca titlu):

NUME PRODUS - [eventual Firma producatoare] - UTILIZARE (lipici / vopsea / profil plastic / .......sau ???????)

Nu faceti post nou pentru acelasi produs.
Modul de utilizare trebuie sa fie prezentat relativ succint pentru ca avem si sectiunea "Tehnici".
In rest orice informatie pote fi utila oricui la un moment dat.

Ganditi-va ce poate insemna aceasta rubrica pentru un incepator :-P :-( :lol:

Cred ca ar fi util tuturor ca atunci cand dai un Search sau cauti in aceasta rubrica :lol: , sa poti gasi informatii despre un produs si poate chiar locul de unde il poti procura.

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 24 October 2007 - 10:07 AM

Vezi postareaalaur, la 24 Oct 2007, 09:34, a spus:

Nu faceti post nou pentru acelasi produs.

Ca bine zici . De exemplu daca ai fi cautat pe forum ai fi vazut ca exista deja topicuri despre future, deci nu mai trebuia unul nou.

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 October 2007 - 10:30 AM

Exista si un link la rubrica "Articole" catre un articol foarte bun de pe alt forum:

http://www.cartula.n...114/future.html

#4 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 11:42 AM

Vezi postareamarhaba, la 24 Oct 2007, 11:07, a spus:

Ca bine zici . De exemplu daca ai fi cautat pe forum ai fi vazut ca exista deja topicuri despre future, deci nu mai trebuia unul nou.


Tocmai ca exista mai multe topicuri; ma gandeam sa existe UNUL SINGUR IN ACEASTA SECTIUNE (poate chiar cu o reeditare si comasare a celor vechi) care sa cuprinda cat mai multe informatii despre acest produs. Nu crezi ca ar fi mai simplu decat sa alergi prin tot forumul?

Vezi postareaeugen, la 24 Oct 2007, 11:30, a spus:

Exista si un link la rubrica "Articole" catre un articol foarte bun de pe alt forum:

http://www.cartula.n...114/future.html


Stiu de existenta articolului (si de cea a rubricii de Materiale de pe site www.cartula.ro [care nu stiu exact ce contine in acest moment]) dar e mai greu de actualizat un articol decat un topic in forum
Am luat deja legatura cu Matt Swan si astept acordul lui pentru traducere si introducere ori ca articol in site ori ca postare in Topicul: FUTURE - (S. C. Johnson Company) - Lac acrilic (sau amandoua)


Imi place sa cred ca la infiintarea acestei rubrici de materiale (si a celei de Unelte si Instrumente) a contribuit si discutia mea cu cartula. Aceleasi argumente le-am avut si atunci stiind ca exista pe forum o multime de postari cu privire la diverse materiale si scule.

Asa cum am spus si la inceputul topicului, cred ca ar fi interesant sa avem o rubrica in care sa gasim un soi de "Fise de produs" in care sa avem cat mai multe informatii fara sa alergam prin tot forumul.


PS: sa stiti ca citesc forumul asta de aproape un an de zile si nu numai articolele din domeniul care ma pasioneaza in mod special, asa ca remarca "daca ai fi cautat..." nu are rost (fara resentimente marhaba :-P) - tot ce-am scris aici este in cunostinta de cauza

Aceasta postare a fost editata de alaur: 24 October 2007 - 11:44 AM


#5 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 24 October 2007 - 12:04 PM

Rubrica e foarte buna, si in mod clar este utila. Ma bucura ca cineva s-a oferit sa se ocupe de ea, si sper sa fie o colaborare cat mai lunga :-P .

Acum, ce sa zic... Exista si o sectiune de articole pe aceasta tema (defapt toate sectiunile de pe forum exista ca urmare a unei sectiuni de articole pe site), si drept urmare trebuie vazut cam ce este de articole, si ce se preteaza unui forum.
Personal vad sectiunea asta ca fiind o zona de discutii, urmand ca atunci cand se strange informatie suficienta aceasta sa fie preluata si pusa sub forma de articol pe site.
Cum articolele si sectiunile de forum vor fi destul de strans legate (articolele avand link-uri catre discutiile de pe forum, discutiile despre articole avand link catre articolul asociat, sectiunile de forum avand link-uri catre sectiunile de articole), cred ca totusi fisele de produs, dupa ce se strang informatii, sa fie sub forma de articole.

In fine, mai e de discutat, si de vazut cat de bine va merge asta. Sa dau drumul la site, si atunci se va vedea mai clar cum stau lucrurile.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi