Forum Machete,Modelism,Hobby: Despre Tamiya Liquid Primer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre Tamiya Liquid Primer

#1 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 November 2005 - 05:48 PM

Salut,

In ultima calatorie in Franta am luat un lac mat Humbrol (nu are reactii cu nici un fel de vopsea - se lauda producatorii) - si am obtinut cel mai mat finish din cite am facut eu pina acum. Pentru o mai buna aplicare l-am diluat in proportie de 40% cu benzina usoara.

Cred ca e minunat pentru cei ce fac diorame si blindate.

Dar acum o sa va rog si eu sa ma ajutati (apropo de lacuri si vopsele).
Am cumparat un grund Tamiya - extrem de mult laudat atit pe net cit si de vinzator. La deschiderea sticlei am constatat ca e cam gros pentru a fi aplicat cu aerograful, asa ca am hotarit sa il diluez.

Diluant de acrilice Tamiya - NIET
Benzina usoara - NIET
Terebentina - NIET

Diluantul s-a separat complet de vopsea.
Aveti vre-o idee cam ce diluant pot sa folosesc - APROPO - pe sticluta nu scrie nimic alteceva decit sa nu il halesti sau sa nu ti-l bagi in ochi. Si mai e o parte de text in limba japoneza :-)

Oricum sticluta arata frmos pe dinafara.... :angry:

Christian

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2005 - 06:09 PM

GRUND Tamiya la sticluta?
Nu cumva vorbesti de Tamiya Flat Base, care e agent de matuire si atat?

Edit: sunt prost, da, exista... E 'laqueur', si in concluzie nici unul din diluantii care i-ai folosit nu sunt buni. Incearca ceva gen nitrodiluant.

#3 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 November 2005 - 12:12 PM

Christian,
Daca ce ai tu este X-21 Flat Base, ala nu e lac. Din cate stiu, si chiar m-am uitat acum in catalog, Tamyia nuy face lacuri de nici un fel.

Deci, X-21 este agent de matuire. Este o pasta dilaubila in apa care se adauga vopselelor sau lacurilor lucioase sau semi-lucioase acrilice pentru a le face mate.

Asa cum am descris mai sus in discutia asta, cand este adaugat la Johnson's Klear (sau "Future" in America), transforma lacul lucios in lac mat sau semi-mat in functie de cantitatea adaugata. Trebuie sa adaugi cam 20 % pentru mat dar cel mai bine este sa experimentezi ca sa vezi ce te multumeste. Daca pui prea mult, albeste lacul.

Unii au folosit pasta asta direct din sticluta pentru a simula zapada pe tancuri dar e cam scumpa pentru asa ceva. Daca vreti "zapada" (buei, nu va ganditi la prostii :angry: ) de machetism, pudra de marmura este perfecta - daca aveti un atelier de monumente funerare in apropiere.

HTH
Radu

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 12:40 PM

Radu, Christian vorbea de grundul Tamiya, care din cate am vazut e ceva similar cu MrSurfacer-ul de la Gunze...
Tamiya face un lac, cel transparent lucios... Care si el poate fi matuit cu X-21 (pe care, recunosc, n-am reusit pana acum sa-l folosesc la ceva)

#5 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 November 2005 - 01:22 PM

Aha,
E cumvaTamyia Surfacer? - e intr-o sticluta patrata cu o pensula in capac? Seamana foarte mult cu MrSurfacer in compozitie. E mai degraba un component de netezire decat un grund - se foloseste la netezirea micilor imperfectiuni de suprafata.

Eu diluez MrSurfacer cu un alcool care se cheama "Methylated Spirit" pe care il iau in sticle de un litru de la magazinul local de "ferometal". E un alcool tare. Se poate folosi si nitrodiluant dar ala ataca plasticul. Christian, ai incercat spirt medicinal?

Christian, care e numele produsului, asa cum e scris pe sticluta?

Radu

#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 25 November 2005 - 01:42 PM

Christian,
Am trecut si eu prin aceeasi situatie. Pantru Tamiya surface primer raspunsul este :
http://tamiya.com/english/products/87076li...dex.htm#thinner
Spor,
Bill :angry:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 25 November 2005 - 01:45 PM


#7 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 November 2005 - 02:23 PM

Salut,

Multumesc pentru raspunsuri.

Produsul este de fapt - Liquid Surface Primer (40ml) - si sincer sa fiu e excelent (l-am aplicat cu pensula) :angry: pe o suprafata nepretentioasa a unei machete.

Am o sticla noua de lac lucios Tamiya pe care vreau sa combin cu agentul de matuire (si cu asta am avut aventuri - credeam ca e grund) pentru a obtine un lac semimat (satinat).


Christian

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 November 2005 - 04:01 PM

Am cautat prin cutia mea de vopsele si am gasit Tamyia Surface Primer. L-am testat acum vreun an sau doi si dupa aia l-am cam ignorat pentru ca aveam un borcanas de MrSurfacer deschis si am zis sa il termin pe ala mai intai. Este foarte similar cu MrSurfacer. Se dilueaza cu "Methylated Spirits" (E un alcool foarte puternic). Cred ca merge si nitrodiluant dar eu zic ca ataca plasticul.
Radu

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 04:10 PM

Radu, treaba cu nitrodiluantul e cu "depinde"... De exemplu, eu diluez emailurile exclusiv cu nitrodiluant, tocmai ca prind mai bine pe plastic. La aerograf nu se simte sa atace, la pensula nu pot sa-mi dau cu parerea cum o sa se comporte.

Ce spui tu ca folosesti ("Methylated Spirits") e un amestec de 95% alcool etilic si 5% alcool metilic, sau cum se gaseste pe la noi, alcool denaturat/alcool tehnic. Esti sigur ca merge la Surfacer Primer-ul de la Tamiya? La vopselele lor merge clar, dar nu-s foarte sigur ca merge la ceva care cere diluant laqueur... Posibil sa ma insel, totusi.

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 November 2005 - 04:28 PM

Da, merge foarte bine. Eu asta folosesc cu Mr Surfacer. Am un borcanas cu alcool din asta in care imi spal pensulele dupa ce aplic Mr Surfacer.
Cand am folosit Tamyia Surface Primer, am spalat pensula in acelasi borcan.
Si-or fi schimbat formula intre timp cu ceva bazat pe nitrodiluant? Eu il am de vreo doi ani.
Radu

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 25 November 2005 - 05:07 PM

Salut,
Cel de care vorbesc eu Tamiya Liquid Surface primer cod 870752(http://tamiya.com/en...dex.htm#thinner) stiu cu siguranta ca a fost scos pe piata aproximativ acum un an. Radu al tau fiind vechi de 2 ani, e vorba de alt produs :-)
Spor,
Bill :angry:

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 November 2005 - 05:15 PM

Aha,
Asta lamureste confuzia. Se poate sa fi schimbat compozitia.
Christian, fa totusi o proba cu alcool tehnic, nu ai ce pierde.
E ciudat totusi ca ce am eu arata asa cum e in poza aia. Imi amintesc si macheta cu care l-am cumparat - kitul Arba pentru Avia S199 pe care l-am termit acum un an dupa cam juma de an de lucru si cateva luni de gestatie, deci trebuie sa aiba in jur de doi ani de cand l-am luat. Oricum, pot spune sigur ca ce am eu merge cu alcool tehnic.
Radu

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 05:29 PM

Am mutat discutia despre primer-ul de la Tamiya aici...

Radu, daca tu zici ca iti merge, probabil asa e... Eu nu am 'produsul' in cauza, doar mi se pare ciudat ca ceva care cere 'laqueur thinner' sa mearga diluat si cu alcool tehnic. Dar nu-i imposibil, ce-i drept.... Iar incercarea in mod cert merita facuta...

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 November 2005 - 05:40 PM

Citeaza

eu diluez emailurile exclusiv cu nitrodiluant,....., la pensula nu pot sa-mi dau cu parerea cum o sa se comporte.
. Din pacate cam lasa dire de pensula. Emailurile merg foarte bine diluate cu D509, D506 sau D 511 (Kober). Nu ataca plasticul, dar D506 daca e turnat pe plastic lasa ceva urme!
Pentru Tamiya Liquid Surface se mai poate incerca cu alcool butilic sau izobutilic. E bun si pentru diluarea si "refacerea" vopselelor tip email "brinzite" (cu mici exceptii).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi