Forum Machete,Modelism,Hobby: Trusa incepatorului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Trusa incepatorului Scule, unelte, si instrumente utile in modelism

#81 Useril este offline   DanuAL 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 24-May 12

Postat 24 May 2012 - 09:18 PM

Salutare tuturor si bine v-am gasit :good: ! Nu sunt modelist, dar de cateva zile citesc pe acest forum si am ramas uimit cate se pot confectiona cu un minim de scule ''destepte''. Am inceput sa caut o freza de mana (biax) si niste accesorii. As avea nevoie de ajutorul vostru in alegerea potrivita. As inclina intre - Mannesmann si Proxxon FBS 240/E si Meister Craft. Mi-am propus sa le folosesc pe ceramica SI in mare parte la ''tinichigerie''/modeling pe tabla de minim 0,3-0,5mm grosime, de inox, zincata, neagra - curatare/slefuire/​debitare si gravura. Bine'nteles ca mai am un flex, o bormashina, etc. ca ajutoare.
Am vazut ca sunt destul de apreciate cele de la Proxxon, dar cam cu aceleasi caracteristici vin si celelalte doua modele, care au in plus si in aceasi bani si axul flexibil. A doua observatie care ma ''retine'', din cauza caruia nu stiu ce sa aleg, este garantia de 5 ani si Wattajul mai mare,160w, de la Craft, care la celelalte doua modele este de 2 ani respectiv 100-130w.
Pe care ati merge voi pentru ''munca de jos'' tinand cont si de materialele pe care le voi folosi (in special inox)?!
Va multumesc anticipat si sper sa primesc cat mai repede un raspuns ca tare ma ''manca'' :friends:




#82 Useril este offline   bonygy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-February 16

Postat 19 March 2016 - 10:07 PM

Va prezint trusa mea...
La asta se mai adauga inca o freza... cea rosie din poza am cumparat-o pentru ca o ratacisem pe cealalta, care intre timp a aparut. Apoi, un set de clesti, niste cutere, pile, achizitionate recent, nu am apucat sa le pozez, un pistol de lipit cu silicon la cald si pistolul de lipit pentru electronica, cred ca toata lumea deja stie cum arata.
In plan este o minibormasina, probabil ca ceva ieftin, pe baterii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: trusa.jpg


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi