Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista Modelism - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista Modelism ...5/2007...

#21 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 21 November 2007 - 08:46 PM

Am fost multa vreme "criticul de serviciu" al revistei Modelism Int. pe acest forum. De la o vreme, din motive diverse, am adoptat o atitudine mai "low profile". Nu-mi pare rau, caci vad ca am vasnici urmasi ! :friends:

Totusi sincer, ma bucur de viitoarea carte "Aviatia Romana in WW1". Si de cele cu cele mai bune 222 de poze !!

In rest .... numai de bine ! :friends:

#22 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 22 November 2007 - 02:03 AM

Stiti ce ma deranjeaza cel mai tare? Azi, un bun amic si membru marcant al acestui forum si nu numai, mi-a aratat pamfletul modelistic mai sus mentionat, marcand cu degetul apasat pe hartie textul de sub una din fotografii: mai exact, in aceasta revista, RECUNOSCAND PE FATA in scris ca nu au acordul proprietarului si-au permis sa publice o fotografie cu T-55 care a aparut in cadrul cartula.ro. Sincer... :friends: chiar nu se pot abtine?!!!!!!! Macar imi iesea de o Dacia dupa o duma d-asta.

Daca nu ma insel (de, varsta si memoria nu prea ma mai ajuta) una dintre, de fapt, cel 2 imagini, e asta:
http://www.cartula.ro/forum/index.php?act=...ost&id=6339

Si, in plus, bine... aici e mai difcil de aratat cu degetul :friends: , si imaginea scanata de mack cu postul de conducere, a fost tot de aici preluata.

Aceasta postare a fost editata de Kamob 50: 22 November 2007 - 02:00 AM


#23 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 22 November 2007 - 09:36 AM

Vezi postareaKamob 50, la 22 Nov 2007, 02:03, a spus:

Stiti ce ma deranjeaza cel mai tare? Azi, un bun amic si membru marcant al acestui forum si nu numai, mi-a aratat pamfletul modelistic mai sus mentionat, marcand cu degetul apasat pe hartie textul de sub una din fotografii: mai exact, in aceasta revista, RECUNOSCAND PE FATA in scris ca nu au acordul proprietarului si-au permis sa publice o fotografie cu T-55 care a aparut in cadrul cartula.ro. Sincer... :friends: chiar nu se pot abtine?!!!!!!! Macar imi iesea de o Dacia dupa o duma d-asta.


Chiar sa fie adevarat? Revista Modelism s-a apucat sa publice fotografii din forumul cel blamat? Poate sa inteleaga stimabilul (CC) ca putea sa fie mult mai simplu si infinit mai elegant daca cerea voie? Si nici nu se punea problema "de Dacia".
Fara a avea pretentia unei judecati de valoare: nu pot decat sa-mi scot palaria in fata revistei Modelism "de pana in '99", cea care m-a invatat - printre altele - sa ma uit intr-un desen tehnic, asa cum nu pot decat sa intorc spatele revistei Modelism "de dupa 99", transformata intr-o fituica fara sens.

Mi-a trecut prin cap o trasnaie; comunitatea Cartula n-ar putea ea oare "sa se adune" intr-o aparitie trimestriala - in web si cu alternativa *.pdf? Exemplul "Orizont Aviatic" este demn de urmat.

mack

#24 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 22 November 2007 - 10:05 AM

Vezi postareamack, la 22 Nov 2007, 09:36, a spus:

Mi-a trecut prin cap o trasnaie; comunitatea Cartula n-ar putea ea oare "sa se adune" intr-o aparitie trimestriala - in web si cu alternativa *.pdf? Exemplul "Orizont Aviatic" este demn de urmat.

Teoretic se poate, teoretic am mai discutat, practic...

Despre poza cu pricina... am vrut sa va zic si despre ea, dar am uitat s-o scanez. Era propusa (parca) "fotografia anului". Oricum, ma simt vinovat ca am turnat gaz pe foc.

#25 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 22 November 2007 - 10:35 AM

O culme poate fii faptul ca cei de la magazin te indreapta spre cartula.ro daca e ceva ce ei nu au :friends:

#26 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 12:48 PM

Citeaza

Mi-a trecut prin cap o trasnaie; comunitatea Cartula n-ar putea ea oare "sa se adune" intr-o aparitie trimestriala - in web si cu alternativa *.pdf? Exemplul "Orizont Aviatic" este demn de urmat.


Stai pe aproape :friends: Problema de baza insa ramane, si cred ca e general valabila. Lipsa materialelor si a celor dispusi sa faca un mic efort si sa scrie articole.

#27 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 01:48 AM

O mai stiti pe aia cu papagalul "Imi bag P... in ele de pene, asta e faza de comentat!!!" ??? Eh, uite asa imi vine si mie acum....:friends:

Nu se poate manilor, am ajuns sa ne comenteze nenea Catav...scuze, Craciunoiu....si face si reclama, GRATIS chiar!!! :friends:....

Sa dea uciga-l crucea daca nu se duce tot profitul de la "reteaua" de magazine Modelism in circoteca asta cu revista....

Subscriu la ce a zis SteelMaster cu mentiunea ca "Monsieur sa scrie, Monsieur se zici"!!!

#28 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 02:34 AM

Deja m-am obisnuit cu scrieri din astea gen prospect chinezesc tradus din engleza aproximativa in romana aproximativa. In plus imi iau zilnic doza de perle gen "suport magnetic cu memorie optica".

Si totusi limba romana e atat de simpla si de clara ! Atat de clara ca e cam greu sa intelegi altceva decat ce spui.

Se vede totusi o incercare de ameliorare a "delirului grafic", ceea ce nu inseamna ca nu apar in continuare poze ale caror explicatii zici ca sunt luate de la alte poze.

In fine.....E singura....Si am colectie si o iau.
Protestul meu e ca nu imi fac abonament.
Nu sunt pregatit insa sa cheltui atata energie pentru a comenta.

#29 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 December 2007 - 03:40 PM

Am vazut ca a aparut un nou nr din Modelism. L-a cumparat cineva? (as vrea sa aflu cam ce contine, sa vad daca il cumpar sau nu :diablo: ?

#30 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 05:20 PM

"paul" a spus:

Am vazut ca a aparut un nou nr din Modelism. L-a cumparat cineva? (as vrea sa aflu cam ce contine, sa vad daca il cumpar sau nu


Pai sa vedem titlurile din nr.5(106)/2007

-Editorial

-Bomba J(Ecologica)

-TU 160

-Enigma T 55

-USS Colorado BB 45

-Dragajul magnetic pe Dunare cu Ju 52

-cdr.®av. Ioan Moraru

-Lancile Olimpului - falanga macedoneana

-Grossdeutschland la Parliti

-Blindate in culori romanesti Mk30/Tatra T 72

Restul reclame.

Aaa ... era sa uit de plansa pliata de la mijloc cu desenele unei locomotive tender, un tender pe extrados :diablo: si pe intrados locomotiva 130.525 (foto) cu calendar pe manseta de jos a paginii.

Cam atat.

#31 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 December 2007 - 05:25 PM

Multumesc LDH, nr asta il am si eu. Am vazut la un chiosc pe la Unirii nr 6 cred pe 2007. (avea pe coperta ceva cu niste premii Modelism pe 2007....., nu am avut timp sa ma uit mai bine).

#32 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 08:06 PM

Ei, atuci probabil ca este nr.6
Maine merg la tanti Mitzi, la chiosc, sa vad daca a venit.
Il iau oricum asa ca daca este maine pe seara ai sumarul daca nu-l pune altcineva inainte

Aceasta postare a fost editata de LDH: 19 December 2007 - 08:07 PM


#33 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 20 December 2007 - 03:49 PM

Am luat-o eu aseara de la magazin, de dimineata era si prin oras. Tot in magazin, am vazut foarte in viteza un kit de IAR-80 rasina 1:24 parca, stie cineva ce e cu el? n-am apucat sa intreb...

#34 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 20 December 2007 - 04:06 PM

Acesta era? http://www.modelism.ro/html/iar_80.htm

#35 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 20 December 2007 - 04:14 PM

exact, dar am vazut doar cutia, si eram curios daca l-a studiat/achizitionat/facut cineva, ca 72-ul are un review 'beton' dar de 24 nu stiam nimic...
(n-am mai vizitat de mult siteul, frumos ca l-au pus la punct :diablo: )

Aceasta postare a fost editata de Robotzel: 20 December 2007 - 05:02 PM


#36 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 21 December 2007 - 01:07 PM

Vezi postareaRobotzel, la 20 Dec 2007, 15:49, a spus:

Am luat-o eu aseara de la magazin, de dimineata era si prin oras. Tot in magazin, am vazut foarte in viteza un kit de IAR-80 rasina 1:24 parca, stie cineva ce e cu el? n-am apucat sa intreb...


Nu ne spune nimeni daca in Modelism 6/2007 este anuntat ceva despre cartea "Cele mai bune 222 poze de aviatie din WW2" cat si despre cartea "Aviatia romana in WW1" ?
Prima din ele trebuia sa apara mai demult. Cea de a doua era anuntata ca o mare surpriza !!

#37 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2007 - 01:44 PM

Pai zice textual, sper sa nu incalc vreo regula, la pag.46:

222 Best Romanian Royal Air Force pictures 1941 - 1945 (cele mai frumoase fotografii ... in cele 96+6 pagini veti gasi peste 250 fotografii de calitate, multe inedite..."

Pretul suplimentului este de 40 lei + 2,5 lei taxe postale

Disponibila de la 15 ianuarie 2008

#38 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 21 December 2007 - 05:43 PM

Vezi postareaLDH, la 21 Dec 2007, 13:44, a spus:

Disponibila de la 15 ianuarie 2008[/b]


Asta era informatia ce-o doream.
Multumesc LDH.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi