Forum Machete,Modelism,Hobby: MiG 21 PF - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MiG 21 PF

#41 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2008 - 10:44 PM

Nu am stat degeaba in WE asta si am incercat sa avansez si eu cu jucaria, mai ales ca mai exista un confrate care ii da tare cu un Lancer - respectele mele, munca de om intreg la minte.

Intai am zis ca daca tot e la 48, macar puteau si aia de la Academy sa faca un tren mai aratos. Nu l-au facut, deci am intrat in portie de scratch-uit la trenul de atreizare unde am bagat din top ceva conducte. Mi imi place asa in mare pentru 2 ore de munca...problema cea mai naspa e ca trebuie fixat pe rasinile de la CMK, care, cu riscul de a ma repeta, nu le recomand decat pentru coama, deriva si baia trenului principal. Cockpit-ul e mai bun la Aires - am unul de dat cine vrea - iar restul se face din mana si stiren mai bine. Asta fuse sambata seara. Tot atunci i-am mai dat un spalt de miliput pe ici pe colo si am mai corectat imbinarile. Am fixat planurile tot ieri. Intre timp, fiu-meu al' mare isi descopera veleitati de dioramist si pune in scena o varianta proprie a cuceririi aerodromurilor de la Stalingrad...:clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_7913.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7914.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7918.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7925.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7921.jpg


#42 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2008 - 10:55 PM

Duminica, declarandu-ma familist, am lucrat mai putin, dar tot am reusit sa ii fixez ampenajele, tunul, pilonul principal, can mi-am dat seama ca nu am dat gaurile in aripi pentru piloni. JALEEEE!!! :yahoo:
Cum mai aveam in casa un kit, dar de PF, aripa oricum e pe-acolo (adica e aceeasi dar nu se vede din avion) am copiat locatiile gaurilor foarte precis. Pana acum toate frumoase. Sper ca piesele sa fie cat de cat pe reper, daca aveti obiectii dati cu tunu' - dar va vad cam neimplicati!!!! :bad:
Am mai montat diverse aerisitoare si admisii, pe care am incercat sa le gauresc corespunzator. Dati si voi cu parerea va rog.

Bestia incepe sa capete forma. Urmatoarele etape se vor numi cupola, alte mici antenute si briz-brizuri - sugestiile sunt mai mult decat binevenite, detalierea si vopsirea calelor trenului de aterizare. P'orma...Dumnezeu cu mila... :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_7972.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7974.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7979.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7980.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7977.jpg
  • Imagine atasata: DSC_7978.jpg


#43 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 08:36 AM

Gratie unui oki ager de migulist - ghici ciuperca, cine-o fi???? - am remarcat si eu afonul ca pozitionarea ansamblului - deriva-efuzor-conatiner parasuta de franare e nefiresc pozitionat. Adica efuzorul e mai lung. :bad:

Ca atare, azi voi purcede la o alta operatiune "cozmetica" (adica facuta cu Cozma). Se va taia efuzorul cam 5 pana la 7mm pe linia rosie (cu sculptura de rigoare) si se va adauga ceva material (viva Miliput) sub containerul parasutei.

Culmea e ca atunci cand l-am pus pe plan mi s-a parum mie ca e mai lung, dar am zisa ca nu o fi planul in scara :yahoo:

Va tin la 110, ca sa nu fie prea cald :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_7759.jpg


#44 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 14 July 2008 - 09:39 AM

frumos frumos :clapping:
o sa ai de lucru cu ciopartzitura aia... dar banuiesc ca o scoti nice
bafta si keep it on! pana la urma ce culoare va avea overall?

#45 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 09:52 AM

Multumesc, o sa ma stradui sa il tai frumos, oncologic!!!

Pai eu vreau Superiority Grey, dar inca nu m-am hotarat la nuante. Daca ai ceva recomandari de la Tamiya sau Vallejo, in extremis Revell.

#46 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 10:00 AM

Vezi postareaFlyBoy, la 13 Jul 2008, 23:44, a spus:

Nu am stat degeaba in WE asta si am incercat sa avansez si eu cu jucaria, mai ales ca mai exista un confrate care ii da tare cu un Lancer - respectele mele, munca de om intreg la minte.

Intai am zis ca daca tot e la 48, macar puteau si aia de la Academy sa faca un tren mai aratos. Nu l-au facut, deci am intrat in portie de scratch-uit la trenul de atreizare unde am bagat din top ceva conducte. Mi imi place asa in mare pentru 2 ore de munca...problema cea mai naspa e ca trebuie fixat pe rasinile de la CMK, care, cu riscul de a ma repeta, nu le recomand decat pentru coama, deriva si baia trenului principal. Cockpit-ul e mai bun la Aires - am unul de dat cine vrea - iar restul se face din mana si stiren mai bine. Asta fuse sambata seara. Tot atunci i-am mai dat un spalt de miliput pe ici pe colo si am mai corectat imbinarile. Am fixat planurile tot ieri. Intre timp, fiu-meu al' mare isi descopera veleitati de dioramist si pune in scena o varianta proprie a cuceririi aerodromurilor de la Stalingrad...:bad:


Asa vad si eu unde au ajuns variatii soldati de care m-ai deposedat pentru alcatuirea de romani pentru un TAB care nu se mai termina :yahoo: :clapping:

#47 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 14 July 2008 - 11:18 AM

Mi se pare mie sau jambele principale sunt un pic scurte? :clapping:

#48 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 12:35 PM

@ wurger: pai nu stii man ca nu e pentru cine se pregateste??? :bad: Oricum junioru' e super incantat de realizarea lui si m-a pus sa ii mai cumpar :clapping:

@gopo: la prima vedere ai dreptate, dar, uitandu-te in poza de mai jos poti observa ca jamba de bot, intra in cala mai mult decat cea de la jambele principale, si ca atare tre sa fie ceva mai lunga, ca sa nu mai zic ca si rotile de la trenul principal sunt mai mari :yahoo:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2008/post-212-1216031749.jpg

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 14 July 2008 - 12:36 PM


#49 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 14 July 2008 - 01:01 PM

Roti le poti schimba tot CMK ofera un set.

#50 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 July 2008 - 07:18 AM

Citeaza

Mi se pare mie sau jambele principale sunt un pic scurte?
Raspunsul s-ar putea sa para nitel offtopic...dar nu e.
Luati o jamba, indiferent de tipul avionului, si comparati-o cu baia trenului. O sa vedeti ca intra la fix, cum e si normal. Mai amintiti-va ca in baie jamba este ...relaxata, adica la lungime maxima! Si toti o montam asa! Din pacate greuatea avionuli apasa pe amortizor, ea trebuind scurtata cu citva milimetri. :pardon:

#51 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 08:52 AM

Uite o chestie la care nu m-am gandit pana acum. Problema in schimb e nasoala, deoarece pentru a mentine realismul trebuie sa o scurtezi ...din piston!!! Treaba deloc usoara in umila mea parere, la anumite machete!

Oricum multam Alecule pentru pont! :pardon:

#52 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 15 July 2008 - 10:19 AM

La 21, lungirea jambei provocata de destinderea amortizorului e compensata cumva de faptul ca
roata nu ramane in aceeasi pozitie fata de jamba la escamotare, ea are un mecanism de orientare (axul rotii e articulat la capatul amortizorului) care o mentine aproximativ in aceeasi pozitie ca la sol.

#53 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 July 2008 - 06:56 PM

Citeaza

trebuie sa o scurtezi ...din piston
Pai taman aici e spilul...dificultatii. Taind si lipind, acea zona se poate rupe repede. Ar fi o solutie: sa inlocuiesti tot "pistonul" cu un ac de seringa adecvat (da si mai realist), care sa intre adinc, atit in jamba, cit si in partea cu axul rotii.

#54 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2008 - 01:39 AM

Avand in cap sugestia lui 1-0-9 (prea multe miguri mane) am purces la croitorie si am ajustat efuzorul. L-am taiat, croit si am si subtiat "paretii" sa para mai real. Apoi am mai pus ceva milliput pe la containerul parasutei ca sa indrept boroboata.

Cireasa de pe tort, fiu-meu a vrut sa ii vopsesc, la 1:15 noaptea, o macheta de tren, Hamburger Zburator...neh, poftim rezultate.

Mai vorbim cand o sa mai am...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8039.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8025.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8029.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8036.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8040.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8043.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8046.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8022.jpg

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 17 July 2008 - 01:49 AM


#55 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 17 July 2008 - 08:37 AM

Foarte sexxxy poza nr 2! :pardon: :help: :whistle:

#56 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2008 - 01:40 PM

Aaaaaaa ! 8) :nea: :help: :whistle: A nipple is showing !
Cald nenica si cand mai vine si alde ala micu cu trenu la 1 noaptea si a mostenit-o pe maica-sa si vrea ACUM, iti vine sa-ti rupi hainele de pe tine si sa te oferi tzantzarilor.
Frumos efuzorul iesea....M-a tampit caldura.
:pardon: Ninjaaaaaa !!!

#57 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2008 - 12:42 AM

Cred ca asta a fost finalul "chirurgiei" pe MiGuleanu' aista. NU cred ca il pot aduce la intalnire dar uite, am mai corectat la containerul parasutei si acum imi pare decent.

Ultima poza cu el intreg e pusa mai mare ca sa se vaza defectele!!! 8)

ZIlele viitoare vopsesc trenul si pun armamentul. Daca are cineva de dat niste R-13 (2 bucati) la 1/48 il pup si ii dau ce vrea la schimb. Din ce stiu eu la noi nu au ajuns si R-13M, dar daca e asa se poate si doua din astea. :help:

De asemenea caut si doua exemplare din ceea ce am incercuit cu rosu, presupun ca e RS-2U sau AA-1 Alkali, la aceeasi scara. :whistle:

Bafta si va tin in curent... :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8047.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8049.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8050.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8051.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8052.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8053.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8054.jpg
  • Imagine atasata: Clipboard01.jpg


#58 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2008 - 02:00 AM

Se pare ca drumul catre finalitate e presarat cu lipsa de chef si uneori cu bere...sau filme bune...

Azi am mai facut cate ceva: M-am suparat cand am vazut ca o anumita portiune din fuselaj in spatele calei jambei de bot nu e corecta, deci am corectat-o. Apoi am gravat capacele de la gura de alimentare de pe coama si am vopsit, cam ciobaneste ce-i drept, tevile si alte alea de prin cala trenului principal.

Cum stiam ca primele chestii care zboara de pe o macheta sunt antenele si pitotul, am purces la ceva mestereala din ace de seringa si am refacut cei doi pitoti ai MiG-ului. Sper sa va placa ce a iesit. :shiftyninja:

AM mai pus ceva detalii pe la fuselajul posterior, cred ca alea sunt ceva suporti de extragere a cozii, si capacul de la dipolul altimetrului (aia cred ca e !!!)

Finalmente, am dat o vopsea de interior pe cupola mascata. Oricum cel mai mult mi-a placut sa fac pitot-ul.... :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8420.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8421.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8422.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8423.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8425.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8427.jpg

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 29 July 2008 - 02:03 AM


#59 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2008 - 02:06 AM

ALte poze....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8429.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8431.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8433.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8434.jpg


#60 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2008 - 02:08 AM

Ultimele...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8436.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8438.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8439.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8440.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8442.jpg


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi