Forum Machete,Modelism,Hobby: Los Angeles 1992 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Los Angeles 1992 Mi 3 in patrulare pe strazile din L.A.

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 01 December 2007 - 11:58 PM

[center]Los Angeles 1992[/center]

Tensiunile rasiale s-au tot acumulat, minoritatea de culoare isi vede constrans arealul prin aparitia negustorilor coreeni si mana mai ieftina oferita de hispanici refularea violenta are loc atunci cand un juriu, format numai din albi, voteaza achitarea a patru politisti, albi, acuzati de tratament brutal administrat unui tanar de culoare.
Miscarile de strada devin dramatice, morti, raniti si importante pagube materiale, guvernul S.U.A. este prins pe picior gresit, politia si marina americana sunt depasite de situatie.
Guvernul S.F.Roman se sesizeaza din oficiu si cu maxima operativitate (12 ore) intervine in forta pentru salvarea democratiei, restabilirea ordinei va necesita patru zile de actiuni bine coordonate.
Detasamnetul AT (Anti-turma) specializat in lupte de strada reuseste izolarea focarelor, un merit deosebit in asanarea revoltei l-au avut formatiunile de Mi 3, dotate cu armament neletal.
In 96 de ore ordinea si disciplina s-au coborat asupra Americii, dar a fost nevoie de 7 ani pana cand guvernul American ne-a convins ca detine toate atributele democratice necesare guvernarii fara sprijin din exterior.
In 1 iunie 1999 ultimul contingent al SFR ajunge acasa.
Misiunea " Pace, Democratie si Bunastare" a fost un real success, cu atat mai mult cu cat pierderile suferite de noi au fost, asa cum ne-am obisnuit, zero.
Imagine postata

Locotenentul Adespinei Grigore in patrulare prin L.A., la 10 zile de la stingerea conflictului.
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Mi3 – Mioara 3 – vehicul special pentru confruntari urbane, dispunea de armament non-letal de genul: lansator de gaze cu efecte cataleptice si psihotice non-combat, proiectile tranchilizante, proiectile de identificare si proiectile emitatoare. Insa denumirea de Mioara si-a capatat-o datorita vitezei extraordinare de tragere cu munitie de razboi…in 30 secunde formandu-se doua movile de cacareze cu inaltimea de 130 cm.


[center]Mic memorator al neamului[/center]
  • 105 Decebal initiaza ofensiva impotriva Imperiului roman
  • 180 In urma esuarii tratativelor de pace, imparatul Marcus Aurelius se sinucide. Regatul Dacic atinge apogeul
  • 330 Regele Constantin intemeiaza Constantinopolele, oaza de cultura, stiinta si crestinism
  • In secolele VII-VIII se desfasoara etogeneza romaneasca
  • 780 Pentru o buna administrare, Regatul Romanesc este impartit in zone de influenta: Valahia, Dobrogea, Moldova si Transilvania
  • 1337 Eduard II al Angliei pretinde tronul Valahiei ocupat de Basarab I
  • 1429 Valahii condusi de Ana lu’ Arac inregistreaza victorii rasunatoare
  • 1453 Sfarsitul Razboiului de 100 de ani, englezii se declara invinsi
  • 1473 Moldovenii lui Stefan cel Mare reusesc obtinerea sogunatului pentru aliatul lor din clanul Hosokawa
  • 1543 Petru Rares al Moldovei elibereaza Etiopia prin infrangerea musulmanilor
  • 1556 Ostile lui Stefan Mailath il inscauneaza pe Filip al II-lea, rege al Spaniei
  • 1600 Mihai Viteazul este proclamat "Regele Tuturor Romanilor"
  • 1683 Serban Cantacuzino pe langa sprijinul acordat Academiei Domnesti de la Bucuresti, ofera sprijin Vienei asa incat influenta otomana este indepartata ireversibil din Europa
  • 1812 Romania anexeaza Stalingradul si teritoriile de la vest de Don
  • 1850 in Havarna, jud.Botosani, sunt inventati itarii comercializati in lumea intreaga sub denumirea "Albastrii de Voronet"
  • 1874 Revolta etnicilor bulgari este inabusita, Alexandru Ioan Cuza promulga decretul prin care Teritoriile Ardeiesti sunt transformate in zona exclusive agrara.
  • 1878 Tratatul de Pace de la Berlin, este recunoscuta independenta Germaniei
  • 1903 Afaceristul l. Dacian isi fondeaza compania la Pitesti, iar in 1908 lanseaza un nou model de masina
  • 1914 Se declanseaza Primul Razboi Mondial, cuiul percutor este reprezentat de asasinarea lui Hipolito Irigoyen, presedintele Argentinei de catre un nationalist Mexican. Argentina declara razboi Mexicului. Cele doua Americi trec in mod deschis la agresiuni, Oceania sprijina America de nord, in scurt timp statele asiatice trec de o parte sau alta a baricadei.
  • 1917 Romania intra in razboi de partea aliatilor (Americile de Nord)
  • 1918 Incheierea PRM prin semnarea la 11 noiembrie a Tratatului de la Targoviste
  • 1929 Romania initiaza un program de intrajutorare a Americii, economia acesteia fiind in cadere libera
  • 1936 Al Doilea Razboi Mondial avea sa debuteze, initial ca razboiul Chinezo-Japonez, in Manciuria, in scurt timp ajunge la proportii mondiale, Uniunea Sovietica sprijina pretentiile expansioniste ale Japoniei, SUA trece de partea chinezilor.
  • 1939 Canada renunta la neutralitate si loveste crunt Statele Unite
  • 1940 Coloniile statelor europene din Africa sunt angrenate in conflagratie
  • 1941 Europa intra in razboi, primele state fiind Anglia de partea Axei iar Germania de partea Aliatilor
  • 1941 Flota Maritima Romana este atacata, in portul Mangalia, de aviatia SUA, in 8 decembrie Romania declara razboi fortelor Axei (China, Sua, Anglia, Italia si satelitii acestora)
  • 1943 Aliatii prin invadarea Siciliei, 10iulie, sunt convinsi ca razboiul se apropie de sfarsit.
  • 1944 6 iunie Debarcarea din Irlanda
  • 23 august 1944 dezechilibru major perturba Forta, Uniunea Sovietica trece de partea Axei
  • 7 martie 1945 trupele romano-germano-spaniole patrund in Rusia, 30 aprilie Stalin se sinucide, la Moscova
  • 8 mai 1945 Incheierea oficiala a razboiului din Europa
  • 25 mai 1945 Incheierea oficiala a razboiului din Asia, prin capitularea neconditionata a Chinei
  • 6 august 1945 Romania obtine derogare de la cutumele Conventiei de la Geneva, bomba atomica este lansata in Memphis, SUA
  • 14 august 1945 Sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial
  • 20 noiembrie 1945 Tratatul de la Nurnberg in urma caruia se traseaza noile teritorii si sfere de influenta:
    - SUA se imparte in zone controlate de Statele Federative Romane de o parte si Canada de cealalta parte, zidul de pe paralela 40 fiind donat de chinezi
    -China, soarta ii este hotarata de catre Japonia, Australia si Tibet
    -Anglia este primita in urale de catre Scotia, Irlanda si Tara Galilor
    -Uniunea Sovietica, aici se conchide ca i-ar sta bine ca "Plaman Mondial", si se iau masurile necesare
  • 1950 Limba Romana devine limba oficiala internationala
  • 1968 Trupele romane se retrag din America
  • 1972 Trupele canadiene urmeaza exemplul romanesc dar intai promulga Legea Sanselor Egale, ce stipuleaza drepturi egale pentru femei
  • 1973 Incepe daramarea zidului P40
  • 1974 Romania doneaza din Tezaurul rusesc pentru a ajuta populatia Africana, conform vorbei de duh "un sut in fund , un pas inainte", banii sunt folositi in defrisari masive, locuitorii sunt astfel nevoiti sa paseasca
  • 1984 Anglia isi declara independenta, act simbolic intrucat noul stat cuprinde doar orasele Londra si Bristol si teritoriile din sud
  • 1986 Statele britanice sunt in pragul colapsului, molima declansata de cresterea in sistem industrial a ratelor ameninta sa depaseasca caracterul insular al focarului, in urma unei erori de traducere efectuate de Editura Tehnica Romana britanicii traiau cu impresia ca le vom da camioane in schimbul palmipedelor, directorul este transferat in Siberia, la depanusat
  • 1989 Din fericire un an linistit
  • 1992 Conflictul rasial din America este dezamorsat de interventia prompta a trupelor S.F.Romane
  • 1999 Trupele romanesti se retrag de pe continental American
    …………………………
    Ma scuzati de intrerupere dar a trebuit sa-i aplic o corectie menajerei berlineze

  • Marea Criza Economica declansata in TARA MAMA de Marea Pana de Curent ( un cioban ce-si sapa buda reuseste performanta de a reteza doua cabluri de inalta tensiune, satenii l-au supranumit "Razboinicul Luminii")
  • 2001 Stratul de ozon si oxigenul tind sa perturbe atmosfera Terrei, guvernele declara gratuitate la combustibil si se instituie cote de consum ce trebuie atinse
  • 2004 In urma Tsunamiului din Oceanul Indian , se constata mentinerea permanenta a unei temperturi de 22-25 gr.C in perimetrul 43-48 gr.latitudine nordica si 20-29 longitudine estica
  • 2007 Sfarsit de decembrie, un fenomen ciudat ma face mai mediatizat decat Cristoiu si puiul patruped: Intr-o buna dimineata imi gasesc, in fundu' curtii, porcu , in doua picioare…alea de pe stanga
Imagine atasata: L.A._1992__10_.JPG


DETALII FOTOGENICE

Aceasta postare a fost editata de alexie: 02 December 2007 - 12:41 AM


#2 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 02 December 2007 - 12:22 AM

Frate Alexie ai comis-o din nou. Felicitari nota 10!!!!

#3 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 02 December 2007 - 12:39 AM

M-ai dat gata! :spiteful:

Dar nu te pricepi la cartografierea Imperiului! :clapping: Nu se vede ce scrie la... fostii Alpi. Carpatii de vest? :clapping:
Dar pe cehi cum i-ai poreclit ca si pe astia ii protejezi? Asta e demo, nu? Te lasa sa vezi ceva cat sa iti faci o idee, dar sa nu se vada tot (cred ca nu e cazul sa mai fac o comparatie). Si "Polonii de sus" sunt jos. Aia mai sus de "Polonii de sus" ce sunt? Banuiesc ca sunt polonii de deasupra polonilor de sus, nu?
Si Campia Romana @#&*(%!... din fosta biata Rusie? Ai baze militare acolo si nu ne-a lasat satelitu sa vedem?

Mai... se poate? :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 02 December 2007 - 01:01 AM


#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 December 2007 - 08:31 AM

Inconfundabil, IRECUPERABIL !

#5 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 02 December 2007 - 09:59 AM

Indubitabil! :spiteful: De exceptie!!!

#6 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 02 December 2007 - 11:09 AM

M-ai dat gata!!! :spiteful: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 December 2007 - 01:52 PM

Raspunsul este: DA! :spiteful:

Bafta!

#8 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 04:02 PM

Baiiii!! NU MAI AM NIMIC DE SPUS!!! CE naiba ma chiar vrei sa ne faci sa e lasam de tot de machetism???

Total, si deopotriva imposibil de copiat!!!

YOU ARE THE KING!!

Bravo Luci!

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 05:39 PM

JAJAJAJAJAJAJAJAJAJAAJAJAJAJAJAJAAAAAAAAAAAAA!!!!

Bestial!!!

#10 Useril este offline   Razen 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 28-January 07
  • Location:GB
  • Interests:club, discussion

Postat 02 December 2007 - 10:42 PM

Felicitari, o singura carcoteala (si aceea legata nu de macheta, ci de... natura realitatii):

Vezi postareaalexie, la 1 Dec 2007, 23:58, a spus:

[*]1812 Romania anexeaza Stalingradul si teritoriile de la vest de Don

Istoria asta e atat de alternativa incat orasele sunt denumite in cinstea unor oameni care nu s-au nascut inca. Doar in asa univers sucit ( :spiteful: ) se puteau afirma romanii. :clapping:
Oricum, multumesc pentru zambetul adus de lectia de istorie.

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 03 December 2007 - 02:45 PM

Alexie m-ai uimit din nou :sorry:
Vorba unor prieteni din celula Marii Negre... :pardon: iti multumesc ca existi ;-)
Spor,
Bill

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 04:53 PM

Nu m-as plictisi la tine-n cap.
Ce sa mai zic de macheta si istorie........Ma doare capu' rau.

A, auzi,....Tu iei ceva inainte ?! Sau poate iti ti respiratia pana intri in transa.......

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 December 2007 - 08:17 PM

Los Angeles 1992...hm, zic, SF....mmmmm ...la-s ca ma uit miine, acum e cam tirziu (asat era ieri!)!!
Azi imi parea rau ca nu m-am uitat ieri. :dribble:
Pai ce sa mai ZIC? Ca sa ma repet, ca asa si pe dincolo, ca Alexie, cind zici ca nu te mai surprinde, ca gata, stii la ce sa te aspeti ....atunci dai in infarct! :pardon:
(Ce zici, te leaga? Ori nu de asta ziceai la Alba????) ;-)
Alexie, :whistle: :hi: :hi: :hi:
:sorry:

#14 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 03 December 2007 - 09:00 PM

:pardon: DIN motive de suc pe tastatura n-am acces la cele doua butoane de Shift, scuze

Textul l-am cenzurat, era mult prea acid, crios m-a asigurat ca sunt sanse mici sa fiu exclus, daca calc pe bec, dar pot beneficia de jde ore de suspendare, adunate dadeau cativa ani :sorry: Ma bucur ca va place, ma simt putin indignat dar numa' putin, i-am facut reclama lu' MI3 dar dupa cum a-ti observat ele MI-urile n-au fost prezente la Defilare. Am sa protestez, sunt hotarat ;-) pentru un mic defect, GATA sunt retrase de pe piata...de fapt exportate in state.
Fiind un vehicul bio-mecanic, trasatura bio il imboldea, des, sa se scarpine...precum un caine cu purici

Aceasta postare a fost editata de alexie: 03 December 2007 - 09:04 PM


#15 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 04 December 2007 - 03:38 AM

Salut Alexie!

Asta da istorie completa!! Am citit-o cu pofta! Daca mai creionai putin si istoria culturala sau tehnica iesea ceva care ar fi facut sa paleasca pana si un cercetator in domeniu!
cred ca e de departe cel mai tare post pe care l-am vazut si citit pe acest forum!
Spor la treaba!....astept cu interes si editia a doua revizuita si adaugita ;-)

#16 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 13 December 2007 - 10:36 AM

Ma bucur ca v-a placut!
Vin cu o mica completare:
Azi 13.12.2007, deja am plecat, iar, peste ei
:rolleyes: :p

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 December 2007 - 01:56 PM

Citeaza

Azi 13.12.2007, deja am plecat, iar, peste ei
Da, ar cam fi cazul..... :p

#18 Useril este offline   stefan 

  • stefan
  • Grup: Members
  • Postari: 1007
  • Inregistrat: 09-November 05
  • Location:Bucharest

Postat 24 December 2007 - 07:25 PM

M-am uitat si io azi, pe-nserat.
Cred ca ma uit din nou maine. Dupa ce o intreb pe maica-mea (e profa de istorie) daca e adevarat.
Tot mai cred ca e ceva putred la mijloc.

#19 Useril este offline   stefan 

  • stefan
  • Grup: Members
  • Postari: 1007
  • Inregistrat: 09-November 05
  • Location:Bucharest

Postat 24 December 2007 - 07:59 PM

Si daca tot te duci peste ei, iai tare si pune-i sa modifice si harta aia ....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: karta.JPG
  • Imagine atasata: karta1.JPG
  • Imagine atasata: karta2.JPG


#20 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 31 January 2008 - 09:11 PM

Prin amabilitatea lui radub am intrat in posesia unei carti, subiectul ei asemanandu-se cu "L.A. '92".
Dupa WW2, Germania si Japonia stapanesc lumea, un autor de SF scrie o carte in care descrie cum ar fi fost lumea daca Aliatii castigau razboiul etc. Interesanta!
Tocmai ma pregateam, in ignoranta mea, sa-l acuz de plagiat pe nea Dick (mai ales ca am doi fratiori cartulezi ce apara drepturile de autor) cand stupoare....am observat anul cand nenea Dick publica aceasta carte: 1963!!!
Situatia s-a schimbat, acu imi tzatzaie mie fundul :search: , cu atat mai mult cu cat pe coperta apar doi cerberi robotizati (coperta n-are nici o treaba cu continutul dar "da bine", banuiesc) foarte asemanatori cu jucaria-pantera-albastra-cibernetica de la care am "imprumutat" picioarele pentru MI3.
[center]Imagine atasata: 30.01.08_013.jpg[/center]

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi