Forum Machete,Modelism,Hobby: Despre acrilice in general - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre acrilice in general

#21 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 April 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaZ-mare, la 7 Apr 2008, 08:07, a spus:

Nu folosesc acrilice decit in cazuri mai "speciale". Sincer, intre Tamiya si Agama, prefer Agama si nu numai datorita faptului ca sunt "pe caprari". Dilutia o fac cu diluantul pentru acrilice de la Model Master.

Zetule,
Agama nu se poate dilua si cu apa distilata? Te rog spune-mi daca ai descoperit ce este de fapt diluantul de la MM acrilice. :pardon:
Multumesc si spor,
Bill

#22 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2008 - 09:51 AM

Vezi postareaBill, la 7 Apr 2008, 10:02, a spus:

Vezi postareaZ-mare, la 7 Apr 2008, 08:07, a spus:

Nu folosesc acrilice decit in cazuri mai "speciale". Sincer, intre Tamiya si Agama, prefer Agama si nu numai datorita faptului ca sunt "pe caprari". Dilutia o fac cu diluantul pentru acrilice de la Model Master.

Zetule,
Agama nu se poate dilua si cu apa distilata? Te rog spune-mi daca ai descoperit ce este de fapt diluantul de la MM acrilice. :pardon:
Multumesc si spor,
Bill

Ba da, Agama se dilueaza perfect cu apa.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 April 2008 - 11:15 AM

Cum zicea si Cartula, se pot dilua cu apa. Dar poti adauga si nitel alcool etilic pentru imbunatatirea tensiunii superficiale.

Citeaza

Te rog spune-mi daca ai descoperit ce este de fapt diluantul de la MM acrilice.
Nu, nu am descoperit ce-i, dar am banuieli, deloc vagi, ca-i aqua qiorensis distilatus si foarte putin detergent! Nu miroase a nimic, se evapora relativ incet (a nu se confunda cu uscatul vopselei!) fara sa "raceasca", face spumic si pare putin "uleios".

#24 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2008 - 11:19 AM

Vezi postareaZ-mare, la 7 Apr 2008, 12:15, a spus:

Cum zicea si Cartula, se pot dilua cu apa. Dar poti adauga si nitel alcool etilic pentru imbunatatirea tensiunii superficiale.

Citeaza

Te rog spune-mi daca ai descoperit ce este de fapt diluantul de la MM acrilice.
Nu, nu am descoperit ce-i, dar am banuieli, deloc vagi, ca-i aqua qiorensis distilatus si foarte putin detergent! Nu miroase a nimic, se evapora relativ incet (a nu se confunda cu uscatul vopselei!) fara sa "raceasca", face spumic si pare putin "uleios".


Z, cu etilic n-am incercat, insa am incercat cu izopropilic si fac tare urat vopselele Agama la asa ceva. Aviz amatorilor.

#25 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 07 April 2008 - 11:24 AM

Pt.mine articolul lui Z-mare pentru vopseluri de pe acest forum este excelent. Il recomand la toti cei care vor sa aprofundeze subiectul. Folosesc Agama si Aqua Revell- acrilice mai ales la interioare, cokpit, baia trenului (se usuca rapid si inaintez cu lucrul, merg date si cu pensula). Agama am diluat inclusiv cu tuica de 3 ani, 40 de grade si a mers. Nu mai aveam apa distilata nici chioara iar la ora aceea nici nu aveam de unde le lua. De retinut ca nu mai beau nici un fel de alcool de 2 ani si jumatate.Metalicele de la Agama m-au incantat,Zvezda sau Tamya nu prea Am un acril Humbrol 126, diluant nu am pt. ca nu am gasit. Aveti idee cu ce pot substitui diluantul (apa+alcool izo, sau tot tuica de trei ani......)....????? :pardon:
Sa aveti spor,


PS. Dar cand vopseam cu signmarom, duco, aluminiu pt. plite sau alte minuni pentru ca altceva nu gaseam cum era......? :lol:

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 April 2008 - 11:42 AM

Citeaza

Z, cu etilic n-am incercat, insa am incercat cu izopropilic si fac tare urat vopselele Agama la asa ceva. Aviz amatorilor
Corect, si stii care-i culmea? Diluantul lor pute a izopropilic! Si etilicul, nu trebuie pus mult, cam 1/10, etilic/apa distilata, poate si mai putin.
Cu diluantul de la MM merge excelent ( la fel Tamiya si PolyScale/Aeromaster!), nici de incetinitor (retarder) nu mai e nevoie!!

Citeaza

Aveti idee cu ce pot substitui diluantul (apa+alcool izo, sau tot tuica de trei ani......)....?????
Da ce, nici apa chioara nu se mai gaseste??? Pai cu ....aqua pluvia :pardon: Nu prea ai cu ce, ele sunt vopsele "pe baza de apa", cum se zice. Vezi ce zice Flyboy, el a diluat Tamiya cu nitrosolv!
PS. Dar cand vopseam cu signmarom, duco, aluminiu pt. plite sau alte minuni pentru ca altceva nu gaseam cum era......? :-) :lol: Eeee alte vremuri!

#27 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 April 2008 - 11:48 AM

Multumesc de lamuriri, fratilor.
Interesant este ca izo face urit la Agama.
La Gunze Aqueos merge si cu izo si cu apa, insa la un RLM02 apa mie mi-a schimbat culoarea deranjant si de atunci folosesc doar izo. Aviz amatorilor :pardon:
Spor,
Bill

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 April 2008 - 01:57 PM

Pai vedeti voi,pentru care motiv eu folosesc Tamya? :pardon: Daca ar fi sa pun si eu Tzuica(trade mark) de aia de la mama ei,n'as risca oare sa-mi beau vopselurile? :lol:
-"Ridendo castigat mores".

#29 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 15 April 2008 - 06:44 PM

Am testat Vallejo Model Air. Culori superbe, recipiente f practice, dar inca nu am reusit sa ma inteleg foarte bine cu ele...Am incercat sa le diluez cat am putut de mult cu izopropilic, dar, chiar daca erau diluate in exces, tot "ingheta" duza. Gresesc undeva sau e o chestiune de indemanare? Credeti-ma, se usuca mai repede decat orice acrilica am vazut (Tamyia inca nu am incercat). Ceva sfaturi?

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 15 April 2008 - 06:46 PM


#30 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 April 2008 - 06:56 PM

Vezi postareaDegrelle, la 15 Apr 2008, 19:44, a spus:

Am testat Vallejo Model Air. Culori superbe, recipiente f practice, dar inca nu am reusit sa ma inteleg foarte bine cu ele...Am incercat sa le diluez cat am putut de mult cu izopropilic, dar, chiar daca erau diluate in exces, tot "ingheta" duza. Gresesc undeva sau e o chestiune de indemanare? Credeti-ma, se usuca mai repede decat orice acrilica am vazut (Tamyia inca nu am incercat). Ceva sfaturi?


Pentru acrilice exista un "intarzietor". Are si Agama asa ceva dar nu ma dau in spectacol dupa el, in schimb, Cartula a gasit unul de care e extrem de multumit si pe care l-a cumparat de la Hanul cu Tei (zona Lipscani).
Nu stiu cum se comporta la Vallejo ca eu n-am nici ... nici.
Cum il stiu eu pe Cartula, cred ca a si testat.

Bafta!

#31 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 07:04 PM

Vezi postareaDegrelle, la 15 Apr 2008, 19:44, a spus:

Am testat Vallejo Model Air. Culori superbe, recipiente f practice, dar inca nu am reusit sa ma inteleg foarte bine cu ele...Am incercat sa le diluez cat am putut de mult cu izopropilic, dar, chiar daca erau diluate in exces, tot "ingheta" duza. Gresesc undeva sau e o chestiune de indemanare? Credeti-ma, se usuca mai repede decat orice acrilica am vazut (Tamyia inca nu am incercat). Ceva sfaturi?


Mai, pai te miri? Alcoolul e accelerator de uscare. Izopropilicul e printre cei mai volatili alcooli comuni, si in concluzie cam cel mai nepotrivit diluant pentru acrilice la aerograf. Vallejo NU se dilueaza cu izopropilic.
Citeste tutorialele de la ei de pe site http://www.acrylicosvallejo.com/

Tamiya NU sunt reprezentative pentru acrilice, fiind o struto-camila la granita dintre acrilice si emailuri. Nu sunt bune de 'referinta' in materie de lucru cu acrilicele.

#32 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 09:58 PM

Vezi postareaZ-mare, la 7 Apr 2008, 12:15, a spus:

Cum zicea si Cartula, se pot dilua cu apa. Dar poti adauga si nitel alcool etilic pentru imbunatatirea tensiunii superficiale.
Nu, nu am descoperit ce-i, dar am banuieli, deloc vagi, ca-i aqua qiorensis distilatus si foarte putin detergent! Nu miroase a nimic, se evapora relativ incet (a nu se confunda cu uscatul vopselei!) fara sa "raceasca", face spumic si pare putin "uleios".


Referitor tot la MM Acrylic Thinner, cu cat adaug mai mult thinner (ca pentru un wash) cu atat vopseaua prinde mai putin de suprafete, si se strange in broboane. Daca folosesc acrilic nediluat nu se intampla asa. Ce pot face ca acrilicul diluat sa prinda mai bine de suprafete?

#33 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 15 April 2008 - 11:27 PM

Aha, deci am facut-o lata :pardon: Nu-i nimic, din greseli invatam. Ai dreptate, putin mai multe cunostinte despre proprietatile izopropilicului ar fi trebuit sa ma lumineze. Multumesc pentru sfat. Sa incerc apa distilata?

#34 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 11:30 PM

Vezi postareaDegrelle, la 16 Apr 2008, 00:27, a spus:

Aha, deci am facut-o lata :pardon: Nu-i nimic, din greseli invatam. Ai dreptate, putin mai multe cunostinte despre proprietatile izopropilicului ar fi trebuit sa ma lumineze. Multumesc pentru sfat. Sa incerc apa distilata?


Merge foarte bine.

#35 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 06:39 AM

Eu recunosc ca nu ma prea impac cu acrilicele. Pana acum am folosit emailuri dar, vrand ne-vrand am ajuns si la acrilice (si am impresia ca o sa ajungem cu totii la ele din motive de norme comunitare).

Ideea ar fi urmatoarea:

1. acrilice Agama - mie mi se par cat de cat ok, se usuca cam repede si ar fi bun un retarder; ca nuante, sunt destul de multumitoare (Z-mare are dreptate in ceea ce priveste dunkelgrau-ul, e putin cam prea spre gris si-i trebe putin verde ca sa se apropie de nuanta corecta; grau-violet-ul e bun; hellblau e bun. Nuantele pentru britanice: dark-green, dark-earth, mid-stone, ocean-grey sunt corecte). Daca nu folositi retarder, luati neaparat diluantul de acrilice de la MM. Fara nu merg, se usuca pe duza aerografului. E chin la curatarea aerografului.

2. acrilice Tamiya - nu am folosit decat IJNGreen si IJNGrey si mi s-au parut ok ca nuante. De comportat se comporta bine, diluate cu diluant de la MM. Se curata destul de usor.

3. acrilice MM - mi se par cele mai bune. Chestia ciudata e ca initial au alte nuante si dupa ce le dai cu aerograful, incet nuanta vireaza spre ce e corect sa fie. Am folosit RLM 02, Schwartz-grun si Grau-violet. Se dilueaza perfect cu diluant acrilic de la MM. Se curata super bine sub jet de apa. Merg diluate si cu apa.

Am incercat sa diluez acrilicele cu Future. Merge si nu prea. Imbacseste duza aerografului. Nu prea recomand (sau poate nu mi-a iesit mie).

S-a mai pus o problema aici: "Referitor tot la MM Acrylic Thinner, cu cat adaug mai mult thinner (ca pentru un wash) cu atat vopseaua prinde mai putin de suprafete, si se strange in broboane. Daca folosesc acrilic nediluat nu se intampla asa. Ce pot face ca acrilicul diluat sa prinda mai bine de suprafete? ". Inainte de a vopsii cu acrilice, indiferent cat de diluate sau de nediluate ar fi, plasticul trebuie degresat inainte. E bine sa-l stergeti inainte, cu nisca-i alcool (spirt). Eu iau o bucata de vata, o dau cu spirt medicinal si sterg macheta, o degresez. Dupa treaba asta, vopsitul merge super.
Broboanele facute la vopsirea cu acrilice - mi s-a intamplat si mie treaba asta si s-a datorat faptului ca am curatat aerograful cu diluant folosit pentru emailuri si, practic, mi-a ramas diluant d'ala pe duza.
Ar mai fi o problema: eu dau un strat de primer, in general cu aluminiu la avioane si titan la blindate. Astea doua sunt emailuri. Dupa ce dau primer-ul, trebuie lasat sa se usuce bine pentru a nu aparea surprize la vopsirea cu acrilice (recomand vopsire cu acrilice abia a doua zi).

Aceasta postare a fost editata de bogy: 16 April 2008 - 06:47 AM


#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 April 2008 - 08:23 AM

Citeaza

cu cat adaug mai mult thinner (ca pentru un wash) cu atat vopseaua prinde mai putin de suprafete, si se strange in broboane
Asta este unul din lucrurile care ma fac sa ma gindesc ca diluantul de la MM este apa chioara cu, eventual, putin detergent. Se inimpla asta deoarece apa are tensiunea superficiala foarte mare. La dilutii mari trebuie pus si nitel detergent sau alcool etilic.

Citeaza

Sa incerc apa distilata?
Da, sau cu apa distilata si putin alcool, vezi mai sus!

#37 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 09:05 AM

Vezi postareabogy, la 16 Apr 2008, 07:39, a spus:

S-a mai pus o problema aici: "Referitor tot la MM Acrylic Thinner, cu cat adaug mai mult thinner (ca pentru un wash) cu atat vopseaua prinde mai putin de suprafete, si se strange in broboane. Daca folosesc acrilic nediluat nu se intampla asa. Ce pot face ca acrilicul diluat sa prinda mai bine de suprafete? ". Inainte de a vopsii cu acrilice, indiferent cat de diluate sau de nediluate ar fi, plasticul trebuie degresat inainte. E bine sa-l stergeti inainte, cu nisca-i alcool (spirt). Eu iau o bucata de vata, o dau cu spirt medicinal si sterg macheta, o degresez. Dupa treaba asta, vopsitul merge super.


Pai nu e vorba aici de aplicare direct pe plastic, ci pe alt strat de vopsea, dat tot cu acrilic sau lac mat.

[b]Z-mare[/b] a spus:

La dilutii mari trebuie pus si nitel detergent sau alcool etilic.


Am mai auzit de acest lucru, o picatura de detergent de vase lichid ar trebui sa ajute. Voi incerca asa.

#38 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 21 May 2008 - 01:27 PM

Poate e o intrebare stupida dar sunt curios, cam ce perioada isi pastreaza "proprietatile" vopselele acrilice atata timp cat stau in recipientul lor, intr-un loc intunecat si aerisit? Sau nu are importanta (nelimitat)?

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 May 2008 - 05:50 PM

Nu am gasit pe undeva un termen de garantie explicit, dar eu zic ca un 5 ani este onorabil.
Acuma e drept, eu am acrilice si de 10 ani si nu au nici pe dracu, pote doar s-au ingrosat nitel. Treaba cred ca depinde si de tipul vopselei. La unele, pigmentii se pot stratifica rau de tot, se "incheaga" pe fundul recipientuli si treaba-i gata, adica aleluia si-un praz verde!
Poate altineva stie mai multe!

#40 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 11:39 AM

Tamiya tinute pe balcon 2 ani, in soare sau ger...un strop de izo si merg BETON.
La astea eu recomand din experienta proprie diluarea cu o chestie formata din 3 parti izopropilic la una de apa. Merge bine, se usuca primar in 30 de minute, definitiv in cam o ora. Si poti trece mai departe.

Vallejo la alcool s-a facut telemea. Agama habar nu am!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi