Forum Machete,Modelism,Hobby: WW 2 - foto de epoca, vehicule. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 142 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

WW 2 - foto de epoca, vehicule.

#21 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 December 2007 - 07:45 AM

Steelmaster, excelenta idee sa faci acest topic !
Pe de alta parte, utilitatea lui paleste, iar Cartula are mare dreptate, daca fotografiile postate nu sunt unele INDELUNG STUDIATE de cei care le pun aici si... daca acestia nu le insotesc de un comentariu si de explicatii.
Doar asa poate deveni EXTREM DE INTERESANTA si generatoare de discutii instructive si utile tuturor, foarte binevenita ta initiativa ! Caci sa postezi la gramada poze gasite pe net, fara sa ai habar CE CONTIN DE FAPT, este o noua si mioritica "forma fara fond" !
SAU poti sa faci asta, CA SA INTREBI pe un posibil cunoscator... ce bazdaganie o fi acolo... Si aceasta cale, poate fi extrem de utila.

De exemplu, in primul set de fotografii postate de Dany... nu prea sunt Sherman... Acolo sunt, asa cum Steelmaster a zis, RAM-Kangaroo. Adica transportoare blindate pentru infanterie, obtinute pri deturelarea inutilelor si depasitelor tancuri canadiene RAM, oarecum derivate din Sherman (au acelasi sasiu cu M4/M4A1) ! Mai vedem apoi un Crusader Mk.III si un Churchill Mk.III sau IV (nu vad bine turela). In setul "Guadalcanal", vedem tractoare amfibii LVT Amtrack...

Am sa postez si io la greu in acest topic, in general subiecte aliate, mult mai putin cunoscute si interesante pentru majoritatea "teutonizata", si in special... shermaniste, pentru ca acestea ma obsedeaza pe mine !
Multe din ele, se refera la subiecte studiate in vederea unui eventual proiect modelistic.



In aceasta grozava fotografie color, vedem in prim plan un Sherman M4A1(75)"dry", care tracteaza un semitrailer blindat M8.
Poarta numele "AIDE DE CAMP" si face parte din compania A, batalionul blindat independent 741, destinat sa sprijine primul val al debarcarii pe plaja "Omaha" in 4 iunie 1944.
Este interesant, pentru ca este echipat si cu asa-numitul "deep wading gear", cu ajutorul caruia tancul putea sa fie lansat de pe LCT, in apa adanca pana la nivelul turelei. In spatele lui putem vedea un M4(75)"dry" echipat cu lama de buldozer si cu acelasi "deep wading gear".

"AIDE DE CAMP" va fi cu SIGURANTA unul din urmatoarele mele subiecte modelistice...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Shermans_loaded_in_LCT.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 06 December 2007 - 07:47 AM


#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 December 2007 - 07:54 AM

N-as dori sa supar pe nimeni, dar as fi de parere ca, nu au rost a fi postate fotografii, care se pot accesa lejer de pe alte site-uri. Ma gandesc la cele in gen "Time & Life Pictures", etc.

Ebay-ul este o majora sursa de poze, care dupa ce sunt cumparate, "dispar". De aici zic eu, se pot selectiona poze deosebite, ce merita aratate si la altii, care poate le-au "scapat". Ce am postat eu, provin de acolo ....

#23 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 09:16 AM

Ce-mi plac mie baietii destepti care stiu sa gindeasca si sa si exprime
citet ceea ce gindesc. Doi dintre ei tocmai se manifestara.
Pacat ce E din ce in ce mai putini.

Sint absolut de acord cu Blue-Max si la acelasi lucru m-am gindit si eu -
foto ceva mai rare, din e-bay si nu numai.
Cel putin pentru mine, foto este una dintre principalele scule si niciodata
n-am fost multumit de cite am avut pentru un model sau altul. Si nu
numai pentru modele.

Si daca zici matale, DRAGOS, ca ideea a fost buna, atunci sa continuam.
De data asta, cu ceva mai apropiat de sufletul meu - vehicule pe roti.

Am sa-i propun lui dom' Horia un challenge, avind in vedere ca a vazut tot
si ca, deci, stie tot ce misca pe net. FERICITULE !
Un challenge constind din 4 foto la care nu am identificare.

Prima.
De la stinga la dreapta : Bussing NAG, model neidentificat, 2 Opel Blitz,
un MAN 4500 si, ultimul, un Ford.
Foto a fost postat cu 2-3 saptamini in urma intr-un alt site si de atunci
citiva cunoscatori incearca sa afle ce model poate fi. Printre ei se afla si
Bill Murray, un expert in ale identificarii.
De abia astept sa-i transmit ca misterul a fost rezolvat.

Imagine postata

Doi.
In dreapta este un SchlepperStrasse, un tractor, cu ampatament scurt,
de fabricatie germana. Sint destul de putine foto cu asemenea modele.
Si nu este vorba nici de Hanomag, nici de Faun si nici de Kaelble.
Ma poti scoate din ceata ?

Imagine postata

Trei.
Ei, aici sarcina este mai usoara.
Este cu siguranta un vehicul radio, cu caroserie de lemn tip Kfz 17.
Si mai stiu ca, desi foarte folosit, apare destul de rar in foto.

Imagine postata

Ultima.
Asta-i cea mai tare.
In stinga este un vehicul cu caroserie de lemn.
Modele similare erau folosite drept ambulante.
Neavind cruce, putem presupune ca este vorba de un vehicul radio sau
de comandament.
Iarasi, modelul este destul de rar. Nu ma indoiesc, totusi, ca l-ai intilnit
pe net si-mi poti spune ce model este.

Imagine postata

Asta-i tot. N-a fost greu si n-a durut.
Este prima si ultima oara cind fac asa ceva.
Dar, insa, precum ziceam - ce-mi plac mie baietii destepti care stiu sa
gindeasca, sa vorbeasca-scrie si sa taca daca ceva nu le convine.

#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 December 2007 - 10:41 AM

Tot de pe British Pathe (2499.19 RUMANIAN COMUNIST CELEBRATION cadrul 00000123) .Din pacate imaginile nu sint accesibile la rezolutie mai mare .In cateva imagini ce prezinta o manifestare comunista de pe vremea Annei Pauker ,apar niste autocamioane .Or fi Bedford ? --------------------------------------Scuze pentru imaginile precedente .Initial ele contineau un text (puneam in evidenta amanunte care mi s-au parut interesante sau ceream raspuns la anumite nelamuriri).La postare insa textul a aparut alandala (din pricina mea ) si nu l-am mai reeditat.Va rog sa nu luati asta ca o replica ---------------------.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2007/post-361-1196929531.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 06 December 2007 - 11:34 AM


#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 December 2007 - 02:05 PM

Un T26 folosit pentru transportul unei piese de artilerie de calibru mare .Cunoaste cineva ,carui tip de tun ai apartine acea componenta?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t26_art.jpg


#26 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 06:33 PM

Am reincarcat foto, disparute din cauza de Photobucket.
In ordine :
- 6 Sherman in diverse ipostaze
- Monty

Aici, cite doua :
- Diamond cu trailer SdAh 116 si trailer
- M 36 Carriage - zic bine, DRAGOS ?
- Morris Commercial gun portee epava

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2007/post-78-1196958612.jpg
  • Imagine atasata: monthly_12_2007/post-78-1196958622.jpg


#27 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 December 2007 - 06:34 PM

Vezi postareadany, la 6 Dec 2007, 10:41, a spus:

apar niste autocamioane .Or fi Bedford ?


Hmm... fotografia este foarte mica... dar sa stii ca, cel putin primul, pare un Bedford QL !
Nu ar fi chiar imposibil, deoarece rusii au primit in "lend-lease" multe camioane britanice, printre care au fost CU SIGURANTA si Bedford.

Si acum... alta obsesie Shermanista. Fotografia pe care o s-o prezint este destul de cunoscuta, deoarece a aparut in forme mai mult sau mai putin decupate, in multe carti. Dar ACEASTA este o copie INTEGRALA din arhiva NARA, primita de la un mare shermano-maniac braillist (multumesc, Mr. Paul "Tank" James).
In ea vedeti in stanga, subiectul interesului meu (si al unui mult dorit viitor proiect modelistic), anume tot un Sherman M4A1(75)"dry" care poarta numele "BATTLING BITCH". Este un tanc din Divizia 7 blindata (ultima venita in timpul campaniei din Normandia), batalionul 31, compania B. Ca practica generala in diviziile blindate americane, numele "de botez" al tancului (daca exista) trebuie sa aiba ca prima litera, compania din care apartine.
Este interesant, pe langa numele bengos, pentru ca este un M4A1(75)dry tarziu, cu toate blindajele aplicate, cu sirena in cadrul de protectie "timpurie", dar mai ales pentru ca este echipat cu unul din multele modele de "Sgt. Cullin Device" sau "Hedgerow Cutter" sau cum vreti voi sa-i ziceti. Adica bazdagania aia din bot, destinata sa taie carari prin groasele si tepenoasele garduri vii Normande. Fotografia este facuta la Chartres, in 16 august 1944.
Atipic, tancul respectiv este echipat pe turela, nu cu un Browning M2 de 0,5 toli ci cu unul de 0,303.
"BATLLING BITCH" a fost facut celebru de Mr.Bruce Culver (mai nou, maniac shermanist pasoptist, spre bucuria mea), autorul "Sherman In Action" de la Squadron, pentru ca a fost ales ca subiect pentru ilustratia copertei. Anexez si un scan al acesteia.
Celalalt Sherman (din dreapta) este probabil unul din primele exemplare operationale de M4(105), cu noua coca blindata cu botul la 47 de grade.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Battling_Bitch___M4_105mm_Howitzer.jpg
  • Imagine atasata: 016_100.jpg


#28 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 06:48 PM

Si la final 3 Comet.

Si acum sa vedem daca fast reply face demarcatie intre post-uri, altfel
bulibaseala se cheama toata lucrarea.

Nu. Deci, urmatorul post mai la vara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 13..jpg
  • Imagine atasata: 14..jpg
  • Imagine atasata: 15..jpg


#29 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 December 2007 - 07:24 PM

Vezi postareaSteelMaster, la 6 Dec 2007, 01:26, a spus:

Cele mai ... "crude" realitati ale razboiului.

Lectura si tutun in timpul liber.

Imagine postata

Aia doi de sus se dau culti in cap.
Si fumeaza pipa.

Imagine postata

Nu dati "click", ca-i pacat de ... si le stricam si momentul de intimitate.


Ai reincarcat ce s-a pierdut, dar pe astea le-ai uitat ....
Sunt haioase si .... n-am apucat sa le salvez .... ;-)

#30 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 08:03 PM

Pai da, acum cind ma gindeam ca usor de tot pot sa ajung pe la
vreo 7-8000 de post-uri.
Si cu upload foto tot asa. degeaba ma gindesc cum sa le pun si
ce sa scriu, ca mi le pune el.

Deci, punem foto cu "crudele realitati".
Si, pentru ca m-am suparat, am s-o pun si pe cea mai "rea".

A durat mai mult fiind ele bine ascunse.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: scan249__c.jpg
  • Imagine atasata: scan339__v.jpg
  • Imagine atasata: scan250__c.jpg


#31 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 08:19 PM

Si cand mai sufla-un vanticel....D-ala de-ti face putina crusta.....Nici cea mai aspra frunza de porumb nu mai face fata ;-)

#32 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 06 December 2007 - 08:47 PM

dar despre blindatele romane nu sa gindit nimeni sa posteze ca doar iar interesa pe uni ,,,toata lumea slaveste shermanuri,panther,tiger...americane..englezesti..germane dar saracele tankuri romane care au facut razboiul cumar fi T4,T3,LT38,LT35,RENAULT35 SI ALTE blindate romane care au fost folosite nimeni nu se gindeste sa posteze despre asta,,,,,,,domnilor in primul rind suntem cica romani si dupa aceea vin altele,,, am tot incercat sa deschid o discutie despre blindatele romane care au facut razboiul dar vad ca nimeni nu este interesat

T4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: T4_ROMANESC_MORAVIA_45.JPG


#33 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 09:00 PM

Umbau Wagen.
Categorie de vehicule aparuta spre sfirsitul razboiului.
Se lua un automobil american - aveau destule , se taia caroseria complet,
lasindu-se doar parbrizul si se construia o bena metalica, cit se poate de simplu.
Folosita pentru transport personal.
Nu a fost ceva tipizat tocmai datorita diversitatii de modele de baza folosite.

In cele 2 foto se pot distinge 3 asemenea vehicule.
Camuflaj in 3 tonuri, fond galben.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.Kfz_13.jpg
  • Imagine atasata: 2.Kfz_11.jpg


#34 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 09:04 PM

pai concluzia e ca suntem romani , s-or fi acoperit tancurile noastre de glorie praf si zapada dar nu am castigat razboiul , asa ca incercam sa uitam , deh ce sa ii faci mentalitate de invins ;-) , apropo de ,,straine,, ai vazut multe poze cu tancuri poloneze:P

si daca tot venii vorba , vreau sa lansez o diorama pentru masa mea din sufragerie , (blat de sticla si dedesubt camp de batalie, inchis pe margini ca sa nu umbele ala micu...cand o venii) asa ca mi-ar trebuii date + poze despre fortificatiile zidului atlanticului sau de oricunde ar avea altcineva poze..cu tot cu tunuri in ele , si vorbind de tunuri as fii fff curios de unde s-au luat piesele de artilerie pe care le-au tot folosit germanii la fortificatii , ca au intins la fortificatii frate......si de alea de coasta

#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 December 2007 - 09:09 PM

Vezi postareakingtiger3002, la 6 Dec 2007, 20:47, a spus:

dar despre blindatele romane nu sa gindit nimeni sa posteze ca doar iar interesa pe uni ,,,toata lumea slaveste shermanuri,panther,tiger...americane..englezesti..germane dar saracele tankuri romane care au facut razboiul cumar fi T4,T3,LT38,LT35,RENAULT35 SI ALTE blindate romane care au fost folosite nimeni nu se gindeste sa posteze despre asta,,,,,,,domnilor in primul rind suntem cica romani si dupa aceea vin altele,,, am tot incercat sa deschid o discutie despre blindatele romane care au facut razboiul dar vad ca nimeni nu este interesat

T4


Gresesti amarnic dl. Rege Tigru. Nu se prea inghesuie nimeni sa posteze blindate romane pt. simplu motiv ca nu prea sunt poze cu ele. Poze noi ma refer. Exista un fond cunoscut de poze si ala destul de mic, in comparatie cu aviatia de ex. dar atat. Sunt primul care m-as bucura grozav de ceva poze noi cu blindate romane. De aceea astept ca pe sfintele moaste, mult promisa carte de la Modelism Int. cu cele mai bune 222 de poze cu blindatele romane din WW2. ;-)

PS: mea culpa. Zicand "blindate romane" ma gandeam de fapt la blindate inmatriculate RO. Eu si de alte Renault-uri, Skode si Panzere m-as bucura, numai sa fie dom'le poze noi !!

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 06 December 2007 - 09:43 PM


#36 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 09:26 PM

Vad ca n-ati citit ce-am scris mai sus, despre baietii care E tot mai putini.
Si daca tot vreti sa fiti RRRomani, atunci incercati sa va scrieti limba asa cum trebuie !!

Cred ca ori nu intelegeti ori nu pricepeti, la fel ca un alt inaintas al vostru.
Care tancuri, vehicule romanesti ?
Eu nu stiu decit Maresal si Tacam. In rest vehicule pe roti la greu dar sub licenta.
Cit despre T3, T4, T5, T6, T7, .. si alte Renault-uri si Skode, nu-mi aduc aminte
sa fiiiiiiiii fost romanesti.
Iar daca vreti sa fiti patrioti, atunci luati articolele aparute in frumoasa revista si
postati-le de doua ori pe zi, dimineata, la prinz si seara in topicul pe care l-ai
deschis.

Si daca sinteti asa de RRRomani, spuneti-mi cite kit-uri produse aici ati cumparat si montat,
povestiti-ne despre formidabilele scule, materiale, documentatii si alte alea, romanesti,
pe care le aveti.
Mai stiu eu pe unul care injura toata ziua ca site-urile sint scrise in engleza si nu in romana
si care-si cumpara numai produse straine ce, deh, alea romanesti nu-s de nasul lui.

Lasati-o mai moale sau cum zic bravii nostri "ciocu' mic".
Nu va place, nu va convine - nu intrati, nu cititi, nu va uitati.
Ca vorba unuia - "D-asta nu mai ploua !"

Semnatura mea este ... valabila pentru voi.

Si scuze celor care, poate, vor sa mai afle si sa vada si altceva decit box-art-ul kit-urilor.

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 December 2007 - 09:30 PM

Steel Master, din pacate nu pot vedea nici una din pozele tale, apare doar un X rosu intr-un chenar negru! ;-)
Corecta observatia lui Cartula!

#38 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 December 2007 - 09:49 PM

Vezi ce se intimpla daca "subiectilii nu E romanesti ?"
Apare X-ul rosu in chenar negru pe fond alb. X-ul n-are si niste brate mici ?

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 December 2007 - 10:02 PM

Gata acum le vad. Spasiba! :dribble:

Citeaza

X-ul n-are si niste brate mici ?
:sorry:

Citeaza

Mai stiu eu pe unul care injura toata ziua ca site-urile sint scrise in engleza si nu in romana
si care-si cumpara numai produse straine ce, deh, alea romanesti nu-s de nasul lui.
Poate aluia unu nu-i plac masinile si tancurile si nici rasina! ;-) Cit despre injurat... :pardon:

#40 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 06 December 2007 - 10:12 PM

mai mai ce sa sarit de dos in sus de la o simpla afirmatie,,,,sa nu fie cu banat dar era doar o exprimare libera care pe acest site avem voie sau nu? Domul SteelMaster so lasam mai moale mai ca doar asha ceva ne intereseaza pe toti despre blindatele romanesti ca sint foarte multe variante si idei despre camo si variante folosite .Da ai dreptate doar 3 sunt autohtone dar si asha tot se poate discuta pe teme asta mai ales ca se bat foarte multe cap in cap ca sa fim seriosi daca citesti pe forumurile din lume cele in limba engleza sa vezi ca toti se ajuta nu doar sa,, impunga,, mai ales cind cineva pune intrebari despre ceva folosit de acea natie sau armata........si nu mai da cu oistea in gard ca Tankisti Romani merita sa se discute despre ei asha cum se discuta despre aviatori si despre altele ca pina la urma au avut si ai nostri destule jertfe pentru ca sa putem discuta acuma foarte liberi si deschis despre orice ne doare....si in primul rind este vorba despre istoria noastra mai despre o arma care se stie putin si se fac foarte multe afirmatii neconcludente despre aceasta arma asha ca so lasam moale daca te simti lezat de Istoria Noastra lasa ??? ;-)

Arata acest topic


  • 142 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi