Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatie moderna romaneasca - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aviatie moderna romaneasca viitorul aviatiei de vanatoare romanesti

#1 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 08:22 PM

si acum baietei si...fetite :D aici puteti sa va dati in liniste cu presupusul vis-a-vis de ce si mai ales cum , in viitorul aviatiei romanesti , avem 3 candidati in cursa , dar atentie nu e numai avionuyl multirol , ami sunt si altele, transport, legatura si chiar elicoptere
nu ezitati!!!!!!

#2 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 07 December 2007 - 08:24 PM

Daca are legatura cu modelismul eu ma anunt un fidel participant si cititor al topicului deschis de tine. Parca in ultimul timp prea putini mai fac machete. Deja e un blestem sa mai si modelesti

#3 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 07 December 2007 - 09:00 PM

Gresesti Bazule! ;-)

#4 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 07 December 2007 - 09:03 PM

Citeaza

Gresesti Bazule! whistle.gif

Nu in totalitate. Tu care esti mult mai vechi pe aici stii care era scopul mesajului.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 09:13 PM

Gopo, la care parte greseste Bazu? :sorry:

Nu de alta, dar chiar nu vad cum as putea fi convins ca discutia pe tema "ce avion o sa luam si de ce" e altceva decat o oportunitate de a bate campii cu mai mult sau mai putina gratie, pe niste teme care marea majoritate (ca sa nu zic chiar toti, totusi incap de degetele de la o mana aia care chiar se pricep) a celor care vor posta nu le stapanesc suficient de bine pentru a emite o parere.
;-)

Am avut pe vremuri o tentativa sa vopsesc un Gripen in culori de Lancer. Din pacate, entuziasmul initial a decedat intre timp, si inca se afla in starea in care se vede in poze:
http://www.cartula.ro/index.php?option=com...g2_itemId=29832
Nu-i bai, sper sa nu-mi moara la fel de repede entuziasmul la urmatorul proiect, un Rafale M (de la manele? Alexie, ajutor, ca ai mai multa imaginatie) ambarcat pe ultima achizitie a vajnicei armate romane, portavionul Ferentari.

#6 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 07 December 2007 - 09:20 PM

La partea aia cu ,,blestemul'' si cu ,,modelitul'' ;-)

Ca partea aia cu viitorul aviatiei ,,militaurine'' nu prea ma mai intereseaza.

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 09:21 PM

Dovada! Tovarasi, unde e dovada?!!?!?!?!? ;-)

#8 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 07 December 2007 - 09:23 PM

Gopo, era o trimitere subtila la fapul ca unele topicuri de reala valoare sunt intoxicate si bagate in fundul listei de altele mult mai putin relevante (nu neaparat pentru mine), fie ele despre istorie sau modelism in sine. Un exemplu recent este topicul foarte interesant lansat de Steel Master. Din pacate haosul a pus stapanire si pe acel thread (cum sa ii zic ca ma incurc in denumiri?).


Cartula, m-ai spart de ras cu Ferentariu'! ;-)

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 07 December 2007 - 09:28 PM


#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 07 December 2007 - 09:25 PM

Vezi postareacartula, la 7 Dec 2007, 21:13, a spus:

Alexie, ajutor, ca ai mai multa imaginatie[...] ambarcat pe ultima achizitie a vajnicei armate romane, portavionul Ferentari.


Scuze Gabi... dar tocmai plagiezi, ca si mine de altfel... Io am zis inaintea ta ca portavionul se numeste - de la Alexie citire - SFR(o) "Cuib de Vulturi". De unde venisi cu Ferentaru'?

Aceasta postare a fost editata de eugen: 07 December 2007 - 09:26 PM


#10 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 09:32 PM

pai in definitiv si asa se zice ca cel care are o pasiune, in fata celorlalti care nu o au , pare ca bate campii, in plus pentru mine e important sa stiu ca nu suntem indiferenti asa cum pare , iar in cea ce priveste machete(Gripen,Falcon ,Eurofighter ) chioar si asa putem ajuta la luarea unei decizii, caci sa nu uitam pana la urma noi votam!!!iar la chestia cu avionul multirol , din cate stiu se va sonda si opinia publica

#11 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 07 December 2007 - 09:32 PM

Dovada? ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1040516.jpg


#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 09:34 PM

Vezi postareaeugen, la 7 Dec 2007, 21:25, a spus:

Scuze Gabi... dar tocmai plagiezi, ca si mine de altfel... Io am zis inaintea ta ca portavionul se numeste - de la Alexie citire - SFR(o) "Cuib de Vulturi". De unde venisi cu Ferentaru'?


Sa am pardon, dar cred ca situatia sta fix invers. :pardon: Pe vremea cand am stricat vopsirea la Rafale-ul M(anelar), si am avut nevoie de o noua varianta de inmatriculare (nu de alta, dar inlocuirea decal-urilor de Rafale M Aeronavale, mai greu), nici macar nu-l cunosteam pe Alexie sau pe tine... Era pre vremea primului forum Revell, daca nu ma inseala memoria.
Asa ca...
:sorry:

Citeaza

.. iar la chestia cu avionul multirol , din cate stiu se va sonda si opinia publica

Multumesc ca mi-ai inseninat seara de vineri. Se simtea nevoia unei afirmatii amuzante. ;-)
Iti place sau nu, decizia in cauza nu se ia prin vreun referendum, sau prin consultarea opiniei publice (care, respect, e multi si, sa nu zic vorba, sa zicem paraleli si echidistanti cu domeniul).

Si nu e vorba de indiferenta, ci de o realizare cred eu esentiala pentru o persoana, sumarizata atat de simplu...
Schimba ceea ce nu poti accepta, accepta ceea ce nu vei putea schimba vreodata

Ca sa ma convingi, ar fi interesant sa aflu cum vei putea tu, sau zece, sau 100, sa influentezi achizitiile in domeniul militar. Te vaz in uniforma in avatar, presupunand ca esti chiar tu in poza. Cred ca stii foarte bine cum se fac achizitiile in MApN, sau poate ca n-ai habar, fiind undeva spre zona 'executiva' mai mult... Esti decis sa avansezi asa mult in grad incat sa poti sa influentezi vreo decizie? :dribble:

#13 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 09:34 PM

vorbind de camo , am impresia ca noi romanii care ne dam cu presupusul la de toate desi nua vem nici un fel de experienta in razboaie mai ales aeriene ar trebuii sa ne punem propriile cocarde pe aparate (eventual intr-o forma mai stearsa, vezi Cehia, Ungaria etc) si sa le lasam asa, de ex Gripenul gri ce are?

#14 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 07 December 2007 - 09:42 PM

Vezi postareaRazeer, la 7 Dec 2007, 21:32, a spus:

iar la chestia cu avionul multirol , din cate stiu se va sonda si opinia publica


adica o sa fie intrebat badea de pe strada, nea GIGI, tanti Nuta impatimita de telenovele si cine stie ce alti priceputi (sa nu mai vorbim de mediul rural)? Daca da, atunci cu siguranta decizia finala va fi cea potrivita. Crede-ma ca nu ne (te) baga nimeni in seama cu subiectul asta. Pe mine oricum nu ma intereseaza prea mult. Sistemul si asa a facut de ras tara cu marile achizitii pe care le facuse acum ceva anisori.
Cumpara-ti cele 3 kituri (ai zis ca numai 3 au ramas in cursa, eu n-am habar) si mestereste-le. Fa-le romanesti. Ai sa vezi ca e mult mai distractiv. Stii ca tacerea e de aur pe subiecte pe care nu le stapanesti (in general, nu neaparat tu)



Apropo Gopo, cand m-ai contrazis banuiam eu ca pileai ceva. Bravo tie. Eu de o saptamana fac batuta pe loc cu o diorama asa ca te invidiez.


Eugen, stai linistit ;-) , mie cartula mi-a luat-o inainte :sorry: cu sondarea opiniei publice. Noi cu edit-urile astea vorbim de numai noi stim ce. :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 07 December 2007 - 09:54 PM


#15 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 07 December 2007 - 09:44 PM

Vezi postareacartula, la 7 Dec 2007, 21:34, a spus:

Sa am pardon, dar cred ca situatia sta fix invers. :pardon: Pe vremea cand am stricat vopsirea la Rafale-ul M(anelar), si am avut nevoie de o noua varianta de inmatriculare (nu de alta, dar inlocuirea decal-urilor de Rafale M Aeronavale, mai greu), nici macar nu-l cunosteam pe Alexie sau pe tine... Era pre vremea primului forum Revell, daca nu ma inseala memoria.
Asa ca...
;-)


:sorry: Eeee... nu ma mai joc, era vorba de portavionul Ferentari, pe care nu-l cheama asa! Il cheama SFR(o) "Cuib de Vulturi"! Sa vina Aexie...

Na drace, cand sa zic si io ceva, mi-o lua nenea Bazu inainte! Halal democratie!
Si iar m-ati copiat! ca eu am zis primu sa luam si kitu'... si kitu'... ca decaluri romanesti avem destule!
Dovada, de la mine citire:
Asa ca... hai sa cumparam kituri de... si de... si de... (ca decaluri RoAF avem) si sa asteptam.

Aceasta postare a fost editata de eugen: 07 December 2007 - 09:54 PM


#16 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 10:00 PM

putem trece si la altele , de ex la Alenia C-27 Spartan , ca ala macar e sigur

oricum am de gand sa imi iau un gripen si sa il pun la mine pe birou asa ca sa ii oftic pe americanosi

#17 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 07 December 2007 - 10:38 PM

Vezi postareaRazeer, la 7 Dec 2007, 21:32, a spus:

chioar si asa putem ajuta la luarea unei decizii, caci sa nu uitam pana la urma noi votam!!!iar la chestia cu avionul multirol , din cate stiu se va sonda si opinia publica


Suna prea frumos dar opinia publica este doar a unora dintr-un departament de achizitii, politicieni care habar nu au pe ce parte sa se dea mai bine pentru un comision gras si bineinteles a celor din "senior officers" care si aici ma indoiesc ca unii din ei stiu sa faca vreo deosebire de ex. intr-un Block 50 de 52 sau 52+ etc,etc . Cat de opinie publica mare parte din civili aprox. 20-22 milioane romani cati din ei stiu ceva de aviatie, chiar si aceia pasionati multi nu stiu realitatea si cu ce se "papa"aviatia la modul cel mai serios.Multe de zis mai putine de facut...

Vezi postareacartula, la 7 Dec 2007, 21:13, a spus:

Gopo, la care parte greseste Bazu? ;-)


Am avut pe vremuri o tentativa sa vopsesc un Gripen in culori de Lancer. Din pacate, entuziasmul initial a decedat intre timp, si inca se afla in starea in care se vede in poze:
http://www.cartula.ro/index.php?option=com...g2_itemId=29832
Nu-i bai, sper sa nu-mi moara la fel de repede entuziasmul la urmatorul proiect, un Rafale M (de la manele? Alexie, ajutor, ca ai mai multa imaginatie) ambarcat pe ultima achizitie a vajnicei armate romane, portavionul Ferentari.

Cartula,
Tare camuflajul tip LanceR al machetei Gripen din linkul de mai sus.Chiar daca achizitionam Gripen vor avea acelasi vopsire "low vizibility" folosit de suedezi, Cehi si Unguri.Desi, nu ar strica si acest gen de camuflaj gen LanceR, care nu este atat de rau am iesi putin din rutina generala.

#18 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 07 December 2007 - 10:59 PM

Vezi postareaSamyr444, la 7 Dec 2007, 22:38, a spus:

Suna prea frumos dar opinia publica este doar a unora dintr-un departament de achizitii, politicieni care habar nu au pe ce parte sa se dea mai bine pentru un comision gras si bineinteles a celor din "senior officers" care si aici ma indoiesc ca unii din ei stiu sa faca vreo deosebire de ex. intr-un Block 50 de 52 sau 52+ etc,etc . Cat de opinie publica mare parte din civili aprox. 20-22 milioane romani cati din ei stiu ceva de aviatie, chiar si aceia pasionati multi nu stiu realitatea si cu ce se "papa"aviatia la modul cel mai serios.Multe de zis mai putine de facut...


Cartula,
Tare camuflajul tip LanceR al machetei Gripen din linkul de mai sus.Chiar daca achizitionam Gripen vor avea acelasi vopsire "low vizibility" folosit de suedezi, Cehi si Unguri.Desi, nu ar strica si acest gen de camuflaj gen LanceR, care nu este atat de rau am iesi putin din rutina generala.


Pt transport :Alenia  e sigur,pe langa C-130 pe kare-l,modernizam.....SPER.Pt. multirol sant dupa parerea mea doar2 variante,kare se inpart in doua sfere de lobby:politic cu F-16 Block 50/52,ka la polonezi.....frumos de altfel:opinia publica si presa,pt.SAAB,ka la ung
ri,care impreuna cu cehi nu-i prea au la sufletpe amerikani.De altfel unguri nu prea au avut ce alege dupa c
 opinia publica a respins cererea americanilor de a amplasa o statie radar langa
Budapesta.

#19 Useril este offline   Eurofighter 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 15-January 07

Postat 07 December 2007 - 11:01 PM

Cursa ramanand deschisa (sper si eu...) pentru avionul multirol si inchisa deocamdata pentru avionul de transport ce parere aveti de viitoarele elicoptere ale MIRA? Anul trecut a cazut contractul cu Eurocopter si de atunci tot se renegociaza; oare isi vor baga iar coada americanii?

#20 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 11:01 PM

de acord cu iesitul din rutina doar ca nu prea e de folos , astea sunt pasari ale cerului inalt , normal ar trebuii sa fie in aer tot timpul sau la sol...in pamant ;-) eu tot sper ca noi am adoptat un camuflaj elaborat dupa conditiile tarii noastre si nu aiurea , oricum s-ar putea ca vopseaua originala de pe aparate sa contina si altceva...cum ar fii absorbant radar sau altceva , cam cum e si cupola placata cu aur de la Block 52

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi