Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatie moderna romaneasca - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aviatie moderna romaneasca viitorul aviatiei de vanatoare romanesti

#21 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 07 December 2007 - 11:03 PM

Vezi postareaEurofighter, la 7 Dec 2007, 23:01, a spus:

Cursa ramanand deschisa (sper si eu...) pentru avionul multirol si inchisa deocamdata pentru avionul de transport ce parere aveti de viitoarele elicoptere ale MIRA? Anul trecut a cazut contractul cu Eurocopter si de atunci tot se renegociaza; oare isi vor baga iar coada americanii?


Dupa esecul lui Bell nu prea cred.Nu exista un interes major pt americani....

#22 Useril este offline   Eurofighter 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 15-January 07

Postat 07 December 2007 - 11:06 PM

si sa mearga tot pe EC-135?
nu sunt cele mai fericite optiuni pentru salvare la munte, raza de actiune, putere ...
desigur ca Mi-17 le are pe toate acestea, dar consuma mult mai mult

#23 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 07 December 2007 - 11:10 PM

Vezi postareaEurofighter, la 7 Dec 2007, 23:06, a spus:

si sa mearga tot pe EC-135?
nu sunt cele mai fericite optiuni pentru salvare la munte, raza de actiune, putere ...
desigur ca Mi-17 le are pe toate acestea, dar consuma mult mai mult


Ar fi tare o achizitie de NH-60.

#24 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 11:19 PM

Ca sa ma convingi, ar fi interesant sa aflu cum vei putea tu, sau zece, sau 100, sa influentezi achizitiile in domeniul militar. Te vaz in uniforma in avatar, presupunand ca esti chiar tu in poza. Cred ca stii foarte bine cum se fac achizitiile in MApN, sau poate ca n-ai habar, fiind undeva spre zona 'executiva' mai mult... Esti decis sa avansezi asa mult in grad incat sa poti sa influentezi vreo decizie?


buna intrebare , de fapt dupa cum se vede si in poza...sau poate n e asa clara eu sunt un simplu trupete , infanterist care a ajuns deocamdata undeva unde se iau deciziile dar fara sa fie intrebat prea mult despre asta , dar am posibilitatea sa vad cum evolueaza lucrurile si sa va tin la curent , intr-adevar achizitia nu se schimba dar fiind publica nu riscam sa ii suparam pe invinsi (ca tot suntem in EU acuma)decoamdata problema e simpla bani sunt (nu e nici un secxret cea ce zic aici , ca militar am invatat adevarurile care se pot spune) ne permitem 40 de Gripen ( cu toate dotarile inclusiv simulator si armamant de bord pentru lupta aeriana) , 27 de Eurofightere sau 32 Rafaale (toate fara armament ,doar cu simulator pentru piloti) iar la F-16 oferta e deschisa adika putem lua si 100 dar nu au nimic pe ele doar ca tre sa le zburam in State pentru mentenanta si peste cativa ani pentru modernizare

la elicoptere nu se pune problema deocamdata, avem destule pentru armata , ne descurcam cu Pumele iar ce se cumpara pentru piata civila e cu totul altceva, apropo de serviciul SAR la noi e asa in faza de buimaceala cea ce ma scoate si pe mine din sarite


apropo de Bell din cate stiu eu ei nu au o oferta prea diversificata pentru europa , au destule contracte cu arabii si alte state , ma refer la tarile din europa care deabia au intrat in NATO, problema care se are in vedere acuma este ca ne trebuie neaparat ceva la care sa avem tot timpul disponibile piese, munitie etc, si e o diferenta din cate am vazut eu , la tarile europene majoritatea aparatelor de SAR , medicale , pompieri etc sunt usoare (bine nu ma bag peste englezi care au Seakingul)pe cand la americani serviciul de salvare si medical au elicoptere ori imprumutate de la armata ori destul de mari ca gabarit

#25 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 08 December 2007 - 12:10 AM

Bla, bla , bla... Degeaba tocim tastaurile, astfel de decizii sunt pur politice. Performantele avionului sunt pe plan secund. In achizitia avioanelor (daca va avea totusi loc in urmatorii 5-6 ani) factorul politic va fi cel ce va dicta, pe locul doi, comisionul desigur. Pronosticul meu:
1. F-16 -"axa Bucuresti-Londra-Washington" isi va spune cuvantul. Dar ar fi dupa parerea mea o alegere nu chiar buna avand in vedere ca F-16 nu mai sunt la prima tinerete, trebuiesc up-datate, alti bani , alta distractie pe seama contribuabilului.
2. Eurofighter - Toata lumea stie cat de corupti sunt cei de la EADS , in combinatie cu coruptia autohtona....
3-4 Gripen si Rafale

#26 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 12:17 AM

Vezi postareaDragosP, la 8 Dec 2007, 00:10, a spus:

2. Eurofighter - Toata lumea stie cat de corupti sunt cei de la EADS , in combinatie cu coruptia autohtona....


Ai cel putin o bere de la mine, daca si cand ne vedem. Vorba aia, prietenii stiu de ce ;-)

#27 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 08 December 2007 - 10:24 AM

Vezi postareaDragosP, la 8 Dec 2007, 00:10, a spus:

Bla, bla , bla... Degeaba tocim tastaurile, astfel de decizii sunt pur politice. Performantele avionului sunt pe plan secund. In achizitia avioanelor (daca va avea totusi loc in urmatorii 5-6 ani) factorul politic va fi cel ce va dicta, pe locul doi, comisionul desigur. Pronosticul meu:
1. F-16 -"axa Bucuresti-Londra-Washington" isi va spune cuvantul. Dar ar fi dupa parerea mea o alegere nu chiar buna avand in vedere ca F-16 nu mai sunt la prima tinerete, trebuiesc up-datate, alti bani , alta distractie pe seama contribuabilului.
2. Eurofighter - Toata lumea stie cat de corupti sunt cei de la EADS , in combinatie cu coruptia autohtona....
3-4 Gripen si Rafale


Aici trebuie sa ai in vedere si costul lor.Indiferent de sistemul de achizitie,F-16 SI GRIPEN sant mai ieftine decat EURO sau RAFALE ! La infrastructura de baze aeriene........no comment,ultimele au nevoie de ceva mai bune conditii decit avem noi. Sa nu uitam ka in caz de forta majora Gripenul poate veni la alimentare pe A.2 si sa plece relaxat,asta in ideea ca se vor deschide primele benzinarii pe a.2 !!!!

#28 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 08 December 2007 - 10:34 AM

Vezi postareaalexa, la 8 Dec 2007, 10:24, a spus:

Vezi postareaDragosP, la 8 Dec 2007, 00:10, a spus:

Bla, bla , bla... Degeaba tocim tastaurile, astfel de decizii sunt pur politice. Performantele avionului sunt pe plan secund. In achizitia avioanelor (daca va avea totusi loc in urmatorii 5-6 ani) factorul politic va fi cel ce va dicta, pe locul doi, comisionul desigur. Pronosticul meu:
1. F-16 -"axa Bucuresti-Londra-Washington" isi va spune cuvantul. Dar ar fi dupa parerea mea o alegere nu chiar buna avand in vedere ca F-16 nu mai sunt la prima tinerete, trebuiesc up-datate, alti bani , alta distractie pe seama contribuabilului.
2. Eurofighter - Toata lumea stie cat de corupti sunt cei de la EADS , in combinatie cu coruptia autohtona....
3-4 Gripen si Rafale


Aici trebuie sa ai in vedere si costul lor.Indiferent de sistemul de achizitie,F-16 SI GRIPEN sant mai ieftine decat EURO sau RAFALE ! La infrastructura de baze aeriene........no comment,ultimele au nevoie de ceva mai bune conditii decit avem noi. Sa nu uitam ka in caz de forta majora Gripenul poate veni la alimentare pe A.2 si sa plece relaxat,asta in ideea ca se vor deschide primele benzinarii pe a.2 !!!!


Daca cei vizati cu achizitia din politic vor, da dovada de inconstienta,promit sa-l sun pe NASU de la B1 TV.

#29 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:54 AM

dap, aveti si voi dreptate dar din cate am inteles achizitia va fii cea mai importanta din toata istoria Armatei Romane , deci exista toate sansele sa iasa un sandal monstru daca se afla ca s-a manarit ceva, fie si un surub , Suma de plecare este foarte mare asa ca trebuie sa aleaga ca lumea , altfel scandalul asta ar atinge toate tarile implicate , daca luam jafuri de la americani si ne prind europenii cu ocaua mica, iese o galagie de nu a pomenit europa, sa nu uitam ca suntem chiar la granita aliantei, daca au nevoie ca cineva sa intervina noi suntem obliugati sa o facem , asa ca daca se vede ca nu avem cu ce....... Un avion nu este ca o masina mica ,la asta daca nu ai si accesoriile necesare ,il ai degeaba . Un avantaj al cumparari Eurofighterului(desi eu tin cu Gripenul) este ca EADS o sa ia si fabrica de la Craiova , deci e posibil sa vem piesele de schimb la indemna si poate cine stie , vor face ceva si cu amaratele alea de Iar-93 care zac pe aeroport la Craiova intr-o stare jalnica, in definitiv , noi avion de sprijin si atac la sol nu avem , oric cred ca unul ca asta e deopotriva de important , cam la fel cum este Jaguarul care va mai supravietuii mult si bine pentru ca nu e altul care sa il inlocuiasca

#30 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 08 December 2007 - 12:18 PM

Vezi postareaalexa, la 8 Dec 2007, 10:34, a spus:

Daca cei vizati cu achizitia din politic vor, da dovada de inconstienta,promit sa-l sun pe NASU de la B1 TV.


Tare imi doresc sa ma insel in legatura cu politicul si coruptia, dar sa ne amintim de fregatele cumparate la preturi astronomice de la EADS.
Cat despre celelate achizitii de avioane:
Austria - veche clienta fidela a SAAB a cumparat Eurofightere pentru ca EADS castiga mai mult de pe urma EF-2000 decat de pe urma Gripenului. Sa fi fost presiuni din partea NATO? Eu cred ca da.
Pakistanul, Egiptul - proaspetii aliati ai SUA au luat F-16
Venezuela, Brazilia - tari care nu sunt in relatii prea cordiale ci SUA au Suhoi-uri
Singapore si Coreea de Sud - vechi aliati ai SUA au optat pentru F-15 in defavoarea Rafale-ului
India - vechi clienti ai rusilor , la care se adauga conjunctura politica (prietenia SUA-Pakistan) au luat anul trecut vreo 80 de elicoptere de la rusi si foarte probabil vor lua Mig-35 sau Su-30.
Si lista ar putea continua.
Cat despre ce spunea Razeer ce EADS vrea sa ia fabrica de la Craiova, nimic deosebit si SAAB a promis a celasi lucru, mai mult au promis ca in Romania sa va asigura sevice-ul pentru aparatele din Ungaria si Cehia.

Aceasta postare a fost editata de DragosP: 08 December 2007 - 12:19 PM


#31 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 01:53 PM

deplin de acord dar sa nu uitam ca Austria vrea sa intre si ea pe piata construind piese de schimb si asigurand mentenanta , deci Eurofighterul e in zona acolo si sa fim seriosi, lumea asta se imparte in doua, marii cumparatori si aia mici , cei mari au sferele lor de influenta recte , Rusia sau SUA , sa nu uima ca fiecare a cumparat ceva contra celuilalt , de exemplu India a colaborat mereu cu Rusia , e in dusmanie cu Pakistanul care a luat mereu de la americani , e si asta o metoda sa iti testezi tehnologia , nu te incanta cu nimai ca se bata F-16 cu F-16 ca intre greci si turci sa nu mai vorbim de venezuela care are si F-16 dara cuma e in dusmanie cu americanii si prietenie cu Cuba , ideea e ca tre sa intrii in randul tarilor care iau dintr-o parte sau alta , traile mici ca noi trebuie sa se uneasca intre ele iar in cazul de fata suntem o axa care ar avea numai Gripen daca ne uitam imprejur ar fi Ungaria si Cehia, Bulgarii cumpara F-16, croatii la fel , turcii au , deci, sunt zone , oriucum de la rusi nu ne mai putem lipii cu nimic

#32 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 08 December 2007 - 02:12 PM

Eu zic ca tot Mustangul este mai bun, nu Crios? Sa ne dea americanjii licenta si io-s fericit.

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12636
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 December 2007 - 02:57 PM

Citeaza

Cred ca stii foarte bine cum se fac achizitiile in MApN,
Daca ne uitam, in urma, la istoria achizitiilor noastre militare, vedem cum se fac: cine da si cine ia cea mai grasa spaga! Ma contrazice cineva???? ;-)
Cit despre referendum.. a se vedea in primul rind nivelul "ridicat" al participarii populatiei la astfel de actiuni si apoi priceperea badiei Gheorghe din Cucuietii din Deal care, atunci cind nu vede extraterestri in batatura, se pricepe de minune sa faca diferenta intre un F-16, un F-35 (hai ca-i tare), un Gripen si un cocostirc aciuiat pe stilpul de telegraf.
Daca ma uit, tot in urma, la dotarea bravei noastea aviatiuni militare, cred vom avea cite doua trei din fiecare, ca sa fie tot omul (politician, normal) multumit!

#34 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:47 PM

pai stai asa, nu ma intelegeti gresit!! nu o sa va scoata nimeni al referendum , doar ca la anu de ziua aviatiei o sa aduca toate candidatele , vopsite si inmatriculate corespunzator si o sa le plimbe prin tara (ups nu trebuia sa stric surpriza) si o sa se faca sondaje...oricum o sa fie o campanie puternica , cum ziceaqm miza e simpla , daca luam junghiuri , astea o sa atrne greu de capul nostru , si nu trebuie sa fii prwa destept ca sa faci diferenta intre un avion nou-nout de generatia IV si unul din generatia a trei si la mana a doua....

#35 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:50 PM

apropo de achizitiile in MAp , nu dam noi banii , banii tot de la parlament vin..noi doar cerem ce ni se pare mai convenabil....si zic ca in ultima vreme nu s-au luat junghiuri , avem MLI modernizat , avem TAB zimbru , Humvee si camioane noi sa nu mai zic de LAROM si acuma mai nou vom avea si PirahnaIII

#36 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:51 PM

s-au facut si greseli dar problema este ca ies repede la suprafata (a se vedea cati generali sunt in puscarie acum) si nu prea isi mai asuma nimeni raspunderea , iar noi vorbim de 40 avioane , 60 de miliarde de euro

#37 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 08 December 2007 - 04:56 PM

Vezi postareaDragosP, la 8 Dec 2007, 12:18, a spus:

Vezi postareaalexa, la 8 Dec 2007, 10:34, a spus:

Daca cei vizati cu achizitia din politic vor, da dovada de inconstienta,promit sa-l sun pe NASU de la B1 TV.


Tare imi doresc sa ma insel in legatura cu politicul si coruptia, dar sa ne amintim de fregatele cumparate la preturi astronomice de la EADS.
Cat despre celelate achizitii de avioane:
Austria - veche clienta fidela a SAAB a cumparat Eurofightere pentru ca EADS castiga mai mult de pe urma EF-2000 decat de pe urma Gripenului. Sa fi fost presiuni din partea NATO? Eu cred ca da.
Pakistanul, Egiptul - proaspetii aliati ai SUA au luat F-16
Venezuela, Brazilia - tari care nu sunt in relatii prea cordiale ci SUA au Suhoi-uri
Singapore si Coreea de Sud - vechi aliati ai SUA au optat pentru F-15 in defavoarea Rafale-ului
India - vechi clienti ai rusilor , la care se adauga conjunctura politica (prietenia SUA-Pakistan) au luat anul trecut vreo 80 de elicoptere de la rusi si foarte probabil vor lua Mig-35 sau Su-30.
Si lista ar putea continua.
Cat despre ce spunea Razeer ce EADS vrea sa ia fabrica de la Craiova, nimic deosebit si SAAB a promis a celasi lucru, mai mult au promis ca in Romania sa va asigura sevice-ul pentru aparatele din Ungaria si Cehia.


:mellow:
Mai Dragos,vezi c-ai dat cu oistea-n gard in ceea ce priveste Brazilia...dotarea ei este : frantuzeasca,americana,italiana, indigena si in colaborare cu Italia,Israel,Africa de Sud ...(cel putin asa spune site-ul "milavia.net"!!!); de unde Rusia??? In ceea ce priveste India, e adevarat ca e clientul Rusiei,dar ai uitat sa spui c-a cumparat si din Franta,UK(avioane +licente!) si ca prototipul LCA a fost motorizat cu F-404/GE!! Ce zici?? Oricum sunt surprins ca nu te-a corectat nimeni...totodata ma bucur ca s-a mai inviorat atmosfera de pe site;prea intrase in hibernare!!
Cu bine,Ali.
:sorry:

#38 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:03 PM

apropo de intrebare , inca nu am gasit ce dracie de avion e asta , nu reusesc swa imi dau seama deloc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0962610.jpg


#39 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:05 PM

apropo de dotare totusi , se pare ca vor trebuii inlocuite si batranele Yak-52 iar optiunea este fie Pilatus PC-9 cum au croatii fie Texan II de la americani , despre asta insa nu se vorbeste prea mult, si as fii curios si sa aflu ceva despre Spartan , din cate stiu il fac si americanii

#40 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 08 December 2007 - 05:22 PM

 

Vezi postareaRazeer, la 8 Dec 2007, 17:05, a spus:

apropo de dotare totusi , se pare ca vor trebuii inlocuite si batranele Yak-52 iar optiunea este fie Pilatus PC-9 cum au croatii fie Texan II de la americani , despre asta insa nu se vorbeste prea mult, si as fii curios si sa aflu ceva despre Spartan , din cate stiu il fac si americanii


Salut personal semnarea contractului,anuntat azi pe stiri,cu Alenia,200mil.eu pt 7 buc.C-27.Prima livrare la sf anului 2008.

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi