Forum Machete,Modelism,Hobby: usi de sticla ptr. vitrina - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

usi de sticla ptr. vitrina anti copii!

#21 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 27 April 2011 - 12:43 PM

Bricostore
Plexiglas de 5mm gros si placa mare de 1.80mX1m 180RON
Eu inca mai strang bani de lemne.

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 April 2011 - 03:58 PM

Plexiglasul, pe o asemenea suprafata, nu cred ca este bun: destul de greu, crapa usor, se zgirie usor, se deformeaza in timp.

#23 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 April 2011 - 08:35 AM

Nici eu nu recomand plexiglas. Se va observa in timp o maturare ireversibila a suprafetei, prin zgariere, indiferent cata grija exista la manipulare. Este si scump. Sticla obisnuita satisface aproape toate necesitatile, daca se monteaza balamale dedicate se inchide bine, se pot monta si incuietori prin realizarea unor gauri similare cu cele pentru balamale. Se poate renunta de regula la folia de protectie, pentru ca de regula in casa exista multe alte obiecte din sticla, oglinzi, pahare, usi care nu sunt demolate de catre cei mici. Aici factorul educatie are un cuvant greu de spus.

Nu recomand rafturi cu usi din sticla deasupra capului. Usile pot fi bine prinse, totul functioneaza ireprosabil, dar in caz de cutremur posesorul sigur va regreta. Stiu, este o posibilitate infima, ceva gen drobul de sare, dar este mai bine sa previi. Rafturile simple se piot fixa destul de rigid in perete si se pot prinde cu suruburi de cuplare de restul rafturilor sau corpurilor cu polite, astfel incat sa lucreze si sa se rigidizeze in mod unitar cu restul mobilei. In caz de trepidatii nedorite insa, sticla nu este de dorit de a se afla deasupra individului.

Solutia pe care am adoptat-o eu, fara a mai pune poze, pentru ca este una comuna, a fost a vitrinelor din pal cu usi din sticla cu balamale aplicate (la cele mari) si cu balamale U (la cele mici). Toate usile sunt evident frezate pe contur semirotund. Politele sunt o mare parte din ele tot din sticla, pentru transparenta la iluminare.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi