Forum Machete,Modelism,Hobby: diorama feroviara 1:87 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

diorama feroviara 1:87

#1 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 08 January 2008 - 08:12 PM

Pe scurt (vorba multa plictiseala omului)va prezint o parte din diorama realizata la Transylvania Railway Club din Cluj-Napoca.Zic o parte pentru ca nu pot sa ma laud cu munca colegilor mei de club, asa ca am postat cateva poze cu sectorul pe care il pastoresc eu si unde mi-am folosit eu spinarea m mult, la partea de peisagistica-terraformare.Terenul este realizat din polistiren, sculptat cu cutter-ul si acoperit cu un strat subtire de glet.Deci scheletul dioramei si partea de hard-ware (a se citi montarea sinelor+terasamentul, vopsirea sinelor,blatul mesei) au fost realizate de colegii mei harnicuti.De asemenea pozele tot de ei sint facute.
Partea aceasta de diorama reprezinta o exploatare forestiera intr-o zona montana, stancaraie, un drum serpuit,linia de mocanita, parau,podet de lemn,gramezi de rumegus,o platforma de incarcare a vagoanelor (neexecutata inca), copaci
Pt nivelarea de finete a terenului(dupa gustul meu) am incarcat cu glet obisnuit de constructii.Astfel in unele locuri grosimea stratului de glet este de cc 2 mm in alte parti am ajuns la cc 15-20mm fata de suportul de politiren.Am aplicat lavabil amestecat cu pigment maro pt stratul de baza, brut.Pt peretele stancos am folosit doua mteriale/tehnici de baza :spartura de caramida si stanci de ipsos turnate in matrite Noch.Totul s-a fixat cu glet.Am folosit materiale dedicate modelismului ca diverse ierburi si frunze Noch, Busch , trunchiurile de copaci (cei infrunziti) dar si materiale obisnuite de intrebuintari largi -ipsos, glet,tempera,polistiren,nisip,pietris.Alte materiale umile dar valoroase sint crengi de copac,praf cules din garaj(!!!),nisip marin.
Diorama nu e finalizata , va prezint o etapa intermediara deocamdata.Astept brazi realizati de Busch care vor fi plantati in zona de margine a platoului.pe masura ce mai avansez o etapa m importanta revin cu poze.Poate si cu poze m bune.
Astept critici si observatii


Imagine postata



Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de alin105: 08 January 2008 - 09:07 PM


#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 09:14 PM

Pai poti sa te lauzi si cu ce au facut colegii de club ca, zic io, nu ne este straina macheta multora dintre cei de aici.
Daca nu vrei sa-i lauzi macar scrie "fara comentarii" si pune pozele.

Eu zic ca merita avand in vedere ce efort ati depus pentru a fi in stadiul in care este.

Daca ai sa prezinti mai bine, adica mai multe poze, cu zona H0e o sa auzi si carcoteli ca am :dribble:

Mi se pare mie sau ai schimbat ceva la linia moarta care merge la exploatarea de lemn?
Parca era cu mai multa iarba intre si pe langa sine.

#3 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 08 January 2008 - 10:21 PM

Superb ce am vazut pana acum. Te rog, nu fii zgarcit ( :dribble: ) si pune mai multe poze!

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 11:00 PM

Si ca sa-l parasc :rolleyes: are si o macheta de exceptie facuta la scara 1:160 N

Dar sa avem rabdare ca ne spune tot, sper :dribble:

#5 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 08 January 2008 - 11:09 PM

Au, aceste vorbe ne doare :dribble: OK, poze?

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 08 January 2008 - 11:09 PM


#6 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 08 January 2008 - 11:31 PM

Vezi postareaLDH, la 8 Jan 2008, 21:14, a spus:

Pai poti sa te lauzi si cu ce au facut colegii de club ca, zic io, nu ne este straina macheta multora dintre cei de aici.
Daca nu vrei sa-i lauzi macar scrie "fara comentarii" si pune pozele.

Eu zic ca merita avand in vedere ce efort ati depus pentru a fi in stadiul in care este.

Daca ai sa prezinti mai bine, adica mai multe poze, cu zona H0e o sa auzi si carcoteli ca am :dribble:

Mi se pare mie sau ai schimbat ceva la linia moarta care merge la exploatarea de lemn?
Parca era cu mai multa iarba intre si pe langa sine.

:rolleyes:
Pai ii laud eu destul alive,da` aici imi prezint doar munca mea.Oricum diorama aia ii o poveste de multe luni si pagini iar partea tehnica (care ii groasa si ascunde multa stiinta, sudoare , parale multe&stuff) ii pasioneaza doar pe feroviari-colegi de pe alte forumuri cu specificul lor.
O sa pun m multe poze, da nu-s tare incantat de ce poze am facut pe la club.Pozele bune inca nu s-au facut.Aparatul meu e amarat de tot, mana mi-e nesigura si turcii ma inconjoara...
Nu era m multa iarba intre sine -acolo am scapat fara intentie punga din mana si iarba s-a plantat pe unde a vrut ea.Pe urma am recuperat-o
Am nevoie de ceva baltoace pe diorama si am citit pe forum ca se poate simula apa dizolvand plexitul in Nitrodiluant.Eu am incercat si nu am reusit.Plexitul ramana nemuritor si rece.Care e secretul?

#7 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 09 January 2008 - 12:18 AM

Mai poti simula baltoace si cu un adeziv (parca) bicomponent de la Bison. Dupa solidificare devine aproape semitransparent. Aici Crios o sa iti spuna mai multe. Mai jos este un fragment de imagine de la o vigneta facuta de el.
Poza a fost facuta cu blitz-ul si se vede cam ciudat baltoaca ce-i drept.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2008/post-458-1199830599.jpg


#8 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 09 January 2008 - 10:28 AM

Siliconul transparent de la tub nu poate fii folosit? Pus cu atentie, sa nu faca bule, sau trase bulele de aer cu o siringa cu ac.

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 January 2008 - 11:31 AM

Arata prea bine ca sa te complici cu improvizatii. Eu recomand granulele noch pt. apa. Cred ca gasesti si la Olaf machete.ro

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 09 January 2008 - 01:00 PM

Salut,
Cunosc diorama din fazele incipiente. Va felicit pentru munca depusa mai ales ca stiu cit de mult v-ati zbatut si cite ore ati lucrat. :lol: Arata foarte fain.
Asteptam mai multe poze, din toate locurile.
Spor,
Bill :drinks:

#11 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2008 - 02:57 PM

alin105 a spus:

Oricum diorama aia ii o poveste de multe luni si pagini iar partea tehnica (care ii groasa si ascunde multa stiinta, sudoare , parale multe&stuff) ii pasioneaza doar pe feroviari-colegi de pe alte forumuri cu specificul lor.


Pai de pasionat ii pasioneaza pe toti machetele indiferent de subiect si cu atat mai mult tehnicile folosite.
Cat despre pasionatii de feroviare sunt si aici: Romrail, lok, Victorian si eu, pe care ne cunosti de pe alte forumuri, cartula ce are in constructie un BigBoy, nouvenitul ButonEl, Crios cu cateva chestii foarte interesante in domeniul feroviar si sigur mai sunt si altii pe care nu-i stim inca.

In concluzie esti printre prieteni asa ca te asteptam.

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 January 2008 - 07:06 PM

Candva am fost "feroviar" si pe alocuri mai sunt. :lol:
Granulele de la Noch nu sunt chiar pe gustul meu. Dupa intarire raman bule de aer si din pacate raman in masa.
Noch mai are doua produse mai bune pentru apa ambele acrilice respectiv "apa" si "efect de apa". Cred ca Olaf le stie mai bine decat le stiu eu.
Eu m-am invatat cu rasina epoxi si aia de la Bison e chiar OK desi e destul de piperata/ lucrare.
Baltuta aia despre care a zis T-marius e doar un exemplu nesemnificativ ala reprezentand o baltoaca murdara pe un camp.

Imagine postata

Asta e un exemplu mai bun desi, comanda fiind si presat de timp n-am lucrat rasina chiar asa cum scrie la carte.
Mai am inca din vremea feroviara doua diorame cu poduri TT facute pe vremea de demult si unde am folosit metoda si unde e si mai bine pentru ca am stat de fiecare strat astfel incat sa nu fie numai semitransparenta, dar sa existe si diverse "plutitore" pe la diverse adancimi. Probabil ca am sa le scot la iveala candva aici pe forum (si nu numai pe ele), dar mai intai trebuie sa le scot de prin cuti si pe unele sa le mai repar si asta cu reparatul ... iah! Nu-mi prea mai arde. Cel putin nu in viitorul apropiat.
Ceea ce am vazut in diorama voastra e OK! Va felicit pentru ceea ce ati facut pana acum. Sunt convins ca va fi o diorama super.

Bafta!

PS. off topic: pentru iubitorii de feroviare s-a nascut o sectiune in Walkarounds (Feroviar) unde sunt pentru moment doar 3 albume, dar mai avem la prelucrat asa ca vor mai apare.

#13 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 10 January 2008 - 09:54 AM

Vezi postareamarhaba, la 9 Jan 2008, 11:31, a spus:

Arata prea bine ca sa te complici cu improvizatii. Eu recomand granulele noch pt. apa. Cred ca gasesti si la Olaf machete.ro


Sincer eu nu le mai recomand dupa ce diorama a stat in masina peste noapte si "apa" a crapat. Suspectez ca de la temperatura scazuta din portbagaj ca de la transport e greu de crezut.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2008 - 01:31 PM

Super!

#15 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 February 2008 - 01:10 PM

am adaugat rampa de incarcare busteni (cu tzapinele, rudimentara rau) si vegetatie.Tufe, frunze , crengi , buruieni...
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#16 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2008 - 01:38 PM

Poate ar trebui scoasa cupa de la fadroma si inlocuita cu un graifer sau clesti ca la vechile TAF-uri.
Sigur ar fi o imagine impecabila mai ales daca-i pui si doi busteni in colti.

#17 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 February 2008 - 08:17 PM

Da, buldozerul o sa dispara din zona, l-am pus acolo din lipsa de TAF.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi