Forum Machete,Modelism,Hobby: Navomodele machete pentru incepatori si nu numai - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Navomodele machete pentru incepatori si nu numai diverse despre ce si cum construim

#1 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2008 - 06:59 PM

salutare sunt si eu incepator si va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu ceva scheme sau orice sursa de inspiratie :) sunt interesat mai mult de schemele din lemn (traforaj) va multumes adresa mea de email este sobo_mic@yahoo.com

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 09:20 PM

Salut sobo_mic!

De ajutat te ajutam daca putem dar nu inteleg ce scheme vrei.

#3 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2008 - 10:30 PM

vinovat :dribble: Caut planuri pt vase , pentru inceput niste barcute Am facut si eu ceva dar este greu doar din poze .MS

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 January 2008 - 08:39 PM

Vezi postareasobo, la 8 Jan 2008, 22:30, a spus:

vinovat :lol: Caut planuri pt vase , pentru inceput niste barcute Am facut si eu ceva dar este greu doar din poze .MS


Ce bine ca intre timp ti-ai completat profilul.
Vada ca esti din Bucuresti asa ca imi este mai usor sa te sprijin cu ceva CD cu documentatii ca sa te ajute si ceva sfaturi chiar in direct la intalnirile lunare si nu numai.
Pana atunci aruncati un ochi pe planurile pe care ti le-am trimis pe e mail.

Bafta!

#5 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2008 - 12:34 PM

Multumesc pt planuri sunt bune dar nu prea au masuri!!! Adica la ce scara este si in afara de asta cum se calculeaza scara?O sa aveti multa bataie de cap cu mine :lol: .Si alta intrebare ,am vazut la majoritatea ''batranilor''pe masa o plansa cu diferite unghiuri si masuri cum se numeste si cum sa fac si eu rost de una .Eu lucrez in constructii si cred ca ajuta mult la lucru . MS si ma scz.pt cicaleala.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 January 2008 - 01:49 PM

Vezi postareasobo, la 10 Jan 2008, 12:34, a spus:

Multumesc pt planuri sunt bune dar nu prea au masuri!!! Adica la ce scara este si in afara de asta cum se calculeaza scara?


Pentru putin!
Plansele alea 6 au toate masuri sau mai exact au pe ele o scar grafica.
Scara grafica este o rigla desenata, gradata, care reprezinta echivalentul dimensional de pe desen intr-un sistem de masurare specificat pe desem. In cazul nostru desematorul a scris "m" adica scara este in metri.
De exemplu: rigla din imagine este echivalenta cu 2 metrii reali, rigla fiind reducerea la scara a celor doi metri. Daca rigla ar fi de 20 de ori mai scurta decat cei 2 m reprezentati atunci scara ar fi 1:20.

Vezi postareasobo, la 10 Jan 2008, 12:34, a spus:

am vazut la majoritatea ''batranilor''pe masa o plansa cu diferite unghiuri si masuri cum se numeste si cum sa fac si eu rost de una .


Imagine postata

Se numeste "Cutting Mat" si poate fi achizitionata de pe hobbyx.ro asta fiind unul dintre modele.

Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: scara_gradata.jpg


#7 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 05:03 PM

Multumesc , am inteles .Deci rigla din scheme imi arata la ce scara este facut desenul.Cifra de la capatul riglei daca o inmultesc cu 10 imi da scara .Practic eu imi aleg scara .Am o singura problema ,am decat lemn de fag si de brad prelucrat de mine la dif. dimensiuni Este ceva in neregula? Ms pt indicatii :lol:

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 January 2008 - 05:56 PM

Se pare ca n-am fost suficient de explicit. Nu prea mai sunt eu in forma cu explicatiile. :lol:
NU inmultesti cu 10 decat daca e cazul.
In primul rand masori "rigla" si vezi ce lungime are. Vezi cati metri sunt scrisi acolo dupa care faci un mic calcul din care afli cu cat e mai mica "rigla" desenata decat numarul de metrii inscrisi pe ea. Aia e scara.

Daca imparti cei 2 metri la lungimea "riglei" de pe desen afli scara la care este desenul.
Pe rigla pot fi si mai multe diviziuni, Nu-i musai sa fie 2 m. In desenele care le-ai primit sunt si cu 3 m, dar principiul de calcul este acelai.
numarul de metrii inscrisi pe sara gradata : lungimea scarii gradate = scara la care este desenul

Bafta!

#9 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2008 - 12:08 AM

Am inteles formula dar nu stiu de unde sa incep. De ex la rigla de 2m pe un format A4 masurand are 3,1cm .scara ar fi 200:3,1 .Acum problema e ca trebuie sa transform la fiecare masurare .Ce sfat imi dati? .Cu respect.

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2008 - 03:53 PM

Vezi postareasobo, la 12 Jan 2008, 00:08, a spus:

De ex la rigla de 2m pe un format A4 masurand are 3,1cm .scara ar fi 200:3,1 .Acum problema e ca trebuie sa transform la fiecare masurare .Ce sfat imi dati? .Cu respect.


OK! Asta inseamna ca scara ta este 1:64,516129.
Fireste ca asta nu este chiar cea mai buna solutie de scara de lucru.
Revin un pic la scari standardizate si la sisteme de masurare - spre deosebire de alte domenii modelistice, la nave nu este treaba chiar asa de standardizata sacrile de lucru fiind extrem de multe si de ciudate. In general sunt din 50 in 50 dar exista scari de lucru 1:720 sau 1:96 si multe, multe altele, dar nici una dintre scari nu este cu virgula. Singura scara standardizata cu virgula despre care stiu ca exista este la trenuri, respectiv LGB (1:22,5).
In intreg modelismul sistemul de masurare este in milimetrii si nu in centimetrii.
Acum revin la exemplul de mai sus cu scara de 1:64,516129. Sa zicem ca tu vrei sa faci nava la 1:100.
Ai doua posibilitati
1 - iei desenul si o linie cu tine si te duci la un copiator care micsoreaza unde reduci desenul in asa fel incat scara ta grafica sa fie echivalenta cu 1:100 (lungimea scarii grafice sa fie de 20 mm)
2 - poti folosi formula: dimensiunea de pe desen inmultita la scara de pe desen (in cazul nostru 64,516129) impartit la scara de lucru (in cazul nostru 100).
Se vede de peste tot ca scara de pe desen impartita la scara de lucru da un coeficient cu care daca inmultesti fiecare cota de pe desen obti dimensiunile de lucru.

Bafta!

#11 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2008 - 03:49 PM

Am inteles ideea dar o sa am niste planuri foarte mici si nu cred ca mai inteleg ceva :lol: O sa incercsa fac invers. Sa aduc desenul la scara de 1:50 . Tata lucreaza la tipografie s-ar putea sa le fac pe format A3 daca incap .Multumesc si revin.

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 March 2008 - 08:31 PM

Arata bine pana acum, iar forma e interesanta.
Bafta!

#13 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 05 March 2008 - 10:31 PM

Ms. M-am gandit sa incep cu ceva mai usor .Oricum planurile pe care leati trimis nu sunt de neglijat.Poate cand o sa prind mai multa experienta :rolleyes:

#14 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2008 - 01:24 PM

Stie cineva unde pot gasi placaj de1 mm sau macar daca exista de vanzare?Asa subtire am gasit decat balsa.Sunt din Bucuresti,multam !!

#15 Useril este offline   Avantul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 12 April 2008 - 03:14 PM

http://www.sierra.ro...atie-c205c.html
incearca aici ( daca deranjeaza adminu sa dea jos adresa)

#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 April 2008 - 08:24 PM

Vezi postareaAvantul, la 12 Apr 2008, 16:14, a spus:

http://www.sierra.ro...atie-c205c.html
incearca aici ( daca deranjeaza adminu sa dea jos adresa)

Nu deranjaza adminul.
La Mr Bricolage am vazut acum 2 luni. Era si ceva balsa si baghete patrate si rotunde.
Nu stiu acum.
Nu-mi este tocamai in drum.
Sincer, imi este mai usor sa comand de la Sierra sau sa-mi cumpar direct de la ei cand am drum prin la Botosani.

Bafta!

#17 Useril este offline   sobo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2008 - 10:17 AM

Multam pt info. Bricolajul este la 5min de mine dar am gasit numai balsa. Siera nu are sediu si pe undeva prin Buc?multumesc :pardon:

#18 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 May 2008 - 06:22 PM

Vezi postareacrios, la 12 Apr 2008, 21:24, a spus:

Nu deranjaza adminul.
La Mr Bricolage am vazut acum 2 luni. Era si ceva balsa si baghete patrate si rotunde.
Nu stiu acum.
Nu-mi este tocamai in drum.
Sincer, imi este mai usor sa comand de la Sierra sau sa-mi cumpar direct de la ei cand am drum prin la Botosani.

Bafta!



Nu stiu cum stai cu carcotitul dar la rabdare trebuie sa recunosc ca ma intreci cu f.mult :drinks:

#19 Useril este offline   shoby 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Location:arad

Postat 08 September 2008 - 04:09 PM

s dori si eu daca se poate niste ajutor care consta in niste proiecte sau planuri de constructie a unui navomodel teleghidat daca se poate ajutor va rog foarte frumos!

#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 08 September 2008 - 09:42 PM

Vezi postareashoby, la 8 Sep 2008, 17:09, a spus:

s dori si eu daca se poate niste ajutor care consta in niste proiecte sau planuri de constructie a unui navomodel teleghidat daca se poate ajutor va rog foarte frumos!

Ramane cum am stabilit pe mess.
Bafta!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi