Forum Machete,Modelism,Hobby: intentionez sa cumpar un airbrush - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

intentionez sa cumpar un airbrush un pic de ajutor, va rog

#1 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 14 January 2008 - 10:14 PM

.... da, renunt la pensula :friends:

imi puteti spune care este cel mai bun airbrush (nu cel mai scum .... cel mai bun ma refer la rap. calitate/pret) ?
nu ma pricep la aerografe ...stiu doar ca exista cele simple si cele cu dubla actiune !
si... un compresor ? nu prea mare dar sa poata sa fie reglabila presiunea ( nici la compresoare nu ma pricep)

va intreb pe voi deoarece va pricepeti iar eu nu, si nu vreau sa fac decizii, de unul singur, gresite.

Multumesc anticipat

#2 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 14 January 2008 - 11:30 PM

aerografe ar fi multe, depinde si bugetul alocat.

eu as sugera un aerograf Tamiya HG fine parca:
http://www.etamiya.com/shop/product_info.p...roducts_id=5841
desi exista o multime de firme, eu as merge pe asta. e facut de o firma de modelism ptr modelism, si e un aerograf f bun.
il am de peste un an si sunt multumit.

l-am luat cu 75 eur+10 eur transp de la un magazin din HongKong.

-----------------

sigur unii forumisti o sa sfatuiasca sa iti iei mai intai un aerograf simplu, ieftin, sa iti faci mana.
parerea mea e ca la un moment dat o sa vrei unul performant, si de ce sa dai de 2 ori banii?

----------------

compresor:
am un compresor de la Metro. i-am scos motorul si am pus motor de frigider. vezi la Tehnici parca, e o discutie intreaga dedicata subiectului. si sfaturile sunt foarte bune.

#3 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 15 January 2008 - 12:28 AM

Salut!

eu am asa ceva si ma inteleg de minune cu ele, trage o privire aici: http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...=292&page=3 modelul BD 180 la 169 ron, iar compresor e acesta: http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...&subcat=291 modelul AS 18(2) la 350 ron

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 January 2008 - 09:31 AM

Citeaza

imi puteti spune care este cel mai bun airbrush
Cel mai bun aerograf este cel care ti se potriveste cel mai bine scopului prous! Nu exista aerograf minune!
Sfatul meu: ia un aerogarf dubla actiune, nu prea scump, eventual o clona Iwata, Badger, Tamiya Dupa ce-ti faci mina si cresc pretentiile, poti achizitiona unul "de firma", asa vei avea unul de toata ziua si unul de duninica! :friends:. Majoritatea modelistilor merg pe acest sistem, adica au doua sau trei aerografe, din care unul mai de fandoseala.
Treaba este sa inveti sa-l folosesti cit mai eficient!
Din pacate compresorul AS 18(2) este fara rezervor, ceea ce limiteaza oarecum posibilitatile de utilizare. As recomanda AS189 (din pacate nu e pe stoc) sau un compresor industrial (care e cam la acelasi pret) la care schimbi motorul cu unul de frigider, asta daca vrei sa-l faci mai silentios!

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 11:05 AM

La inceput orice aerograf ti se va parea incomod si prost. Pentru ca e mai greu de utilizat comparativ cu pensula.
Asa cum zicea Z ar fi bine sa-ti iei unul dubla - actiune, in jur de 100 ron cu care sa-ti faci mana. Cu ala fa multe exercitii (si de demontare-spalare-remontare).
Gasesti aerografe bune la Modelism, la fondul plastic Hanul cu Tei si ocazional in alte locuri. Avantajul la locurile pe care ti le-am spus e ca gasesti si accesorii de cuplare - furtun, cuple, compresor. Am uitat sa pun si HobbyX.

#6 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 15 January 2008 - 03:14 PM

multumesc pentru raspunsuri!

am uitat sa mentionez ca eu fac grafitti ( nu tag-uri ... ci pur si simplu desene), am avut un aerograf primit ... pentru incepatori cu un spray propulsor... l-am folosit pe destule machete + inainte de a avea acest airbrush foloseam si spary-uri. Cu acestea eu vopseam doar suprafetele mari .. acum doresc sa avansez la detalii (cum ar fi pre-shadingul) ... acel BD 180 arata bine

...

mai am o intrebare !
daca voi avea un astfel de aerograf, il voi putea folosi doar pentru detalii sau voi putea acoperi si suprafetele mari ?

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 January 2008 - 08:09 PM

Citeaza

am uitat sa mentionez ca eu fac grafitti
E, in acest caz se cam schima ...sfaturile!
1. Adica ai nevoie de un compresor cu rezervor de cel putin 3 - 5 l, asta ca motorul sa nu merga incontinuu, la grafitii se consuma mult aer. Deci AS 18(2) cade, ramine cel industrial sau ceva simler.
Si 2, legat si de "voi putea acoperi si suprafetele mari " ai nevoie de un aerograf care sa aiba si o duza mai mare ( un 0,7 de exemplu) si alimentare prin absorbtie, asta ca sa poti atasa un rezervor de capacitate mare, cu la un rezervor de 2 mml faci scurta la mina tot turnind vopsea in el!
Ti-as recomanda un Badger 150/7, un fel de 3 in 1, adica are duze de 0,3 mm, 0,5 mm si 0,7 mm si acele corespunzatoare, numai ca e cam scumput!

#8 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 15 January 2008 - 09:01 PM

o mica problema ... aerograful pe care l-am avut folosea acelasi sistem de dozare "de jos in sus" a vopselei. Presupun ca e mai usor de curatat cel care alimentare " de sus in jos" ( imi pare rau dar nu cunosc inca termenii) dar este vreo diferenta de performanta intre ele ? si.....exista un aerograf 3 in 1 cu dozare de sus in jos :) ?

multumesc

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 January 2008 - 09:25 AM

Alimentarea aerografului se face in doua moduri:
- gravitational (adica de sus in jos :friends: ). Cupa este deasupra sau pe lateral, cu priza pe axa, vopseaua ajungind gravitational in cupa.
- prin absorbtie (adica de jos in sus :yahoo: ) Cupa este asezata sub aerograf sau pe lateral, cu priza pe axa, vopseaua ajungind in aerograf prin absorbie datorita deperesiunii produse in zona duzei. (nu intru acum in amanunte)
Fiecare are avantajele si dezavantajele sale:
- principalul avantaj al alimentarii gravitationale consta in aceea ca aerograful functioneaza cu cantitati foarte mici de vopsea (o picatura, doua pusa in cupa este suficient). Mare dezavantaj este ca aduna toate impuritatile din vopsea care, normal, se ased pe fundul vasului. Un alt dezavantaj ar fi limitarea cantitatii de vopsea la 2 - 5 ml. E mai greu sa lucrezi cu o cupa mare, plina cu vopsea, pusa deasupra aerografului.
- principalul dezavantaj al aerografului cu alimentare prin absorbtie este acela ca nu merge cu cantitati mici de vopsea. Normal, tevusca de alimentare nu poate fi lipita de fundul rezervorului! Asta inseamna ca intotdeauna iti va ramine ceva vopsea in cupa, vopsea pe care nu o poti utiliza. Dar de aici devine un avantaj: nu aduna gunoaiele depuse pe fundul recipientului! Un alt avantaj ar fi acela ca se pot atasa rezervoare de diferite capacitai (chiar 20 ml!) pentru avopsii suprafete mari.
O alta problema este etansarea racordului cupa-aerograf: daca acesta nu este in regula aerograful trage "aer fals" mergind cu ...noduri!
Usurinta spalarii/intretinerii unui aerograf nu depinde te tipul de alimentare ci cel mult de solutiile constructive alese de producator.

Citeaza

exista un aerograf 3 in 1 cu dozare de sus in jos
Da, de exemplu Badger 150/7 este un aerograf dubla actiune independenta, alimentare prin absorbtie si are trei duze diferite si cele trei ace aferente.
P.S. Discutia a devenit deja prea specializata ca sa-si mai aiba locul la rubrica Discutii libere. Poate un nene Admin o muta unde ii e locul!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 January 2008 - 09:27 AM


#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 09:42 AM

Ce intelegi prin grafitti ?
Unde faci aceste grafitti ?
Ar fi nostim sa te vad prin oras cu o remorca de 40 kg dupa tine ca sa ai aer la aerograf.

#11 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 17 January 2008 - 01:38 PM

multumesc frumos pt ajutor Zmare!

wurger.. grafitti - desenul pe pereti cu spray-uri

#12 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 03:06 PM

:yahoo: Cum zicea si Calin...am de vanzare o rulota de carat compresor, grup electrogen si rezervoare de benzina!!!

BONUS! 10 cutii de vopsea!

Revenind pe topic, i-ati frate unul simplut, cu dubla actiune si pune mana si lucreaza, ca nu de aerograf tine maiestria!!! :friends:

#13 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 19 January 2008 - 02:59 PM

OK... raman la suprafete mici ( aviane si atat)
aerograf: BD-181
compresor: AS-189 ( cel care nu e in stoc:P - i-am contactat sa vad cam in cate zile il baga iara in stoc) - asta cade ... am primit raspuns .. de abia peste o luna il baga in stoc
ce imi mai trebuie ? cabluri presupun... un pic de ajutor va rog !
BD-22 este bun ?!

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 19 January 2008 - 03:31 PM


#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 January 2008 - 06:18 PM

Eu zic ca-i o alegere buna! Cit despre furtunele de racord (nu cabluri, ca nu le conectezi la 220 sau la bateria masini! :friends: ) nu stiu ce sa zic, totul este sa se potriveasca filetele!

#15 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 20 January 2008 - 03:54 PM

Zmare, te rog verifica cutia ta cu PM-uri

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 20 January 2008 - 03:54 PM


#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 January 2008 - 06:20 PM

Vezi PM!

#17 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 07 March 2008 - 05:53 PM

wow, am primit aerograful + compresorul !
ce sa zic... doar ca sunt foarte fericit :) !

l-am incarcat cu negru pentru o prima testare si mi se pare incredibil !
foarte frumos ! este exact ca si in programul Photoshop ! doar ca e mai usor si... real !
Pacat doar ca se pierde atat diluant la curatare ( oh, am reusit sal demontez bucata cu bucata si sa`l montez la loc fara nici o problema) !


inca odata, multumesc la toata lumea care m-a ajutat sa-l cumpar !

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2008 - 06:35 PM

No, sa fie intr-un ceas bun, sa-l stapinesi si folosesti santos si cu mult spor!

Citeaza

Pacat doar ca se pierde atat diluant la curatare
E, cit? 10 -1 5 ccm :rolleyes: . Uite cum sa faci: nu-l arunca, stringe-l intr-o sticluta. E bun la spalt pensula, vasele de vopsea sau chiar poti faci spalari primare la aerograf. Daca lasi zema doua, trei zile in sticluta. vopseua se decanteaza si poti "stoarce" lichidul mai curat.

#19 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 08 March 2008 - 10:42 AM

mhm ! buna idee

...
acum a aparut alta problema ( tot timpul sunt probleme)
majoritatea culorilor pe care le detin sunt Agama. Daca incerc sa le diluez cu apa, apar unele particule prin vopsea si nu pot sa scap de ele. Am un diluant de acrilice ( pe baza de alcool) Tamyia. Am incercat sa diluez cu el dar cand pun vopseaua in aerograf, ea se separa si transforma in mici bilute pe care aerograful le scuipa :(
CE SA FAC ?!?!

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2008 - 10:51 AM

Agama cam fac figuri daca le folosesti cu diluanti pe baza de alcool izopropilic. Eu le diluez cu apa de la robinet, si n-am avut problema de care vorbesti.
Nu prea imi dau seama ce vrei sa spui cu "apar unele particule prin vopsea si nu pot sa scap de ele". Poate detaliezi un pic.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi