Forum Machete,Modelism,Hobby: IJN I 400 + Seiran - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IJN I 400 + Seiran Submarin Portavion

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 01:56 AM

L-am facut pentru cineva.
Daca e cineva interesat mai pot pune cateva poze (eventual poveste constructie).
Macheta Tamiya 1/350 - BOXSHAKER

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_400_first.jpg
  • Imagine atasata: I_400_IJN_034.jpg


#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 12 February 2008 - 09:59 AM

Salut Caline,
Excelent arata, eu te rog sa ne spui cite ceva despre constructie si sa postezi poze suplimentare.
Multumesc si spor,
Bill :pardon:

#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 12 February 2008 - 10:26 AM

Pe mine m-ar interesa cum si cu ce ai facut wash-urile alea de arata tocmai cum trebuie.

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 February 2008 - 04:23 PM

Ce joc din poanie ai!
Bag sama ca anul asta vrei sa-l egalezi pe 1-0-9.
Bravos maestre!

Bafta!

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 06:32 PM

Frumos... Imi place cum ti-a iesit, si imi place si subiectul... Si mai baga niste poze, sa ne clatim ochii...

#6 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 12 February 2008 - 08:33 PM

Foarte frumos, daca ai poze si din timpul constructiei pune-le te rog.

#7 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 12 February 2008 - 09:05 PM

Poze! .... Poze! .... Poze! ..... Poze! .....
:pardon:

Abia astept si "povestea"!
Si .... nu te zgarci ! :bang:

#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 12 February 2008 - 09:09 PM

Eu l-am vazut live si sper sa puna niscaiva poze cu el desfacut, sa va stea si voua inima :pardon:

#9 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 12 February 2008 - 11:14 PM

Daca e cineva interesat....maestre, nu fii modest :pardon: Te rugam, ami multe detalii si poze

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 11:17 PM

Soon, this night.
Cred ca le vedeti maine de la servici ca tipa Marseille dupa mine.

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 01:59 AM

Soon has arrived !
Deci, ca asa ii sta bine unei fraze ca sa inceapa. poze din timpul lucrului nu am. Am doua de la inceput. Am fost ocupat sa caut diverse mici piese care imi cadeau pe jos. Mai ales o piulita care trebuia (bineinteles) prinsa prima in coca pentru a putea insuruba apoi postamentul. Am gasit-o abia ieri asa ca va dati seama ce era la gura mea. Pe loc am rezolvat situatia (dupa indelungi cautari de piulita caci se pare ca japoneJi au alte standarde la piulite) cu una confectionata din teflon (plastic) de 2mm grosime, taiata groso-modo-aprox. hexagonal pe exterior si gaurita in miLjoc cu o gaura mai mica decat surubul. Surubul a jucat rol de tarod si a format filet in plasticul ala (destul de elastic ca sa tina).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_400_dec.makof.jpg
  • Imagine atasata: I_400_decembrie.jpg


#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 02:18 AM

Kitul este grandios - in micimea lui. Astia sunt in stare sa-ti dea optiuni si la freza comandantului - pe stanga - pe dreapta sau valvoi. Deci se dau: Greutate de pus in coca (sa se aseze bine pe televizor in locul pestelui de sticla ceausist. Greutatea e din doua l;amele ca poate draga, unii vrea mai usurel si altii mai greucean. Apoi urmeaza inelele de vinil in care sa infigi la sfarsit diverse piese de artilerie (precum alienatii mintali care halesc lipiciul daca il vad). Unul din inele e destinat usii hangarului care cuprinde cele 3 avioane (seirane). iti dau si d-astea cu tot cu carute separate, bineninteles si astea cu optiune de PE (colapsate sau imbatzoshate); bombe sau nebombe, elici de PE la care sa faci cuminte pasul, decaluri complete pt 5 avioane cate poti sa faci.
Set de periscoape si antene si alte gratare zburatoare (habar n-am ce sunt) cu doua OPTIUNI :pardon: :-( ridicate si retrase (ochiii melculuiiiii).
Carme de adancime stranse (adica de croaziera la suprafata) si scoase. Scoase se si misca un pic, asa de efect.
Si, le coup de grace, ca modelistu' sa ramana cu mandipula intepenita pe buric, o cartulie cu istoria, ceva cuvinte despre seirane, planul de montaj (naturel), indicatii de vopsire (cu optiuni :bang: ) si o diagrama din care aflii si circuitul fecalelor matrozilor in pantecul megasupozitorului I400 (Hai !)
Niste poze sa imi trag sufletul si revin.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_400_IJN_022.jpg
  • Imagine atasata: I_400_IJN_023.jpg
  • Imagine atasata: I_400_5.jpg
  • Imagine atasata: I_400_IJN_027.jpg


#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 02:46 AM

Dupa cum ati observat se dau si o macara mare (contine brat din PE si carlig care cade tot timpul) pt. muste (seiran) zicand ei ca le recupereaza cand se intorc (ha-ha ....japonezi care se intorc), in fine....si o alta ca un catarg menita sa incarce torpilele pe langa sasul scafandrilor (aveau si d-asta).
Dupa completarea montajului se obtin urmatoarele ghidusii: Partea din fata a botului (nu stiu daca e etrava sau altceva) si cu toata catapulta poate fi scoasa si te poti scarpina cu ea pe spate. Repusa la loc nu se vede ca nu-i lipita (deci imi dau demisia din modelism ca Tamiya ma calca pe nervi cu calculele). Macaralele se culca si se scoala manual si fac un "click" placut la deget sa stie melteanu' cand sa nu mai traga de ea.
Usa (capacul) de la tubul cu avioane se inchide deschide dupa cum vrea propietarul si se da o bucata optionalaaaaaaaaa de catapulta sculata, ca atunci cand se trantea capacul aia cobora avtomat (sa nu ramaie frigiderul deschis). Capacul are robineti de PE si pe dinauntru si pe dinafara (nu stiu care ramanea afara la scufundare sa dea de ele :bang: ).
Cel mai mare minus dupa umila mea parere de navo-modelist ocazional e ca n-au dat garduri din PE. Pacat si sa le fie rusine de intelegerile pe care le fac cu TomModelworks :-( .

Coca era deja rosie si partea de sus gri (ca sa cumpere si amatorii). Eu m-am gandiut sa o vopsesc totusi si sa incep ceva efecte. Am dat un strat sanatos de "Grena Yc3" Retush de la Modelism (irepetabil) diluat cu nitrosolv. Peste asta am venit cu usoare aerografieri (oups !) cu un brun (n-am mai spalat aerograful de rosu dinainte). Pe urma vazand eu ca e mat si tinde sa se usuce in 2009 am inceput sa-l frec cu diverse. Intai pe tricou dar devenea rosu (tricoul). Apoi am luat o bucata de postav de la un palton a lui tataie. A devenit semimat si s-a uscat a doua zi pe seara.
Cat inca era usor lipicios am mai frecat cu pastel ici si colo ca sa para decolorat de la apa sarata.
Partea superioara am dat-o cu un gri de la Humbrol in care am mai pus niste negru. A iesit cam lucios si am obsrvat si eu atunci ca humbrolul era gloss (Duh ! :pardon: ).
Puntea m-am gandit eu ca era dintr-un lemn rezistent, si frecata de generatii de elevi dornici sa moara pentru imparat. Asa ca am dat-o cu un amestec de Hu29 cu ceva galben de la Agama si niste alb (aerograf si mai mult razant ca sa ramana umbra in crevase). Cand nu era uscat de tot am dat cu praf de pastel de mai multe feluri. Am amplasat si niste pete de ulei sterse cat s-aputut de echipaj.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I400_det.jpg
  • Imagine atasata: I_400_IJN_032.jpg
  • Imagine atasata: I_4001.jpg


#14 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 03:00 AM

Puntea de comanda cu majoritatea artileriei (si era ceva - ca pe un vapor mai mijlociu) si chioscul cu periscoape, binocluri fixe si alte cozi de matura este amplasat pe conducta cu ratzushte.
In conducta intra 3 seirane. Primul pleca in 3 minute de la ordin, al doilea dupa doar cateva secunde si al treilea duipa abia 5 minute (ca venea de departe).
Planul (istoric) era sa atace canalul Panama ca sa le puna economia pe butuci Yankeilor. Au plecat in misiune cu 2 parca si i-a prins pacea pe drum.
Ce au preluat americanii a stat la baza submarinelor atomice viitoare si apoi le-au scufundat sa nu le spioneze rusii (de parca aia veisera pe conducta).
Am uitat sa va spun ca se da si postament pentru un seiran de pus alaturi, su tot cu "calicior" de tras pe ulitza.
Cam atat. Ma bucur ca va placut si va sfatuiesc (pe navo....) sa vi-l luati. O sa va enervati ca e prea perfect :pardon: :bang: .
A, era sa uit. Scursurile le-am factu cu ulei (brun Van Dick) Maimeri si terebentina si rugina cu pigment "rugina" (oxid rosu de fier) de la Z-Mare care-l are de la ....nu mai stiu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_4002.jpg
  • Imagine atasata: I_4003.jpg
  • Imagine atasata: I_4004.jpg

Aceasta postare a fost editata de wurger: 13 February 2008 - 03:06 AM


#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 03:05 AM

Uite si tubul cu seirane pliate si seiranul separat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imagini_art_010.jpg
  • Imagine atasata: Imagini_art_009.jpg


#16 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 13 February 2008 - 03:15 AM

Uneori si pe mine m-ar tenta navo, dar ca orice modelist ignorant care face numai ce a facut de la bun inceput, am ezitat. Acum apetitul chiar e puternic si sigur o sa ma apuc de ceva asemanator. Oricum tu si cu Oti, care faceti (ziceti voi) doar asa in "timpul liber" navale o sa umiliti pe oricine "din afara" care incerca.
Ca de obicei aproape perfect Wurgere!

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 13 February 2008 - 03:19 AM


#17 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 13 February 2008 - 08:50 AM

Domo arigato. Omedeto gozaimasu. :pardon:

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 February 2008 - 09:08 AM

Wurger, cu ce faci, ma-m obisnuit, asa ca nu te mai laud! :-( Cu ce scrii insa....e supriza de fiecare data si abia astept sa citesc! Iar ma intreb daca nu cumva ti-ai gresit meseria!
Si ma intreb daca ti-a scapat ceva! Ca de la aveoane (le-ai treminate pe alea nemtesti? :-( ) nemtesti, americane, franceze, romanesti si ...japoneze, ai trecut pe la figurine, SF si ...submarine! A, vad ca din enumerare lipseste ceva: auto si chefere! :pardon: :bang:

#19 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 04:30 PM

Hm, n-am facut nici o corabie si pe asta mi-as permite sa o trec separat de navo. Ca una e Kursk si alta e HMS Victory.

#20 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 13 February 2008 - 05:15 PM

Felicitari! excelenta si inedita lucrare :pardon:
Spor,
Bill

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi