Forum Machete,Modelism,Hobby: Aerograf Bricostore - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aerograf Bricostore

#1 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 24 February 2008 - 03:43 PM

Salut,

Fiind eu in plimbare pina la Bricostore ca sa imi iau lacuri SINTO la spray, iata peste ce am dat in sectiunea rezervata compresoarelor si accesoriilor pentru acestea:

Imagine postata

Are pretul de ~90 RON, iar pe cutie scrie "Made in RPC"

Imagine postata

Este un aerograf simpla actiune, cu alimentare pe jos. In ambalaj se gaseste aerograful, doua borcanele pentru vopsea, doua seturi de furtune (unul negru mai subtire si altul transparent mai gros) si un adaptor pentru spraiuri cu gaz.
Corpul este din plastic negru, iar capetele sunt din metal. Duza este reglabila, iar pe ambalaj scrie ca poate trasa linii de pina la 0.4 mm.
presiunea maxima de operare este de 3 bari

Imagine postata

Ca si constructie, pare foarte simplu si usor de intretinut

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2008 - 05:32 PM

Atentie, nu este chiar un aerograf in adevaratul sens al cuvintului ci mai degraba un suflai nitel mai perfectionat. Si da este simpla actiune, debitul de vopsea se selecteaza inainte de utilizare.

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2008 - 06:48 PM

Siiiii, Sinto ai gasit ? Ca eu am gasit numai mat si si ala pe chicite ca pt. bricostore toate-s la fel...Respectiv "vopsea incolora" (?!Q?!?!?!?!?!) :crazy:

#4 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 24 February 2008 - 07:58 PM

Am gasit
Si mat, si semimat (satin)
Vrei sa iti iau si tie?

#5 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 24 February 2008 - 09:54 PM

ultima data(acum 1 sapt) era lac lucios la carrefour militari

Aceasta postare a fost editata de tgr: 24 February 2008 - 09:55 PM


#6 Useril este offline   DMSu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 11-October 09
  • Location:Botosani
  • Interests:colectionat machete,graffiti,desenat masini,basket,forbal,billiard si multe cele.....

Postat 20 December 2009 - 09:12 AM

mi-am luat si eu acest aerograf,dar l-am luat de pe un site...ceva cu pictura: :wub: ...ma rog...vreau sa intreb:la acest aerograf,se poate folosi orice fel de compresor,care sa aiba 3 bari?.....

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 December 2009 - 10:39 AM

Da, se poate folosi orice compresor! Presiunea nu trebuie sa fie de 3 bar, ci doar reglabila in domeniul 0,8 -1,5 bar. 3 bar este presiunea maxima de lucru! Ca sa poti lucra bine e nevoie sa ai regulator de presiune la iesirea din compresor. http://www.cartula.ro/Articole/Unelte-inst....-comprese.html
Atentie insa cum spuneam mai sus, acest tip de aerograf (simpla actiune) are utilizari destul de limitate!
P.S. Cind vrei sa scrii ceva da clic pe ADD Reply, nu pe Reply!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 December 2009 - 10:42 AM


#8 Useril este offline   Bigbibi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 16-January 10
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2010 - 01:15 PM

Ca o carcoteala mica in legatura cu aerografele simpla actiune, va prezint conversia facuta de mine pentru a avea o "aspiratie gravitationala"
Materiale folosite:
tub plastic - set perfuzie
seringa de 5ml (mai am 2 alte astfel de rezervoare de capacitati mai mici)
Imagine atasata: P1010049.JPG

Mersi,
Claudiu

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2010 - 09:58 AM

Excelenta idee. Cred ca am sa o plic si eu! <_<

#10 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 21 May 2010 - 06:53 PM

nu stiti, ,se poate lega la compresorul de masina? daca da cum?

#11 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 21 May 2010 - 07:27 PM

Vezi postareakagula_89, la 21 May 2010, 19:53, a spus:

nu stiti, ,se poate lega la compresorul de masina? daca da cum?

Discutia e lunga a mai fost purtata pe acest forum exista mai multe pareri dar raspunsul practic este nu, nu se poate.


Nu se poate din simplu motiv ca presiunea si debitul pe care il primesti este fluctuant...ca sa il rezolvi iti trebuie un vas de amortizare. Cunosc incercari din trecut unde s-au folosit camere de masina, sticle pet de 2l etc dar nici asa presiunea pe care o primesti in aerograf nu este constanta pentru ca iti trebuie undeva la iesire un regulator de presiune. Se poate si cu improvizatii eu personal am folosit la un compresor basic de la revell 2 peturi de 2.5 l ca si tampon dar cind in momentul de fata gasesti la un magazin gen brico la oferta un compresor cu aproape 300 de RON eu zic ca nu merita sa imporvizezi decit daca vrei ceva mic si silentios si atunci mergi pe un home-made cu motor de frigider.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 May 2010 - 09:57 AM

Raspunsul este clar, nu!
http://www.cartula.ro/Articole/Unelte-inst....-comprese.html

#13 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 22 May 2010 - 11:16 PM

da man.am citit si eu asta dar nu am gasit nici-o lamurire pentru folosire/conversie pentru folosire

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 May 2010 - 08:46 AM

Simplu, nu ai gasit pentru ca nu renteaza sa-l folosesti!

#15 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 26 May 2010 - 08:59 AM

Salut,
s-a tot discutat despre aceasta problema a compresoarelor.
Iata ce folosesc eu:
- pentru vopsirea suprafetelor mari si pentru lucrari delicate, unde folosesc exclusiv vopsea pentru modelism folosesc un compresor home made confectionat dintr-un motor de frigider cu vas, regulator de presiune, supapa de sens, in general intreg montajul care a fost descris pe forum, care lucreaza impecabil si silentios cu presiune reglabila in plaja oferita de presostat 1-3 bar, peste care pot aplica corectia regulatorului de presiune de la iesire
- pentru vopsiri sa le zicem mai putin importante, sau de anvergura mai mica, unde folosesc doua sau trei picaturi de vopsea, sau pentru situatiile in care utilizez alte tipuri de vopsea, mai putin autorizate sa spunem, folosesc un suflai sau aerograf simpla actiune de tipul celui prezentat mai sus, care lucreaza alimentat la un compresor auto

Compresorul auto nu debiteaza direct pe scula de vopsire, debitul si modul fluctuant in care se comporta nu permite acest lucru, motiv pentru care l-am conectat la un rezervor tampon, adica un stingator de mici dimensiuni, prevazut cu un manometru. Desi nu am reglaj de presiune pe iesire, deviceul imi este suficient pentru vopsiri pe genunchi.
Trebuie precizat ca cele doua scule nu sufera comparatie, al doilea este zgomotos, se incalzeste, are o durata de viata destul de scurta, eu il folosesc inca deoarece mi-a fost la indemana in momentul in care am trecut de la vopsirea la pensula la cea cu vopsea pulverirata. Astfel, recomand celor care vor sa isi confectioneze o scula de vopsire, un compresor de tipul celui din prima categorie, sau daca stau la casa si au posibilitatea de a lucra intr-o incinta unde zgomotul nu conteaza, achizitionarea unui compresor de uz general, destul de ieftin. O solutie, pe care am vazut-o intr-o revista de modelism, a fost cea a montarii unui compresor intr-o incinta separata de cea de lucru, cu conducte de aer comprimat care aduceau aerul sub presiune la o incapere separata. Pentru cei care locuiesc la bloc, in spatii mici (ca mine) solutia optima o reprezinta insa motorul de frigider.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi