Forum Machete,Modelism,Hobby: Copiere piese in rasina - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Copiere piese in rasina

#41 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 27 February 2008 - 08:27 AM

Pt SickBoy. Ma inscriu la o jumatate de portie. Imi trebuie si cauciuc siliconic pentru matrite. Asta cum s-ar putea rezolva?

#42 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 27 February 2008 - 09:49 AM

Citeaza

Eu sunt dispus sa impart cu cineva portia mea de rasina. Amatori...?


amatori :)

Aceasta postare a fost editata de jester: 27 February 2008 - 09:51 AM


#43 Useril este offline   George_nkl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 257
  • Inregistrat: 07-May 07

Postat 27 February 2008 - 11:57 AM

Pozele de care ziceam:

........................................


Se vede ca este vorba de rotile unui I-16 tip6 Hobbycraft, cu aripi, deriva si ampenaj orizontal, refacute din scratch. Evident proiectul a ramas neterminat, dealtfel ca mai toate proiectele mele. Pe poze se vad toate materialale la care m-am referit anterior: siliconul alb, cel albastru, si poliesterul tixotropic (botul de MiG-21F 1/48), polimerizate bineinteles.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 16_3.jpg
  • Imagine atasata: 16_2.jpg
  • Imagine atasata: 16_4.jpg
  • Imagine atasata: 16_5.jpg

Aceasta postare a fost editata de George_nkl: 27 February 2008 - 11:58 AM


#44 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 12:38 PM

Multumesc mult pentru informatii. Intr'o zi... stiti continuarea.

Vezi postareaGeorge_nkl, la 27 Feb 2008, 11:57, a spus:

Evident proiectul a ramas neterminat, dealtfel ca mai toate proiectele mele.


Ha, ha, lasa ca'l stiu eu pe unu', Vernier parca'si spune pe forum, vorba lunga si care a umplut casa de troace :crazy:

#45 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 03:56 PM

M-as baga si eu, daca revine Flyboy si mai apar si altii....Adica sa o mai punem de un set.
Pan' la urma cat costa 1 bidon A + 1 Bidon B de F18 ?

#46 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 06:34 PM

Flyboy se intoarce ...:crazy: yet again!

Deci daca Calin, merge , merg si eu

#47 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 27 February 2008 - 07:27 PM

Vezi postareacartula, la 26 Feb 2008, 20:58, a spus:

Amandoua-s la fel la duritate, daca vorbim de rasinile de mai sus (70D si 73D). Plasticul uzual (stirenul) al kiturilor are duritate Shore D intre 70 si 75.

Ce vrei sa torni exact? Pentru ca rasinile sunt de obicei casante la grosimile alea. Sunt ceva mai casante decat plasticul, dar depinde mult si de dimensiuni.


Pai as vrea sa torn niste carcase de locomotive, modelele fiinda facute de mine din plastic, si as vrea sa fac o diversificare din acelasi model dar culori diferite si sa nu fac modelul de mai multe ori ma gande-am sa-l torn din rasina.
Scara este 1:87
Si nu prea imi permit grosimi mai mari de 1.5, maxim 2

#48 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 08:43 PM

Vezi postareascristi, la 27 Feb 2008, 19:27, a spus:

Vezi postareacartula, la 26 Feb 2008, 20:58, a spus:

Amandoua-s la fel la duritate, daca vorbim de rasinile de mai sus (70D si 73D). Plasticul uzual (stirenul) al kiturilor are duritate Shore D intre 70 si 75.

Ce vrei sa torni exact? Pentru ca rasinile sunt de obicei casante la grosimile alea. Sunt ceva mai casante decat plasticul, dar depinde mult si de dimensiuni.


Pai as vrea sa torn niste carcase de locomotive, modelele fiinda facute de mine din plastic, si as vrea sa fac o diversificare din acelasi model dar culori diferite si sa nu fac modelul de mai multe ori ma gande-am sa-l torn din rasina.
Scara este 1:87
Si nu prea imi permit grosimi mai mari de 1.5, maxim 2


Hmmm... Mai e o chestie. Rasina se inmoaie odata cu cresterea temperaturii. Asta e de tinut minte daca locomotivele in cauza sunt functionale.
Pentru chestii statice, merge bine cred, s-au mai vazut modele facute asa.

#49 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 27 February 2008 - 09:16 PM

Pai ce sa zic, motorul folosit de mine e unul de firma, si nu se prea incalzeste, ca doar nu se topeste rasina daca o tin prea mult in mana nu?
iar sasiul este metalic ceea ce e ca un radiator
Apropo, rasina transparenta exista? si cam care ar fi si pretul, mersi

#50 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 February 2008 - 04:10 PM

Deci, cum facem urmatorul pas?

#51 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 28 February 2008 - 05:09 PM

Pai sau il aducem la Cluj, sau il iau baietii din Bucuresti (sunt mai multi(?)) sau e cineva in Timisoara care il poate lua si trimite ? Mai sus am postat datele de legatura ale d-lui care se ocupa cu vinzarea.

#52 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 28 February 2008 - 05:57 PM

Vezi postareajester, la 26 Feb 2008, 23:46, a spus:

m-as baga si eu. nu mai avem loc..mai punem de un set? adunam 12? :lol: eu sunt la timisoara la faculta, as putea merge s-o iau.


....

#53 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 29 February 2008 - 06:42 PM

Deci , in ordinea inmormintarii:
eu - Cj
Gabi - Buc
109 - ?
SickBoiRon - Buc
teh - Suceava
Alin - Cj
Ziceti repede, o aducem la Cj sau la Buc , ca trebuie comandata. Oricum daca nu e pe stoc vom astepta 2-3 saptamini.

#54 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 06:52 PM

Jumate (3) sunt din Bucuresti. Deci e clar cam unde ar fi cel mai eficient sa ajunga...
Ne aranjam peste weekend, o sa vorbesc cu 109 sa vedem ce si cum.

Marhaba, nu stiu daca ai intrebat despre modalitati de plata si transport, ca sa nu mai reluam si asta daca nu e cazul.

#55 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 29 February 2008 - 07:53 PM

N-am intrebat. Intrebati voi cind luati legatura cu omu'. Sa ne comunicati unde si cite parale trebuie sa trimitem

#56 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 29 February 2008 - 09:54 PM

din mometn ce nu ma baga nimeni in seama, desi probabil nici nu ati observat ca ma bagasem si eu pe lista si kiar m-am oferit sa merg sa iau rasina si s-o impart, fiind in timisoara, ma retrag din lista in cauza.

#57 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 29 February 2008 - 10:24 PM

Vezi postareajester, la 29 Feb 2008, 21:54, a spus:

din mometn ce nu ma baga nimeni in seama, desi probabil nici nu ati observat ca ma bagasem si eu pe lista si kiar m-am oferit sa merg sa iau rasina si s-o impart, fiind in timisoara, ma retrag din lista in cauza.

Jester, nu e cazul sa te ataci pentru ca nimeni n-a exclus pe nimeni. Tocmai ca nu mi-am permis sa fac asta si de aceea i-am luat in ordinea inscrierii pe lista iar tu nu ai fost printre primii sase. Asta nu inseamna ca nu putem comanda doua seturi daca mai sunt 6 doritori. Sikboy e de acord sa-si imparta portia. Calin si Flyboy vor si ei. poate mai sunt si altii. Eu sunt de acord sa o potrivim cu mina ca sa fie toata lumea multumita.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 29 February 2008 - 10:29 PM


#58 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 11:26 PM

Legat de locomotive din plastic nu sunt probleme la copierea carcasi in silicon

Daca baietii astia fac la scara 1:120 la 1:87 cred ca este acelasi lucru.

Poate stie cineva sa traduca

http://www.railnet.s...anku=2007060010

Aceasta postare a fost editata de LDH: 29 February 2008 - 11:26 PM


#59 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 12:24 AM

Jester, nu a vrut nimeni sa te sara din schema si e de apreciat faptul ca vrei sa ne ajuti. Insa cred ca e mai simplu pentru o comanda sa o facem direct la ei, urmand ca tot ei sa o trimita direct prin curier probabil pe aici, decat sa iti trimitem tie banii fiecare, tu sa o iei, si sa o trimiti pe urma tot prin posta/curier...

Se poate si varianta urmatoare, avand in vedere ca exista si oferta impartirii unei portii in doua. Le iei tu, vezi cu cine si cum imparti (SickBoyRou a zis ca cedeaza jumate, la fel pot si eu sa cedez jumate, ca tot spunea ca doreste si Cassin), si te ocupi sa le trimiti pe urma baietilor care si-au manifestat interesul. Nu cred ca se supara nimeni, doar ca trebuie sa ne zici daca ti se pare acceptabila varianta, si cum doresti sa procedam exact.

PS: pretul pentru un set(1.8Kg) eu inteleg ca e 24.3 EUR (nu stiu daca cu sau fara TVA). Repet ce spuneam, personal 1,8Kg mi se pare MULTA rasina pentru cineva care are de gand sa foloseasca doar ocazional. 0,9Kg e o cantitate rezonabila de caciula, poate va ganditi mai bine. Ca e pacat sa luati si sa se strice. Si asa cred ca am putea cumpara din prima comanda toti cei care si-au manifestat interesul sa luam. Vedem si cum se comporta, etc...

#60 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 01 March 2008 - 10:56 AM

nu am vrut sa supar ne nimeni si nici sa ma atac singur, insa m-am anuntat o data ca vreau si eu rasina, am vazut ca deja eram mai multi de 6, am intrebat daca mai punem de un set, adica daca ne strangem inca 6, fara nici un raspuns, apoi cineva s-a oferit sa imparta rasina cu inca o parsoana, m-am oferit, am vazut ca se oferise cineva inainte, altcineva a intrebat cum facem cu transportul, daca e cineva din timisoara sa merga sa o ia, am anuntat de 2 ori ca as putea-o lua fiindca sunt acolo la facultate, nu pentru ca tin eu neaparat sa joc un rol in transportul rasinii, pentru cei din bucuresti am inteles, sunt mai multi si o vor imparti ei, dar apoi sunt cativa si din alte orase cate 1-2 si pentru aceia am zis sa fac asa, tinand cont ca voiam si eu...iarasi nici un rasppuns...ce concluzie era sa trag?
nu trebuie sa va faceti program dupa mine, ca sa nu ma supar eu, sa faceti intre-un anume fel, insa asteptam si eu un raspuns:sa zica cineva ceva, nu sa scriu asa, in gol...
in plus, daca luam si eu, cred ca era inutil sa ducem rasina intr-un oras, ca apoi cineva de acolo sa trimita napoi la timisoara si mie jumate de portie.
imi cer scuze inca o data daca am suparat pe cineva.

Aceasta postare a fost editata de jester: 01 March 2008 - 10:58 AM


Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi