Forum Machete,Modelism,Hobby: Copiere piese in rasina - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Copiere piese in rasina

#61 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 11:27 AM

Are dreptate omu'. Putea sa-i spuna cineva: "lasa-ne putin mai nene, sau, bravo du-te si ia-o". Da nu i-a raspuns nimeni nimic. nici macar eu care am observat stanjeneala.
Cartula a reusit sa imi zica si mie pretul si cantitatea si mi-a mai scos ochiu' si l-a pus pe borcan sa vad si eu ca-i multa totusi.
Poate ne reimpartim caci eu mi-am facut socoteala ca am de turnat niste lucruri mari si mi se pare multa. Poate unii dintre voi care vor cockpituri la 1/72 sa ramana cu rasina in debara.
DECI.
Suntem asa:

- Marhaba - Cj
- Cartula - Buc
- 109 (Edi) - Buc
- SickBoyRon - Buc
- Teh - Sv
- Alin - Cj
- Jesteer - Tm
- Wurger - Buc
- Flyboy - Buc

Cine cata vrea de fapt in lumina noilor masuratori ? Cine da comanda, de unde ca sa incepem sa aruncam cu banii ?
Deci sa mai zica fiecare ce cantitate vrea (DOAR ATAT) si sa ne hotaram cine comanda.

#62 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 01 March 2008 - 12:25 PM

Din cite inteleg eu sunt doua lichide care se amesteca deci 0,9kg+0,9kg=1,8kg rasina / portie. X 6 portii.
Bun. Eu vreau cel putin 1kg (0,5+0,5). Restul de 0,8kg daca trebuie il las pt altii , daca nu il iau pe tot.
SAU
1,8 X 6 = 10,8 KG in total, adica 1,2 kg/cap de vita furajata (0,6 + 0,6)
Daca ma mai chinui un pic as putea gasi si o varianta cu radicali, daca nu e suficient de complicat.

#63 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 March 2008 - 01:01 PM

Eu vreau cel putin 1KG de rasina.Si ce e mai important , nu uitati de cauciucul siliconic, ca fara el ce facem cu rasina?Vorbim doar de rasina, dar pt matrite?Am inteles ca e diponibil in bidoane de 5 kg + intaritor.Cum procedam cu el, domnilor?

#64 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 01:31 PM

1. Ai dreptate Alin, dar aici e vorba de rasina. Preferabil ar fi un subiect separat daca vorbim de cauciuc, ca sa nu le incurcam. Cauciuc in cantitati mai mici de 5kg gasesti pe la Olaf (www.machete.ro) daca o mai avea. Daca nu, poti sa comanzi direct la ei (Axson) o galeata de 5kg.

2. Cel mai facil e sa impartim un set (0.9izo + 0.9poli) in 2, adica 0.45+0.45 (0.9kg total)

3. Dupa cum vad, ar fi asa:

3 seturi la Bucuresti, si cred ca toata lumea e ok, unii au nevoie de mai multa, altii de mai putina. Ne intelegem noi intre noi, ca doar ne cunoastem majoritatea.

2 seturi la Cluj. Din care poate se mai da la cineva, ca inteleg ca nici Marhaba, nici Alin, nu vor neaparat 1 set intreg doar pentru ei, dar nici nu se descurca amandoi cu doar 1 set. Cassin zicea ceva, mai sus, si s-ar putea folosi de cantitatea care va prisoseste unuia dintre voi, mai ales ca e in zona oarecum. E doar o propunere, poate discutati si vedeti ce iese.

Si ar mai ramane 1 set de impartit intre Teh si Jester.

Cum vi se pare schema?

La comanda, ori se ofera Jester ca poate merge direct sa o ia (dar o sa fie complicat cu transportul si banii), ori unul dintre bucuresteni (jumate din cantitate e pentru aici, cu banii e ceva mai usor, suntem mai multi si putem sa ne ocupam mai usor), e cam aceeasi poveste. Doar trebuie sa ne decidem. Eu as vota pentru partea cu comanda pana in Bucuresti, mi se pare cea mai rezonabila.

#65 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 01 March 2008 - 01:47 PM

SUnt de acord cu imparteala, daca sunteti si voi (3- Buc, 2- Cj, 1-Tm). Pentru mine cel mai simplu ar fi ca Jester sa-l ia, sa-si pastreze 1 set, 2 sa trimita la Cj si 3 seturi sa trimita la Buc., dar asa toate se vor sparge in capul lui, cu transport, bani, etc. Daca nu, sunt de acord si sa-l duceti la Buc si atunci se vor sparge in capul vostru problemele de transport si adunat bani. Cum decide majoritatea.

#66 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 01 March 2008 - 02:34 PM

daca in bucuresti sunt seturi intregi, 1, 2 sau 3, puteti comanda direct, daca vreti, eu pot merge sa o iau si s-o trimit, nu e problema. pentru unde e de imparteala, pot merge s-o iau eu, pastrez ce e pt mine, si trimit restul, la cluj si la suceava parca trebuia. sa nu platim mai multe transporturi degeaba(timiosara cluj si apoi cluj suceava).
cum decideti voi.

cu banii, daca e 1-2 seturi o cumpar eu, o trimit si dupa ce o primiti si sunteti multumiti de ea, trimiteti banutii, sau puneti pe card, ar fi mai usor pt mine, poate si pentru voi...ca e 1leu comisionul la banca si atat.
a, si era sa uit, eu nu am nevoie de un set intreg, pot imparti setu meu cu cineva...daca un set inseamna 1,8 kg...daca e mai mult, pot imparti si cu 2

Aceasta postare a fost editata de jester: 01 March 2008 - 02:38 PM


#67 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 02:44 PM

Nu se pot cumpara decat 6 (sase) seturi a cate 0.9+0.9 odata, ca asa e ambalata. D-asta si toata discutia cu cine cat vrea. Daca se putea comanda asa, cate un set, era fiecare pe barba lui, ca nimeni n-are chef de complicatii in plus daca nu e nevoie.

Deci, se iau 6seturi, din care 3 Bucuresti, 2 Cluj (din care ajunge si la Cassin), 1 Jester(Timisoara) si Teh(Suceava).

Daca vrei sa ajuti, Jester, asta inseamna sa te deplasezi tu sa iei cele 10kg de rasina, si dupa aia sa faci 3 pachete sa le trimiti. 1 la Cluj cu 2 seturi, 1 la Bucuresti cu 3 seturi, si 1 la Suceava cu jumate de set. Daca nu, le comandam noi la Bucuresti si de aici trimitem mai departe noi la Cluj, Timisoara si Suceava.

Sper ca acum e nitel mai clar. Asteptam sa ne zici cum e, ca sa incepem sa ne miscam pe luni.

#68 Useril este offline   SickBoyRou 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 04:20 PM

Eu propun sa votam daca facem comanda la Bucuresti sau la Timisoara. Eu cred ca e rezonabil sa ajunga la Timisoara prima data. Eventual, Jester, poate sa trimita pachetul pt Bucuresti direct cu trenul -vb cu "locomotivarul"- si sa o luam noi din gara. Pot sa ma duc eu la gara s-o preiau.

VOTURI:
TIMISOARA: 2 marhaba, sickboyrou,
BUCURESTI: 1 cartula

Aceasta postare a fost editata de SickBoyRou: 01 March 2008 - 04:29 PM


#69 Useril este offline   SickBoyRou 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 04:21 PM

Vezi postareajester, la 1 Mar 2008, 14:34, a spus:

daca in bucuresti sunt seturi intregi, 1, 2 sau 3, puteti comanda direct, daca vreti, eu pot merge sa o iau si s-o trimit, nu e problema. pentru unde e de imparteala, pot merge s-o iau eu, pastrez ce e pt mine, si trimit restul, la cluj si la suceava parca trebuia. sa nu platim mai multe transporturi degeaba(timiosara cluj si apoi cluj suceava).
cum decideti voi.

cu banii, daca e 1-2 seturi o cumpar eu, o trimit si dupa ce o primiti si sunteti multumiti de ea, trimiteti banutii, sau puneti pe card, ar fi mai usor pt mine, poate si pentru voi...ca e 1leu comisionul la banca si atat.
a, si era sa uit, eu nu am nevoie de un set intreg, pot imparti setu meu cu cineva...daca un set inseamna 1,8 kg...daca e mai mult, pot imparti si cu 2


La ce banca ai cardul?

#70 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 01 March 2008 - 05:13 PM

ok. am inteles. pai merg eu si o iau si gata. daca vreti, bine-nteles. mai trebuie sa vedem de care, F-18 sau F-31.
card am la BRD si la BCR.
de trimis o trimit ori cu posta, ori cu curierul e 18 lei pt primul kg si cate 1 leu pt fiecare kg in plus.

daca e cineva amator, pot imparti setul meu, 0.9kg zic eu ca e destul pt mine.

Aceasta postare a fost editata de jester: 01 March 2008 - 05:15 PM


#71 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 09:00 PM

Buna ideea cu imparteala, cu atat mai mult cu cat mai mult de 1 kg nu o sa vreau pentru inceput. Multumesc de facilitate!!!

#72 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 02 March 2008 - 01:51 PM

atunci, o impartim, flyboy. ne pica bine la amandoi. tr-o voi trimite cu paketul pentru bucuresti :D

#73 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 March 2008 - 02:48 PM

Vezi postareajester, la 2 Mar 2008, 13:51, a spus:

atunci, o impartim, flyboy. ne pica bine la amandoi. tr-o voi trimite cu paketul pentru bucuresti :D

Nu uitati de Teh

#74 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 02 March 2008 - 08:04 PM

Vezi postareajester, la 2 Mar 2008, 13:51, a spus:

atunci, o impartim, flyboy. ne pica bine la amandoi. tr-o voi trimite cu paketul pentru bucuresti :D



impartim in 3i? mie si asa imi ajunge. sau..mai imparte cineva?
teh, tu vrei o partie intreaga sau e ok si un 1/3 de set?

Aceasta postare a fost editata de jester: 02 March 2008 - 08:05 PM


#75 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2008 - 08:19 PM

Jester, intai te superi ca nu reactioneaza lumea la ce scrii, si dupa aia tot tu nu citesti ce scriu altii? :lol:
Tu ar fi sa imparti doar cu Teh rasina. De Flyboy avem grija loco, vedem aici cine imparte cu el. Reia mesajele de mai sus, ca sa vezi cum ar veni imparteala.

#76 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 02 March 2008 - 08:29 PM

ok. impart cu teh, cu mare placere.
deci atunci as avea asa: trimis rasina la cluj, bucuresti si suceava.
cand ne hotaram, eu maine plec la timisoara, as merge sa o iau saptamana asta.

#77 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2008 - 08:49 PM

Vezi postareajester, la 2 Mar 2008, 20:29, a spus:

ok. impart cu teh, cu mare placere.
deci atunci as avea asa: trimis rasina la cluj, bucuresti si suceava.
cand ne hotaram, eu maine plec la timisoara, as merge sa o iau saptamana asta.


Pai primul pas cred ar fi sa pui o intrebare maine sau poimaine sa vezi daca au in stoc rasina F18 ambalata 6x(0.9kg+0.9kg). Daca au, strangem banii, ii punem in contul cu pricina, si o ridici, urmand sa o trimiti.
Daca nu au in stoc, intreaba care-i procedura de comanda?Doar le zici ca vrei si dai banii la livrare cand vine, sau e nevoie de o comanda ferma/avans?.

#78 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 02 March 2008 - 09:09 PM

am inteles deci luam f-18.. maine voi suna la nenea sa vedem ce si cum si va anunt.

#79 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 02 March 2008 - 10:00 PM

Vezi postareajester, la 2 Mar 2008, 20:04, a spus:

Vezi postareajester, la 2 Mar 2008, 13:51, a spus:

atunci, o impartim, flyboy. ne pica bine la amandoi. tr-o voi trimite cu paketul pentru bucuresti :D



impartim in 3i? mie si asa imi ajunge. sau..mai imparte cineva?
teh, tu vrei o partie intreaga sau e ok si un 1/3 de set?


Pentru mine este suficient şi 1/3 de set. Am nevoie şi de cauciuc... Las la latitudinea voastră cum faceţi împărţeala. Tot ce trebuie să ştiu, deocamdată, este cui plătesc :lol:

#80 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2008 - 10:56 PM

Si eu vreau acelasi lucru - sa stiu cui marc banu si cat.
Doi - imparteala probabil ca o sa o fac ori cu 109 ori cu flyboy (dar imi pare ca 109 imparte cu cartula).

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi