Forum Machete,Modelism,Hobby: desert storm - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

desert storm

#1 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 05 June 2005 - 10:34 AM

Am pus la galerie imagini ale unei diorame lucrate la comanda, pentru un prieten.
Figurinele sunt Dragon - US tank killers
Hummvee - desert patrol - Italieri
baza - lemn, acoperit cu nisip (de fapt praf de sisturi)

AICI

Aceasta postare a fost editata de cartula: 05 June 2005 - 11:02 AM


#2 Useril este offline   Mk_IX 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 05 June 2005 - 01:05 PM

Incep eu . Felicitari !
Poate nu am vazut eu bine , da la poza doi par a fi niste urme de bavuri . Si as avea o sugestie (desi , din punct de vedere al faunei nu stiu cat e de corecta) - un mic scorpion pe acolo , cred ca ar da binisor . Eventual sa fie pe spatele unui soldat ....
:-D :-D :-D

#3 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 06 June 2005 - 08:12 AM

Felicitari si din partea mea!

As vrea sa fac cateva sugestii, valabile si pentru celelalte lucrari ale tale.
Asa cum s-a mai mentionat, fii foarte atent la bavuri. Am vazut cateva pe arme si chiar pe figurine. De asta e important sa dai cu un strat de grund dupa curatare (in special la figurine) pentru a observa orice scapari.
La piesele de sticla (lentilele de la obiectivele lansatoarelor de racheta si binoclu) iti sugerez sa vopsesti cu negru iar apoi sa dai cu straturi succesive de lac lucios.
La soldatii aceia americani, in legatura cu camuflajul, sa ai grija data viitoare sa pastrezi proportiile petelor alb-negru (chocolate-chips) pentru ca in realitate sunt foarte mici si dispersate. Din poze nu imi dau seama daca folosesti procedee de umbrire si luminare la figurine (nu ma refer la spalari si dry-brush) insa e un domeniu absolut nesesar la figurine.
La diorama cu pak-ul, poate era bina sa mai iei din luciul vopselei de pe figurine cu un strat de lac mat (castile de ex. sunt prea stralucitoare). Vad ca tunuletul a iesit mult mai mat, ar trebui sa fie la fel si pentru restul.
La diorama cu Humvee- daca am observat bine ai pus niste nisip de pe teren pe partea inferioara a jeep-ului, probabil pentru a-lintegra mai bine in mediu. Ca o regula generala: intr-o diorama TOTUL se vopseste, chiar si nisipul. Culoarea cu care vopsesti nisipul o folosesti si pentru a murdarii vehicolele, mai puternic pe roti si partea inferioara a sasiului. Pentru asta insa cel mai bine e sa folosesti un aerograf.

Pana una alta insa, sunt niste diorame frumoase, spre sa mai vedem si in viitor.
Spor la modelit!

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 June 2005 - 08:59 AM

Ahmed, la Jun 6 2005, 08:12 AM, a spus:

Ca o regula generala: intr-o diorama TOTUL se vopseste, chiar si nisipul.

Nu este chiar regula generala.
In cazul in care se foloseste pamant, nisip, noroi, cracute pentru a realiza pomi, etc. nu este cazul sa se si vopseasca daca acestea au culoarea corespunzatoare.
Un lac mat pentru sigilare ar fi suficient, dar nu obligatoriu.
Una este sa imiti naturalul din ce ai la indemana la momentul realizarii si alta sa prelucrezi naturalul ca sa para natural cand mai natural de atat nu se poate.
In rest, in ceea ce priveste realizarea in sine deja s-a scris, colegii avand dreptate in tot ce au scris.
Bafta!

#5 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 11 June 2005 - 08:31 AM

Multumesc pt. sugestii, aveti dreptate, esp. Ahmed.
Stiu ca nu este o scuza, dar atat Humvee cat si soldatii sunt realizati acum 4 sau 5 ani, am avut aceasta solicitare si am ansamblat diorama, fara a mai incerca sa corectez greselile (ar fi trebuit sa refac aproape tot)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi