Forum Machete,Modelism,Hobby: Remiza - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Remiza

#1 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 June 2005 - 01:31 PM

Am cumparat mai demult niste parasutisti germani, pe care intentionam sa-I folosesc pentru o eventuala vigneta (sau diorama). Dupa ce I-am tinut o vesnicie in sertar, intr-o seara l-am scos pe unul dintre ei, si am inceput sa-l lucrez. Scopul: pur si simplu, sa ma relaxez. Nu era in plan nici o diorama, nimic. Mi-a placut asa de mult cum a iesit (are postura foarte dinamica), asa ca a inflorit o idee in mintea mea: sa-i mai fac cativa tovarasi de joaca, care se pregatesc sa dea buzna afara dintr-o casa, sau sa dea buzna intr-o casa…

Asa ca am mai luat doi, si i-am asamblat, vopsit, etc. Dupa care i-am lasat intr-o cutie, la uscat…

Intre timp, lucrand la ZIS 30, am ramas cu niste artileristi…pe care i-am transformat, mai taind, mai pilind, si i-am inarmat…

Peretele s-a realizat din polistiren, acoperit cu glet; afisul l-am tiparit alb-negru, si am mai dat cu creta pastel+lac pe el; pavajul e din chit de Revell, scrijelit si vopsit, iar podeaua e din polistiren acoperit cu glet, si vopsit.

Loc de imbunatatit mai e mult; s-ar mai putea pune un felinar, o gramada de moloz in mijlocul strazii, curele la arme, etc… si binenteles, povestea., care e sublima, dar lipseste cu desavarsire…scara e 1/35, parasutistii germani sunt de Italeri, rusii sunt de Zvezda.

poza 1

poza 2

poza 3

poza 4

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 June 2005 - 01:48 PM

Interesanta ambuscada, interesanta ideea si buna punerea in practica.
Mergeau ceva mai multe crapaturi in tencuiala si chiar pe alocuri, tencuiala cazuta si caramida la vedere (se optine prin scrijelirea suprafetei cam 0,5 -1 mm si in interior se scijelesc rosturile dintre caramizi, se vopseste, etc., etc..)
Felicitari si ...
Bafta!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 June 2005 - 03:39 PM

Tinind seama de obesrvatiile lui Crios, interesanta treaba!
Alexandrtu

#4 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 02 June 2005 - 04:15 PM

Buna treaba, imi place..
Povestea este buna, figurinele pozitionate perfect.
Din cite am vazut la poze, uniformele sint vopsite şi "uzate" foarte bine. Dar se observa linie de asamblare a bratelor la corp. Meritau ceva chit şi pila pe urma.
Peretele putea sa fie mai murdar. Posterul tot aşa.. Pentru poster sugerez metoda cafelei. Hirtie imbibata in cafea arata veche dupa ce se usuca.
Numai bine

#5 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 03 June 2005 - 12:09 PM

Damblaua mea: Diorame, de aceea ma bucur cand acestea apar pe forum; cu atat mai bucuros sunt, cu cat apare un Ronin, care-i marca consacrata. (In "tinerete" el, prin CD, m-a convins sa raman aici; cat pierdeati daca nu ramaneam...) :hammer: ( cu pumnul in piept).
Pe cand prezentarea finala?

#6 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 04 June 2005 - 08:17 AM

Multumesc pentru observatii; am mai adaugat niste poze (am incercat varianta lui Crios) :idea:

Tencuiala

si am mai adaugat si niste urme de glont

Gloante

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 June 2005 - 09:32 AM

S-a cam schimbat calimera :-D
Daca faci si retusurile de care vorbea Alguhan (afisul si inbinarile).......
Abia astept sa vad pozele cu diorama la final.
SI inca ceva, pe perete este un pic cam mult rosu pe o zona unde nu exista nici o caramida belita.
Nu stiu daca esti fumator, dar daca nu esti gasesti tu nu prieten care este. Scrumul de la tigare este un ingredient foarte bun pentru patinare (inbatranire). Se amesteca cu o solutie slaba de aracet si se pensuleaza cu ea zonele care trebuiesc invechite. Se lasa sa se usuce dupa care, cu o pensula lata (din cele pentru pictura in ulei) se elimina surplusul de scrum. Merge peste rosul ala, da' nu-l estompa complet.
Gaurile de gloante arata bine. Fa mai multe.
Din experienta proprie ("Revolutia romana") pot sa-ti spun ca atunci cand se trage intr-un zid din caramida, chiar daca este tencuit, in jurul gaurii, pe perete si in gaura ramasa se depune praf de caramida. Merge simulat printr-o pensulare semi uscata cu un "caramiziu" sau chiar cu pigment pentru zugraveala, dar cel care este praf nu cel lichid. Foarte bua este si mina de creion mojarata (pisata).
Bafta!

#8 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 04 June 2005 - 12:02 PM

Asta DA :-D
Peretele a ieşit superb Ronin, felicitari.

#9 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 05 June 2005 - 11:38 AM

Se vede treaba ca te descurci foarte bine si la diorame. Felicitari!

In prima faza nu era prea realistic findca ai uitat sa pui "rugina". Acum arata altfel.
Imi permit o sugestie: pentru dusumea eu folosesc chiar lemn, arata mult mai bine; poti folosi furnir sau bete de la inghetata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi