Forum Machete,Modelism,Hobby: Pensule - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pensule

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 07:43 AM

La Hanul cu Tei se gasesc asemenea pensule. Vi le aduc in atentie pentru ca mi-am luat una si apoi m-am intors si mi-am mai luat 4.
In poza vedeti doua - primele. Cea cu capat albastru e sintetica si e buna. Cea cu capat verde e cu par natural si mie nu mi-a placut. E mult prea moale parul.
Vi le recomand cu caldura pe cele sintetice cu urmatoarele "tip's-uri". Nu va luati dupa numerele scrise pe coada. Luati-va grosimea de pensula de care aveti nevoie (la ochi). Eu am doua nr. 4 care arata total diferit.
Mai sunt si late si bineinteles multe alte firme de pensule. Dar astea eu maner de cauciuc si coada transparenta si palnia in care sunt prinse firele e foarte bine finisata.
Locul e: Hanul cu Tei, cum intrati dinspre lipscani pe partea dreapta a pasajului pe la mijloc.
Pretul este in jur de 11 lei (siu mai ieftine si mai scumpe in f. de dimensiuni).
Supces si cascati ochii si la alte materiale!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pensule.jpg


#2 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 December 2008 - 01:20 AM

salutare
pute-ti careva cunoscator sa-mi spuneti ce fel de pensule sa folosesc la vopsirea figurinelor?
dimensiuni, firma, de unde sa iau?
P.S. accept si cadouri mos creciun :dribble:

#3 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 December 2008 - 10:17 AM

Pana sa import pensule Vallejo (http://www.machete.r..._max=-1&c_pag=1) eu vopseam cu pensule Dinasty luate de la un magazin de pictura. Alguhan foloseste de exemplu Vallejo Kolinsky, la recomandarea lui le-am importat si eu. Pana la urma trebuie sa vezi si cu ce te obisnuiesti si merge mai bine.

#4 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 December 2008 - 04:51 PM

Merci mult pt ajutor.
Ar mai fi ceva...
stufozimea pensulicii se numeroteaza incepand de la 0 pana la cat o fi?Adica 0 cea mai miculuta si subtirica numa buna sa-i pictezi culoarea ochisorului?
Stiu ca ma intind dar ai putea sa-mi recomanzi (cunoscator in domeniu fiind) un set de pensule pentru vopsitul figurinelor?Adica de cate am nevoi si pt ce. Asa ca pentru un entuziast incepator Daca ai timp si chef(oricum le iau de la tine :dribble: )
merci tare mult

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2008 - 05:24 PM

Exista si 10/0.
Exista cu fir lung, mediu si scurt.
Drepte, oblice, rotunde, aspre, moi, din par natural, sintetic......mai pot.
Eu am vreo 40 de bucati.
Vezi cam ce-ti convine si foloseste-le.
Unele merg mai bine la emailuri, unele la uleiuri, unele la drybrush.
Vallejo, tamiya, raphael, windsor&newton sunt excelente.
Ai grija la acrilice, ca poti distruge o pensula foarte usor.

#6 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 11 December 2008 - 05:49 PM

Cea mai mica marime la pensulele pentru artisti este 10/0, adica 0000000000 (cu cat mai multe 0, cu atat mai mica). Poti gasi pensule mici de la 4/0 in sus la un pret rezonabil, insa nici la scari relativ mari (1/35 sau 54mm) nu o sa reusesti sa-i pictezi culoarea ochisorului si sa fii multumit. Cel mai bine pentru asta se preteaza scobitorile, mai bine zis aschiile subtiri care rezulta atunci cand rupi o scobitoare in doua (si o sa rupi destule pana obtii o aschie care poate fi folosita). Eu am mai incercat cu destul succes si ace de brad (ma rog, nu chiar brad...) gasite dupa Craciun, care au o extremitate ascutita si sunt destul de rigide. Pensulele mici le folosesc in special la expresia fetei si la articolele mici de echipament, pentru astea 2/0 ajunge. Pentru uniforma iti va trebui pensule mai mari.

PS: Nu ai spus ce ce figurine vrei sa lucrezi, in special ce scara. Conteaza foarte mult. Ce am scris mai sus se preteaza pentru 1/35 si 1/32 (54mm), iar rata de succes pentru mine a fost destul de mica pana acum - de multe ori mi-au iesit fie privind crucis, fie privind...divergent. O sa incerc si la 1/48. La 1/72 si la scari mai mari technicile sunt altele. Ca sa nu mai vorbim de uniforme si comuflaj...

#7 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 December 2008 - 10:53 PM

OK. hai sa va zic ce am de gand ca vad ca ma ajutati cu asa multe info pretioase si ma simt dator la ceva explicatii.
Sunt nou in modelizare si la fel in figurine.Referitor la figurine vreau sa creez o diorama mai speciala putin mai originala si vreau sa o creez de la 0 inclusiv constructia omuletilor.Astept sa-mi vina materialele (chitul din care va fi facuta figurina) si-i dau bataie.Ma documentez cat pot de tehnici si produse dar tot am nevoie de ajutor si mi-am zis ca voi sunteti cei mai in masura sa mi-l dati.Figurina va fi la o scara ceva asemanatoare cu 1:72 poate ceva mai mare.Trebuie sa invat apoi cum sa o pictez ce culori sa folosesc, cefel de vopsea,diluanti (umbre, dry brushing etc)care spre rusinea mea inca nici nu prea stiu ce sunt dar..caut si ma docomentez(adevarul ca emai usor cand cineva iti pov experianta sa ).Problema pe care o intampin e ca nu am gasit niciunde nimic despre pensule.Ce fel de pensule sa folosesc pt fata, uniforme, pentru diferite tehnici din ce material etc.Stiu ca cititi toate astea si ziceti oooo tinere e cam mult da si tu un google :).Sper sa ma puteti ajuta.
Merci mult anticipat si scuze de hausul creeat

#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 December 2008 - 11:13 PM

In functie de suprafata de vopsit alegi pensula. Daca alegi o pensula mica pentru o suprafata mai mare raman dungi, daca alegi una mare pt suprafata mai mica dai pe langa. Cel mai important e varful, iar marimile dupa cum zicea si Wurger nu prea se respecta de la o firma la alta.

Dupa ce am luat pensula 5/0 si 10/0 am descoperit ca cel mai bine pictez cu 0, chiar si detalii mai fine pentru ca tine in ea mai multa vopsea. Si descopar ca incep sa-mi placa din ce in ce mai mult cele din par artificial, ceea ce pentru unii poate parea sacrilegiu. Totul tine de obisnuinta.

#9 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 12 December 2008 - 09:39 AM

Salut, pensulele Vallejo (se gasesc la marele magazin machete.ro) sint splendide.. Pensulele winsor&newton serie7 (daca gasesti tu spune-mi si mie unde), sint perfecte pentru uleiuri. S-ar putea sa fie confuza treaba in legatura cu 0-urile pensulelor, asta difera la fiecare marca. Cel mai bine este sa le vezi de aproape inainte de a cumpara, si sa alegi marimea dupa necesitatile tale.
Pe urma, am constatat ca dupa folosirea pensulelor de cateva mii de ori, aceste pierd firele cate putin, o pensula de 2 ajunge sa fie de 2/0 fara sa-i fie stricat varful.
Am mai cumparat si pensule Vallejo cu fir sintetic, gama toray, si vad ca merg perfect. Cu una din gama toray, care are 2/0 am lucrat la ochii figurinelor foarte lejer.

Pe scurt, daca vezi ca o pensula care iti place la forma, are fire naturale Kolinsky nu ezita sa dai banii pe ea. Este un mare avantaj sa avem pensule Vallejo chiar in Bucuresti. Inainte eu dadeam o groaza de bani pe posta sa le aduc din SUA. Pensule cumparate de pe net fara sa fie pipaiti inainte de a cumpara, plus aceste lucruri delicate mai pateau cate ceva si pe timpul transportului..

Succes!

#10 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 December 2008 - 10:39 PM

http://www.picturaonline.ro/shop/pensule/p...2/prod_415.html
http://www.picturaonline.ro/shop/pensule/p...1/prod_411.html
asa ceva cauti?

10/0 inseamna o pensulica mult mai subtirica decat 0?

Aceasta postare a fost editata de Hefaistos: 12 December 2008 - 10:41 PM


#11 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 14 December 2008 - 09:45 AM

Vezi postareaHefaistos, la 12 Dec 2008, 22:39, a spus:

asa ceva cauti?

10/0 inseamna o pensulica mult mai subtirica decat 0?


Nu, W&N series 7 arata cam asa Pana acum nu am gasit in Romania.

Da, 10/0 inseamna mai subtire decat 0

#12 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 December 2008 - 07:21 PM

merci de ajutor.
As mai avea o intrebarica.Cum se "ingrijesc" pensulele in timpul si dupa vopsire ?
merci

#13 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 December 2008 - 11:00 PM

Vezi postareaHefaistos, la 17 Dec 2008, 19:21, a spus:

merci de ajutor.
As mai avea o intrebarica.Cum se "ingrijesc" pensulele in timpul si dupa vopsire ?
merci


In timpul vopsirii e simplu: nu faci dry brush cu ele si nu le dai copiilor sa picteze cu ele ;-)
Dry brush = tufuire cica sau pensulare uscata, de obicei strica pensulele cu fire moi. Firele razleta, daca apar si nu se dau dupa celelalte, le tai, ca sigur la un moment dat, cand pictezi o curea la 1:72 o sa iti manjeasca armura de langa.

Dupa, le cureti. Eu le curat in 2 "ape" (citeste diluant ca sunt fan emailuri) , una imputita in care le curat pe toate de-a valma si una, mai micuta, curata si noua.

Daca vobim de acrilice, Vallejo are niste produse de genul acesta:

Brush cleaner, http://www.machete.ro/p-vallejo-28900-alco...h-cleaner-85-ml , curata ca lumea pensula pentru ca oricat de mult o speli, la radacina, cu timpul se strange vopsea. Asta cica ti-o face ca noua. Nu am incercat deoarece nu am pensula imbibata de acrilice. Pot sa iti zic insa ca solutia asta scoate foarte bine grundul Vallejo aplicat anapoda.

Brush restorer, http://www.machete.r...-restorer-85-ml , o zeama ciudata, albastra care nu miroase a nimic dar care cica ar trebui sa faca giugiuc varful pensulei. Eu am folosit mult timp saliva, dar este adevarat ca a mea este si de buna calitate, eu avand o alimentatie stiintifica pe baza de carnati cu muraturi si vin rosu. :whistle:

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 December 2008 - 09:21 AM

La curatatul pensulei mai trebuie adaugat ceva, adica nitica ...tehnica. Vopseaua are tendinta de a se acumula la radacina pensulei. Daca nu este scoasa de acolo se va intarii, iar in timp pesula se "zbirleste". Pentru a curata vopsaua din acel loc, clatesti pensula in diluant, dupa care o apesi cu radacina de marginea borcanelului. Repeti operatiunea asta de mai multe ori pina nu mai ies nimic. (ca sa vezi cam de cite ori trebuie facut acest lucru la o curatare, inmoie pensula in vopsea rosie, las-o citeva zeci de secunde sa se usuce, apoi spal-o, intii obisnuit, apoi apasa radacina de margine borcanului ;-) )
Dupa curatre pesnula se sterge obligatoriu cu o cirpa curata!!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pensula.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 December 2008 - 09:23 AM


#15 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 18 December 2008 - 09:26 AM

Cleaner-ul eu l-am incercat. Functioneaza doar daca pensula este folosita la acrilice. Miroase a alcool izopropilic dar mai are inauntru nu stiu ce. Functioneaza perfect si pensula devine una nou nouta.

#16 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 December 2008 - 11:03 AM

Multumesc pt ajutor

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 12:07 AM

A'propos de cumparat pensule.
E cam ca la pescari.....Un nene are o cutie de mushte si linguri si voblere de nu mai stie de ele. Dar duminica in drum spre sifoane (sa zicem) daca trece pe langa magazinul de momeli si pacioace tot nu-l rabda inima sa-si mai ia o lingura de stiuca cu canaf rosu rotativ si bila neagra cu punct galben.
Asa si tu cu pensulele. Daca ai drum pe acolo, intri, te ascunzi dupa raft sa nu te vada cucoana de la casa si te pui pe lins pensule. Se scoate protectia de plastic (daca o mai are) si se constata ca o serie de bizoni le-au mai scos inainte da le-a fost scarba sa puie botu pe par si au indesat tubu la loc cu forta si peru s-a cam ciufulit. De aceea pensula aia devine o cenusereasa. Ea are potential dar nu-l dezvaluie decat daca o pupi pe gura si-i simti mustacioara. Atunci (dupa ce ai salivat-o) se dezvaluie varful ala de-l pierzi din vedere, care promite sa poata face ochi la 1/72.
Pensula poate sa fie o ciuperca de firma si sa fie bine facuta sau poate sa fie de firma cu pretentii si sa aiba parul pus cu palnia la cooperativa de nevazatori.
Cum zicea si Alguhan, cel mai bine e sa fi acolo impreuna cu ea cand hotarati sa va luati...

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 December 2008 - 07:59 PM

Cum mie imi merge netul din doi in doi, pe 18 cind am vrut sa mai adaug ceva, s-a intrerupt. Abia azi, dupa oarece scandaluri la RDS, am din nou retea, da' nu se stie pina cind! (vorba cintecului, ca-i treaba cu cintec!!!)
Deci si prin urmare, eu folosesc de oarece timp o zeama, hai sa-i zic universala, pentru spalat pensule: 20% nitrosolv, 40% benzen, 30% alcool etilic si 10% D506. Pot spala cu ea, atit acrilice (Tamyia, Agama, Poliscale) cit si emailuri.

#19 Useril este offline   gojira 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Location:Calarasi

Postat 06 January 2009 - 08:32 PM

salut, as dori sa-mi cumpar niste pensule de pe www.machete.ro. Tin sa precizez ca sunt incepatorul incepatorilor. De vopseluri m-am cam hotarat, imi voi lua emailuri de la Revell. Acum as dori sa stiu si eu cam ce pensule imi recomandati. Musai de pe machete.ro, pentru ca mai comand si alte chestii odata cu acestea. Mentionez ca vreau sa vopsesc machete de avioane scara 1/72. M-am uitat eu pe-acolo si nu prea stiu. Am vazut si cum arata pensulele pe site-urile producatorilor, dar nu ma pricep si nici nu stiu ce mi-ar trebui.

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 January 2009 - 09:38 AM

Zice eu, daca vrei sa vopsesti cu pensula ai nevoie de citeva marimi:
- 05 sau mai fine, pentru detalii (bord scaune, curele, treburi din astea)
- 1 si 2 pentru lucruri mai mari sau treburi de camuflaje
- 4 si 6 pentru suprafete mari.
Acuma mai e o treaba, cam nasoala: un nr.4 de la un producator poate fi nr.2 la altul sau invers. Aici nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. Chestia, in citeva cuvinte, e ca ai nevoie de niste pensule foarte subtiri, citeva de marime medie si unele mai mari. Mai vezi ce au scris si cei dinaintea mea.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi