Forum Machete,Modelism,Hobby: CARTE: MAI APROAPE DE CER - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CARTE: MAI APROAPE DE CER

#1 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 March 2008 - 05:08 PM

Sursa: grupul aviatia.ro
Autor: Mihai Petrescu
Data: 22.03.2008

Citeaza

Astazi, 22 martie 2008, a avut loc in localitatea Ungheni din Judetul Arges, lansarea volumului MAI APROAPE DE CER, de prof. dr. Valeriu Avram si prof. Sorin Turturica, ambii de la Muzeul Aviatiei. Ceremonia - pentru ca nu a fost o simpla activitate literara - a fost un omagiu adus echipajului elicopterului PUMA SOCAT nr. 59, cazut in seara lui 7 noiembrie 2007 in acea comuna argesana.
Au participat vaduvele cdr. Nicolae Bucur,comandantul elicopterului si lt. Ionel Craiu, doamnele Silvia Bucur si Alexandra Craiu, rude si prieteni ai celor cazuti la datorie, ca si reprezentati ai autoritatii locale: primarul Cornel Neacsu si parintele paroh Laurentiu Ionita.
La locul unde a cazut elicopterul a fost ridicata o troita, iar in capatul strazi s-a construit un monument inmemoria acestor militari romani cazuti la datorie.
In ce ma priveste, am luat parte la ceremonie cu mare emotie. Am vazut cele doua monumente, si am fost extrem de impresionat sa vad loculunde a avut loc catastrofa. La cinci luni de la seara fatidica, inca se vad acolo urme de ardere, bucati din elicopter (am atins o bucatica de plexi de la cabina aparatului), ca si cladiri din apropiere lovite de elicopter. Sa mai spun ca la doar cateva zeci de metri se afla o mare cantitate de azotat, depozitat in curtea unei societati agricole? Iar relatarea domnului primar, una dintre primele persoane sosite la aparatul cazut, imediat dupa explozia acestuia, a relatat evenimentul cu atata realism, incat nu am putut sa imi stapanesc lacrimile ...
Dumnezeu sa ii aiba in paza sa si sa ii odihneasca in pace pe acesti trei eroi:
comandor Nicolae Bucur
locotenent Ionel Craiu
maistru militar Adrian Ticea


Imagine postata

#2 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 24 March 2008 - 07:57 PM

Nu as fi vrut sa ma bag in discutie, dar toata povestea asta mi se pare cam prea trasa de par. Stiu eu de ce... :wub: O carte care nu ar fi trebuit sa apara!
Parerea mea! :-D

#3 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 March 2008 - 09:08 PM

Vezi postareagoposaurus, la 24 Mar 2008, 19:57, a spus:

Nu as fi vrut sa ma bag in discutie, dar toata povestea asta mi se pare cam prea trasa de par. Stiu eu de ce... :wub: O carte care nu ar fi trebuit sa apara!
Parerea mea! :-D


gopo, sorry, eu doar am reportat o aparitie.

#4 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 24 March 2008 - 09:15 PM

Eu trebuie sa-mi cer scuze! Ar fi trebuit sa-mi tin gura...

#5 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 25 March 2008 - 11:31 AM

Ca sa nu ramanem in ceata,DEZVOLTA ...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi