Forum Machete,Modelism,Hobby: jagdpanther 1/35 dragon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

jagdpanther 1/35 dragon vechiul kit

#1 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 12:49 PM

Kitul este superb iar imbinarile se fac extraordinar de bine.Nu exista aproape deloc bavuri.

Din cutie se poate face versiunea early.Pe langa piesele pt. early au mai scapat si cateva piese folosite la versiunea late(command).

Cum mai toate jagdpanther-ele early si mid aveau zimmerit am incercat sa fac un late cu ce mai era prin cutie, dar multe piese necesare lipseau si am abandonat late-ul.

Dupa ce am rasfoit cam 8 carti am aflat ca unele jagdpanzer V desi erau versiuni early si mid production nu mai avea stratul de zimmerit la care s-a renuntat la aplicarea in fabrici in septembrie '44.Si dupa multe pagini rasfoite am gasit spre marea mea surprindere unul dintre acele putine jagdpanthere early fara zimmerit.A luptat pe frontul de est in divizia grossdeuchland cu un camuflaj de iarna.

Cei de la dragon au chiar o macheta diecast cu el.(mai mult sau mai putin corecta)

Orice informatie despre alte jagdpanther early sau mid fara zimmerit imi va fi foarte utila.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG
  • Imagine atasata: dragon5.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 March 2008 - 01:03 PM


#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 02:43 PM

ce am gasit este chiar ciudat(nu e early nici mid nici late)

tun monobloc(specific early) si zona de imbinare tun-corp cu nituri(specific late)

Eu nu cred ca eu zimmerit ... voi ce ziceti?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled2.JPG

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 March 2008 - 02:43 PM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 March 2008 - 03:44 PM

Eu nu cred ca eu zimmerit ... voi ce ziceti?
[/quote]
N-am inteles intrebarea! :pardon:

#4 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 28 March 2008 - 04:13 PM

vezi ca pe forum mai sa mai vb despre ce cauti tu si este exemplificat variantele http://www.cartula.r...?showtopic=3238

Aceasta postare a fost editata de kingtiger3002: 28 March 2008 - 04:18 PM


#5 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 04:41 PM

Vezi postareaLonginus, la 28 Mar 2008, 15:44, a spus:

Eu nu cred ca eu zimmerit ... voi ce ziceti?

N-am inteles intrebarea! :pardon:


:rofl: Asta chiar a fost buna!!!Nu am fost atent...Intrebam daca in pozele alea tancurile par sau nu cu zimmerit. :rofl: Am ras bine!

Mersi kingtiger o sa vad ce se mai zice.


Dupa ce am citit(deja le citisem din carti :-( )
1.Eu am varianta early cu grilele motorului 2mari + 2 mici(bune la mid si early)
2.Imbinarea tun-corp o am si cu bolturi si fara(deci aici nu e problema)
3.Tunul il am decat monobloc.

Din 1,2 si 3 vreau un jagdpanther fara zimmerit(fie early fie mid).Aici e problema mea...nu stiu ce trebuie lipit si ce nu.Am vazut atatea combinatii ca nu mai stiu ce sa cred...imi vine sa il fac cum vreau eu. :angry:


Ok din cate vad mid-urile au ambele modele de tun dar si ambele modele de imbinari.Problema este gasirea in detaliu al unui mid.
AICI este un mid dar se pare ca a gresit grilele motorului(sau nu?!?!!? :pardon: )

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 March 2008 - 05:15 PM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 March 2008 - 05:15 PM

vezi ca nemtii mai obisnuiau sa aplice pasta de zimmerit(ciment)chiar in campul tactic,adaptindu-se din "mers".
-asa rezulta ca din poze de front nu prea poti sa alegi care anume blindate aveau zimmerit din fabrica si care din"atelier".Si pe alte blindate nemtii "tencuiau" din mers( ca de pilda Jagdpanzer IV)atunci cand rusii si-au facut rost de mine magnetice( de la americani si chiar capturi nemtesti).Prin urmare eu cred ca treaba asta cu zimmeritul nu-i batuta in cuie,adica nu exista un standard-cine avea si cine nu avea :pardon: .

#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 05:25 PM

Vezi postareaLonginus, la 28 Mar 2008, 17:15, a spus:

vezi ca nemtii mai obisnuiau sa aplice pasta de zimmerit(ciment)chiar in campul tactic,adaptindu-se din "mers".
-asa rezulta ca din poze de front nu prea poti sa alegi care anume blindate aveau zimmerit din fabrica si care din"atelier".Si pe alte blindate nemtii "tencuiau" din mers( ca de pilda Jagdpanzer IV)atunci cand rusii si-au facut rost de mine magnetice( de la americani si chiar capturi nemtesti).Prin urmare eu cred ca treaba asta cu zimmeritul nu-i batuta in cuie,adica nu exista un standard-cine avea si cine nu avea :pardon: .


Din ce am citit toate JP aveau zimmerit pana in septembrie 1944.Zimmeritul nu a mai fost aplicat apoi in fabrici pentru ca aliatii incepusera sa nu mai foloseasca tactici sinucigase pentru aplicarea minelor magnetice ci foloseau din ce in ce mai des arme anti tanc ce targeau cu proiectil(agheu')

Problema mea este ca am componentele necesare pentru un mid dar din ce am vazut un vehicul are x dar nu y si altul e exact invers...Avand poza numai din fata nu-mi dau seama ce-i prin spate.Versiunile mid, ajung eu la concluzia ca, nu erau fabricate dupa un anumit tipar.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 March 2008 - 05:26 PM


#8 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 28 March 2008 - 05:37 PM

uite midul si late vazute de deasupra

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: z_rear.JPG


#9 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 28 March 2008 - 08:23 PM

diferente si midul in franta ,la poze a-early/b,c-mid/d-late,.......cealalta poza este un mid in franta 44

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jagdpanther_serie.JPG
  • Imagine atasata: jagdpanther_mid_france44.JPG

Aceasta postare a fost editata de kingtiger3002: 28 March 2008 - 08:24 PM


#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 March 2008 - 09:01 PM

Vezi postareatgr, la 28 Mar 2008, 17:25, a spus:

Vezi postareaLonginus, la 28 Mar 2008, 17:15, a spus:

vezi ca nemtii mai obisnuiau sa aplice pasta de zimmerit(ciment)chiar in campul tactic,adaptindu-se din "mers".
-asa rezulta ca din poze de front nu prea poti sa alegi care anume blindate aveau zimmerit din fabrica si care din"atelier".Si pe alte blindate nemtii "tencuiau" din mers( ca de pilda Jagdpanzer IV)atunci cand rusii si-au facut rost de mine magnetice( de la americani si chiar capturi nemtesti).Prin urmare eu cred ca treaba asta cu zimmeritul nu-i batuta in cuie,adica nu exista un standard-cine avea si cine nu avea :pardon: .


Din ce am citit toate JP aveau zimmerit pana in septembrie 1944.Zimmeritul nu a mai fost aplicat apoi in fabrici pentru ca aliatii incepusera sa nu mai foloseasca tactici sinucigase pentru aplicarea minelor magnetice ci foloseau din ce in ce mai des arme anti tanc ce targeau cu proiectil(agheu')

Problema mea este ca am componentele necesare pentru un mid dar din ce am vazut un vehicul are x dar nu y si altul e exact invers...Avand poza numai din fata nu-mi dau seama ce-i prin spate.Versiunile mid, ajung eu la concluzia ca, nu erau fabricate dupa un anumit tipar.

Tocmai la asta m-am referit si eu(am mai vazut comentarii de gen si pe la altii prin vest),probabil nemtii,cam stransi cu usa,"mixau" piese de pe un blindat pe altul,in conditiile in care uzinele lor erau facute tocana de anglo-americani si ritmul de productie era dat peste cap(si cred eu ca nici liniile de aprovizionare cu subansamble de la diversi subcontractori nu stateau mai bine).Impinsi de nevoile razboiului,mai ales in rasarit,unde se stie ca multe mari unitati ajunsesera cu efective ridicol de mici sau chiar sa existe numai pe hartie,incropeau din ce apucau blindate,probabil si din ce mai recuperau de pe campul de lupta.Distantele foarte mari pana in Vaterland,rutele mai mult decat nesigure din spatele frontului,ii determinau sa se descurce cu ce aveau"pe plan local".Daca la toate astea adaugam isteria propagandistica si ideile Fuhrerului despre cum si ce sa miste pe front(se stie ca Hitler dadea comenzi unor unitati care de multe ori nici nu mai puteau fi numite astfel si nimeni nu indraznea sa-i spuna ca in cutare locatie nu mai are cine sa lupte),ne putem lesne figura de ce in poze de front apar atare"hibrizi"pe care nu-i recunoastem;indefinitiv noi privim poze facute de cei ce au fost acolo,cu alte scopuri,si incercam sa le "traducem"cam din ce stim sau am citit.Realitatea,se vede clar,a fost mult mai dura.Eu de pilda,am vazut poze(comentate de cunoscatori cu experienta si veterani,dincolo de orice dubiu)cu tancuri PII cu teava tunului pusa numai ca sa fie-parea un tun amenintator,insa in realitate era o simpla teava sudata,blindatul fiind inarmat numai cu o mitraliera(am dat un exemplu).N-ati vazut poze cu catari"inarmati"cu Faustpatronen?nevoile te invata sa te adaptezi,chiar daca noi azi radem,nemtii cred ca erau disperati.Probabil asemenea poze te"baga in ceata"pe tine,am patit si eu la fel.Succes deabia apuc sa vad ce scoti din kitul asta. :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 March 2008 - 09:04 PM


#11 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 09:34 PM

Multumesc kingtiger :pardon: .Aceleasi carti le am si eu.Cea mai mare problema este ca unele se bat cap in cap si de aici vorba lui Longinus "m-a bagat in ceata".

Ziceti-mi si mie cu ochii vostrii(ca eu am doar 2) daca cele 2 au zimmerit sau nu.Eu zic ca nu dar JP-ul early avea un zim foarte suftire si des(slab observabil in unele poze).

Pana acul am 2 optiuni:

1.JP early cel din grossdeuchland cu camo iarna peste darkyellow
2.Un mid ca cele de sus(cu inmatricularea speciala).Cu tun monobluc,suport tun cu bolturi,unelte rearanjate si ce mai vad si eu pe la altii.Problema cea mai mare la asta ar fi camuflajul...care chiar nu-mi dau seama cum arata.Poate ma ajutati aici voi :pardon:

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 March 2008 - 09:36 PM


#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 March 2008 - 09:41 PM

Vezi postareatgr, la 28 Mar 2008, 21:34, a spus:

Multumesc kingtiger :pardon: .Aceleasi carti le am si eu.Cea mai mare problema este ca unele se bat cap in cap si de aici vorba lui Longinus "m-a bagat in ceata".

Ziceti-mi si mie cu ochii vostrii(ca eu am doar 2) daca cele 2 au zimmerit sau nu.Eu zic ca nu dar JP-ul early avea un zim foarte suftire si des(slab observabil in unele poze).

Pana acul am 2 optiuni:

1.JP early cel din grossdeuchland cu camo iarna peste darkyellow
2.Un mid ca cele de sus(cu inmatricularea speciala).Cu tun monobluc,suport tun cu bolturi,unelte rearanjate si ce mai vad si eu pe la altii.Problema cea mai mare la asta ar fi camuflajul...care chiar nu-mi dau seama cum arata.Poate ma ajutati aici voi :angry:

alea doua"325A"si "328" sunt inmatriculari germane?cu numerele tactice"zugravite"intr-un chenar(de fapt ce-a ramas pe dedesupt din vopseaua originala)?sa nu fie ceva capturi?... cu zimmeritul inlaturat :pardon:

#13 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 10:08 PM

Citeaza

alea doua"325A"si "328" sunt inmatriculari germane?cu numerele tactice"zugravite"intr-un chenar(de fapt ce-a ramas pe dedesupt din vopseaua originala)?sa nu fie ceva capturi?... cu zimmeritul inlaturat pardon.gif


foarte posibil

#14 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 28 March 2008 - 10:16 PM

alea 2 sunt capturi rusesti ca doar ei dupa ce trecea linia de lupta numerotau tancurile distruse daca te uiti in toate cartile de pe frontul de est pe unde au trecut rusi tankurile germane erau numerotate ca sa tina socoteala saraci rusi cite distrugeau.........oare cu ale lor distruse lafel faceau

#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 March 2008 - 10:29 PM

Vezi postareakingtiger3002, la 28 Mar 2008, 22:16, a spus:

alea 2 sunt capturi rusesti ca doar ei dupa ce trecea linia de lupta numerotau tancurile distruse daca te uiti in toate cartile de pe frontul de est pe unde au trecut rusi tankurile germane erau numerotate ca sa tina socoteala saraci rusi cite distrugeau.........oare cu ale lor distruse lafel faceau

Da hai sa mai bag una de zece :pardon: :aia cu "325 A"-litera nu prea pare a fi alfabet chirilic,daca-i scisa de vreun colhoznic :pardon: n-ar trebui se fie in grafie chirilica?Ai?(acu'cei drept eu nu prea le am cu pasareasca asta ruseasca-sper sa nu fiu nevoit s-o invat vreodata) .Capturi sunt ele,da-s rusesti care va sa zica?

#16 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2008 - 11:33 PM

Eu totusi nu cred ca au zimmerit poate doar var.Ca doar ce rost avea sa se chinuie sa-l dea jos.
Iar la litere sunt de accord cu amandoi.Ala cu A"e de non rusi" dar celelalte sunt capturate sau distruse f. probabil de rusi

M-am decis...early...no zimm mai 1944 rearanjat totusi(mai multe detalii)

Aceasta postare a fost editata de tgr: 29 March 2008 - 12:10 AM


#17 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 March 2008 - 09:58 AM

mai 1945

#18 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 29 March 2008 - 11:39 AM

Vezi postareatgr, la 28 Mar 2008, 14:43, a spus:

ce am gasit este chiar ciudat(nu e early nici mid nici late)

tun monobloc(specific early) si zona de imbinare tun-corp cu nituri(specific late)

Eu nu cred ca eu zimmerit ... voi ce ziceti?


Acum am vazut discutia voastra. :pardon:
Inainte sa o luati pe campii, sa ne mai uitam o data:

Ca sa stabilesti modelul JP doar dupa o poza din fata trebuie sa urmaresti 2 lucruri: Sistemul de ochire si asezarea sculelor pe laterale. Teava si blindajul sunt piese interschimbabile si montate dupa cum veneau in fabrica: ai devreme, mai tarziu, provenite din recuperari, reparate, etc.

Prima poza: JP LATE! Sistemul de ochire cu o singura fanta larga+ aranjamentul sculelor pe lateral de la Panther "G". Tunul este din doua bucati insa sistemul de prindere este rupt in interior (explozie interna poate, se mai vede ca fata a fost vopsita in alb cu grija dupa capturare) si a facut ca teava sa alunece catre interior pana la inelul dintre teava si bucsa tevii. Este un Late dar nu un final. (fara burlane la esapament)

Poza a doua: JP MIDDLE! Sistemul de ochire nu se observa, dar, aranjamentul sculelor este de la Panther"A". Tunul dintr-o bucata, cu siguranta a avut sorturi laterale (inca se mai vad doua prinderi) si blindajul tunului de Late, ne arata ca este unul dintre JP Middle.


Cum era puntea din spate la Middle poti doar sa faci "o ghiceala educata" judecand dupa perioada in care crezi ca a fost produs. Oricum nimeni nu va putea spune ca este sau nu ca tine, deoarece nu exista poze doveditoare.
Daca te-ai hotarat la mai 1945 cum o sa fie Early??

Acestea fiind spuse, urmeaza sa vedem constructia. :pardon:

#19 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 March 2008 - 12:03 PM

:pardon: Am citit aiurea.

#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 March 2008 - 12:30 PM

acuma, nu stiu daca eu si Cata vorbim de aceasi poza,dar mie "325A'nu mi se pare pocnita in interior,adica sa aiba culata distrusa,cutia mecanismelor etc.pozitia tunului"erecta"indica faptul ca ar fi intreg.Magaoaia a incasat-o,asta-i clar,da'nu in franzela :pardon: .Ca-i o captura,iarasi nu mai incape discutie,insa eu as fi foarte interesat,captura de-a cui?-eu tot am o idee fixa,ca pe 325A nu rusii au pus mana;privind putin decorul(casa,gardul si alea,alea)ar parea mamaRusie,da case de alea mai erau la tara si in Polonia,Ungaria,Cehia,bla,bla,bla,ba chiar si pe la noi :angry: .Poza aia de unde o ai"tigrisorule?poate ne ajuta sa identificam cat de cat locatia;ma gandesc ca fiind capturata Pantera asta de vanatoare,sa fi fost carpacita cu te miri ce "spare parts"-urisi asta-ar face poza improprie telului maret pe care ti l-ai propus(fericitule,eu inca n-am un J.panth.in colectie :pardon: ).Nu va mirati tare,tare-am vazut poza cu blindat german(parca un PIV)capturat de partizanii sarbi si folosit de ei un timp.Cu ce l-au reparat,intretinut si pastrat in functiune ,numai al'de Sus,stie.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi