Forum Machete,Modelism,Hobby: jagdpanther 1/35 dragon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

jagdpanther 1/35 dragon vechiul kit

#101 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 21 April 2008 - 06:39 PM

Citeaza

trenul de rulare pare prea lucios.

De la lumina care batea direct in el in acel moment,dar voi mai insista cu lac mat.

Citeaza

pe galeti nu se dadea cu var?

Citeaza

Mai ales ca tu ai vrut sa reprezinti un vehicol vopsit de fabrica,din ceea ce am inteles

La asta se pare ca nu.Eu m-am inspirat din ce am vazut.
Eu sunt de parere ca este revopsit la o reparatie sau ceva.Oricum nu cu var.

Citeaza

Adica prea se vede ca-i dat cu spray-ul

Nu este dat cu spray si nici aerograful nu scuipa.
Dupa stratul alb am inlaturat o parte din el ca sa para mai crapat,mai subtiat,mai lipsa,mai umfalt pe alocuri.Dar daca ziceti ca nu e bine... :hi: il fac mai uniform

Aceasta postare a fost editata de tgr: 21 April 2008 - 06:42 PM


#102 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 21 April 2008 - 08:08 PM

Aici nu e vorba ca e bine sau nu e bine. Eu iti spun doar cum vad eu din fotografiile tale si cam care ar fi parerea mea. Care evident poate fi gresita sau nu. Plus ca n-ar fi prima data ca din nenumarate motive tehnice , una sa fie in realitate si alta sa se vada in foto. Principalul este sa fii tu multumit de ce-ai facut.
Eu nu spun sa-l faci uniform. Dimpotriva. Dupa cum am spus imi place cum l-ai facut si dupa parerea mea trenul de rulare, plafonul turelei, partea din spate cu lantul si esapamentul arata prea bine ca sa nu mai insisti asupra "peretilor", care repet , in aceste poze par a fi suflati cu un aerograf care "scuipa", plus ca n-au nici urma de uzura, zgirieturi, etc. Mai mult decit atit poti incerca niste filtre care sa mai schimbe din monotonia albului si sa mai uniformizeze stropii. Mai poti incerca o "tufuire" (nu stiu daca e termenul potrivit) cu citeva nuante de vopsele de ulei (ocru, umbra arsa, umbra naturala, etc), pentru a da diverse umbre , a simula pete sau schimbari de culoare ale albului, dire lasate de ploaie sau rugina pe alocuri, etc.
Inca o data, nu incerc sa impun nimic, spun doar ce as face eu in locul tau. Faptul ca mie-mi plac mai uzate , mai ruginite, prafuite si zgiriate (exagerat uneori), nu inseamna ca trebuie sa-ti placa si tie.

#103 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 21 April 2008 - 08:13 PM

Aha...cred ca am inteles ce vrei sa zici.
Adevarul e ca mie imi place si este cel mai reusit model al meu.
Dar voi incerca sa uniformizez vopseaua inca putin.Inainte voi adauga niste dare de apa scursa si apoi cu alb voi uniformiza marginile ca sa pare ca niste v-uri lungi.
Sper sa mearga.

#104 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 21 April 2008 - 08:55 PM

Vezi postareatgr, la 21 Apr 2008, 21:13, a spus:

Aha...cred ca am inteles ce vrei sa zici.
Adevarul e ca mie imi place si este cel mai reusit model al meu.
Dar voi incerca sa uniformizez vopseaua inca putin.Inainte voi adauga niste dare de apa scursa si apoi cu alb voi uniformiza marginile ca sa pare ca niste v-uri lungi.
Sper sa mearga.

Cred ca noi te-am zapacit cu totul.
Daca i-ti place asa cum e acum-LASA-L ASA ! -Urmatoarea macheta va arata si mai bine !!!
NU uniformiza albul,ideea e sa il "fragmentezi" cumva,reprezentand vopsirea alba(facuta in atelier-cum zici tu) SUB darele de ploaie,mizerie scursa ,etc,etc.
Poti da si cu lac mat pe galeti,insa Marhaba (si eu zic la fel)a sugerat o aplicare de crete pastel pe galeti,in felul asta se va mai estompa luciul. Sau,daca vrei,poti folosi luciul galetilor in folosul tau,respectiv sa reprezinti masinaria ca fiind trecuta prin apa,insa poate e un pic mai dificila metoda, daca zici ca e a 3-a macheta la scara asta.
L-as ca vor fi altele pe care sa le faci noroioase,namoloase s.a.m.d.,daca te vom putea corupe si eu si Marhaba pe viitor.
Repet,poate cu riscul sa enervez,nu uniformiza cu alb,dupa dare,gandeste-te la cum era in realitate,nu dadea nimeni cu alb ca sa formeze dare mai uniforme pe el.
A,inca ceva:Nu fa darele prea lungi,nu vor avea naturalete!
Sper ca nu te-am suparat cu atatea "sfaturi".Tu iei de aici ce crezi ca ar fi bun,daca crezi ca o sa i-ti placa ceea ce va iesi.
Spor

#105 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 April 2008 - 07:38 AM

Absolut de parerea ca daca iti pare bine, lasa-l asa. Orice modelist isi dezvolta un instinct in timp care ii spune "asa e bine, opreste-te, la urmatoarea va fi si mai bine, daca insisti acum vei ruina modelul". Asculta-l.

#106 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 April 2008 - 08:05 AM

"Daca nu poti sa-l ajuti, macar incurca-l" :hi: . Cam pe principiul asta sunt comentariile noastre. Totul e sa nu o iei prea in serios . Pina la urma tot ce faci e ca sa te simti bine , nu ca sa te enervezi. Priveste treaba in ansamblu si fii convins ca orice-ai face si oricum ai face tot se va gasi cineva care sa-ti spuna ca el ar fi facut altfel. Dar atita timp cit se comenteaza pe seama lucrarilor tale, e semn ca esti pe drumul cel bun.

#107 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2008 - 08:13 AM

Imi place cum ti-a iesit, chiar daca albul e cam uniform. Wurger zicea simbata desptre un fain Tacam: ...cu alb la interior (de tanc si nu de farmacie)... . E bine de tinut minte!!!!!!!!

Citeaza

Alta smecherie,da' nu-i prea ecologica,este carbunele din bateriile vechi,pentru negru de fum etc.(asta nu-i grafit!!),
Asta cu bateriile e cam....Daca te referi la electrodul pozitiv, este ok, e grafit, poti utiliza bulberea foarte bine. Daca te referi la pasta (electrolit) aia are tot felul de chimicale...
Un "praf" foarte bun pentru treburi negre este tonerul de imprimanta/xerox.

#108 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 April 2008 - 11:03 AM

Acum chiar cred ca o sa imi ziceti ca arata ca o farmacie.Dar mie chiar imi place asa.Am indicat ce am modificat aseara.
Acum trebuie sa iau cu o penseta toate scamele care s-au adunat pe el.
In poze pare zgrumturos...nu este.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jagd_007.jpg
  • Imagine atasata: jagd_008.jpg
  • Imagine atasata: jagd_013.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 22 April 2008 - 11:05 AM


#109 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2008 - 11:42 AM

Frate, chestia cu albul pe blindatele germane, statea cam asa: erau date cu ce aveau la indemana dar au fost si blindate vopsite in alb din fabrica. La astea vopsite din fabrica am impresia ca se vedeau crucile si insemnele tactice.

Pe galeti, cel mai bine ar fi sa-i dai cu grafit (dar nu-i da simetric, la fel) si peste, daca ai patinator RUST de la AGAMA, iei niste patinator, il diluezi cu nisca-i izopropilic, il dai cu pensula si dupa ce se usuca, iei o carpa moale si freci fiecare galet in parte. O sa iasa destul de uzat. Aceeasi tehnica o poti aplica si pe restul blindatului (pe la muchii, in zona capacelor, trapelor, in general in zone unde apare, in mod normal, uzura).

#110 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 April 2008 - 12:14 PM

Ei da, alta calimera. Acuma poti sa ne spui si cum ai facut sa mai invatam si noi citeceva. Bravos. Este ca arata mai bine?

#111 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 April 2008 - 01:19 PM

Vezi postareamarhaba, la 22 Apr 2008, 13:14, a spus:

Ei da, alta calimera. Acuma poti sa ne spui si cum ai facut sa mai invatam si noi citeceva. Bravos. Este ca arata mai bine?


Ceea ce este, este si ceea ce nu este , nu este. :hi: (vorba unui mare filozof bulgar)

In poza nu se vede foarte clar.Am dat cu gri darele late.In centrul lor cu negru si in mijloc sus cu rust.Apoi cu alb am inceput si am luat din ele tot ajustandu-le.Daca exageram , reveneam cu pasii anteriori.
La sfarsit cu pensula 00 am sters toate zonele unde facusem anterior vopseaua zgariata(la muchii) si cele 2 cruci.

Citeaza

Pe galeti, cel mai bine ar fi sa-i dai cu grafit (dar nu-i da simetric, la fel) si peste, daca ai patinator RUST de la AGAMA, iei niste patinator, il diluezi cu nisca-i izopropilic, il dai cu pensula si dupa ce se usuca, iei o carpa moale si freci fiecare galet in parte. O sa iasa destul de uzat. Aceeasi tehnica o poti aplica si pe restul blindatului (pe la muchii, in zona capacelor, trapelor, in general in zone unde apare, in mod normal, uzura).


Am patinatori dar nu agama(nu ca ar fi mare diferenta).Am matuit bine bine galetii si acum nu mai lucesc sub soare.Cred ca o sa intervin asupra galetilor dar foarte foarte foarte putin pentru ca nu vreau sa uzez tancul prea mult.Cat este acum imi place.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 22 April 2008 - 01:22 PM


#112 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 22 April 2008 - 01:24 PM

E foarte reusit,fratioare...eu zic sa-l lasi asa,in cazul in care nu-l bagi in vreo diorama.Felicitari!

#113 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2008 - 03:57 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 Apr 2008, 09:13, a spus:

!
Asta cu bateriile e cam....Daca te referi la electrodul pozitiv, este ok, e grafit, poti utiliza bulberea foarte bine. Daca te referi la pasta (electrolit) aia are tot felul de chimicale...
Un "praf" foarte bun pentru treburi negre este tonerul de imprimanta/xerox.

Da,la electrodul de grafit ma refeream,are avantajul ca obtii mai multa pulbere dintr-o data(fata de grafitul pt.desen),pe care o poti mixa cu creta pastel si obtii orice fel de"degradee" doresti.Daca vrei sa fixezi bine culoarea(desi exista si modalitati mai simple)folosesti putin solvent "Terpinol"sau ceva asemenea,care dupa uscare il mai ajustezi.Terpinolul nu are "efecte adverse"asupra acrilicelor(cel putin nu la Tamya),iar varianta de colorari grafit+creta pastel(bineinteles la mixaj se tine cont de puterea de acoperire,sporita,a grafitului)iti ofera absolut ce culoare vrei,cu mentiunea ca din bare de grafit pt.desen,culorile rezultate vor fi intotdeauna"metalizate".

#114 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 April 2008 - 11:08 PM

Eu pentru "prafuri" folosesc simpla apa care nu m-a dezamagit.Iar apoi pot da niste wash-uri cu email-uri trasnet(vedeti senilele)

Aceasta postare a fost editata de tgr: 22 April 2008 - 11:09 PM


#115 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 April 2008 - 07:50 AM

Ma limitez in al cita, cu sau fara voia lui, pe Marhaba: Ei da, alta calimera

#116 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 April 2008 - 02:27 PM

:hi: Multumesc dani / Z-mare/ marhaba !

2 poze cu senila buclucasa( :bad: ) si lantul care nu are zalele aranjate(nici nu m-am gandit decat cand am vazut poza).Mai multe poze la topicul dioramei care se va deschide in curand(Nu va fi ceva foarte spectaculos).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: asd_007.jpg
  • Imagine atasata: asd_010.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 23 April 2008 - 02:34 PM


#117 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 April 2008 - 02:41 PM

Ai intrat cumva,in concurs?? :hi:

#118 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 April 2008 - 06:23 PM

Vezi postareaLonginus, la 23 Apr 2008, 15:41, a spus:

Ai intrat cumva,in concurs?? :bad:

da...am schimbat bismarck cu o diorama sau vigneta :hi:

Aceasta postare a fost editata de tgr: 23 April 2008 - 06:26 PM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi