Forum Machete,Modelism,Hobby: geamuri curbe - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

geamuri curbe

#1 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 05 April 2008 - 04:58 PM

salutare , am si eu o intrebare, cum as purea face niste geamuri curbe...am incercat din carcasa de CD si din CD din acela transparent la cald, curbandu-l intre 2 foi de table de 1mm cu forma dorita. numai ca mi se deformeaza ca naiba, ori se face colac, ori mi se stramba....am ramas in pana de idei si vreau sa cer sfatul vostru, raza de curbura e mica sa zicem raza de 80mm.
Imi trebuie pt asa ceva http://i127.photobucket.com/albums/p136/za...43_0086_9_c.jpg


Si mai am o intrebare, unde pot gasi niste detalii despre pasta de modelaj DAS?

Aceasta postare a fost editata de scristi: 05 April 2008 - 05:08 PM


#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 05 April 2008 - 06:53 PM

Incearca cu folie de platic mai subtire, cam de 0.1 sau 0.2 mm.
Pe la florarii se mai gasesc cutii din plastic transpaernt pentru ambalarea florilor. Mai sunt si unele ambalaje (jucarii de exemplu) carte au folie transparenta ca parte a ambalajului. De asemenea, se poate folosi si folie transparenta pentru retroproiector.
Radu

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2008 - 07:16 PM

Dar de ce nu faci geamurile din folie subtire, si restul(adica rama) din plastic normal, opac, si mai gros? Ca e mai simplu.

Pentru a forma plastic de 2mm prin varianta ta (sau similare), si sa mai ramana si fara imperfectiuni optice, tare greu. In plus, plasticul daca nu-l incalzesti cat trebuie, face urat. Si MUSAI, nu il incalzi la flacara deschisa.

#4 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 05 April 2008 - 11:20 PM

pai pot face din folii transparente mai subtiri geamurile, dar cum lipesc plastcul gros pe cantul celui subtire? si mai ales cu ce ca sa nu imi atace geamul sa mi-l strice?
si carcasele de CD sunt de 1mm si se curbeaza dar numai ca fac multe incercari pana fac un geam bun. iar curbarea o fac pe un reseu cu rezistenta de nichelina, ca la flacara deschisa se arde plasticul
Mersi, cristi

Aceasta postare a fost editata de scristi: 05 April 2008 - 11:22 PM


#5 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2008 - 11:50 PM

Folia de retroproiector de care a spus radub nu se strica la solventi asa cu una cu doua, dar are dezavantajul ca e din PVC si nu se lipeste bine pe alt tip de plastic decat cu superglue. In schimb iti pot recomanda o metoda foarte practica si sigura pentru curbarea polistirenului de la carcasele de CD. Mai intai tai un straif de inaltimea potrivita si ceva mai lung in sensul curburii. Pui o oala de apa la fiert si cand a dat in clocot bagi plasticul acolo pentru 10 - 20 de secunde. Il pescuiesti cu o spumiera/furculita, in fine, atentie la maini, si il curbezi si cu degetele, la liber sau pe un profil (sticla, conserva, teava, cana, gasesti tu ceva). Daca face pe nebunu', il mai bagi o data la cazne si repeti operatiunea pana iese. Nu raman amprente sau alte imperfectiuni ale mulajului pe care se executa figura, dar e necesar sa te misti destul de repede de la oala pana nu se raceste prea tare plasticul si sa fi si cu bagare de seama sa nu te oparesti.
Ce vrei sa stii despre pasta DAS? Un produs similar fabrica si Kooh-I-Nor, Cehia, se numeste KERAplast.

#6 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 06 April 2008 - 02:52 PM

Pai vreau sa stiu daca aceasta pasta de modelaj se poate coace, ca un lut sau ceva de genul asta
Si mersi pt sfaturi, am sa vad ce iese

Aceasta postare a fost editata de scristi: 06 April 2008 - 02:53 PM


#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 06 April 2008 - 04:45 PM

Vezi postareascristi, la 6 Apr 2008, 13:52, a spus:

Pai vreau sa stiu daca aceasta pasta de modelaj se poate coace, ca un lut sau ceva de genul asta
Si mersi pt sfaturi, am sa vad ce iese


Exista un clei de modelaj care se cheama Fimo. Asta se intareste cand e copt in cuptor. In altul similar este Prosculpt.
Dar pentru modelaj se pot folosi chituri epoxi (din doua componente), precum Miliput, Plastic Sculpt, Magic Sculpt, sau echivalentul romanesc (poate stiti voi de acolo niste nume de firma). Astea se intaresc incet, destul cat sa poti modela ce iti trebuie.
Radu

#8 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2008 - 11:05 PM

Pastele DAS si Keraplast nu se pot coace, se intaresc la temperatura ambienta, de la 4-5 ore pana la 3-4 zile, in functie de grosimea mulajului. Nu au finetea lutului, in sensul ca atunci cand treci cu ebosorul materialul are o oarecare elasticitate si tinde sa faca niste cute sau sa se faramiteze, dar nu critic, si textura parca ar fi pasta de hartie, cel putin asa mi s'a parut mie. Dupa intarire se poate slefui si chitui iar rezistenta mecanica este mai buna decat a gipsului. Din cele postate de tine reiese cumva ca vrei sa faci o locomotiva, mai precis carcasa ei si probabil trebuie sa faci niste mulaje pe care sa vacuformezi componentele. Am inteles gresit? :pardon:

#9 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 10 April 2008 - 09:59 PM

nu vreau sa fac sau sa vacuformez, eu modific unele http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name...opic&t=1712 , ma gandeam la geamurile frontale sa fac ceva de genul asta, si nu numai ci sa si torn piese din plastic sub presiune, dar trebuie sa vad cat rezista, si la ce presiuni rezista...oricum masina de injectie e mica si e manuala asa ca nu cred ca o sa se sparga dar trebuie sa testez
multumesc pentru sfaturi.

Aceasta postare a fost editata de scristi: 10 April 2008 - 10:01 PM


#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 April 2008 - 10:13 AM

Vezi postareascristi, la 10 Apr 2008, 20:59, a spus:

oricum masina de injectie e mica si e manuala asa ca nu cred ca o sa se sparga dar trebuie sa testez


Poti explica mai pe indelete la ce te referi? Te referi la o masina manuala de injectat plastic? Masina asta de injectie e artizanala sau de uzina? Niste poze ar fi interesante.
Ce fel de matrite folosesti si din ce sunt facute? Ce fel de plastic folosesti?
Radu

#11 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 11 April 2008 - 02:58 PM

maina de injectie e artizanala, dar pot injecta piese maricele, intr-o injectie pot scoate un cazan si jumatate, Imagine postata,
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Matritele sunt facute din metal pt unele piese, dar fac parte dintr-un set de trenulete....e alta poveste si una lunga.
Iar ca plastic folosesc fie culee, resturi de la avioane, nave....si mai am si granule de polistiren, dar nu ma refer la scartaietoare, ci un fel de ABS, e asemanator cu cel din care se fac kit-urile de aviaonele sau nave, numai ca un pic mai dur si si putin mai casant.
Cam asta este ce am momentan, matrite am multe dar numai de trenulete si nu toate merg pe masina asta, acesta este pt piese mici

#12 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 02:58 PM

@scristi: Am inteles despre ce e vorba, foarte reusite adaptarile! La plastic injectat nu ma pricep cine stie ce, stiu ca rezultatul depinde foarte mult de calitatea matritei si apoi de reteta plasticului folosit, in special la transparente. Din punctul meu de vedere, folia de PVC ramane cea mai rentabila solutie la cel mai bun efect.

#13 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 11 April 2008 - 02:59 PM

apropo, scuzati balamucul de sub masina :pardon:

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 April 2008 - 04:45 PM

Ce pot sa zic? Sunt impresionat! :pardon:
Radu

#15 Useril este offline   -P-O-M-P-I-E-R-I- 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 12-August 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:MACHETE, AVIATIE, ELICOPTERE, MACHETE CAMIOANE, PRIETENI

Postat 05 September 2011 - 10:39 PM

Salut...am observat si eu matritele tale si sunt super...dar am si eu o intrebare...chiar dak acest topic sau nu stiu cum ii spune o fost acum ktiva ani in urma...am si eu o intrebare....ai putea face si usi geamuri kre se pot deschide cu tocuri cu tot ma refer...din kte am inteles ai numai pt trenuri matritele.
Eu vreau sa fac o macheta a unei unitati de pompieri la scara 1:43 si vreau sa fac la interior kteva usi cu tocuri cu tot ...ma poti ajuta...uite intra aici http://www.cartula.r...orti-scara-143/ si iti vei da seama despre ce este vb...uitate la etaj.
ma poti ajuta...??

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 06 September 2011 - 08:18 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi