Forum Machete,Modelism,Hobby: praful nostru cel de toate zilele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

praful nostru cel de toate zilele medicamente contra depresiei sau metode de evitare a traumatismelor

#1 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 14 May 2010 - 10:31 AM

Tot lucrand eu la diverse machete am observat ca pe langa greselile pe care le putem face noi si care strica machetele mai apare un factor de mediu (ca sa-i zic asa) care poate ruina foarte usor o munca indelungata.

Voi ce remedii aveti contra prafului?
Sa va zic eu ce fac. Vopsind la spray (nu stiu cum e la aerograf, daca se reduce pericolul) aproape intodeauna se depun fire de praf pe macheta. Asa ca la ultima macheta lucrata am acoperit cu o cutie de pantofi (stearsa bine de praf inainte) si am lasat-o acolo sa se usuce. La piesele mai mici merge si cu capace de borcane sau alte materiale mai mici.

Partial am scapat de problema dar cand am trecut la lacuire am cam dat de naiba. Lacul (acrilic, cel putin) e ca un magnet pt praf. Daca un fir de praf afla ca exista lac prin jur in secunda doi se lipeste de el. Ma gandesc daca e ok sa dau un 2000 sau 1200 la ud ca sa repar.

Ma ia un pic cu ameteala la gandul ca voi lucra de-acum machete la 1/20 si sunt mult mai multe sanse sa se prinda praful, fiind suprafata mai mare asa ca daca nu e cu banat shoot some advice.

Multumesc si spor la modelit

#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 14 May 2010 - 10:40 AM

Cam toti avem probleme cu praful :bang: .Eu personal folosesc 3000(discuri abrazive pt. polishing auto) la ud si cu treceri foarte usoare(dupa fiecare strat de vopsea si dupa fiecare lacuire, chiar si la stratul de finish cu lac mat).Problema este dupa ce ajung in vitrina,ajunge praful pe unde nici nu iti inchipui si daca incerci sa-l stergi se lasa cu morti si cu raniti. :diablo:

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 12:23 PM

De praful din timpul vopsirii, nu prea ai cum sa scapi....Decat daca emigrezi in Elvetia.
Dupa vopsire, chestia cu capacul functioneaza de cele mai multe ori - daca tii minte sa-l pregatesti si pe capac si pe locul unde va sta....Eu nu tin minte treaba asta si alerg disperat dupa capac cu macheta in gura in 50% din cazuri.
Praful din expunere se poate ilatura cu: - Para de clisma din cauciuc cu stutz din cauciuc (fas-fas-fas...si anume fas);
Cu aerograful, numai ca e mai greu sa-l iei cu tine la expozitie.
Cu apa si sapun la "ghiveta" si cu o pensula cu par moale si lung. Jetul de la tzutzuroi sa nu fie salbatic...Asa ca de la izvorul 7 de la Borsec.

Prevenirea prafului se face cu lac spray SINTO de care aud ca nu se prea mai gaseste. Pe asta am constatat ca nu se prinde praful si nici amprentele, daca nu cumva esti intr-o mana cu slanina si in cealalta cu macheta.
Vitrina cu garnitura rulez, daca ai asa ceva. eu mi-am facut pt figurine, cu garnitura moale de la Brico. dar tot mai intra ceva praf. Oricum dupa cateva luni in vitrina arata ca dupa 3 zile pe raft.
Desfiinteaza covorul si perdelele, omoara pisica si papagalul si da-te peste tot cu creme hidratante ca sa nu se mai exfolieze nimic din tine. :diablo:
Daca nici dupa aceste masuri nu se reduce cantitatea de praf, va trebui sa cotempli o modalitate de lucru in bula cu manusi care traverseaza un zid de policarbonat.
Sper ca ai simtul umorului. :bang:

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 18 May 2010 - 08:31 PM

Salut,
praful este o adevarata nenorocire in tarisoara noastra, si nu vom scapa de el niciodata. Spun asta cu regret, nu cu satisfactia romanului trecut prin multe, sau daca vom prinde vreodata vremurile respective, vom scapa de praf cand vom scapa de multe alte rele. Din proprie experienta, am constatat ca locuind pe o strada cu circulatie medie spre mica, daca sterg praful si aspir sambata dupa masa, duminica dimineata parca m-am intors in timp :diablo: .

In ceea ce priveste modelismul, tocmai de asta prefer vopselele cu uscare rapida, un al doilea motiv fiind mirosurile mai estompate. Am facut odata greseala sa vopsesc o coca de nava cu enamel, sa pun nava la uscare in vitrina, si a doua zi dimineata sa constat ca munca a fost in zadar.

Pentru partea de vopsire, solutia o reprezinta o incinta de vopsire adecvata. Cele de cumparat sunt scumpe, asa ca se poate manufactura. In general este vorba de o cutie, al carei tavan are un sistem de filtrare si absorbtie a aerului. Nu se poate folosi o hota, aspiratia fiind insuficienta (cel putin din cele constatate de mine). Se pot folosi cu succes ventilatoare (unul sau doua), care trag aerul viciat din zona de lucru. Daca ambientul este relativ normal, adica daca nu exista praf peste limitele obisnuite, o astfel de incinta controleaza suficient mediul in zona de vopsire. Dupa terminarea vopsirii, peste incinta se poate lasa un capac frontal, prevazut eventual cu garnituri din cauciuc, pana la uscarea machetei.

Pentru partea de expunere, vitrinele obisnuite protejeaza de praf machetele intr-o masura satisfacatoare. Rezultate bune cred ca s-ar obtine prin folosirea unor usi relativ etanse, personal nu am incercat insa aceasta metoda. Spatiul deschis este insa devastator din acest punct de vedere, pentru toate categoriile de machete, in special insa pentru cei care invart trenuri. Pentru astfel de machete nici nu prea exista vreo forma de protectie.

#5 Useril este offline   Hobbytools 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-March 11
  • Location:Sibiu
  • Interests:hobby, actorie, modelism

Postat 30 August 2011 - 10:24 PM

Stimati Domni,

Pot sa fac o simpla sugestie?
Poate ca un spray cu aer comprimat nu ar strica pentru curatare si apoi daca nu exagerez si permit suprafetele o curatare cu unul de tip curatat LCD-uri caci acelea sunt si antistatice.
Cel cu aer comprimat cred ca are si un control al debitului daca se apasa cu finete sau se fac mici teste in prealabil pentru a nu distruge munca migaloasa si pretuita.

Zic si eu...

Cu respect,

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 August 2011 - 07:43 AM

S-au incercat diverse metode de a tine machetele ferite de praf. Cea mai buna s-a dovedit aceaa de...a nu face machete! :whistle:
Acu' serios vorbind, praful nu este un inconvenient numai pentru machetele gata ci, mai ales, pentru cele in constructie, in perioada de uscare a vopselii. Atunci e pericolul cel mai mare: praful se lipeste de macheta si e greu de indepartat.
Am incercat si curatarea cu aer comprimat. Curata dar ...nu suficient. Am incercat cu pensule de diverse fineturi. Curata dar nu suficient. Am incercat spalarea cu detergent, merge dar mereu se rup piese fine. Solutiile pentru curatat CD-uri ori LCD-uri nu sunt bune, contin alcooli (in special izopropilic) sau alte substante detensioactive care ataca vopseaua, decalurile, cupolele. Deci nici asta nu e o solutie viabila. Cea mai buna metoda e ( nu, nu sa nu faci machete :lol: ), o vitrina inchisa cit mai bine.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi