Forum Machete,Modelism,Hobby: Flota regasita - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Flota regasita In a galaxy far away...

#101 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2009 - 12:39 AM

Defapt, era vorba de un anume tip de par de lup, cel ce-i creste pe coada. Cercetatorii sovietici au demonstrat ca al lor e cel mai bun, evident.

Mai exista si o alta varianta, careia nu ar trebui sa-i dam crezare fiind de factura imperialista, care spune ca americanii nu se complicau cu pufoaice din par de lup, ci foloseau tehnologii ceva mai avansate si care nu provocau cosmaruri celor de la protectia animalelor. :hi:

Dar oricum nu conteaza, fiind doar o legenda chestia cu aselenizarea, din moment ce fii mamei Rusia n-au reusit sa paraseasca orbita. :friends:

Lasand gluma deoparte, descrierea costumului mai pe larg (evident, nici un lup nu a fost ras/tuns):

http://history.nasa....P-368/s6ch6.htm

#102 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2009 - 10:57 AM

Vezi postareacartula, la 3 Oct 2009, 01:39, a spus:

Defapt, era vorba de un anume tip de par de lup, cel ce-i creste pe coada. Cercetatorii sovietici au demonstrat ca al lor e cel mai bun, evident.

Mai exista si o alta varianta, careia nu ar trebui sa-i dam crezare fiind de factura imperialista, care spune ca americanii nu se complicau cu pufoaice din par de lup, ci foloseau tehnologii ceva mai avansate si care nu provocau cosmaruri celor de la protectia animalelor. :hi:

Dar oricum nu conteaza, fiind doar o legenda chestia cu aselenizarea, din moment ce fii mamei Rusia n-au reusit sa paraseasca orbita. :friends:

Lasand gluma deoparte, descrierea costumului mai pe larg (evident, nici un lup nu a fost ras/tuns):

http://history.nasa....P-368/s6ch6.htm



Multumesc frumos Cartula.
Din postarea asta a ta chiar am avut ceva de invatat.

#103 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 October 2009 - 03:10 PM

Forta ....!
Wurger, te rog sa nu te superi pe mine ca vin cu tot felul de bazdaganii in topicul tau dar am gasit printre vechituri 3 ilustrate ale vremii si fiind totusi tot din ,,ale casei'' am gandit ca nu deranjeaza daca le pun tot la tine ca o complectare a astronautului tau. Sunt:
echipajul de pe Apolo 11 (aselenizarea - de la stanga la dreapta Neil Armstrong, Michael Collins si Edwin Aldrin jr.)

Imagine atasata: apolo_11.jpg

Yuri Gagarin, primul om in spatiul cosmic

Imagine atasata: Y.Gagarin.jpg

Gherman Titov, primul care s-a zbenguit mai mult pe orbita

Imagine atasata: G.Titov.jpg

In ce priveste lupii despre care ne povesteste Cartula, e un lucru dovedit, despre care spun si vanatorii mai batrani, ca lupii sovietici sunt diferiti de ceilalti in special pentru privirea baljina pe care o au cand sfasie prada si chiar si cand se sfasie intre ei. Cu parul toate teoriile sunt deja dovedite, in special cea cu schimbatul.
Inca o data scuze si
Forta sa va aduca Spor!

#104 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 05 May 2010 - 02:15 PM

Ce culoare ai folosit pt. Falcon-ul tau? Sunt foarte curios pt. ca am in proiect un Falcon si dupa o gramada de capturi de ecran din film inca nu stiu daca e light gray, alb-crem sau alceva.

#105 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2010 - 03:26 PM

Am avut o carte de la Serban, un adevarat impatimit al genului.
In ea era vorba chiar de oameni si ideile lor. Oamenii de la efecte speciale si mai ales de la atelierul de machete si diorame, settinguri si picture wall-uri.
Acolo ziceau ca au luat galeti intregi de vopsea "bonegray" de la nu mai tin minte ce firma care oricum acum e disparuta.
Culoarea machetelor in carte era extrem de asemanatoare de la X-Wing la Falcon trecand prin Tie de toate felurile. Singurele deosebite erau niste "Tie bombers" care datorita faptului ca urmau sa fie filmate pe nu stiu ce fond au trebuit facute bleu. Era un artificiu insa producatorii au luat-o de buna si acum modelistii se cearta pe culoare corecta a acestor nave.

Bonegray am dedus vizual ca este un alb murdar cu nuante de gri-beige. Ceva foarte impersonal si asta dictata tot de faptul ca multe urmau sa fie filmate pe fundal albastru. Initial voiau sa le faca argintii dar reflexiile le-ar fi dat multa bataie de cap.
O sa incerc sa mai imprumut cartea si sa fac o scanare la prima pagina unde era lucas intre multe machete. Nu imi aduc aminte cum se numeste dar s-a gasit la diverta cu vreo 2 milioane si avea chiar falconul pe coperta.

#106 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2016 - 02:29 PM

Bai nenica.....Pe alte forumuri retine ce ai scris pentru cateva minute. Aici, s-a dus in masa o pagina de cuvinte.

SLAVE I

Am balit mult dupa ea, dar nu mi-o doream asa mare ca aia veche de la REvell sau FM.
Asta am crezut ca o sa o gasesc mintenash dar n-a fost asa.
Pana la urma mi-a cedat Olaf una.

Cum era gata vopsita si cu montaj de tip snap, am trecut la modificari estetice.
Am facut niste amestecuri de vopsele care sa se apropie de ce era pe ea, pe care le-am deschis - ca sa reprezint rosaturi, coroziuni, chestii.....
Mult smirghel de vreo 3 granulatii, lame de bisturiu, unghii, dinti, lana de otel..... Ce are omu prin ograda.
Wash special "Venusian slime" de la Wurger paint range, adica veshnicul future cu tus de 3 feluri (negru,alb,maro).
La reactoare-repulsoare-propulsoare-efuzoare (sper sa nu fi omis nici o duma d-asta) am dat cu fluorescente ca tot folosisem la niste voblere.
Nu stiu cat de buna a fost ideea dar pe semiintuneric se vede bestihihihaaal !!!
Postamentul e de mare angajament ca poti sa o pui si asa si altminteri si in plus fiind negru lucios, vezi cat praf se aduna intr-o unitate data de timp.

Imagine atasata: Slave 1 (1)-1000.jpg,Imagine atasata: Slave 1 (3)-1000.jpg,Imagine atasata: Slave 1 (4)-1000.jpg,

Imagine atasata: Slave 1 (5)-1000.jpg,Imagine atasata: Slave 1 (6)-1000.jpg


A, remarcati emblema mandaloriana de pe trompa si faptul ca ma inerveaza cupola ca nu sta inchisa.
Asta e de fapt cel mai mare neajuns. Ca s-au chinuit sa faca o cupola cu posibilitate de deschidere dar in realitate sata nu se deschidea deloc.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 16 February 2016 - 02:32 PM


#107 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2016 - 02:58 PM

TIE fighter - d-ala nou. Mai mare ca ala pocket.

Asta l-am autocumparat de Mos Craciun si i l-am dat apoi cuiva sa mi-l aduca cadou Imagine postata.
N-am mai vrut sa fie chiar bone-white, da' nici bleu-gri de tot.
Cand am facut culoarea parea alba bine dar dupa ce am dat-o pe plasticul gata albastru...... A iesit asa.

Imagine atasata: TIE fighter big (1)-1000.jpg,Imagine atasata: TIE fighter big (2)-1000.jpg,Imagine atasata: TIE fighter big (3)-1000.jpg

Imagine atasata: TIE fighter big (4)-1000.jpg,Imagine atasata: TIE fighter big (5)-1000.jpg

Cea mai placuta operatiune a fost sa maschez panourile negre si apoi sa scot mastile fara sa smulg vopseaua. Aaaaa, o relaxare. Vreo 4 ore....

Ultima poza e facuta ca sa se vada mecla lu' nea sofer.
Zii ca nu-i tare cum sta el acolo singur, negru si rau. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de wurger: 16 February 2016 - 02:59 PM


#108 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 19 February 2016 - 07:02 AM

Pfoaaaii, " ie mistoace rau" ! Cel putin aia a lu' vanatoru, e bestiala ! :dribble:

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi