Forum Machete,Modelism,Hobby: Caut aerograf !!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut aerograf !!! urgent

#1 Useril este offline   ghidi89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 10 April 2008 - 02:41 PM

Sal

Am vazut pagina cu aerografe de pe hobbyx dar nush la care sa ma decid. O problema ar fi de mufa care vine la compresor. mentionez ca am un compresor cu mafare rapida (nu pe filet) iar pe site-ul lor nu am vazut nimik asemanator (vreun convertor sau altceva).Vreau sa-l iau neaparat maine adika in seara asta sa dau comanda.
Astept sugestiile voastre. Multumesc !!!

#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 10 April 2008 - 10:00 PM

Oricare il iei,ai posibilitatea sa folosesti un furtun pe care il racordezi la supapa aerografului.
Daca crezi ca merita ca pret eu i-ti recomand BD 180,asta in cazul in care crezi ca vei vopsi "fineturi".
eu unul nu m-as baga la cele cu rezervor fix si mic,pe deasupra,caci daca ai de vopsit suprafete mari ai ce incarca la vopsea !
Sau vezi unul cu alimentare gravitationala si rezervor metalic cam de 7ml.Faptul ca se monteaza si drept si inclinat,ii ofera un + fata de altele.Parerea mea !
Vezi ce o sa zica si ceilalti

#3 Useril este offline   ghidi89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 11 April 2008 - 05:28 AM

ms de sugestie. ma gandeam totusi si la BD184 sau BD-132 care au ambele cupa laterala.Ce mi-ai recomandat tu e bun dar as dori cu cupa laterala.

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 April 2008 - 04:51 PM

Vezi postareaghidi89, la 11 Apr 2008, 06:28, a spus:

ms de sugestie. ma gandeam totusi si la BD184 sau BD-132 care au ambele cupa laterala.Ce mi-ai recomandat tu e bun dar as dori cu cupa laterala.

Ambele sunt bune, dar daca inca n-ai comandat si te intereseaza si parerea mea, iati un BD 184.
I-am facut o prezentare pe aici pe undeva ... am gasit. E la : http://www.cartula.r...?showtopic=3349
Mie-mi place aerograful asta.

Bafta!

#5 Useril este offline   ghidi89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 11 April 2008 - 08:22 PM

Am dat comanda si l-am si luat si sunt f multumit de el :) Pt un incepator ca mine e f bun dar mi se pare ca consuma cam multa vopsea. Ma intereseaza de cand ar trebui sa dau cu lac ? inainte de decaluri sau dupa ?? asa ca sa stiu pe viitor sa nu fac vreo prostie.
Oricum ms pt sugestie !!!

P.S. Patafix tot nu am gasit !!!

#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 11 April 2008 - 08:38 PM

Vezi postareaghidi89, la 11 Apr 2008, 21:22, a spus:

Am dat comanda si l-am si luat si sunt f multumit de el :) Pt un incepator ca mine e f bun dar mi se pare ca consuma cam multa vopsea. Ma intereseaza de cand ar trebui sa dau cu lac ? inainte de decaluri sau dupa ?? asa ca sa stiu pe viitor sa nu fac vreo prostie.
Oricum ms pt sugestie !!!

P.S. Patafix tot nu am gasit !!!

1.Cum adica consuma multa vopsea ?Tu lucrezi cu el cu duza deschisa la maximum ?Vezi ca ai surubel de reglaj debit !
2. Cu lac ar trebui sa dai de 2 ori :Inainte de decaluri cu lac lucios si dupa decaluri cu lac mat sau satinat.
3.Patafix vezi ca trebuie sa gasesti pe la orice supermarket,gen Cora,Selgros,etc,etc.De obicei e in ambalaj galben si sub sigla Uhu. Cauta la raionul papetarie !

#7 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 11 April 2008 - 09:54 PM

Legat de "Patafix"... vezi ca il gasesti sub diverse denumiri in functie de firma. Fereste-te de Gumfix. Uite in poza de ce. Iti creaza ceva dificultati cand il scoti. Iti lasa amintiri (ignorati avionul si culorile din poza)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0849.JPG

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 11 April 2008 - 09:57 PM


#8 Useril este offline   ghidi89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 11 April 2008 - 10:30 PM

Lucrez la 2/5 din reglaj oricum sunt f multumit de el. Si in legatura cu patafixu la cora militari nu exista la diverta nu stiu nici macar ce e. ar mai fi un magazin pe soseau alexandria la care sper sa ajung cat de curand.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi