Forum Machete,Modelism,Hobby: Santa Leocadia - macheta din carton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 16 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Santa Leocadia - macheta din carton Realizarea unei fregate din secolul XVIII.

#21 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 23 April 2008 - 01:13 PM

Nu sunt navomodelist de felul meu ( tinand cont ca am facut doar un singur vapor ) insa parerea mea in privinta perpenticularitatii e urmatoarea: daca kit-ul e bine gandit , Shipyard-ul e poate cea mai buna firma la capitolul corabii din carton , si modelistul are mana buna si eu cred ca PaperModel are , adica taie cu mare precizie si fara sa deformeze piesele in final perpenticularitatea nu mai e o mare problema. Dar poate PaperModel are o tehnica speciala si o sa ne-o arate si noua. Oricum sunt multe de invatat din acest topic.

#22 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 24 April 2008 - 01:55 AM

Răspuns pentru stageexp şi RamsesII .
Intradevăr este foarte greu sa potrivesti 2 făşi adiacente mai ales dacă nervura transversala pe care trebuie să realizezi acest lucru are grosime de 1mm sau mai mică. Acestă problemă nu se īntālneşte numai la corăbii ci la toate vapoarele. Ideea este că atunci cind invelesti coca vaporului datorită lisei surprafeţei de sprijin rişti să īţi bagi degetele īn vapor sau să deformezi respecitvele fāşii. Rezolvarea (foarte simplă) este ca pe exteriorul nervurii transversale să lipeşti o făşie de hartie de lăţime aprox. 5mm, să īntăreşti acestă hărtie cu lipici suficient pe partea interioară apoi vei lipi mult mai uşor cele 2 fāşii adiacente. Metoda o voi prezenta la timpul potrivit. La Santa Leocadia, īn ciuda indicaţiilor ca aceste nervuri transversale să fie facute din carton de 1mm, eu am folosit carton de 1,5mm.

#23 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 24 April 2008 - 02:34 AM

Răspuns pentru DragosP.
Pe partea de corabii, intradevar, Shipyard sunt cei mai buni. Cāt despre tăiatul de precizie -am folosit un:

TRUC

Imagine postata

Īnainte de a decupa locaşul de īmbinare cu piesa A pe lateralul nervurilor transversale am pus aracet (voi prezenta si lipiciul care il folosesc cu proprietaţiile sale). In acest fel am īntărit cartonul pentru a evita exfolierea sa in zonele foarte subţiri - cele cu verde din imagine. Cānd am decupat cu un cutter aceste locaşuri a trebuit să trec peste liniile de debitare de cel puţin 3 ori, daca nu foloseam acest truc aş fi realizat nişte nervuri "inflorite". Cred ca v-am plictisit cu aceste nervuri, totuşi īncă 2 imagini:
Imagine postataImagine postata

Se poate observa īn aceste imagini profilul viitoarei fregate. Aceste nervuri sunt de fapt nişte secţiuni trensversale prin coca navei, observaţi asemănarea cu planurile de realizare a vapoarelor.

Aceasta postare a fost editata de PaperModel: 24 April 2008 - 02:35 AM


#24 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 25 April 2008 - 10:09 PM

Nervurile longitudinale

Sunt 2 la număr adica piesa B şi C. Ele se aşează pe o parte si pe cealaltă a axei longitudinale a fregatei si fac legatura intre nervurile transversale şi piesa A. Datorită lungimii acestor piese producătorul le-a tiparit din două bucăţi, vom avea BP+B1P şi CP+C1P - pentru partea dreaptă, respectiv BL+B1L şi CL+C1L -pentru partea stăngă.

Imagine postata

Este foarte important sa realizati aceste piese ca şi cand ar fi dintr-o bucată. Cum se vede īn imagine eu le-am realizat din 2 bucăţi de carton. Linia punctată roşie reprezintă linia de demarcaţie īntre cele 2 cartoane, puse cap la cap, apoi lipite pe spate cu o bucată de hartie, iar linia punctată verde reprezintă linia de demarcaţie intre cel 2 piese. Inainte de a lipi piesele cap la cap, pentru fiecare parte, nu uitaţi să trasaţi o line cu un creion pantru ca acestea să fie aliniate -aceişi procedură ca la piesa A. Dupa lipire piesele se pun la presat, se lasă să se usuce, apoi putem să le decupăm.

Imagine postata


Cānd decupaţi liniile drepte ale acestor piese folosiţi o riglă de cel puţin 40 cm, ele au 47cm, daca vă "plimbaţi" pe lungime prea des cu o riglă scurtă puteţi avea diferenţe de liniaritate - sigur nu vreţi acest lucru. Aceste linii punctate roşii sunt importante deoarece ele trebuie să facă contact cu piesa A pe toată lungimea. Pentru a realiza acest lucru eu am folosit şi un
TRUC - toate canalele de imbinare cu nervurile transversale sunt mai adānci cu 2mm.

Toate piesele care intră īn componenţa structurii de rezistenţă a fregatei:
Imagine postata

#25 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 26 April 2008 - 03:52 PM

Montaj structură de rezistenţă

In locaşurile de imbinare ale piesei A am bagat nervurile transversale. Am īnceput cu nervurile din mijloc pentru ca acestea sunt mai rezitente.

Imagine postata

ATENŢIE: nu lipiţi aceste nervuri, pentru a le putea alinia īn momentul in care adaugăm nervurile longitudinale.
Aşa arată structura de rezistenţă după adăugarea tuturor nervurilor transversale:

Imagine postata

De remarcat că ultima nervură tansversală - cea cu numărul XXIV. se pune invers, pentru a avea liniile de ghidare vizibile īn momentul īn care lipim piesa E.

Imagine postata

După ce am pus toate nervurile transversale am adaugat acestei structuri şi piesele B şi C - nervurile longitudinale.

Imagine postata

Piesele B şi C se presează din ambele părţi īn aşa fel incīt să nu rămānă spaţii īntre ele şi piesa A.

Imagine postata

Aşa arata structură de rezistenţă - abia acum voi lipi toate nervurile īntre ele.

Imagine postata

#26 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 01 May 2008 - 01:51 AM

Adeziv
La realizarea fregatei Santa Leocadia voi folosi 2 tipuri de adeziv.
  • un lipici lichid, non toxic care are un aplicator in capătul tubului si se poate folosi pentru lipirea suprafeţelor relativ mari. Acest tip de adeziv il folosesc NUMAI la lipirea pieselor din structura de rezistenţa pe carton de diferite grosimi. Nu uitaţi - aceste piese, după lipire, trebuiesc presate şi abia apoi decupate. Pe piaţă se găsesc: Brand Clear Glue, UHU Pen, etc.

[center]Imagine postata[/center]
  • aracet - un adeziv foarte cunoscut, are o priză foarte bună, se poate dilua cu apă şi foarte important -după uscare devine transparent. Eu folosesc acest tip de lipici pus īntr-o cutie de medicamente cu capac. Atunci cānd consider că acest lipici este prea fluid īl las un timp fără capac şi devine mai vāscos. Odată ce vă obişnuiţi să folosiţi acest tip de adeziv veţi fi foarte multumiţi de rezultatele obţinute. ATENTIE: NU folosiţi aracetul pentru constructii sau zugrăveli - este acela care se găseşte īn cantitaţi de 1kg, sau mai mult, īn magazine şi pe care scrie ARACET -acesta dupa uscare devine alb şi dă un aspect neplacut machetei :-) .
    • Se pot obţine rezultate foarte bune cu:
      • Bison SUPER WOOD – :pardon: -un adeziv cu o vascozitate foarte bună care devine transparent după uscare, se găseşte īn cantităţi diferite la magazinele de bricolaj.
      • Bison WOOD BOIS - lipeşte toate tipurile de lemn, placaj, furnir, hārtie şi carton.
      • UHU wood - este acelaşi tip de aracet care devine transparent după uscare dar care are un timp de uscare mai mic.

    • Īn continuarea acestui topic voi folosi termenul de "aracet" pentru adezivii descrişi mai sus.

Īncercaţi si alte tipuri de adezivi, nu trebuie să folosiţi adezivii prezentaţi de mine, important este ca īntotdeauna să-i testaţi īnainte de a trece la lipirea machetei voastre. Adezivul folosit pentru construcţia unei machete din carton trebuie să īndeplinească anumite condiţii:
  • să fie solid sau lichid dar cu o vāscozitate crescută
  • să asigure o priză bună
  • să aibe un timp de uscare relativ scurt
  • să nu fie toxic
  • după uscare să fie transparent
TRUC. Pentru "lacuirea" machetelor din carton puteţi folosi aracetul - lăsat īntr-un borcănel fără capac cam 1 ora apoi cu o pensulă taiată drept se aplică un strat foarte subţire pe toată suprafata machetei. Nu vă speriaţi că lipiciul este alb la īnceput, dupa uscare acesta va deveni transparent iar macheta va arăta ca lăcuită şi se poate sterge de praf cu o cārpă umezită uşor. Stratul final de aracet aplicat pe īntreaga suprafaţă a machetei īi va conferi acesteia o rigiditate suplimentară.

#27 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 May 2008 - 11:42 AM

In primul rand te salut si iti multumesc pentru invitatia la ,,discutii". Incepand cu inceputul, nu pot decat sa te felicit pentru initiativa si totodata sa te invidiez prieteneste pentru timpul disponibil pe care il poti afecta modelismului. Consider ca orice lucru, cat de marunt ar fi el, daca e facut si ajuta in cea mai mica masura pe cei din jurul tau, e un lucru bun. Nu vreau sa fiu rautacios si asta o spun fara adresa pentru toti cei ce posteaza, dar de multe ori si nu numai in modelism unii se considera f.buni, mult mai buni, cei mai, samd, uitand ca si ei au inceput prin a se taia la degete cand luau un briceag in mana.Cred ca nu neaparat excelenta executiei ( bine, asta nu inseamna ca nu apreciez si nu incerc sa fac totul in aceasta directie ) conteaza, ci faptul ca cineva a realizat ceva cu mainile sale si poate sa arate celor din jur ca a facut aceasta. E un aspect poate pentru multi nesemnificativ dar o data cu acest fapt nu mai exista intr-un loc de pe pamant doar un individ ci si o personalitate, iar specia umana are nevoie din ce in ce mai mult de personalitati si asta in adevaratul sens al cuvantului.
E bun, e bine ceea ce faci si ar fi bine daca ai reusi sa o duci pana la capat. Vazand ce iese parca imi pare rau ca eu am optat pentru Victory - glumesc. Problema e ca la mine nu stiu cat va dura realizarea pentru ca timpul pe care il pot aloca modelismului e rupt din alti timpi la care nu se poate renunta iar eu lucrez in special cu lemn. Nu desconsider cartonul, lucrez si am lucrat cu carton, se pot realiza machete superbe din carton dar eu agreez lemnul. Si ca o paralela, atentie mai ales incepatorilor : plasticul desi e tentant, relativ usor de prelucrat de lipit de vopsit de procurat, in machetarie eu consider ca aduce a macrameu.
Sa nu mai plictisesc, Fa ce faci ca bine faci !
Si vorba cuieva: ,,daca v-a placut actorul
mai venim si maine seara......."
:-)

#28 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 03 May 2008 - 10:11 AM

Finisarea structurii de rezistenţă.
Dupa alinierea nervurilor si lipirea acestora am lăsat structura să se usuce si să se īntăreasca. Am dat un strat subţire de aracet şi pe partea laterală a nervurilor. Am obţinut in acest fel o structură foarte compactă, nervurile nu au deloc joc intre ele. Am trecut la finisarea nervurilor longitudinale, trei nervuri transversale de la prova (partea din faţă a corpului navei) şi 2 nervuri transversale de la pupa (partea din spate a corpului navei).

Imagine postata

Am finisat (şmirghelit) numai partea dreapă pentru a putea face o comparaţie. Pentru acestă operaţie am folosit un şmirghel pe pānză cu duritate de 60 şi cu ajutorul unei bucăţi de lemn am finisat longitudinal nervurile după profilul nervurilor transversale. Şmirgheliţi nervurile longitudinale pānă ajungeţi, pe toată grosimea acestora, la nervurile transversale. Acestă operaţie este foarte importantă deoarece de aici incepeţi cu placarea corpului navei. Pentru zonele unde am a avut curburi interioare am pus şmirghel pe un dorn (cilindru) cu un diametru de 20 mm. Nu vă grăbiţi la acestă operaţie, verificaţi ca toate nervurile să "copieze" profilului navei.

#29 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2008 - 11:18 AM

Imi place foarte mult cat de ordonat esti si cu cata claritate explici ceea ce faci.
By the way se pare ca deja stii atatea lucruri despre constructia navelor incat ar fi bine daca naufragiez pe undeva sa te am cu mine :-)
Spor la lucru !

#30 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 05 May 2008 - 09:55 AM

ca o completare la ceea ce a spus traian
nu este chiar asa cu modelele din plastic
fiecare incearca sa-si dezvolte aptitudinile modelistice intr-un domeniu pe care il considera cel mai apropiat de calitatile si dorintele sale, de "suflet"
fie ca se folosesc kituri din plastic, sau se confectioneaza machete din lemn ori carton, fiecare incearca sa-si imbunatateasca tehnicile si performantele
deci a cataloga o intreaga clasa de machete (in speta de modelisti) nu mi se pare o idee foarte buna asa cum nici aplicarea de atribute unei clase umane sau popor in integralitatea sa nu corespunde realitatii

deci in concluzie, modelismul care se face plecand de la kituri din plastic, la fel ca si celelalte grupe, are valoarea sa proprie pentru cel care il practica, pentru ca il face din placere
asta ca sa nu mai vorbesc de o alta componenta a "afacerii" si anume ideea de colectie

#31 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 05 May 2008 - 12:08 PM

Precizări
Am deschis acest topic pentru a prezenta celor interesaţi realizarea unei machete, nu contează materialul pe care l-am folosit.
Pe parcusul acestui topic voi folosi şi alte materiale pentru a face acestă fregată aşa cum imi place mie.
Cum spunea marhaba "Interesanta aceasta ramura modelistica. "
Să dau un exemplu: daca cineva realizează o machetă, la scară, din plastelină, din aceea care se īntăreşte cānd o bagi la cuptor şi macheta respectă originalul măcar 90%, atunci are toată admiraţia mea. Acel cineva a făcut aceea machetă din plăcere, cum spune stageexp.
Poate că traian s-a pripit cānd a facut acea afirmaţie sau poate nu a văzut flota lui wurger.

http://www.cartula.r...?showtopic=3760

Despre această flotă am doar două cuvinte: foarte frumos ..... incă două ...... jos pălăria.
wurger daca pleci pe mare cu o corabie din carton ai toate şansele să naufragiezi, asta daca nu ai la tine una din navele din Flota Regăsită. :pardon:

Pe final, multumesc administratorilor acestui site că īmi dau posibilitatea să postez acest topic.
Binenţeles voi continua ......

Aceasta postare a fost editata de PaperModel: 05 May 2008 - 12:15 PM


#32 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 06 May 2008 - 12:11 AM

Vezi postareastageexp, la 5 May 2008, 10:55, a spus:

ca o completare la ceea ce a spus traian
nu este chiar asa cu modelele din plastic
fiecare incearca sa-si dezvolte aptitudinile modelistice intr-un domeniu pe care il considera cel mai apropiat de calitatile si dorintele sale, de "suflet"
fie ca se folosesc kituri din plastic, sau se confectioneaza machete din lemn ori carton, fiecare incearca sa-si imbunatateasca tehnicile si performantele
deci a cataloga o intreaga clasa de machete (in speta de modelisti) nu mi se pare o idee foarte buna asa cum nici aplicarea de atribute unei clase umane sau popor in integralitatea sa nu corespunde realitatii

deci in concluzie, modelismul care se face plecand de la kituri din plastic, la fel ca si celelalte grupe, are valoarea sa proprie pentru cel care il practica, pentru ca il face din placere
asta ca sa nu mai vorbesc de o alta componenta a "afacerii" si anume ideea de colectie


Imi cer scuze dar incercand sa nu ma lungesc am gresit prin omisiune. Am vrut sa ma refer la realizarea unor subansamble la o macheta realizata din lemn de exemplu din materiale plastice cu care sa se imite lemnul sau metalul (samd). Sunt de acord cu parerea ta si inca o data scuze.

#33 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 May 2008 - 09:32 AM

traian nu este nici o problema,
am vrut doar sa evidentiez rolul acestui forum, si a altora similare, de a aduce ceva bun in randul pasionatilor si viitorilor pasionati, prin stabilirea unui itinerar logic, ce pleaca de la idee si se termina cu produsul realizat la un anumit grad de calitate, fiecare lucrand dupa ideile si metodele proprii imbunatatite eventual dupa ceea ce a vazut pe aici, folosind kitrui existente sau aplicand metodele modelismului de la zero

papermodel
astept cu mult interes continuarea, pentru ca o gramada de neclaritati vor fi probabil lamurite in firul logic al prezentarii machetei Santa Leocadia (un exemplu a fost cel cu modul de consolidare si crestere a bazei de lipire prin adaugarea de fasii din hartie pe elementele transversale despre care ai anticipat intr-o postare anterioara)

ca o intrebare suplimentara: ai afirmat ca nu se lipesc nervurile transversale in scopul montarii celor longitudinale, deci practic lipirea nu se va executa pe cantul pieselor din carton, care vine in contact cu piesele adiacente, ci cumva la imbinarea acestora dupa montare, adica incercand sa fac o similitudine pentru a putea fi inteles, adezivul se va depune ca si un cordon de sudura in zona de contact a pieselor adiacente?

Aceasta postare a fost editata de stageexp: 06 May 2008 - 09:36 AM


#34 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2008 - 11:15 PM

Piesa G – īntăritura punţii
Se realizează asemănător cu piesele B şi C din două bucăţi de carton, gros de 0,5 mm, puse cap la cap şi apoi lipite pe spate cu o bucată de hārtie. Producătorul a realizat această piesă din 2 bucăţi adică G1 şi G2, eu am lipit aceste piese pe 2 bucăţi de carton īn aşa fel īncāt linia de demarcaţie īntre piese sa nu coincidă cu linia de demarcaţie īntre cartoane. Imagine postata

Locaşurile catargelor pot fi realizate cu preducele sau cu un cutter ascuţit, eu le-am realizat cu cutterul.

Această piesă se lipeşte apoi pe structura de rezistenţă īn aşa fel īncāt locaşurile tăiate pe lateral să intre īn micile ridicături lăsate pe nervurile transversale. Deoarece am realizat această piesă dintr-o singură bucată, pentru a copia profilul punţii, a trebuit să lipesc acestă piesă pe zone.
Imagine postata
Am lipit zona 1, am lasat să se usuce apoi am lipit zona 2, şamd (şi aşa mai departe).

Piesa G are 2 curburi după lipire – una concavă ("ţine apa" - de la pupa la prova) şi una convexă ( „nu ţine apa"- de la drepta la stānga). Toate corăbiile au puntea curbată pentru ca apa să nu "băltească".Imagine postata


Liniile curbe sunt un pic exagerate pentru a evidenţia curbura acestora. Piesele de la pupa fregatei care ies din punte sunt E1,E2,E3, pentru stīnga şi pentru dreapta, mai este şi E4, dar acesta nu se vede in acesta fotografie. Aceste piese le-am lipit pe carton de 1,5mm, apoi pe poziţia lor, īnainte de a lipi piesa G.

#35 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2008 - 11:25 PM

Pentru stageexp.
In acestă imagine este o secţiune a unei lipituri aşa cum am prezentat anterior.
[center]Imagine postata[/center]
Te rog adauga tu comentariile(daca ai timp) şi apoi voi aduce completări - dacă este cazul.

#36 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 07 May 2008 - 08:01 AM

Vezi postareastageexp, la 6 May 2008, 10:32, a spus:

ca o intrebare suplimentara: ai afirmat ca nu se lipesc nervurile transversale in scopul montarii celor longitudinale, deci practic lipirea nu se va executa pe cantul pieselor din carton, care vine in contact cu piesele adiacente, ci cumva la imbinarea acestora dupa montare, adica incercand sa fac o similitudine pentru a putea fi inteles, adezivul se va depune ca si un cordon de sudura in zona de contact a pieselor adiacente?


Nervurile transversale nu se lipesc de piesa A decāt după ce se adaugă la structura şi nervurile longitudinale, asta pentru a putea alinia scheltul dacă este cazul. Binenteles după ce avem toate nervurile la locul lor acestea se vor lipi. In imaginea precedenta am facut schema unei lipiri a 2 piese adiacente faţă de o nervură transversală.
Ordinea de lipire este următoarea: se lipeşte o fāşie de hārtie de aprox. 5mm pe cantul nervurii transversale, apoi se pune pe interior, intre acestă hārtie şi nervură, aracet care trebuie să fie ca o pastă, adică să nu curgă. Ai prins ideea - acestă lipire arată ca o sudură. Pentru a avea aracet care să nu curgă īl lăsaţi intr-un borcănel fără capac atāta timp cāt este necesar. După ce aracetul aplicat se usucă avem o suprafaţă de contact mult mai mare īntre nervura transverală şi cele 2 piese adiacente.
Acest tip de lipitură se poate aplica nu numai la corabii ci la toate machetele din carton, avioane, tancuri, etc., pentru ca invelişul machetei să fie fără "valuri". Insist asupra acestei lipiri deoarece eu o consider foarte importantă. In continuare la fregata Santa Leocadia urmează placarea calei.

Aceasta postare a fost editata de PaperModel: 07 May 2008 - 08:31 AM


#37 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 May 2008 - 08:27 AM

Super, merci.
La o incercare mai veche am facut tocmai prostia de a incerca sa lipesc nervurile transversale inainte de montarea unor legaturi longitudinale, pentru a pune lipiciul pe cat, si bineanteles ca rezultatul a fost departe de ceea ce trebuia sa iasa :pardon: .

Dupa cum vad acum lucrurile, este clar ca se va putea obtine curbura corecta si continuitate dupa lipirea pieselor ce formeaza cala (coca vasului).

#38 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 May 2008 - 10:01 AM

Nu vreau sa o consideri carcota si nici neaparat sa iei in seama. E doar o parere personala. Nu crezi ca ar fi bine totusi sa introduci si unele denumiri tehnice specifice elementelor constructive ? E adevarat ca materialul e prezentat atat cunoscatorilor cat si incepatorilor iar dintre acestia multi nu cunosc termeni sa le spunem marinaresti, dar poate tocmai de aceea. Eu cred ca modelismul in sine nu are ca scop doar realizarea unui model ci si insusirea unor cunostinte si deprinderi in domeniul abordat, iar in ceea ce priveste navomodelismul e pacat ca sute de ani de nascociri si scotociri care cred ca sunt mai bogate decat in multe alte domenii sa se piarda. Cred ca e bine ca o data cu realizarea modelului sa se produca si hai sa ii spunem o calificare a constructorului in domeniul respectiv. Nu ii combat pe cei care au mai spus ca hai sa lasam termenii de specialitate, ca cei ce ii folosesc se dau rotunzi fata de ceilalti, dar pentru cei care nu stiu, sunt, cum au fost si pentru cei care stiu, cai de acumulare de noi cunostinte, incepand cu din ce in ce mai putin si mai rar cautate si folosite - cartile -. Iar faptul ca stii ceva lucruri in plus nu cred ca dauneaza la nimeni. Repet, nu e un sfat, e doar o parere personala.
Si dai bataie cu lucrul ca vreau sa vad finalul ! Bun lucru!

#39 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 May 2008 - 10:14 AM

era sa uit. Eu am gasit un adeziv pe care il consider bun, in reteaua de magazine Spar, Vinil Fix - in flacoane de 100 g la pretul de 2 lei flaconul. Lipeste foarte bine si are timp de uscare f.scurt, aprox 10 sec.Plus ca lasa locul lipiturii (marginile) curat. Recomandat pentru hartie, lemn. Posibil sa fie si in alte magazine dar nu am cautat.

#40 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 09 May 2008 - 03:32 PM

Vezi postareatraian, la 9 May 2008, 10:14, a spus:

era sa uit. Eu am gasit un adeziv pe care il consider bun, in reteaua de magazine Spar, Vinil Fix - in flacoane de 100 g la pretul de 2 lei flaconul. Lipeste foarte bine si are timp de uscare f.scurt, aprox 10 sec.Plus ca lasa locul lipiturii (marginile) curat. Recomandat pentru hartie, lemn. Posibil sa fie si in alte magazine dar nu am cautat.


Citandu-l pe PaperModel : poate ca e aracet adevarat . Oricum cred ca stiu despre ce e vorba , am si eu , nu-i rau deloc doar ca forma recipientului il face cam greu de aplicat, dar nu-i asta o problema grava.

Arata acest topic


  • 16 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi