Forum Machete,Modelism,Hobby: www.macheteonline.ro - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

www.macheteonline.ro in constructie

#1 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 14 May 2008 - 04:00 PM

Stiu ca am mai pus linkul undeva....

Dar - daca va uitati pe site - mai ales la informatiile pe care le-am introdus despre ceea ce reprezinta macheta - veti vedea ca incerc sa construiesc un site de machete un pic altfel. Prea multe sunt de genul poza / cod / pret / cumpara.

Am descoperit acest forum astazi si vad ca este plin de entuziasmati de modelism - parerea voastra m-ar putea ajuta.

macheteonline.ro - lucrez acum la introducerea de produse (deocamdata sunt doar de la Revell).

Multumesc,
Paul

Aceasta postare a fost editata de pgpaul: 14 May 2008 - 04:01 PM


#2 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 18 May 2008 - 10:12 AM

Intrebare: ar fi cineva interesat sa devina editor pe www.macheteonline.ro ? Sa caute pe net, sa traduca si sa introduca in site descrierea modelului pe care-l reprezinta macheta, date istorice, date tehnice, eventual sfaturi de asamblare/vopsite a machetei, recenzii...

Multumesc,
Paul

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 May 2008 - 12:52 PM

Paul,intrebarea ta suna interesant;eu zic ca merita sa ne gandim,dar(parerea mea)cel ce va fi editor va trebui sa fie un"as"cam la toate genurile"modelistice":aero,navo,blindate etc.si asta-i mai greu de gasit.
Traducerea de pe alte site-uri nu-i mare scofala,insa nu stiu,chiar n-am habar,daca nu cazi sub"copyright".

#4 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 18 May 2008 - 08:52 PM

Sub copyright nu ar trebui sa cad din moment ce - de exemplu - vand produse Revell iar descrierile le voi lua in principal de la ei de pe site. In plus editorul ar trebui sa dea o nota personala descrierii "originalului".

Probabil ca o sa am nevoie de mai multi editori / modelisti si ca voi oferi un model gratuit cuiva care sa-l monteze/vopseasca si sa-l si descrie.

Ce nu am gasit la nici un magazin care vinde aceste machete este cineva care stie precis ce anume vinde... Macar sa stie ce e in cutie daca suni si intrebi.

Despre genuri modelistice recunosc - nu stiu detalii dar ma gandesc ca un modelist pasionat de avioane din WWII poate sa descrie si o nava din acelasi razboi...

:) visez prea departe si voi sfarsi prin a le privi ca o simpla marfa? sper ca nu. tot acest demers l-am inceput din nemultumirea fata de cum vand alte situri produsele pe net, mai ales cele destinate copiilor (jucarii)....

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 12:27 AM

Nu aveti nevoie de un om angajat pentru treaba asta. Mai multe site-uri si reviste din strainatate practica acest sistem.
Pentru ca tot vizitati forumul acesta, va puteti da seama cine poate si cine poate mai putin (fie ca-i incepator, fie ca nu are timp) sa faca recenzii de genul asta.
In principiu recenziile "in box" sunt probabil remunerate modic sau exista o intelegere intre parti iar cele "workbench" se platesc cu macheta rezultata. Nu stiu sigur dar avem aici colegi care ne pot spune cu siguranta.
Asa ca se poate rezolva contacatand pe PM pe unul sau altul din membrii forumului cu propunerea respectiva.

#6 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2008 - 08:36 AM

In principiu, pentru ceea ce se gaseste in cutie, ceva de genul asta e suficient. Chiar si numai poze, fara text. Poate pozele un pic mai mari si, in plus, mai multe cu detalii ale unor piese importante.

Chestia cu poze ale produsului finit... e destul de relativa, mult prea costisitoare (si timp si bani), si nu neaparat utila si relevanta.

P.S. Asta nu inseamna ca, daca reusesti, nu ar fi ceva deosebit. Dar... ala e un magazin virtual, scopul lui e sa vanda. Nu cred ca ti-ar conveni afirmatii (obiective sau nu) de soiul: dimensiuni gresite, panouri gravate anapoda, detalii lipsa, decal SF, turnare mizerabila...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 May 2008 - 08:53 AM


#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2008 - 09:13 AM

Acum m-am uitat pe site la sectiunea vopsele email. Este inutil sa repeti acelasi text la n culori, sau sa pui "definitia" culorii (Aluminium Metallic = Culoarea aluminiului: argintie). Eventual, la detalii, poti pune echivalente de la alti producatori. Zic si io...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 May 2008 - 09:26 AM


#8 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 19 May 2008 - 11:08 AM

Multumesc de sugestie - am remarcat si eu lucrul acesta....

Intrebare pentru cunoscatori: exista vopsele "de zi cu zi" si vopsele "exceptionale" ? Nu sunt lamurit - Revell are foarte multe culori dar pe site-uri se gasesc doar cateva. Nu ar trebui sa fie toate?

Paul

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2008 - 11:23 AM

Nu prea se intelege ce vrei sa spui! Nu exista vopsele "de zi cu zi" si vopsele "exceptionale". Exista - din punctul de vedere al modelistului - vopsele (culori) care se consuma mai repede si altele care te tin mai mult. De aici apare o cerere mai mare pentru unele si mai mica pentru altele (adica stoc mare la unele si mic sau zero la altele).
Teoretic, un vanzator "adevarat" ar trebui sa aiba disponibila toata gama, tot timpul... Dar asta e "teoretic".

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 May 2008 - 11:29 AM


#10 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 19 May 2008 - 11:31 AM

Asa ma gandeam si eu doar ca pe nici un site nu am gasit toata gama afisata de Revell.de - de unde intrebarea daca anumite vopsele sunt mai cerute decat altele....

#11 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2008 - 11:38 AM

Categoric unele sunt mult mai solicitate decat altele. De exemplu rosu si verde "transparent" se folosesc (si) pentru lampile de pozitie la avioane (alea din capetele planurilor). Pentru asta folosesti cateva picaturi, asa ca 1 recipient iti ajung pentru cateva sute de machete. Pe cand daca vrei sa vopsesti o macheta la 1:32 poti consuma lejer jumatate de recipient dintr-o culoare...

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 02:45 PM

Alb si negru sunt poate cele mai folosite.
Toata gama de verde si cea de griuri si maro (incluzand beige sand) sunt uzuale pentru cei ce vopsesc subiecte militare.
Dintre acestea unele se potrivesc mai bine cu culorile folosite de anumite armate (tari) si se stie ca ponderea e mare de subiecte germane WWII.
Culorile primare si secundare (mai ales cele gloss) sunt folosite la automodele (machete auto).
Culorile metalice si metalizate precum si culoarea pielii (carnatie) - figurine si auto.
Culorile fluorescente, transparente si alte tipuri exotice sunt foarte rar folosite.
E greu sa faci o regula.
Experienta altora poate fi valoroasa din punctul asta de vedere, insa s-ar putea sa existe si conditii puse de vanzator (Revell, Testors, Humbrol etc) in sensul de a fi nevoie sa iei din toate felurile.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 19 May 2008 - 02:46 PM


#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 May 2008 - 03:27 PM

Sa inteleg ca vrei sa concurezi direct pe Clip-Trade!?
Nu-i rau, dar numai in conditia in care cumperi direct de la Revell Germania si livrezi in conditii mai bune decat revell.ro (Clip-Trade). Altfel va fi doar inca un site care vinde machete chiar daca e mai documentat decat altele, desi, inca nu mi-a facut impresia asta.
Te-ai intrebat de ce nemtii n-au scris nimic la scara la obiectul asta: http://www.macheteonline.ro/machete-de-asa...ie-vikinga.html?

Bafta!

#14 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 19 May 2008 - 03:46 PM

Buna crios,

de ce nu au scris nimic nemtii despre acel model?

despre partea de documentare - aici vreau sa muncim cel mai mult - si de aici si ideea de a angaja sau colabora cu un machetist....

de ce simt convingerea ta ca nu voi avea succes? nu intotdeauna pretul este cel care determina vanzarea / cumpararea.

#15 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 04:51 PM

Bref! De unde Doamne iarta-ma, sa deduci scara unei chestii pentru care nu prea mai exista planuri???

Toate reconstituirile care s-au facut, au fost dupa ochi, gracuri sau tapiserii a la Bayeux...deci scara...e pe undeva prin aer...estimativ la 1/50...si ca tot veni vorba, baga un ochi si AICI sa vezi o macheta facuta din scratch!

Si ca tot veni vorba, dimensiunea reala a navei se apropia de 17m... oricum mai sapa, Wikipedia e generoasa...

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 19 May 2008 - 04:52 PM


#16 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 19 May 2008 - 05:00 PM

:D era vorba de scara.... asa se intampla cand nu citesc atent - o merit! :D

#17 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2008 - 05:03 PM

Vezi postareapgpaul, la 19 May 2008, 15:46, a spus:

[...]nu intotdeauna pretul este cel care determina vanzarea / cumpararea.[...]


Teoretic ai dreptate. Exista o categorie de "fraieri" care dau cu ochii inchisi 1000 de euro pe un tricou care face 10. Teoretic exista o probabilitate diferita de zero ca un novice sa cumpere de acolo de unde a vazut mai multe informatii despre un produs. Teoretic un cunoscator nu va cumpara niciodata un produs, indiferent cat de bine si frumos ar fi prezentat, pentru ca stie cate parale face. Si la propriu si la figurat. Teoretic. Practic... vorba lu' nenea Crios... Bafta!

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 May 2008 - 05:04 PM


#18 Useril este offline   pgpaul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 14-May 08
  • Location:Simleu Silvaniei

Postat 19 May 2008 - 05:22 PM

Stiu si eu? Cate parale face o cafea si de ce uneori o cumparam cu 7-8 lei ? Dar asta este alta discutie.....
Si sunt multe alte discutii pe tema preturilor/politicilor de vanzare care nu-si au rostul pe forum.

Sa inteleg ca nu conteaza daca primesti un produs comandat pe Internet in 3 sau 10 zile, daca primesti sau nu un telefon de confirmare, daca ai sau nu garantie, daca produsului in sine i se adauga valoare, daca experienta in sine de cumparare este una placuta sau un chin - diferenta de 5-10 lei face totul?

Personal am cumparat un aparat foto semiprofesional (pret apropiat de al tricoului mentionat de tine) dar inaintea pretului au fost: 1) increderea (pe ce site imi dau datele personale; 2) garantia oferita; 3) timpul de livrare.

Este doar parerea mea...

Imi pare oricum bine ca discutam pe tema asta - asa cum am spus nu vreu sa lansez doar "un alt site de machete" (situl nu este deloc promovat - inca nu este populat cu produse si mai lucram la concept).

Deci - presupunand ca preturile ar fi EGALE cu cele de pe alte situri - ce anume v-ar determina sa cumparati de pe situl A si nu de pe situl B.

#19 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2008 - 06:20 PM

Calitatea actului de vanzare, a "micilor" detalii, conteaza. Evident.
Acum, strict din punctul meu de vedere, intre un site care imi prezinta o caruta de informatii despre niste produse (la care cica... "ma pricep") si un altul care nu-mi spune nimic, n-am motive sa-l prefer pe unul si sa-l ignor pe altul. Il prefer insa pe cel de unde pot cumpara cat mai multe produse si cat mai variate.

De exemplu: intre oricare site din Romania si moduni.de, prefer moduni. Pentru ca de acolo pot cumpara, la o singura comanda, si machete, si PE-uri, si vopsele, si, si, si. Poate e mai putin "placut" sa cumperi de acolo dar parca e mai "eficient".

In cazul tau, daca te axezi (numai) pe Revell, practic devii un satelit al Clip-trade (asta ca sa nu zic dublura). OK, daca serviciile oferite sunt mult mai "de calitate" decat cele ale lor, atunci multi se vor orienta catre tine si vor renunta la serviciile lor. Dar tu practic tot la mana lu' Clip-trade stai. Daca ei nu mai au chef sa-ti dea marfa, sau nu mai au, nici tu n-ai ce vinde. Aceeasi chestie pentru Italeri-Nicoro (desi astia n-au magazin virtual), si pentru... si pentru....

Ca sa speri sa devii distribuitor autorizat (Revell, Italeri etc.) in dauna celor care deja sunt, tre' sa umbli cu sacosa cu foate multi bani, si nici atunci nu-i sigur...
Ref. la cele 3 criterii (incredere, garantie, timp) iarasi lucrurile sunt relative. Ce garantie imi dai la o macheta? Ca ce? Ca daca o lipesc si o vopsesc ca prostu' si iese in loc de tanc, tractor, imi dai alta?!

Cel mai important lucru in cazul unui nou "magazin" mie mi se pare CE anume ofera IN PLUS fata de altii care deja exista. De exemplu in Romania nu exista nici un "magazin" de unde sa pot cumpara ce sufletu' meu de decaluri vreau, nici ce carti sau reviste vreau, nici PE-uri... Si chiar daca ar fi, nu dau dublu doar ca exista la nasu' meu...

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 07:07 PM

Pgpaul, in conditiile in care doresti o asemenea discutie pe forum, in acest topic, intr-un fel iti asumi si posibilitatea de a degenera, sau de a creea o imagine nepotrivita.

Acum, ref. la intrebarea care o pui... Majoritatea lucreaza machete intr-un timp liber foarte limitat, si intins pe durata unor saptamani bune. Asa ca e foarte putin importanta discutia cu 3 zile versus 10. Daca faci comenzi prin posta/curier, si nu ai un sediu fizic, oricum alea 3 zile pot deveni 10 prin 'amabilitatea' transportatorului, ca sa nu mai vorbesc despre faptul ca daca nu ai un mecanism de a garanta un timp constant (mai pe romaneste STOC), acel timp de livrare cu care poate vrei sa te lauzi si sa fii peste concurenta e apa de ploaie.

Cum s-a zis si mai sus... Cel mai important aspect e DIVERSITATEA la niste preturi rezonabile. Si garantia STOCULUI. Eu precum cumparator detest ruleta magazinelor online de duzina, "comanda tu, ca daca ai ceva noroc poate facem rost de el, daca nu, ghinion". Fug ca dracul de tamaie cand vad asa ceva.
Prefer magazinele care stiu SIGUR ca au stocuri solide in spate, si o gama larga de marfa. Chit ca uneori poate se mai intampla sa comand ceva si sa nu fie in stoc, macar stiu ca vine restul de 90% din comanda...

Machetele NU sunt o marfa similara cu o camera foto. Asa ca mare garantie n-ai ce sa oferi, si nici nu se cere. E suficient sa dai o 'teapa' si la cati machetisti sunt, se duce buhul de nu te mai spala nici Dunarea. Sincer iti spun, am destul de mare incredere in magazinele online mai ales intr-o piata de nisa cum e modelismul. N-ai cum sa prezinti mai multa incredere decat restul, decat poate dupa foarte mult timp. Uite, acum, pe piata, am incredere sa cumpar de la toate magazinele online care le stiu. Tot foarte sincer iti spun ca nu voi comanda de la magazinul tau decat dupa ceva timp, ca sa imi dau seama cum e cu seriozitatea, si doar daca vei avea preturi mai bune decat concurenta.

Una peste alta, iti urez succes. Orice nou magazin care apare nu face decat sa ma bucure, pana la urma toti profitam intr-un fel sau altul si e un semn ca lucrurile evolueaza intr-o directie buna.

PS: Ref. la modul in care ai pus problema, pot sa-ti zic ca o abordare 'de forta' in a canaliza trafic in scopuri exclusiv comerciale (adica a combina un magazin virtual cu o zona de continut pentru a atrage trafic) e o metoda care personal o consider usor 'nepotrivita' si denota destul de multa nesiguranta pe piata pe care vrei sa activezi. E suficient sa remarcam faptul ca nici un magazin serios din afara nu mai practica de ani buni metoda :wub:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi