Forum Machete,Modelism,Hobby: Kituri vacuformate - Vacuformed Kits - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kituri vacuformate - Vacuformed Kits cum se lucreaza, tips & tricks

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 22 June 2005 - 09:28 PM

V-as aduce in atentie un producator american de kituri vacuformate, Wings Models.
http://www.donsmodel...com/list_wm.htm
Multe chestii interesanta si la 1/72 si la 1/48.
La 1/48 apare chiar un IAR-80 cu 13 piese din plastic si 22 piese metalice !!
Nu stiu cat de bun e acest kit ?!

Oricum, intrebarea mea este daca cineva de pe acest forum a lucrat vreodata kituri vacuformate ?! Daca da, cum e ?
Ceva sfaturi, impresii .. orice !

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 June 2005 - 10:05 AM

Nu am lucrat direct cu asa ceva, dar iti pot spune:
- detalii putine pe exterior, putin evidente (nu se compara cu injectia!) si uneori imprecise
- lipsa detalii interior. Se poate compensa cu kit-uri de imbunatatire
- destul de dificil de decupat de pe folie
- jambele (daca exista!), elicile, rotile sint aproape inutilizabile
- un fuselaj sau aripa mari sint destul de fragile
- marginea "de lipire" destul de subtire, uneori in jur a 0,5mm, mai ales pe "coca"
fuselajului
- destul de dificil de gravat/regravat
- volum de munca mare
Parerea mea: merita doar daca kit-ul respectiv nu se gaseste decit in aceasta forma.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 June 2005 - 10:17 AM


#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2005 - 10:54 AM

In buna parte Z-Mare are dreptate, dar ca si la injectie sunt kit-uri si kit-uri...
Unele vin cu interioare si detalii multe in rasina si metal alb foarte bine facute, altele sunt fara nimic.
Eu am un set de conversie de la Koster vacuformat, si am inceput sa-l lucrez (e pentru un Dornier 217N). Foarte multumit de el, dar Koster e considerat un "nume" in domeniul vacform-ului. Despre Wings Models nici n-am auzit pana acum.

Gravurile sunt foarte slabe la orice kit vacuformat, si cam trebuie refacute.
Referitor la despartirea pieselor, e destul de simplu de facut, daca se urmeaza procedura corecta (daca vrei detaliez).
Imbinarea e o "mica" problema cum spunea si Z-Mare, din cauza ca marginea e subtire (0.5-1mm MAX)... Dar la vacuformate se lipesc pe maginile imbinarii mici bucati de plastic, si problema se rezolva elegant si destul de rezistent...
Jambele, rotile si alte detalii, daca exista, sunt de obicei din metal alb. N-am vazut inca kit vacuformat la care jambele si rotile sa fie la randul lor vacuformate.
Cam toate piesele mari trebuiesc ranforsate, avand in vedere ca plasticul e destul de subtirel. Nu e insa o problema reala, doar cateva minute in plus de munca pentru a creea ranforsarile.

Eu zic ca daca nu exista varianta injectata a unui anume aparat, merita. Nivelul de munca "in plus" depinde de cat de ingrijit e facut kit-ul, mai mult decat de orice altceva. Un kit vacuformat BUN nu e cu mult mai greu de lucrat decat unul de plastic (exceptand gravura), doar "altfel". Personal, ma bate gandul sa-mi cumpar unul mare, sa-l fac...

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2005 - 12:45 PM

Exista modele vac-form la care jambele si elicele sint vacuformate (= inutilizabile), am avut "placerea" sa am 2-3 pe care nici acum nu le-am montat.
Despre IAR 80 de la Wings, se pare ca desi are ceva detalii si chiar piese metalice, este a big piece of s@#t...
Vedeti pe E-bay:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=rvi:1:1v_home
sau pentru cei mai lenesi,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: wm48027_e.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 23 June 2005 - 12:47 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi