Forum Machete,Modelism,Hobby: DIORAMELE LUI OLECO - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DIORAMELE LUI OLECO Diorame la scara 1/43

#1 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 19 May 2008 - 06:05 PM

Dragi colegi,



Am să vă spun povestea unui bun prieten de-al meu, un doctor, plecat de "ceva vreme" de acasă şi care acum din păcate, este în stare de şoc la un spital…

El locuieşte împreună cu familia lui, într-un cartier dintr-un oraş…

Când a plecat de acasă, în străinătate pentru schimb de experienţă, străduţa lui era curată, cu căsuţe zugrăvite şi îngrijite iar oamenii erau civilizaţi şi-l respectau.

Între timp, totul s-a schimbat în rău, oamenii aceia drăguţi şi respectabili s-au mutat la blocuri iar în locul lor, au venit alţii, certaţi cu legea şi fără minime cunoştinţe de bun simţ.

Căsuţele frumos zugrăvite s-au transformat în adevărate focare de infecţie iar mizeria domneşte la tot pasul (FOTO 1, 2, 3, 4). Colac peste pupăză, nişte "nenea" s-au apucat să înlocuiască câteva conducte, împrăştiind noroiul pe toată strada şi ajutând la "impodobirea" trotuarului, cu tot felul de gunoaie (FOTO 5). Un excavator a fost "parcat" in mijlocul drumului, blocând traficul auto iar unii locatari, s-au gândit să usuce rufele în afara balconului, drept în capul trecătorilor (FOTO 6). În faţa casei, un copil "inteligent" şi-a lăsat bicicleta în mijlocul trotuarului şi-aşa îngust.

… Dar adevăratul şoc al bunului meu prieten a fost atunci când şi-a găsit maşina (un superb VW 1200 L) (FOTO 7) pe partea cea laltă a drumului, făcută ferfeliţă. Acum e lovită rău, ruginită, plină de noroiul de pe stradă, cu parbrizul "decorat" de un bolovan şi o rangă care s-a oprit în bancheta din spate. Cauciucurile sunt desumflate, farurile sunt sparte şi ruginite iar bările de protecţie, se mai ţin într-un şurub (FOTO 8, 9, 10, 11, 12).

Familia a incercat pe cât posibil să mai îngrijească porţiunea lor de casă, punând termopane la cabinetul medical şi la etajul de deasupra, acolo unde locuiesc ei (FOTO 13). Oare cât vor mai putea sa locuiască în aceasta casă care este pe punctul de a se prăbuşi? Oare vor trebui şi ei să se mute la bloc? Hmm… grea decizie….





PS: vă rog să-mi scuzaţi eventualele stângăcii în realizarea dioramei, dar sunt la "prima abatere" şi încerc să mă perfecţionez până la următoarea dioramă în care acţiunea se va desfăşura într-un anotimp de iarnă…





Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01___casa.JPG
  • Imagine atasata: 02___casa.JPG
  • Imagine atasata: 03___casa.JPG
  • Imagine atasata: 04___casa.JPG
  • Imagine atasata: 05___nenea.JPG
  • Imagine atasata: 06___rufe.JPG
  • Imagine atasata: 07___VW_bun.JPG
  • Imagine atasata: 08___VW.JPG
  • Imagine atasata: 09___VW.JPG


#2 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 19 May 2008 - 06:09 PM

continuarea pozelor...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10___VW.JPG
  • Imagine atasata: 11___VW.JPG
  • Imagine atasata: 12___VW.JPG
  • Imagine atasata: 13___apt.JPG


#3 Useril este offline   1-43 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 19-May 08

Postat 19 May 2008 - 06:12 PM

Daca ai fi vopsit stalpisorii aia facuti din butoane de radio ar fi fost ok... In schimb, imi place la nebunie broscuta cazuta in dizgratie. Felicitari!

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 08:16 PM

Ce mi se pare mie extraordinar este faptul ca esti dispus sa mergi mai departe de o simpla colectie, si in al doilea rand faptul ca nu te sfiesti sa prezinti o lucrare, care desi e clar ca este departe de a fi perfecta, e a ta si esti hotarat ca data viitoare sa iti iasa mai bine.

Ce imi sare in ochi, si musai trebuie sa incerci sa schimbi ceva pe viitor:
- copacii. Nu seamana, vezi ca sunt cateva articole aici:
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Con...ea-pomilor.html
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Alt...-a-pomilor.html
http://www.cartula.r...i/Tot-pomi.html

- pavajul. Nicodata asa de uniform, drept, si cu placi atat de mari. Arata mai degraba cum arata gresia in casa. Desi nici aia nu e pusa asa drept la suprafete mari, tocmai pentru ca nu arata bine.

- culorile care sunt usor stridente, dau impresia de desen animat. O alegere a unor culori mai naturale ajuta enorm la impresie.

Inca o data, felicitari. Si tine minte, cu cat mai mult timp investesti intr-o diorama, cu atat va arata mai bine...

#5 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 19 May 2008 - 10:43 PM

Felicitari pentru "un colectionar de vitrine" care si-a depasit temerile si a intrat in randul fratilor modelisti.
Felicitari inca o data si la mai multe! :wub:

#6 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 19 May 2008 - 10:57 PM

frate dar cu steaua ce ai :hi:
sa deducem ca, actiunea se petrece undeva in giulesti? :-(

faina si interesanta ideea! keep up the good work! :wub:

#7 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 20 May 2008 - 07:18 AM

Vezi postarea1-43, la 19 May 2008, 19:12, a spus:

Daca ai fi vopsit stalpisorii aia facuti din butoane de radio ar fi fost ok... In schimb, imi place la nebunie broscuta cazuta in dizgratie. Felicitari!


Salut,u sunt butoane de la radio ci suporturi pentru polite acoperite cu plastic negru de la betisoarele de la sucuri :wub:
Oricum, multumesc pentru felicitari :hi:

#8 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 20 May 2008 - 07:21 AM

Vezi postareaCata, la 19 May 2008, 23:43, a spus:

Felicitari pentru "un colectionar de vitrine" care si-a depasit temerile si a intrat in randul fratilor modelisti.
Felicitari inca o data si la mai multe! :hi:


Multumesc pentru aprecieri si sper ca am reusit sa realizez ceva frumos, desi nu arat chiar perfect si era loc de mai bine. Am realizat-o cu ce am avut in casa neincercand sa imit lucruri naturale. :wub:

#9 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 20 May 2008 - 07:27 AM

Vezi postareavirusu, la 19 May 2008, 23:57, a spus:

frate dar cu steaua ce ai :-P
sa deducem ca, actiunea se petrece undeva in giulesti? :p

faina si interesanta ideea! keep up the good work! :wub:


Scuze, nu am nimic cu Steaua sau Dinamo (desi sunt Rapidist). Observi ca am pus (...) si nu am scris intreg cuvantul (m...ie) :rofl: :-(
Actiunea se petrece acolo unde doreste fiecare, la libera alegere dar oricum... in Romania :hi:
Multumesc pentru aprecieri.

#10 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 20 May 2008 - 07:37 AM

Vezi postareacartula, la 19 May 2008, 21:16, a spus:

Ce mi se pare mie extraordinar este faptul ca esti dispus sa mergi mai departe de o simpla colectie, si in al doilea rand faptul ca nu te sfiesti sa prezinti o lucrare, care desi e clar ca este departe de a fi perfecta, e a ta si esti hotarat ca data viitoare sa iti iasa mai bine.

Ce imi sare in ochi, si musai trebuie sa incerci sa schimbi ceva pe viitor:
- copacii. Nu seamana, vezi ca sunt cateva articole aici:
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Con...ea-pomilor.html
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Alt...-a-pomilor.html
http://www.cartula.r...i/Tot-pomi.html

- pavajul. Nicodata asa de uniform, drept, si cu placi atat de mari. Arata mai degraba cum arata gresia in casa. Desi nici aia nu e pusa asa drept la suprafete mari, tocmai pentru ca nu arata bine.

- culorile care sunt usor stridente, dau impresia de desen animat. O alegere a unor culori mai naturale ajuta enorm la impresie.

Inca o data, felicitari. Si tine minte, cu cat mai mult timp investesti intr-o diorama, cu atat va arata mai bine...


Da, recunosc ca nu este chiar perfecta dar initial am vrut sa fac o straduta curata cu o casuta si o masina. Mai tarziu mi-a venit ideea de a face o casa vai de steaua ei si o masina "tunata" cu ciocanul. De aceea pavajul este drept desi am incercat sa-l "prafuiesc" si sa-l mai stirbesc ici-colo.
Copaceii i-am facut din crengute luate din gradina blocului peste care am pus taieturi din burete Scotch Brite.
Grafitti este pentru prima oara cind fac si nu prea am experienta in asa ceva.
Am vrut doar sa-mi depasesc conditia de "simplu colectionar" si sa incerc sa fac ceva care sa-mi dezvolte aptitudinile. Tuninguri am mai facut dar o diorama.... NU.

Iti multumesc mult pentru critici cat si pentru aprecieri. Ma bucur ca-mi spui unde gresesc si nu ma lasi sa persist cu ele. :wub:

#11 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 20 May 2008 - 07:49 AM

Va multumesc tuturor pentru criticile sau aprecierile voastre.
Sunt binevenite caci imi dau posibilitatea de a vede unde am gresit si a evita greselile pe viitor!!! :wub:

Urmatoarea diorama va avea ca subiect CURSELE ILEGALE DE MASINI intr-un peisaj de iarna.
In rolurile principale: MITSUBISHI LANCER TUNING , CITROEN C4 WRC, LANCIA DELTA HF SPORT si nu in ultimul rand... DACIA LOGAN TUNING SPORT. Aceasta cursa va fi vegheata de o masina de Politie Rurala marca DACIA LOGAN. Upsss, ce va iesi din aceasta diaorama mai ales ca aceasta cursa se va desfasura iarna??? Vom vedea... :hi:

#12 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2008 - 09:00 AM

Vezi postareaOLECO, la 20 May 2008, 08:49, a spus:

Urmatoarea diorama va avea ca subiect CURSELE ILEGALE DE MASINI ..................
...................................Aceasta cursa va fi vegheata de o masina de Politie Rurala marca .................................. Upsss,.........................



Corect !.......Upssss !

Ori e ilegala ori e cu politia ?!?!

Cat despre diorama ta, as zice ca dpdv al ideii si realizarii practice arata chiar bine [pentru o prima diorama la activ]; ma rog, ar fi ceva comentarii (unele deja s-au spus) legate de vegetatie, pavajul strazii, rugina din jurul masinii (cam multa si stratul cam "consistent"), bolovanul din parbriz (la marimea aia sigur nu ramanea "intepenit" in gaura), zgarieturile de pe pereti (la inaltimea aia ?!?!), stalpisorii (arata cam prea"natur", prea "brut"), trotuarul cam prea curat (nu "merge" cu restul atmosferei), firma "GINECOLOGIE" cam da fiori cand faci asocierea grafica-mesaj (ai intra intr-un cabinet medical cu o firma ca aia ?) daca scria "CISMARIE" mai mergea. Imbunatatirea acestor aspecte va veni cu timpul (experienta, observarea mai amanuntita a "imprejurimilor").

In momentul de fata iti recomand sa te preocupi mai mult de "vopsitorie". Asa cum zicea si cartula, culorile si modul de vopsire duc spre un aspect nefiresc ce tine parca de "arta naiva".

Felicitari pentru debut !

Aceasta postare a fost editata de alaur: 20 May 2008 - 09:03 AM


#13 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2008 - 01:43 PM

Aaa, si sa nu uit !
Muncitorii au atitudinea potrivita. :wub:

#14 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 20 May 2008 - 02:29 PM

Vezi postareaalaur, la 20 May 2008, 09:00, a spus:

Corect !.......Upssss !

Ori e ilegala ori e cu politia ?!?!

cred ca e vorba de pandari pana la urma :wub:
sau militieni care stau, se uita, le place, si apoi se gandesc sa puna de un flagrant :hi:

#15 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 20 May 2008 - 10:27 PM

Vezi postareavirusu, la 20 May 2008, 15:29, a spus:

cred ca e vorba de pandari pana la urma :hi:
sau militieni care stau, se uita, le place, si apoi se gandesc sa puna de un flagrant :-(


BRAVOOOOO.... esti singurul care s-a prins de faza...
Exact, stau, asista la concurs si pe urma isi aduc aminte ca au o "misiune".
Reactioneaza ceva de genul... SEAARRAAAA... GARCEA SÎNT
..............
Conteaza ideea ca pe urma... mintea zburda dupa cum vrea fiecare.
Uitasem sa pun in ghilimele cuvantul VEGHEATA... si a iesit ceva ilegal dar "cu acte-n regula" :wub:

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 May 2008 - 08:22 AM

Interesanta treaba! Bravo! E drept sunt o serie de "neajunsuri" de semnalat, mare parte au fost zise.
Ce trebuie in primul rind la o dioarama este sa ai o unitate in prezentare. Adica, daca e sa fie "mizerie", apai tre' sa fie peste tot. Ex: un stilp, doi de trotuar (zic eu, prea josi si prea grosi), puteau fi nitel "aranjati", nu poate fi intr-un loc "curatenie" si in altul "murdarie", cind idea generala este de delasare. Niste hirtii aruncate pe jos, gunoi intre bordura :wub: si asfalt, cosul de gunoi rasturnat, ar fi fost de efect.
De asemenea incearca sa "echilibrezi" diorama. In cazul de fata daca aveai pe o margine acel zid inalt si "greoi", trebuia sa pui excavatorul de cealalta parte a soselei.
Incearca sa nu mai pui linii directoare (zid, trotuar, sosea etc) paralele cu marginea dioramei, acestea trebuie sa faca un unghi cu marginile dioramei.
Imi place contrastul dintre "termopane" si fereastra obisnuita (apropo, de ce nu ai folosit plastic pentru geamuri???).
La diorama urmatoare tine cont de toate sfaturile primite si o sa fie mult mai bine! :hi:
Acum un sfat "administrativ". Nu trebuie sa citezi pe antevorbitor la fiecare raspuns dat, se intelege despre ce e vorba. Apoi, daca, dupa adaugarea raspunsului mai ai ceva de complectat, nu deschide un nou post, ci da clic pe Edit.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi