Forum Machete,Modelism,Hobby: Olaf Country Chopping - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Olaf Country Chopping Orange County Chopper autohton

#1 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 May 2008 - 10:25 AM

to chop = a cioparti

Olaf Country Chopping = ciopartire ca la tara

Pe scurt un client, vroia un Audi negru si el era argintiu asa ca baietii vin foarte fericiti si ma intreaba daca il vopsesc. Evident ca le zic ca nu, nici vorba, dar ma gandesc ca i-l plasez lui Crios, ia el banii si eu scap de munca.

Toate bune pana cand aflu ca el pleaca dar imi zice ca il facem la intalnire. Tot era bine. La intalnire aflu ca ar trebui desfacut ca sa poata fi vopsit ca nu prea merge cu mascare. Asa ca ma apuc de treaba si tot desfac, si desfac, surubele de diferite marimi si lungimi. Noroc ca vine si Bogy sa ma ajute. Dupa ce e gata Crios imi da un scotch de hartie si zambind hatru imi zice sec: "Acum mascheaza-le". Da-i si mascheaza, intre timp Bogy mai cioparteste si restul de plastice de pe masina astfel ca in final avem doar metal de vopsit.

Evident ca vopseaua e proasta si nu prinde bine, compresorul se incinge si nu face fata asa ca ramane ca o ia acasa Crios si trec eu sambata sa o iau. Pana la urma trec duminica si aflu ca a vopsit-o de vreo 4 ori dupa ce a luat-o si la smirghel. La uscare vopseaua se strange. Asa ca luni dimineata cand planuiam sa o montez mai dau si eu cu spray pe capota portbagajului unde se stransese iar vopseaua. Dupa ce se usuca si se strange iar vopseaua, mai dau o data. In sfarsit se usuca si ramane negru. Avand piesa oarecum gazata si restul lucios trebuia sa dau pufuri si pe restul pieselor. Rezultatul chiar mi-a placut, nu e negrul ala lucios chior, e cu efecte, oarecum metalizat.

Imagine atasata: chop01.jpg

Luni, toata ziua mi-am petrecut-o dand pufuri de vopsea neagra pe alocuri. Marti trebuia predata. Astfel ca luni seara m-am apucat de asamblat cu mare strangere de inima deoarece eram sigur ca nu mai nimeresc toate surubelele, mai ales ca pe unele le scosese Bogy:

Imagine atasata: chop02.jpg

Imagine atasata: chop03.jpg

#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 May 2008 - 10:43 AM

Asamblarea merge greu mai ales ca am o senzatie neplacuta pe maini de la masina care e inca lipicioasa si imi e frica sa nu fi lasat amprente. Amprente nu au ramas. In schimb am descoperit iar zone de unde a "fugit" vopseaua. Le-am rectificat, cu mare chinuiala am reusit sa montez luneta si am descoperit ca nu-mi place capota de la motor asa ca i-am dat un puf si am lasat restul pentru dimineata.

Azi m-am sculat viteaz ca un Hercule care ia steroizi, m-am certat cu sotia pe care o pusesem sa imi faca numerele in photoshop (banuiesc ca am omis sa va spun ca vroia si numere "customizate") pe motiv ca iau prea putini bani la cata munca a fost asa ca i-am declarat viteaz ca nu am nevoie de nimic de la ea si m-am apucat de lucru. In portbagaj venea pe mijloc o piesa care tinea balamaua capotei porbagajului. Cum eu fusesem prevazator luasem acasa si o alta masina similara, in caz ca nu reusesc sa o asamblez pe prima macar sa o desfac pe a doua si sa vad cum sunt puse piesele. Lucru s-a dovedit util, chiar a trebuit sa iau un surub de la ea pentru o portiera. Revenind la portbagaj, vad ca ceva nu e in regula, desfac din nou si constat ca altfel nu poate fi montat. Injur si o montez la loc. Capota evident ca s-a uscat lucios pe mijloc, gazat pe margini asa ca decid sa o vopsesc cand ajung la firma dupa ce montez tot. Termin montajul si trec la calculator sa prelucrez o poza cu un numar de masina. Incerc eu ceva in Paint si Irfan view dar pana la urma de Photoshop nu scap. Asa ca imi iau inima in dinti si ma incurajez ca prea greu nu poate fi sa inserez un text. Incep cu inceputul: "Help", "Insert text". Zice ala ceva, citesc jumatate si cu 2-3 cuvinte sarite, dau din maus, transpir abundent si pana la urma reusesc sa printez si numerele.

Ajung la firma, le decupez, dau cu spray cu adeziv pe ele, le lipesc si trec la vopsit capota motor. Dupa ce termin o pun in cutia originala, vad ca am atins cu degetul, pun iar carpe si dau un scurt fas pe locul cu pricina.

Acum sta in cutie cuminte, ca scoasa din fabrica si asteapta sa vina clientul sa o ia. Lucrand fara avans ma gandesc ca e posibil sa se fi razgandit intre timp. Vrea careva un Audi A8 negru? Daca nu negru, se poate vopsi in orice culoare, ofer gratuit numar "customizat". :wub:

Imagine atasata: chop04.jpg

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 20 May 2008 - 10:46 AM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 May 2008 - 03:11 PM

Frumos,nu te-ai gandit la un atelier de vopsitorie??
Audi A 8 nu cred ca ma intere'dar un Cadillac Fleetwood model 1956,eventual "pink"?? :wub: ...cu alb daca se poate?? :hi:

#4 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 20 May 2008 - 04:05 PM

Nici pe mine nu ma intereseaza Audi A8, dar as vrea un Plymouth Belvedere 1958 roz ca-n 'Christine' :wub:

#5 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 20 May 2008 - 05:16 PM

Hmmm, pe plastic banuiesc ca e mai usor, nu? :wub: Am o carapace albastra la 1:28 si as dori sa o pictez cu niste chestiuni :hi:

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 20 May 2008 - 05:16 PM


#6 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 20 May 2008 - 05:18 PM

Mie imi place masina audi dar imi este frica sa o cumpar sa nu cumva sa-mi cada vopseaua . :wub:
Cred ca este ultima pe care o vopsesti , nu ?

#7 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2008 - 05:49 PM

Domnu', da oale nu spoiti ???
NU cositoriti si burlane ????

Misto aventura, data viitoare da-i cu Vallejo sau Tamiya...Esti eroin ca sa zic asa! :wub:

#8 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2008 - 07:17 PM

Nebunaticilor ! :-(
Va tachinati, ai ? :-P

Poate va face Olaf o surpriza si va da si un Cadillac Fleetwood model 1956,eventual "pink", si un Plymouth Belvedere 1958 roz ca-n 'Christine', si vopseste si niste chestiuni pe o carapace albastra la 1:28 iar la final va cheama cu burlanele la cositorit si tingirile la spoit. :wub: :hi: :p

#9 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 20 May 2008 - 09:17 PM

Io chiar vreau pe bune sa pictez caroseria...

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 May 2008 - 09:25 AM

Ma bucur ca nu va intereseaza Audi pentru ca s-a vandut. Pentru vopsitoreala va prezentati la Crios cu masina ciopartita si mascata. Ninjaaaa :wub: Eu doar o fac bucati si o pun la loc anapoda si mai dau un fas ca sa acopar amprentele.

@Danu Christine nu era rosie? Asa era pe coperta.
@Brutus Nu iti face griji, vopseaua nu cade. Si oricum cade un strat, mai raman 4.
@Flyboy Sa stii ca am propus Vallejo dar daca si emailul se strangea iti dai seama ce facea un acrilic. Pentru spoieli va adresati la Fane Spoitoru iar pentru cositorire la Fane Cositoru.

#11 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 11:43 AM

Vezi ca la faza cu ninja, platesti copyright la Wurger :wub:

Revenind, am inteles ca grundul de la Vallejo e foarte bun si merge excelent. NU crezi ca ar fi o idee sa ii dai cu grund la urmatoarea? Da sa marce banu' ca altfel e in pierdere...

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 07:29 AM

Ninjaaaaaa :drinks: Ca bine zici domnu' Flyboy.
Am urmarit si eu din umbra, cum ii sade bine angajatului ucigator ( :yahoo: ) epopeea cu titi-ul.
Probabil un grund auto la inceput ar fi rezolvat problema.
O alta chestie e ca vopsirea gloss nu se face pe fuga. Timpii de uscare sunt foarte importanti....Si caldura....Mai mult decat sufleteasca.
Deci :-) Ninjaaaaaa !!!! ca sa zic asa.

#13 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 22 May 2008 - 10:25 AM

Oameni buni, carapacea mea e de plastic. Se poate face sau incerc cu autocolant?

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 11:11 AM

Vezi postareaVIPER, la 22 May 2008, 11:25, a spus:

Oameni buni, carapacea mea e de plastic. Se poate face sau incerc cu autocolant?


Da, se poate face fara probleme vopsire pe plastic.

#15 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 22 May 2008 - 12:15 PM

Carapacea este asta:

Imagine postata

Si as dori sa arate asa:
Imagine postata
Imagine postata

Multumesc anticipat celui/celor care ar dori sa ma ajute. Desigur, nu doresc nimic for free.

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 12:34 PM

La ce scara e masina?

Intreb pentru ca exista posibilitatea de a gasi decal-uri gata facute pentru ea. In genere, la 1:24/1:25 gasesti multe variante

#17 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 22 May 2008 - 01:21 PM

Este 1/27 - 1/28. Am cautat din iarna decaluri si nu am gasit... Gasisem pe cineva sa faca dar a zis ca e prea mica scara...

Length = 130mm
Width = 65~72mm

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 May 2008 - 05:21 PM

Viperule,pricep c-o vrei vopsita asa(desi la toate logourile alea o sa cam fie dandana),dar daca vrei musai sa ai WRC-ul,pe macheta ta ar trebui sa mai apara piese in plus si sa cobori nitel garda la sol.Despre vopsire,cu toate "inscrisurile alea"o sa cam ai de furca.Ideea lui Cartula,cu decaluri,este tocmai indicata,insa daca zici ca nu se gasesc... :drinks:
Am zis ce-am zis,pentru ca ma gandeam sa n-o strici.Revopsirea asta nu prea iese usor pentru machetele"die cast metall"care dupa vopsirea lor"in fabrica"sunt lacuite si apoi coapte putin cu aer cald(cam ca si in realitate)deci ar trebui sablata,grunduita si apoi revopsita.Dar tu zici ca macheta ta este din plastic,poate sa fie mai simplu,dar treaba cu inscrisurile tot ramane.

#19 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 22 May 2008 - 10:48 PM

Vezi postareaVIPER, la 22 May 2008, 11:25, a spus:

Oameni buni, carapacea mea e de plastic. Se poate face sau incerc cu autocolant?



Vezi postareaLonginus, la 22 May 2008, 18:21, a spus:

Viperule,pricep c-o vrei vopsita asa(desi la toate logourile alea o sa cam fie dandana),dar daca vrei musai sa ai WRC-ul,pe macheta ta ar trebui sa mai apara piese in plus si sa cobori nitel garda la sol.Despre vopsire,cu toate "inscrisurile alea"o sa cam ai de furca.Ideea lui Cartula,cu decaluri,este tocmai indicata,insa daca zici ca nu se gasesc... :drinks:
Am zis ce-am zis,pentru ca ma gandeam sa n-o strici.Revopsirea asta nu prea iese usor pentru machetele"die cast metall"care dupa vopsirea lor"in fabrica"sunt lacuite si apoi coapte putin cu aer cald(cam ca si in realitate)deci ar trebui sablata,grunduita si apoi revopsita.Dar tu zici ca macheta ta este din plastic,poate sa fie mai simplu,dar treaba cu inscrisurile tot ramane.


:yahoo: E de plastic, si e fix caroseria si atat. Este caroserie pentru automodel cu radiocomanda. Conteaza doar sa semene. Machete WRC die-cast am destule cu modelul impricinat.

#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 May 2008 - 10:55 PM

Vezi postareaVIPER, la 22 May 2008, 23:48, a spus:

:drinks: E de plastic, si e fix caroseria si atat. Este caroserie pentru automodel cu radiocomanda. Conteaza doar sa semene. Machete WRC die-cast am destule cu modelul impricinat.
N-ai decat caroseria?Eu credeam ca vad chiar poza machetei.Die cast-uri am si eu,da'nu prea multe si cam de epoca.Nu reprezinta"obiectul principal de activitate"si nici nu m-am straduit sa le modific/imbunatatesc.le-am luat asa cum au fost,le-am scos din cutie si le-am expus;atat.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi