Forum Machete,Modelism,Hobby: noutati - 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

noutati - 1/72

#21 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 September 2008 - 09:11 AM

Adica transportul e 28 de euro pana aici? E imens! :-D
Si preturile sunt destul de maricele, tinand cont ca o coroana e 0,14 RONi ies aproape duble la unele modele!
Interesant e ca am vazut ca au noua Fabia dar din plastic, nu turnata in metal!

#22 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 05 September 2008 - 10:16 AM

Au multe modele dar preturile sunt imense... Am pus in cos 4 produse 1:72 si au iesit un scor de 78RON aproximativ... Fara transport...

#23 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 September 2008 - 01:29 PM

Vad ca Skoditele nu sunt foarte scumpe, gasesti si pe la 10 RONi echivalent. Asta in conditiile la care la dealeri le gasesti la 17 RONi...
Oricum daca se face o comanda cred ca as fii si eu interesat. :-D

#24 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 05 September 2008 - 01:51 PM

Oe la 3 euro gasesti Skoditze si vechi (100S, 120) pe eBay, tot 1:72, si multe alte modele, cu doar 10 euro transportul la 1 bucata si o crestere mica de tot la mai multe bucati.

#25 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 14 September 2008 - 10:07 PM

Si mie mi se par scumpe dar sunt niste modele pe acre nu le am, orcum la o comanda de fo 50 euro de caciula si daca ne strangem mai multi devine mai digerabil, deci ati fi interesati?

#26 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 15 September 2008 - 10:46 AM

Vezi postareated78, la 14 Sep 2008, 23:07, a spus:

Si mie mi se par scumpe dar sunt niste modele pe acre nu le am, orcum la o comanda de fo 50 euro de caciula si daca ne strangem mai multi devine mai digerabil, deci ati fi interesati?
Salut!
Deci asa cum am repetat mai sus: transportul costa 28 E per colet? E imens, adica din Japonia pana aici e 10 E, si astia la o aruncatura de bat iau de 3 ori mai mult!
Daca se anunta mai multi doritori (adica 3-4-5->) as fi si eu interesat :rolleyes:

#27 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 15 September 2008 - 05:58 PM

Pai asa m-as baga si eu, iar 28 euro e per colet dupa cum mi-au scris intr-un mail tipii, orcum intre timp am reusit sa-mi adun toate scodele modele noi inclusiv fabia aia de plastic, orcum versiunea breck e de metal si mi se pare net superioara.

#28 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 29 September 2008 - 03:15 PM

Tot Skoda SUperb II (tot de pe forumul acela rusesc):
http://www.rcforum.ru/modules.php?name=For...d&id=263469

Am vazut masina (1:1) si la un dealer si mie imi pare departe rau de a fii superba :whistle:

#29 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 30 September 2008 - 02:28 PM

Eu mi-am cumparat-o de la avia motors din pantelimon, in varianta visinie, ca noutate pe ea nu mai scrie cararama ci direct ambrex, daca vedeti pe undeva scodite vechi ma intereseaza, pe cele noi le am pe toate inclusiv new fabia de plastic, luata tot de acolo.
Si asa ac fapt divers, daca iti fac rost si tie de una imi dai dogeul ala?

Aceasta postare a fost editata de ted78: 30 September 2008 - 02:32 PM


#30 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 30 September 2008 - 04:34 PM

Azi in Auchan erau cateva dintre noile modele, la ciudat de mititelul pret de 3.93RON varianta in cutie de carton cu "geam" din plastic transparent,gen celofan dar mai tare. Cele in cutiutza de platic erau mai scumpe si modele "vechi" Asa ca am luat (urmeaza si poze pe topicul meu):

VW Golf GTi, Renault Twingo, Audi Q7, Fiat Grande Punto (3 usi), Alfa Romeo Brera, Volvo C30

#31 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 07 October 2008 - 02:32 PM

Azi am mai facut ceva cumparaturi :friends: Imagine atasata: IMG_4502b.jpg

#32 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 07 October 2008 - 02:38 PM

 Superbe modele ted78 ! sa se inmulteasca!
Imi place Umiongul si modelele noi aparute....

#33 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 07 October 2008 - 04:21 PM

Da si sunt luate din bucuresti de la jucarii.com.ro, orcum mai am 40 de modele si o sa am cam tot ce a scos acrarama ca variatiune de modele

#34 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 07 October 2008 - 04:58 PM

Inclusiv coloana din centru e luata de la ei??? Ca nu le-am vazut decat pe un site din Italia! Vorbesc de coloana cu masina de UN si cu Mini ala vechi sus.

#35 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 08 October 2008 - 09:46 AM

 ted fama sa inteleg masinile noi q7,volvo, si ce mai era pe acolo tot de la ei sunt loate (jucarii.com.ro) ca am vazut doar g class, vw passat break, jeep-ul si vw-urile.
 Dar am observat ca sunt si modele 1/87 cararama si nu stiam ca fac astfel de modele.

#36 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 08 October 2008 - 09:53 AM

Vezi postareaAdyAero, la 29 Aug 2008, 10:32, a spus:

Au aparut in schimb Automobiles Citroen (parte din grupul PSA din care face parte si Peugeot) - posibil ca Hongwell sa scoata modele noi, Fiat Auto Spa (exista deja in fabricatie un Fiat Punto), Renault sur la Route (exista in fabricatie Renault Twingo si Renault Trafic), Shell International (posibile modele promotionale pentru Shell), Scania AB (cam greu sa incapa un camion Scania intr-o astfel de cutie, Hongwell produce Scania 144L la 1:80) si AB Volvo (probabil identic cu Volvo Car Corp - modelele XC90, C30 si altele).

Deocamdata atat si sper ca nu v-am plictisit cu analiza unui model :friends: :drinks: :lol:

 Referitor la grupul PSA zici ca a aparut Automobiles Citroen vor scoate modele 1/72 (Hongwell) ?
Ce modele, ca pe toate site-urile firmei nu spun nimic?! Sau sunt secretosi ?!

#37 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 08 October 2008 - 10:13 AM

Vezi postareaciprian_gl, la 8 Oct 2008, 10:53, a spus:

 Referitor la grupul PSA zici ca a aparut Automobiles Citroen vor scoate modele 1/72 (Hongwell) ?
Ce modele, ca pe toate site-urile firmei nu spun nimic?! Sau sunt secretosi ?!

Hongwell se ocupa si de OEM (cum ar fi Abrex) si a mai avut un model de Chrysler Intrepid (pe baza scrie DaimlerChrysler Corporation). Acest model a fost vandut probabil oficial in show-room-uri dar a ajuns si in cutiile Hongwell. Cine stie, poate acum daca te duci intr-un showroom Citroen poti sa dai si acolo de astfel de modele. Poate pe viitor, cine stie :friends:

#38 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 08 October 2008 - 01:14 PM

Daca imi permiteti, vreau sa spun si eu ceva aici.

Nu sunt mare amator de diecast, dar ieri am dat o raita pe la raionul cu jucarii la un supermarket si am gasit masinute Hongwell Cararama (sper ca am scris bine) . M-am uitat in jur si am mai vazut diverse machete cum ar fi pachetele masina
+ barca, masina + rulota, jeep-uri wyllys , ba chiar si un kit (metal si plastic) pentru Lamborghini Murcielago si Pagani Zonda, acestea la o scara mai mare, in jur de 1:24. (nu mai retin minte). Am cumparat si eu trei bucati de masinute 1:72. Trebuie sa spun ca sunt impresionat, eu mai am un model Hongwell mai vechi si e diferenta extrem de mare intre ele. Nu comentez mai mult pentru ca in curand va urma un fel de review, dar am cateva intrebari:

-Am observat masini ambalate atat in Cutie simpla ( carton si plastic transparent) cat si in cutie de plexiglas cu postament. Se poate cumva sa fie fiecare masina ambalata in ambele feluri?
-Exista variatii de culoare? Toate masinile pe care le-am vazut erau in aceeasi culoare (ma refer din acelasi model/marca)

Edit: Inca ceva: exista pachete "masina + barca" sau "masina + rulota" in cutie de plexiglas?

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 08 October 2008 - 01:31 PM


#39 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 08 October 2008 - 01:31 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 8 Oct 2008, 14:14, a spus:

-Am observat masini ambalate atat in Cutie simpla ( carton si plastic transparent) cat si in cutie de plexiglas cu postament. Se poate cumva sa fie fiecare masina ambalata in ambele feluri?
Da. Seria 171BND contine doar masini in ambalaj de carton iar 171ND doar masini in cutii de plexiglas.

Vezi postareaMesserschmitt, la 8 Oct 2008, 14:14, a spus:

-Exista variatii de culoare? Toate masinile pe care le-am vazut erau in aceeasi culoare (ma refer din acelasi model/marca)
Da. Exista variatii de culoare dar nu in aceeasi serie. Seria 171BND contine de exemplu doar culorile astea. Alte culori vor aparea in seturi sau in ambalaje individuale din alte serii.

Vezi postareaMesserschmitt, la 8 Oct 2008, 14:14, a spus:

Inca ceva: exista pachete "masina + barca" sau "masina + rulota" in cutie de plexiglas?

Da. Uite aici exemple.

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 08 October 2008 - 01:34 PM


#40 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 08 October 2008 - 01:56 PM

Da, sunt luate de acolo, are toata seria de mini race, noi si vechi si modelele de rover 109 camioneta si prelata, sau cel putin avea ieri cand le-am luat
Da un telefon in prealabil sau mai bine si vezi ce mai are, orcum trebuie impulsionat prin vanzari sa mai faca comenzi fiind dupa parerea mea un pasionat, de la dansul procurandu-mi relativ de curand si serai de chevroleturi 3100. Poate daca vede ca e cerere o sa aduca si serai de mercedesuri, acuma avandu-le doar 1/87

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi