Forum Machete,Modelism,Hobby: noutati - 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

noutati - 1/72

#41 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

  Postat 08 October 2008 - 09:27 PM

@ Messerschmitt - asteptam review-ul :drinks:

@ AdyAero - Multumesc mult pentru ultimul link! :lol:

@ ted 87 - modelele 1/72 de care vorbeam sunt luate de curand k pe site, nimica de ele! :friends: Nr de telefon il gasesc pe site ? daca nu da PM.

#42 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 29 October 2008 - 12:34 PM

Am dat de niste Automaxx:

http://www.magictoys.ro/machete-metalice-m...ctie-p-309.html 55ron setul, 3 camioane diferite si 2 masini. Sau 45 de ron set de 9 masini: http://www.magictoys.ro/machete-metalice-m...arii-p-316.html

Au... Sau asa: http://www.magictoys.ro/machete-metalice-m...omax-p-308.html

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 29 October 2008 - 12:38 PM


#43 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 29 October 2008 - 01:16 PM

Ar fii interesant daca sunt ei importatori si pot sa aduca si alte chestii de la Automaxx. O sa le telefonez sa aflu detalii si va tin la curent.

#44 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 29 October 2008 - 01:41 PM

Vezi ca se poate licita alt pret :whistle: Mai mic :-D

#45 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 01 November 2008 - 10:28 PM

  Ieri cautand camioane 1/72 pe google am dat imediat peste 2 linkuri f. utile si pline de ideii.
  http://www.fotolog.com/minimaqueta http://www.mywebsite...k/Vehicles.html




#46 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 03 November 2008 - 10:25 AM

Primul link e al unui tip din Chile daca nu ma insel, poze cu dioramele lui au aparut in catalogul Hongwell 2008 parca.
Modelele din al doilea link sunt modificari de Hongwell-uri, Automaxx si altele, dar la niste preturi imense... 20 de lire un model? Asta inseamna aproape 100 RONi, e imens!

In alta ordine de idei, iaca poze cu Hummer H2 SUT de pe site-ul Abrex: http://www.abrex.cz/en/products/params/cat...detail/625.html

#47 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 03 November 2008 - 10:15 PM

 O fi in Ro preturi exagerate dar daca ar fi ca acolo... (ma las de colectionat) ...mas muta :d.

#48 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 04 November 2008 - 04:01 PM

 Are cineva ideie cam cat ar costa si unde gasesc MB Sprinter din al 2-lea link pe care lam dat ? Am vazut ca se gasesc pe eBay

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 04 November 2008 - 04:04 PM


#49 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 November 2008 - 10:14 AM

Pai cauta acolo pe site, am vazut unul care costa DOAR 29.95 de lire englezesti...

#50 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 11 November 2008 - 10:27 AM

Pentru cei interesati, in Cora au astea, exact aceste culori la 7,99 RONi.

#51 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 November 2008 - 02:10 PM

Vezi postareaAdyAero, la 11 Nov 2008, 10:27, a spus:

Pentru cei interesati, in Cora au astea, exact aceste culori la 7,99 RONi.
Iar in Carrefour costa doar 5,5 RONi bucata...

In alta oridne de idei, oldies but goldies. De aici. Primele modele Hongwell. Cine ar fi crezut ca vor ajunge cum sutn acum ;-)

#52 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 23 November 2008 - 07:52 PM

 Azi am primit telefonul de confirmare dupa 5 zile de la comanda si am vorbit cu nenea ala despre anumite modele prin e-mail cu o saptamana inainte si mia spus acum ca ave prin noutati doar : Alfa Romeo Brera, Audi Q7, VW Golf 5 GTi si cea mai mare noutae de la Hongwell un FORD S....  ca nu prea intelesem deoarece eram in autobuz. Acasa dupa o scurta cautare am descoperit (cea ce stiam) ca exista cu litera respectiva doar gama S- urmat de diferite sufixuri. Intrebarea este ce model am comandat? B-) :bang:

#53 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 28 November 2008 - 05:50 PM

   Comada a sosit de multicel si am cam uitat ca am scris despre un probabil model Ford S...  , iar galagia dn autobus si spus cuvantul!  modelul este un Ford Thunderbird. B-)  ma gandem eu ca astia de la Hongwell sa mai scoata ceva acum, :-D  dar cine stie poate la anu! Pe Hongwell ia intrecut Real-x si nu ca au modele comune ci au modele la care noi ne dorim zilnic sa apara (dar mai putin ceva made in romania :whistle: ) cel putin au scos multe modele afro-asiatice ce le vedem aproape zilnic in romania. Adevarul e ca piata auto 1:1 se dezvolta zilnic cu noi proiecte si lansari, iar piata 1:72 stationeaza (cel putin in ro :bang: ). Real-x in romania se gaseste? Au un site de prezentare?

#54 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 02 December 2008 - 10:16 AM

Real-X este "distribuit" in Romania de Nicoro Trading . Eu unul in afara de niste brelocuri in Cora vazuta acum 2 ani, un MB A-Klasse gasit intr-o benzinarie si niste vorbe ca s-au gasit la magazinul lor din Cocor nu am gasit altceva in Romania. In schimb RealToy (produse de aceeasi companie la scara aprox 1:64) se gasesc insa nu au nici pe departe aatea detalii.

#55 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 31 December 2008 - 12:05 AM

 Ady aici trebuie sa te contrazic putin! In primul rand real-x facea inainte machete jalnice dar au si machete din seriile de start-set cu un anumit tip de masina fabricata dea lungul anilor. In al 2-lea rand in Japonia mai este o firma producatoare de masini 1/72 cam cu aceeasi calitate dar au masini superioare cum ar fi Corvett C6 si Ford GT (firma nu o mai stiu dar voi reveni cu informatii). Revenind la real-x si comparand bmw 7er cu cel de la hongwell, castigator este cel de la real-x deoarece spre deosebire de fratele lui are stopuri plastic si ca sa va convingeti uitati-va AICI !!!

 Revenind la subiectul topicului tot pe ebay.com am dat de ceva masini pe care nu le-am vazut:
  ! OBSERVATIE ! - La Bmw x3 jentile sunt asemanatoare ca la modelul x5.

Acum ptr. cei care stiu sa comande de pe ebay.com sunt rugati daca vor sa imi lase un PM si mie ! Va multumesc!

#56 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 31 December 2008 - 12:49 AM

Vezi postareaAdyAero, la 2 Dec 2008, 10:16, a spus:

Real-X este "distribuit" in Romania de Nicoro Trading . Eu unul in afara de niste brelocuri in Cora vazuta acum 2 ani, un MB A-Klasse gasit intr-o benzinarie si niste vorbe ca s-au gasit la magazinul lor din Cocor nu am gasit altceva in Romania. In schimb RealToy (produse de aceeasi companie la scara aprox 1:64) se gasesc insa nu au nici pe departe aatea detalii.



Vezi postareaciprian_gl, la 31 Dec 2008, 00:05, a spus:

 Ady aici trebuie sa te contrazic putin! In primul rand real-x facea inainte machete jalnice dar au si machete din seriile de start-set cu un anumit tip de masina fabricata dea lungul anilor. In al 2-lea rand in Japonia mai este o firma producatoare de masini 1/72 cam cu aceeasi calitate dar au masini superioare cum ar fi Corvett C6 si Ford GT (firma nu o mai stiu dar voi reveni cu informatii). Revenind la real-x si comparand bmw 7er cu cel de la hongwell, castigator este cel de la real-x deoarece spre deosebire de fratele lui are stopuri plastic si ca sa va convingeti uitati-va AICI !!!

 Revenind la subiectul topicului tot pe ebay.com am dat de ceva masini pe care nu le-am vazut:  ! OBSERVATIE ! - La Bmw x3 jentile sunt asemanatoare ca la modelul x5.

Acum ptr. cei care stiu sa comande de pe ebay.com sunt rugati daca vor sa imi lase un PM si mie ! Va multumesc!


Ciprian, mai citeste o data textul lui AdyAero... A zis clar de bine de Real-X si de rau de RealToy, chestiuni cu care sunt de acord.

Firma japoneza ar fi Furuta. Am aici si Real-X si Furuta: http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=&a...ost&p=62448

#57 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

  Postat 31 December 2008 - 05:23 PM

 A, scuze imi pare rau nu am citit cu atentie! :pardon:

#58 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 January 2009 - 11:27 AM

Vezi postareaVIPER, la 31 Dec 2008, 00:49, a spus:

Firma japoneza ar fi Furuta.
Furuta, ca si multi altii doar ambaleaza Hongwell-urile sub marca lor, la fel ca Meiji (alta firma japoneza). Exemple aici
Producatori japonezi de 1:72 ar fi Real-X, G.Arrows si Lawson. Mai exista firme care prduc serii limitate de exponate exotice cum ar fi RealMold (din japoneza mea am inteles ca ar produce si la 1:72 :drinks: )

#59 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

  Postat 28 January 2009 - 11:58 AM

 Ieri in GL am vazut la o reprezentanta LADA un model la 1:72, Kandalina. Pretul era cam mare, 20 lei imi cerea nenea ala si nu avea nici ambalaj si daca ma uitam mai bine se vedea ca ii lipsea si un far. Modelul asta il vanez de mult din pricina formei asemanatorae cu Loganu nostru. Poate las cumapra astept o zi de luni sa ma duc pe acolo si sa vad poate au si altele.

 Tot ieri dupa descoperirea pe care o facusem am trecut pe la grupul PSA situat la 2 blocuri distanta de-al meu si prin geam am vazut un Peugeot 307cc la 1:72 in cutie, fata de modelul Kandalina .Pot sa spun ca ma vrajit dar vanzatorul mia zis ca nui de vanzare :-D . Pun poze cu modelele respective luate de pe rcforum.ru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100411021.jpg
  • Imagine atasata: 103660604.jpg
  • Imagine atasata: 103660605.jpg


#60 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 28 January 2009 - 01:49 PM

Lada/Chevrolet Kalina, model produs de catre Hongwell pentru firma Bauer, importator de Hongwell in Rusia. Mai exista si o Volva, un GAZ si niste Chevroleturi (foste Lazi).
Peugeot 307 e produs de catre Automaxx si am inteles ca arata binisor. O sa trec si eu pe la importatorii de Peugeot sa vad ce gasesc.

PS. Porsche 959 la 1:72... :-D

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 28 January 2009 - 01:51 PM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi